آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

با سپاس
منظورم تغییراتی در این مدار و خروجی گرفتن از lm317 بود که در عمل با یک ولوم کنترل ولتاژ و با یک ولوم کنترل جریان را داشته باشیم
در کل چون خیلی تلاش شده پروژه فوق با حداقل قطعات ارایش پیدا کند منظورم این بود که با اضافه کردن دو عدد ترانزیستور و کنترل گرفتن از lm317 یا نمونه منفی lm337 و در نهایت استفاده از یک ترانس سه سر به مقصودمان برسیم
حال نظرات سروران مفید خواهد بود

درود

ازآنجاکه حداقل هزینه و حداکثر سادگی با حفظ کیفیت و دقت مورد نظر بوده تا اهداف پژوهشی و تعمیراتی متقاضیان محقق شود لذا.
خواسته شما مورد هدف نبوده .
بخصوص که دسترسی به ولتاژ مثبت و منفی مستقل نیز اولیٰ تر از ولتاژ قرینه است و در اینصورت باید باید ۴ منبع مورد هدف طراحی قرار بگیره .
یعنی یک جفت ولتاژ قرینه مورد نیاز است تا علاوه بر ولتاژ قرینه ، ولتاژ مثبت و منفی مستقل هم در دسترس باشد که مغایر با سادگی و هزینه ناچیز است.

درواقع این تغذیه ، ارزان ترین تغذیه بسیار دقیق و بسیار ساده است که نیازهای پژوهشی و تعمیراتی را بخوبی مرتفع میکنه.

سپاس

ارزان ترین و بهترین ترانس برای این تغذیه در تصویر زیر است .
کافیه ترانس این لامپهای زینتی قدیمی ۱۲ ولتی را به قیمت نازلی تهیه کنید که به وفور در ضایعاتی و سمساری ها وجود داره .

بطوریکه برای دسترسی به ۱۲ ولت متناوب باید کنتاکت ۲ و ۳ را به برق شهر متصل و از ۱ و ۴ ولتاژ ۱۲ ولت حدود ۵ آمپر را بگیرید .

اما برای دسترسی به ۲۴ ولت باید دو نمونه از این ترانس تهیه کنید و ۲ و ۳ هر کدام را به برق شهر متصل کنی.
حالا ۴ یک ترانس را به کنتاکت ۱ دیگری متصل کنید
حالا از از کنتاکت ۱ و ۴ ترانسی که ازاد است ۲۴ ولت متناوب حدود ۵ آمپر را بگیرید و برای این تغذیه استفاده کنید .

ضمنا جهت کاهش حرارت ترانزیستور قدرت ، با استفاده از کلید می توانید ۱۲ ولت و ۲۴ ولت را برای ولتاژ ورودی انتخاب کنید

IMG_20211009_082148_316.jpg

آخرین ویرایش:

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22

سلام و درود خدمت استاد غزال عزیز
استاد سوالی داشتم
میخواستم بدونم آیا میشه از اون تکنیک شما که برای ثابت موندن ولتاژ هنگام اتصال بار استفاده کردید، در این تغذیه هم استفاده کنیم؟
اگر میشه لطفا توضیح بدید به چه صورت باید اتصالات رو تغییر بدیم
باسپاس

30v_3a.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام و درود خدمت استاد غزال عزیز
استاد سوالی داشتم
میخواستم بدونم آیا میشه از اون تکنیک شما که برای ثابت موندن ولتاژ هنگام اتصال بار استفاده کردید، در این تغذیه هم استفاده کنیم؟
اگر میشه لطفا توضیح بدید به چه صورت باید اتصالات رو تغییر بدیم
باسپاس

30v_3a.jpg

درود

اگه از اون شیوه استفاده کنید ، تغذیه ای میشه که در این تاپیک تقدیم کردم.، بطوریکه توامان تغییرات جریان و ولتاژ را در هر لحظه بررسی میکنه و با بهره بسیار بالا اصلاح میکنه که در پست های اول مفصلا توضیح دادم ، بنحوی که حقیقتا دستیابی به چنین دقت و کیفیتی انتظار نداشتم و با پاسخ ایده آل تغذیه حیرت زده شدم.

بویژه که از تعداد قطعات بسیار کمتری نسبت به دیگر تغذیه ها استفاده کردم و به همین علت طول عمر بسیار بیشتری داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

cxzaq1

کاربر vip
کاربر
2021-11-06
30
26
ایران

با سلام خدمت اساتید محترم من جمله استاد معظم غزال
مقدار مقاومت (مقدار اهم) مقاوت بزرگی که در عکس با فلش مشکی رنگ مشخص کرده ام نیاز دارم.
مربوط به تغذیه برد یخچال اسنوا 110 است. مثبت پل دیود را به مثبت خازن صافی 10میکرو 450 ولت وصل می کند یعنی پل ارتباطی این دو می باشد.
با تشکر
110-7.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام خدمت اساتید محترم من جمله استاد معظم غزال
مقدار مقاومت (مقدار اهم) مقاوت بزرگی که در عکس با فلش مشکی رنگ مشخص کرده ام نیاز دارم.
مربوط به تغذیه برد یخچال اسنوا 110 است. مثبت پل دیود را به مثبت خازن صافی 10میکرو 450 ولت وصل می کند یعنی پل ارتباطی این دو می باشد.
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 181143

درود

اینجا محل مناسبی برای مشکل شما نیست و باید در تاپیک مستقل و مجزایی مطرح میشد .
ضمنا باید عکس واضحی از مقاومت ارسال میشد تا رنگ های مقاومت قابل تشخیص باشه.
اگر داخل مدار از دو طرف کمتر از ۱۰۰ اهم است سالمه و نیاز به تعویض نداره ،
البته باید کمتر از ۱۰۰ اهم باشه و در این بازه ، مقدارش اهمیت زیادی نداره یعنی چه ۱۰۰ اهم و چه ۱۰ اهم باشه کار میکنه ولی ایده آلترین مقدار ، بیشترین مقدار ممکن است ، یعنی بیشترین مقداری که عامل اختلال سیستم نباشه.

سپاس

cxzaq1

کاربر vip
کاربر
2021-11-06
30
26
ایران

سلام و سپاس از پاسخگویی.
استاد این عکس (پست 1324 ) از اینترنت گرفتم و اصلا واضح نیست. اما جالب اینه که امروز ، عکسی که در حدود چند ماه قیل از برد گرفته بودم و در سیستم شلوغم ، گمش کرده بودم پیدا کردم و این جا قرار می دهم و اگر اشتباه نکنم 47 اهم است و من هم چون 47 اهم نداشتم 21 اهم قرار دادم. مقاومت برد با بی احتیاطی خودم هنگام ولتاژگیری خازن صافی و اتصال پایه های خازن ، دوده شده بود .
رنگ مقاومت اصلی : زرد ، بنفش (شاید هم ابی باشه چون عینکی هستم ) مشکی ، طلایی ، مشکی.
استاد ، من تعمیرکار نیستم اما به خاطر علاقه ای که به این شغل دارم ( و در جوانی نتوانستم وارد این رشته شوم) گهگاهی تعمیرات کوچکی انجام می دهم. و می شه گفت: من مصداق بارز و عینی یکی از میلیون ها ایرانی هستم که به قول شریف و گوارای شما سر جای خودش نیست.
سپاس از توجه شما
110-4.jpg

EC_EXP

کاربر
2021-12-25
2
7
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام استاد غزال روز بخیر
مدار فوق را روی برد برد بستم و همه چیز اوکی است
اما فقط یک مشکل دارم
وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه جریان پایین نمیاد و ترانزیستور tip35 رو به داغ شدن میره تا جایی که میتونه دستو بسوزونه
اما با داشتن بار مقاومتی تو خروجی زمان درخواست اضافه جریان توسط بار مدار عمل میکنه و ال ای دی لیمیت جریان روشن شده و ولتاژ به صفر میرسه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد غزال روز بخیر
مدار فوق را روی برد برد بستم و همه چیز اوکی است
اما فقط یک مشکل دارم
وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه جریان پایین نمیاد و ترانزیستور tip35 رو به داغ شدن میره تا جایی که میتونه دستو بسوزونه
اما با داشتن بار مقاومتی تو خروجی زمان درخواست اضافه جریان توسط بار مدار عمل میکنه و ال ای دی لیمیت جریان روشن شده و ولتاژ به صفر میرسه

درود

تغذیه شما سالمه و مشکلی نداره
داغ شدن ترانزیستور قدرت طبیعی هست
جریان محدود کننده رو روی حداقل جریان تنظیم کن و خروجی را اتصال کوتاه کن می بینی که ترانزیستور داغ نمیشه.

اگر به هر دلیلی جریان بیش از ۲۰۰ میلی آمپر از هر ترانزیستور قدرتی عبور کنه داغ میکنه و هر چه جریان بیشتر باشه زودتر داغ میشه و لذا باید از هیت سینک و یا فن و یا هر دو استفاده کنید.

شما تغذیه ای در دنیا پیدا نمیکنی که بدون هیت سینک بتونی نیم آمپر بمدت طولانی ازش بگیری .

شما جریان محدود کننده را بیش از ۲۰۰ میلی آمپر انتخاب کردی و هیت سینک هم نصب نکردی اونم در حالت اتصال کوتاه بعد از مدت کوتاهی باباش درمیاد که کاملا عادی است .

وقتی مقاومت به خروجی متصل میکنی درواقع جریان خروجی را از این طریق کم میکنی و لذا جریان کمتر از ۲۰۰ میلی آمپر از ترانزیستور عبور میکنه که حرارتی تولید نمیکنه و اینم طبیعی هست.

اگه مقاومت ۱۰ اهمی به خروجی متصل کنی و جریان محدود کننده هم بیش از ۲۰۰ میلی آمپر باشه و ولتاژ بیش از ۲ ولت انتخاب کنی بازم داغ میشه
بنابرین در شرایط فوق می بینی که با مقاومت هم داغ میشه و لذا هیچ ارتباطی به اتصال کوتاه و استفاده از مقاومت در خروجی نداره .
مطابق نمودارهایی که در دیتاشیت ترانزیستور ارائه میشه هر ترانزیستوری در جریان dc بالا داغ میشه و قابل پیش بینی و عادی است.

سپاس

آخرین ویرایش:

EC_EXP

کاربر
2021-12-25
2
7

درود

تغذیه شما سالمه و مشکلی نداره
داغ شدن ترانزیستور قدرت طبیعی هست
جریان محدود کننده رو روی حداقل جریان تنظیم کن و خروجی را اتصال کوتاه کن می بینی که ترانزیستور داغ نمیشه.

اگر به هر دلیلی جریان بیش از ۲۰۰ میلی آمپر از هر ترانزیستور قدرتی عبور کنه داغ میکنه و هر چه جریان بیشتر باشه زودتر داغ میشه و لذا باید از هیت سینک و یا فن و یا هر دو استفاده کنید.

شما تغذیه ای در دنیا پیدا نمیکنی که بدون هیت سینک بتونی نیم آمپر بمدت طولانی ازش بگیری .

شما جریان محدود کننده را بیش از ۲۰۰ میلی آمپر انتخاب کردی و هیت سینک هم نصب نکردی اونم در حالت اتصال کوتاه بعد از مدت کوتاهی باباش درمیاد که کاملا عادی است .

وقتی مقاومت به خروجی متصل میکنی درواقع جریان خروجی را از این طریق کم میکنی و لذا جریان کمتر از ۲۰۰ میلی آمپر از ترانزیستور عبور میکنه که حرارتی تولید نمیکنه و اینم طبیعی هست.

اگه مقاومت ۱۰ اهمی به خروجی متصل کنی و جریان محدود کننده هم بیش از ۲۰۰ میلی آمپر باشه و ولتاژ بیش از ۲ ولت انتخاب کنی بازم داغ میشه
بنابرین در شرایط فوق می بینی که با مقاومت هم داغ میشه و لذا هیچ ارتباطی به اتصال کوتاه و استفاده از مقاومت در خروجی نداره .
مطابق نمودارهایی که در دیتاشیت ترانزیستور ارائه میشه هر ترانزیستوری در جریان dc بالا داغ میشه و قابل پیش بینی و عادی است.

سپاس

بله کاملا درست میفرمائیدامتحان کردم و دقیقا نتیجه ای که فرمودید حاصل شد
البته یک راهکار به نظرم رسید و قصد پیاده سازی دارم
اونم استفاده از یک ترمو سوییچ کنار ترانزیستور قدرت و دقیقا چسبیده به ترانزیستور که هردو را روی هیت سینک آنودایز شده بزرگ نصب کردم
فقط بهترین مسیر برای اتصال ترمو سوییچ کدام قسمت مدار هست تا در صورت عبور گرما از حد مجاز مدار را باز کنه نوع ترمو سوییچ هم از نوع نرمالی کلوز هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

بله کاملا درست میفرمائیدامتحان کردم و دقیقا نتیجه ای که فرمودید حاصل شد
البته یک راهکار به نظرم رسید و قصد پیاده سازی دارم
اونم استفاده از یک ترمو سوییچ کنار ترانزیستور قدرت و دقیقا چسبیده به ترانزیستور که هردو را روی هیت سینک آنودایز شده بزرگ نصب کردم
فقط بهترین مسیر برای اتصال ترمو سوییچ کدام قسمت مدار هست تا در صورت عبور گرما از حد مجاز مدار را باز کنه نوع ترمو سوییچ هم از نوع نرمالی کلوز هست

درود

مگه فعالیت دائمی فن چه ضرری داره که میخوای بعد از بروز حرارت فعال بشه.

هیت سینک بزرگ یا بدنه فلزی قاب تغذیه هم برای ۳ آمپر کفایت میکنه.
من با روشی که در خلال این تاپیک عرض کردم در طول سالیان دراز فعالیت خدماتی و پژوهشی ، هرگز از فن و حتی از هیت سینک هم استفاده نکردم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا