آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با تشکر از لطف و مرحمت حضرتعالی که حقیر را لایق تمجید دانسته اید. از این بابت بسیار خوشحالم که زمینه رضایت شما فراهم آمده.
در مورد کلید هم ابدا زحمتی ندارد ، به روی چشم انجام خواهم داد ، پس از بررسی و اعلام نظر شما ، آنرا هم منظور خواهم کرد.
خودم محل فعلی کلید را مناسب نمیدانم ولی امکان قرار دادن آن بدون جامپر ، در لبه برد وجود نداشت این بود که مجبور به قرار دادن آن در وسط شدم که اصولی و کاربردی نیست.
با احترام

درود بی انتها

باوجودیکه خیلی سختگیر هستم اما حقیقتا نتونستم اشکالی ببینم واقعا حرف نداره و دستت طلا

فقط اگر مقدوره پلاریته سه خازن زیر را مشخص فرمایید بطوریکه
برای c2 و c4 در تصویر زیر ، باید پایه بالایی مثبت باشه
و در c4 پایه سمت چپ مثبت باشه

ضمنا با توجه به اینکه فرمودید موضوع کلید ، با در سری مواجه نمیشه لذا
علاوه بر اینکه محل کلید که منظر شده همونجا باشه و ترک های که پیشنهاد کردم اضافه فرمایید ضمنا اگه مقدوره با دو جمپر و با دو ترک دو پایه کلید از محل فعلی به محل جدید متصل بشه بطوریکه عرض ترک اهمیتی ندارد و هر چقدر نازک باشه اشکال ندارد
در واقع به این ترتیب بدون سیم کشی هر دو محل کلید بدلخواه قابل استفاده میشه
البته بنظر میرسه برای این مورد ناگزیر به دستکاری و زحمت قابل توجهی خواهید شد که در اینصورت بهیچ عنوان نیاز نیست و در همین حد واقعا محشره

بینهایت سپاس و تقدیر

پلاریته سه خازن مورد نظر را با رنگ سبز مشخص کردم
و دو ترک نازک را جهت بیان مقصودم با قلم قرمز اضافه کردم که ارتباط محل کلید فعلی با محل جدید را میسر میکنه که البته از هر طرف باشه و یا یک ترک از این مسیر که مشخص کردم و دیگری از جهت مخالف تا کلید جدید ادامه داشته باشه
ترک کلید فعلی هیچگونه تغییری جهت اتصال جمپر نیاز نداره چون در صورت استفاده از جمپر از دو پایه محل کلید استفاده میشه و یکطرف جمپر ها به محل کلید فعلی متصل میشه
البته مجددا تاکید میکنم اگه نیازی به دستکاری عمده و زحمت قابل توجه باشه بهیچ عنوان مهم نیست و دستکاری نفرمایید چون با دو تکه سیم هم مقدوره
خصوصا که با ولوم کلید که کلید هم محور با پتانسیومتر و درواقع کلید روی پتانسیومتر است نیز قابل استفاده است و لذا موضوع مهمی نیست و لطفا خود را بزحمت قابل توجه نیاندازید.

IMG_20190411_201838_414_2.png

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود و سپاس و عرض خسته نباشید خدمت استاد گرامی وهمچنین جناب اسماعیل عزیز

البته کلید تشکر منت و هزینه ای نداره ، ما هم فقط زبونمون بابت تشکر و سپاس درازه و کار دیگه ای از عهدمون برنمیاد

نمیدونم چطور باید از زحمات شما تقدیر کرد که به این صورت خالصانه زحمت میکشید و وقت و انرژی و هنر و تجربه خودتون رو در اختیار عموم قرار میدید
واقعا خسته نباشید عرض میکنم و قلبا تحسینتون میکنم
بنده فقط نظاره هستم و جز تشکر و خسته نباشید کمک دیگه ای از دستم بر نمیاد

استاد گرامی :
همانطور که قبلا هم عرض کرده بودم مطمعنا این تغذیه دقیقترین و بهترین تغذیه دنیا خواهد شد بویژه که این افتخار نصیبمون شده که از ابتدا خودتون بانی و طراحش بودید تا به آخر که به سرانجام میرسه

سپاس و تقدیر و خسته نباشید مجدد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود و سپاس و عرض خسته نباشید خدمت استاد گرامی وهمچنین جناب اسماعیل عزیز

البته کلید تشکر منت و هزینه ای نداره ، ما هم فقط زبونمون بابت تشکر و سپاس درازه و کار دیگه ای از عهدمون برنمیاد

نمیدونم چطور باید از زحمات شما تقدیر کرد که به این صورت خالصانه زحمت میکشید و وقت و انرژی و هنر و تجربه خودتون رو در اختیار عموم قرار میدید
واقعا خسته نباشید عرض میکنم و قلبا تحسینتون میکنم
بنده فقط نظاره هستم و جز تشکر و خسته نباشید کمک دیگه ای از دستم بر نمیاد

استاد گرامی :
همانطور که قبلا هم عرض کرده بودم مطمعنا این تغذیه دقیقترین و بهترین تغذیه دنیا خواهد شد بویژه که این افتخار نصیبمون شده که از ابتدا خودتون بانی و طراحش بودید تا به آخر که به سرانجام میرسه

سپاس و تقدیر و خسته نباشید مجدد.

درود بر شما

و با تقدیر و تشکر ویژه
امیدوارم همینطور باشه

هرچند بسیار امیدوارم پس از نهایی شدن این تغذیه ، شیوه های گذشته فراموش بشه اما ازآنجاکه انتظار بزرگی است و همیشه روش های تازه این سوال را مطرح میکنه که اگر چنین روشی عملی بوده چرا تابحال از آن استفاده نشده لذا در چنین شرایطی همواره با ناباوری و با شدت بدنبال پاسخ این سوال هستم و بسادگی و بسرعت هر توفیقی را باور نمیکنم و منتظر تست عملی و همراهی همراهان و علاقمندان و بخصوص منتظر بزرگنمایی نواقص احتمالی از ناحیه مغرضان هستم که در این مرحله نقش بسیار ارزنده و مفید و موثری ایفا میکنند زیرا سریعتر از دیگران موجبات رفع نقائص احتمالی را فراهم میسازند.

و لذا ضمن تقدیر از همراهی دائمی حضرت عالی باور بفرمایید اگه توفیقی با این سرعت و سادگی حاصل بشه برای من مزه چندانی نداره و دوست تر دارم با مشکلاتی مواجه بشه تا در جریان رفع نقص احتمالی
اولا موجبات ارتقاء سطح دانش و تجربه و نیز تبادل فنون و اطلاعات پژوهشی که همواره مورد هدف خاص من بوده فراهم بشه .
و ثانیا مزه توفیق ، افزون و نیز اعتبار آن پررنگ بشه.

سپاس و تقدیر فراوان

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود بی انتها

باوجودیکه خیلی سختگیر هستم اما حقیقتا نتونستم اشکالی ببینم واقعا حرف نداره و دستت طلا...

با تشکر از لطف حضرتعالی
به روی چشم ، پلاریته خازنها را بصورت خوانا و درشت منظور خواهم کرد.(نرم افزار بصورت کمرنگ و ریز منظور کرده که زیر خطوط قرمز مخفی شده است)
پایه های کلید را هم به نحو مناسبی تا نزدیک محل فعلی ادامه خواهم داد تا سیمکشی روی برد به حداقل برسد.
فقط کمی باید ارتفاع برد را افزایش دهم و کار سختی نیست.
اینجانب به خاطر وسواسی که دارم (و بعضی جاها هم مشکل ساز میشود) دایما در صدد کوچکتر و فشرده تر کردن برد هستم و گاهی نمونه با قطعات دیپ میسازم که از نمونه با قطعات اس ام دی (البته با طراحی نامناسب و درشت) ، کوچکتر از آب در میآید.
با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

با تشکر از لطف حضرتعالی
به روی چشم ، پلاریته خازنها را بصورت خوانا و درشت منظور خواهم کرد.(نرم افزار بصورت کمرنگ و ریز منظور کرده که زیر خطوط قرمز مخفی شده است)
پایه های کلید را هم به نحو مناسبی تا نزدیک محل فعلی ادامه خواهم داد تا سیمکشی روی برد به حداقل برسد.
فقط کمی باید ارتفاع برد را افزایش دهم و کار سختی نیست.
اینجانب به خاطر وسواسی که دارم (و بعضی جاها هم مشکل ساز میشود) دایما در صدد کوچکتر و فشرده تر کردن برد هستم و گاهی نمونه با قطعات دیپ میسازم که از نمونه با قطعات اس ام دی (البته با طراحی نامناسب و درشت) ، کوچکتر از آب در میآید.
با احترام

درود عزیزم
اصلا بهش دست نزن عالیه
اصلا نگران شکیلی و زیبایی نباش یعنی اگه بدون دستکاری حالت فعلی ، مقدوره که یک یا دو ترک نازک در مسیر کلید جدید اضافه کنی ، فقط دراینصورت اضافه کن
حتی اگه در مجاورت پیچ های نگهدارنده برد هم واقع بشه و نیاز به ایزوله کردن پیچ هم باشه اشکالی نداره زیرا برای همگان استفاده نداره و برای برخی از علاقمندان که کلید خاصی در نظر دارند برای اینگونه افراد ، سیمکشی را کاهش میده
بعبارت دیگر ، مورد اخیر برای پیش بینی یکی از انواع سلیقه ها است و ضرورت نداره
لذا مجددا اصرار دارم اگه قراره زحمات قبلی مخدوش بشه بهیچ عنوان نیاز نیست چون همانطور که عرض کردم چندین راه برای نصب کلید وجود داره و یکی از آنها روشی است که شما در نظر گرفتید و لذا شرایط فعلی هم فوق العاده عالی است
اگه میدونستم ناگزیر به خواهش مکرر میشم مطرح نمیکردم
لطفا و لطفا زحمات قبلی را مخدوش نکن .
در خصوص پلاریته خازن ها هم برام معما شده بود ، چرا نرم افزار منظور نکرده که با توضیح شما رفع شد که فرمودید کمرنگ منظور کرده.

بینهایت عالی و بینظیر شده و بسیار ممنون و سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود

هر یک از علاقمندانی که نسبت به تهیه برد خام اقدام میکند میتواند در همین تاپیک با هماهنگی قبلی و اطلاع از نیاز متقاضیان ، با قیمت مناسب تر و ارزان تری تهیه نماید و اولین متقاضی خودم هستم و تعداد ۳ برد نیاز دارم.

لیست ۳۴ قطعه مورد نیاز بشرح زیر است .

رگلاتور

1 عدد LM317

آی سی
1 عدد UA741

ترانزیستورها
1عدد TIP35
1عدد BC640

دیودها
4 عدد. 10A10
5عدد 1N4007
1عدد LED

زینرها
1عدد 2,2 ولت
1عدد 5 ولت
1عدد 7 ولت

خازن ها همگی ۵۰ ولتی
1عدد 3300mf
2عدد 47mf
1عدد 100mf

مقاومت ها

یکچهارم وات ها ( وات بالاتر اشکالی نداره)
1عدد 22
1عدد 82
1عدد 100
1 عدد 220 بجای 370 ( اصلاح شد)
1عدد 470
1عدد 560
1عدد 1k
1عدد 2K
2عدد 4،7k
1عدد 10k

دو مقاومتی که یک وات کافی است ولی دو وات مناسب تر است
1عدد. 1k /1w
1عدد. 2,2k /1w

۶ وات یا بالاتر از ۶ وات

1عدد. 68, 0

1عدد پتانسیومتر 2k
1عدد ولوم 2k
1عدد ولوم و یا ولوم کلیددار 5k ( در صورتیکه ولوم کلیددار استفاده کنید ناحیه ابتدای ولوم یعنی در محل صفر ولت ، پاور را قطع میکند و دراینصورت نیاز به کلید مجزا ندارد و ساده تر و شکیل تر است)

مشاهده فایل‌پیوست 155303[/QUOTE]
موفق باشید

زحمات pcb که توسط جناب آقای smaeel عزیز تقبل و نهایی شده طی تصاویر و فایل اصیل مربوطه بپیوست تقدیم میگردد.

board2.png
silk2.png

مشاهده فایل‌پیوست board2.pdf
فایل اصیل like

آخرین ویرایش:

rezasisi

کاربر
2011-05-26
112
430
تهران

درود بی پایان..
اقایون خدا قوت...بی شک مطمعنم که این منبع تغذیه بدون کم وکاست وتغییری در خروجی ولتاژ عمل خواهد کرد..یک سوال ویک پیشنهاد دارم...سوالم اینکه منبع تغذیه در برابر شورتی در خروجی مدار چه عکس العملی خواهد داشت..پیشنهادمم اینه که اگه نمایشگری هم اضافه میشد که هم امپر رو نشون میداد هم ولتاژ منبعی استاندارد وعالی میشد...ببخشید ها من از دید یک یوزر عرض میکنم..دستهایتان پر توان

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود عزیزم
اصلا بهش دست نزن عالیه...
سلام و تشکر متقابل
جناب غزال به فرموده و تا حد ممکن تغییرات را اعمال نمودم.قراردادن پدهای عمودی جهت کلید اضافی ، حقیقتا نیاز به جای بیشتر خواهد داشت و با اجازه جنابعالی فعلا به پدهای افقی اضافی اکتفا نمودم.مقداری توضیحات نوشته شده را جابجا کردم تا بهتر دیده شود و تعدادی هم اضافه نمودم.به نظر اینجانب برای ساخت نمونه اولیه مناسب است ، لطفا ملاحظه فرموده و در صورت تصمیم به ساخت از این ورژن استفاده نمایید :
http://s8.picofile.com/file/8357130734/schematic.png
http://s9.picofile.com/file/8357273476/board2.png

http://s8.picofile.com/file/8357273526/silk2.png
http://s9.picofile.com/file/8357321626/board2.pdf.html

البته موارد کوچکی باقیمانده که گمان نمیکنم اشکال چندانی ایجاد کند:
مثلا مقاومت نمونه گیر R1 را 5 واتی در نظر گرفتم که میبایست وات بیشتر منظور شود و فاصله پایه ها برای وات بالاتر کم است و نصب آن به سختی مقدور است
یا مقاومت R11 را یک چهارم وات در نظر گرفتم ، ولی امکان نصب بزرگتر وجود دارد و میتوان با سوراخکاری روی ترک ضخیم این امکان را فراهم کرد و اشکالی ایجاد نمیکند
یا مواردی که میتوان جهت اتصال نمایشگر ولتاژ و آمپر پیش بینی نمود و ...
به هر حال به نظر اینجانب در مقطع فعلی کفایت میکند و زمینه ساز تست و تجربه برای عزیرانی است که به خاطر نبود PCB ممکن است تمایلی به تجربه نداشته باشند
اینجانب در دو پست دیگرلینکهای ورژنهای قبلی را قرار دادم :
پست شماره 38 که فاقد کلید اضافی میباشد ، ولی صحیح و قابل استفاده است که لطفا باقی بماند
پست شماره 26 که رگولاتور نادرست است و اشکال دارد ، لطفا لینکهای آنرا حذف بفرمایید تا باعث اشتباه نشود
در پایان مجددا از زحمات حضرتعالی تشکر میکنم و آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برایتان دارم
با احترام

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام و تشکر متقابل
جناب غزال به فرموده و تا حد ممکن تغییرات را اعمال نمودم.قراردادن پدهای عمودی جهت کلید اضافی ، حقیقتا نیاز به جای بیشتر خواهد داشت و با اجازه جنابعالی فعلا به پدهای افقی اضافی اکتفا نمودم.مقداری توضیحات نوشته شده را جابجا کردم تا بهتر دیده شود و تعدادی هم اضافه نمودم.به نظر اینجانب برای ساخت نمونه اولیه مناسب است ، لطفا ملاحظه فرموده و در صورت تصمیم به ساخت از این ورژن استفاده نمایید :
http://s9.picofile.com/file/8357273476/board2.png
http://s8.picofile.com/file/8357273526/silk2.png

البته موارد کوچکی باقیمانده که گمان نمیکنم اشکال چندانی ایجاد کند:
مثلا مقاومت نمونه گیر R1 را 5 واتی در نظر گرفتم که میبایست وات بیشتر منظور شود و فاصله پایه ها برای وات بالاتر کم است و نصب آن به سختی مقدور است
یا مقاومت R11 را یک چهارم وات در نظر گرفتم ، ولی امکان نصب بزرگتر وجود دارد و میتوان با سوراخکاری روی ترک ضخیم این امکان را فراهم کرد و اشکالی ایجاد نمیکند
یا مواردی که میتوان جهت اتصال نمایشگر ولتاژ و آمپر پیش بینی نمود و ...
به هر حال به نظر اینجانب در مقطع فعلی کفایت میکند و زمینه ساز تست و تجربه برای عزیرانی است که به خاطر نبود PCB ممکن است تمایلی به تجربه نداشته باشند
اینجانب در دو پست دیگرلینکهای ورژنهای قبلی را قرار دادم :
پست شماره 38 که فاقد کلید اضافی میباشد ، ولی صحیح و قابل استفاده است که لطفا باقی بماند
پست شماره 26 که رگولاتور نادرست است و اشکال دارد ، لطفا لینکهای آنرا حذف بفرمایید تا باعث اشتباه نشود
در پایان مجددا از زحمات حضرتعالی تشکر میکنم و آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برایتان دارم
با احترام

درود

بسیار عالی
بینهایت شرمنده فرمودید و زحمات قیلی را تکرار فرمودید و هرچند الان بسیار عالی و کامل شده انا تصویر قبلی هم فاقد نقص بوده.

به هر روی امیدوارم فرصت جبران فراهم آید.

سپاس و یکدنیا تقدیر و تحسین

طبق خواسته حضرت عالی موارد مورد نظر حذف گردید و اگر نقصی در اجرای خواسته حضرت عالی حادث گردیده جهت اصلاح و اجرای کامل خواسته اعلام فرمایید

با توجه به اینکه استفاده از تصویر ارسالی دشوار و چه بسا ناممکن است ، لذا
انتقال فایل اصلی را نیز در صورت امکان مانند موارد قبلی میسر فرمایید

آخرین ویرایش:

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,044
33
همدان

درود

برای این تغذیه ، ترانس سه سر ۹ ولت موجود در بازار پیشنهاد میکنم که از سر وسط استفاده نمیشود و در واقع ۱۸ ولت متناوب به ورودی تغذیه متصل میگردد و خروجی آن با دقت بی نظیری معادل گرانترین و مجهزترین تغذیه ها ولتاژ صفر الی ۲۰ ولت و جریان صفر الی ۳ آمپر قابل استفاده است ( برای جریان پایین تر ، تا ۲۴ ولت هم قابل دریافت است )
با ترانس ۲۴ ولت از صفر تا ۳۰ ولت قابل دریافت میشود اما بدلایلی که مفصلا تشریح کردم این ولتاژ احتمال صدمه آپ امپ هر تغذیه ای را بسیار زیاد میکند و زود به زود میسوزد و لذا اگر صفر الی ۳۰ ولت نیاز دارید بهتر است لااقل با کلیدی ولتاژ متناوب ۱۸ و ۲۴ ولت را قابل انتخاب سازید تا در مواقع ضروری به ولتاژ متناوب ۲۴ ولت متصل شود.
ضمنا هرچند احتمال صدمه آپ امپ در این تغذیه بسیار بعید است ( مگر با اتصال نادرست پایه ها و دستکاری ) معذالک حتما از سوکت استفاده کنید که تعویض آن ساده باشد.

پیش بینی افزایش جریان بمقدار دلخواه
با موازی کردن هر مقاومت ۶۸/. اهم با R1 توانایی جریاندهی بمقدار ۳ آمپر افزایش می یابد یعنی اگر ۳ مقاومت ۶۸/. اهم با R1 موازی کنید از صفر تا ۱۲ آمپر قابل دریافت میشود اما بسیار بسیار بندرت نیاز به جریان بالاتر از ۳ آمپر خواهید داشت .
بدیهی است که در صورت افزایش جریان میبایست ترانزیستور قدرت بتعداد کافی مطابق پست ۱۱ موازی کنید .

دلیل تاکید استفاده از ترانس ۱۸ ولت

۱- باوجودیکه سالیان درازی در امور الکترونیک صنعتی و پزشکی و صوتی تصویری فعالیت و تجربه دارم اساسا نیاز به ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت بسیار بسیار بعید است ، اما چرا این قابلیت را برای روز مبادا اضافه نکنیم ؟ به دلیل دوم
۲- صرفنظر از اینکه ترانس ۲۴ ولت ( با ماکزیمم ولتاژ ۳۴ ولت ) برای مقاصد کمتر از ۲۰ ولت بدلایل عدیده ( از جمله افزایش حرارت ترانزیستور) بسیار نامناسب است ضمنا موجب صدمه زود رس آپ امپ نیز میشود زیرا ولتاژ تغذیه آپ امپ نزدیک به مرز غیرمجاز واقع میشود و لذا احتمال صدمه آپ امپ بسیار زیاد میشود لذا حتما از ترانس ۱۸ ولت استفاده کنید که از هر نظر مناسب تر است و البته درصورت نیاز به ولتاژ کمتر از ۲۰ ولت هر چقدر از ترانسی با ولتاژ پایین تر استفاده کنید مزایای بیشتری دارد و حرارت ترانزیستور هم کاهش می یابد .

میزان دقت تغذیه

نقص قابل توجهی که در عمده تغذیه ها وجود داره افت ولتاژ متناسب با افزایش جریان است که گاها تا حدود نیم ولت نیز افت میکند بطوریکه این نقیصه با پیچیدگی ها و قطعات عدیده رفع میشود .
اما در این تغذیه از شیوه ای استفاده کردم که این هدف با قطعات بسیار بسیار اندک و بسیار دقیق تر از گرانترین تغذیه ها حاصل میشود و بگونه ای ولتاژ خروجی را تثبیت میکند که گویی ولتاژ خروجی میخکوب شده چنانکه بواسطه تثبیت حیرت انگیز ولتاژ دو بار انگشتم سوخت

زیرا در گرانترین و مجهزترین تغذیه های آزمایشگاهی هم ولتاژ خروجی با بار ناگهانی قابل توجه افت ناچیزی میکند زیرا در روش معمول ، عکس العمل تثبیت کننده صرفا ناشی از نمونه گیری از ولتاژ است اما در این روش بصورت توامان از ولتاژ و جریان و نمونه گیری میشه و لذا بشرح تحلیل آتی ، تثبیت ایده آلتر را پیش بینی کرده بودم اما هرگز باورم نمیشد میزان دقت تا این حد باشد که با اتصال بار ناگهانی قابل توجه کوچکترین عکس العملی که گویای بار باشد مشاهده نشود ( اصولا یکی از عادات من اینه که ناخواسته و بشکل ناخودآگاه ، همزمان با اتصال بار ، توجهم به تغییرات ولتاژه تا در صورت مشاهده وضعیت غیرعادی ولتاژ ، بلافاصله اقدام به قطع تغذیه کنم و از صدمه قطعات پیشگیری کنم) لذا با توجه به اتصال بار مقاومت ۳ اهمی که کوچکترین عکس العملی در ولتاژ ندیدم

بنابرین تصور کردم جریانی اژ بار عبور نکرده و لذا در جریان بررسی اتصالات و با اطمینان کامل که حتما مقاومت ۳ اهمی آجری متصل نشده که عکس العملی در اسکوپ و ولتمتر دیده نشد لذا نهایتا تصور کردم مقاومت سوخته و جهت تست مقاومت ، ابتدا تغذیه را خاموش کردم و با اطمینان کامل که جریانی از مقاومت عبور نکرده و خنک است خواستم مقاومت را جهت تست اهمی بررسی کنم که با توجه به عدم آمادگی و کمترین شک به حرارت مقاومت که سرعت عکس العمل انسان را کمتر میکند لذا با توجه به تاخیر قابل توجه به وضوع دود انگشتم همراه با صدای سوختن بلند شد و حقیقتا یک لحظه شوک شدم و باورم نمیشد بطوریکه این حادثه دو بار اتفاق افتاد و بدوا سوزش ناشی از سوختگی را احساس نمیکردم و حتی با توجه به تکرار چارلی چاپلینی حادثه منجر به تبسم و لبخندم نیز شد ، یعنی تثبیت ولتاژ تا این اندازه ؟

به هر حال واقعه تلخ و شیرین و حیرت انگیزی بود که تا اونروز تجربه نکرده بودم.
قابل ذکر است که برای مسیر جریان اصلی نباید از سیم نازک استفاده شود زیرا افت ولتاژ ناشی از سیم نازک بدیهی است

ضمنا اگرچه این تغذیه توسط خودم و دو تن از دانشجویان الکترونیک تست همه جانبه شده و نقصی مشاهده نشده و اگرچه پس از مونتاژ و تایید علاقمندان یک مورد تکمیلی را مطرح میکنم که توسط علاقمندان تحقیق و اجرا شود معذالک درصورتیکه هرگونه ضعف و نقصی مشاهده و اعلام فرمایید ضمن تقدیر و تحسین و تشکر شایسته ، حتما جبران نیز خواهم کرد.

تنظیمات اولیه تغذیه​

برای پیشگیری از صدمه احتمالی قطعات
در زمان مونتاژ ، آپ امپ را در سوکت نصب نکنید و بجای R1 ابتدا موقتا مقاومت ۱۰۰ اهم نصب کنید و ولتمتری به خروجی متصل کنید و به برق متصل و روشن کنید و پتانسیومتر V را بچرخانید که باید ولتاژ خروجی از صفر تا ماکزیمم ( با خطای چند ولت ) قابل تغییر باشد ؟ یعنی اگر کمترین ولتاژش مثلا ۳ ولت بود یا ولتاژ منفی بود اشکالی نداره فقط تا ماکزیمم قابل تغییر باشه.
اگر اینطور نبود عیب و ایراد را رفع کنید و سپس آپ امپ و مقاومت اصلی R1 یعنی ۶۸/. را نصب کنید و مراحل زیر را اجرا کنید

پتانسیومتر داخلی Vr1 برای کالیبره کردن ولتاژ است، بطوریکه پتانسیومتر V را در کمترین مقدار قرار دهید و حالا Vr1 را تنظیم کنید تا ولتاژ خروجی دقیقا صفر ولت شود و پس از این تنظیم هرگز کاری با Vr1 ندارید
Led برای نشان دادن جریان غیر مجاز است مثلا اگر ۱ آمپر انتخاب کردید تازمانیکه کمتر از ۱ آمپر مصرف کنید خاموش است و بمحضی که بخواهید ذره ای از ۱ آمپر بیشتر مصرف کنید ضمن آنکه اجازه عبور بیش از ۱ آمپر را نمیدهد ضمنا Led هم روشن میشود و درواقع اعلام میکنه میخوای بیش از جریان انتخابی بگیری ولی بهت نمیدم ( درواقع ببلاخ محترمانه نشون میده )

پتانسیومتر V را برای تغییر ولتاژ از صفر تا ماکزیمم تست کنید ( از صفر الی ۲۰ ولت با ترانس ۱۸ ولت و از صفر تا ۳۰ ولت با ترانس ۲۴ ولت)
پتانسیومتر I را برای انتخاب حداکثر جریان از صفر تا ۳ آمپر تست کنید ( البته از صفر تا ۳ آمپر فقط با یک ۶۸/. اهمی و برای افزودن حداکثر جریان باید برای هر ۳ آمپری که میخواهید اضافه کنید ، باید یک ۶۸/. با R1 موازی کنید یعنی اگر ۳ عدد ۶۸/. در محل R1 باشد تا ۹ آمپر قابل دریافت میشه. )

مشاهده فایل‌پیوست 155303

موفق باشید

سپاس فراوان

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا