آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

h5g_whatsapp_image_2020-07-06_at_12.20.49_pm.jpeg

http://uupload.ir/view/n2k1_1.mp4/

http://uupload.ir/view/x2au_whatsapp_video_2020-07-06_at_12.22.04_pm.mp4/

ممنون

درود

بسیار عالی
موفق و موید باشید
متوجه مقصود فیلم ها نشدم چون مشخص نفرمودید تغذیه در چه شرایطی قرار داره و چه آزمایشی مورد نظر فیلم است .
مضافا که توضیحی هم ضمیمه نفرمودید.

فقط این بخش قابل درک بود که ولتاژ با جریان غیر مجاز ، تا مقداری کاهش پیدا میکنه که از بار مصرفی حداکثر جریان مجاز انتخابی عبور کنه.
اگه با ایرادی مواجه شدید مطرح کنید رفع کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

ممنون از لطف شما
مشکل کم بودن امپره 1.70 که ترانس من بیش از سه امپر میده
من منبع زیاد دارم که با اتصال پراب قرمز و مشکی میشه امپر رو فهمید توی این منبع با اتصال خروجی کلا امپر متر خاموش میشه این طبیعیه؟؟؟؟؟
چطوری امپر رو تنظیم کنم؟؟
و ولوم امپر در اخرین درجاتش بوق میزنه و ال ای دی روشن میشه این به چه معنیه؟؟
یه پنل ولتمتر امپر متر خوب وحدود200 تمن معرفی کنید اینی که خریدم اسباب بازیه یه ولت بیشتر نشون میده پیچ تنظیمش هم بالا میبره پایین نمیاره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

ممنون از لطف شما
مشکل کم بودن امپره 1.70 که ترانس من بیش از سه امپر میده
من منبع زیاد دارم که با اتصال پراب قرمز و مشکی میشه امپر رو فهمید توی این منبع با اتصال خروجی کلا امپر متر خاموش میشه این طبیعیه؟؟؟؟؟
چطوری امپر رو تنظیم کنم؟؟
و ولوم امپر در اخرین درجاتش بوق میزنه و ال ای دی روشن میشه این به چه معنیه؟؟
یه پنل ولتمتر امپر متر خوب وحدود200 تمن معرفی کنید اینی که خریدم اسباب بازیه یه ولت بیشتر نشون میده پیچ تنظیمش هم بالا میبره پایین نمیاره

درود

امپری که انتخاب میکنی و بدون بار بوق میزنه در پست های اخیر توضیح دادم که ولوم جریان را در محل صفر آمپر انتخاب کردی یعنی میخوای بالاتر از صفر آمپر غیرمجاز باشه .

بنابرین چون خود تغذیه جریان ناچیزی مصرف میکنه لذا اندکی بیشتر از صفر آمپر عبور میکنه و لذا غیرمجاز تشخیص میده و باید همینطور باشه و طبیعی و گویای سلامت محافظ و محدود کننده جریانه .
برای استفاده از تغذیه باید اندکی از نقطه فوق دور کنی تا لامپ و بیزر خاموش بشه .
حالا اگه ولتاژ ۶ ولت انتخاب و مقاومت ۶ اهمی به دو سیم خروجی متصل کنید و ولوم جریان را بچرخانید در نقطه ای که مرز روشن و خاموش شدن لامپ و بیزر است نقطه ۱ آمپر را نشان میدهد و باید اون نقطه واوم جریان را با عدد ۱ معرف ۱ آمپر مشخص کنی .
حالا اگه مقاومت ۱۲ اهمی به خروجی متصل کنی نقطه نیم آمپر مشخص میشه .
بهمین ترتیب میتونی ولوم جریان را مدرج کنی تا بدون امپرمتر هم قادر به انتخاب جریان دلخواه باشی.

با توجه به خاموش شدن آمپرمتر ولتمتر پنلی بدون تردید سیم ها را اشتباها جابجا متصل کردی چون با بررسی نقشه دیدم زمان اتصال کوتاه سیم های خروجی را هم با حداقل قطعات پیش بینی کردم .

هرچند اتصال دو سیم خروجی کاربردی نداره .

برای کالیبره کردن آمپرمتر و مدرج ساختن ولوم جریان اگه آمپرمتر دقیقی نداری که برای مدرج کردن ولوم ملاک قرار دهی ، باید از روشی که در پست های اول تقدیم کردم استفاده کنی چون محافظ این تغذیه را با قابلیت و توانایی بالاتری طراحی کردم تا با حساسیت بالاتری محافظت کنه و لذا نسبت به اتصال کوتاه بشدت حساسه تا بموجب جریان لحظه ای غیرمجاز هم صدمه نبینه

و لذا از طریق اتصال کوتاه کالیبره نکنید و اگر نمیتونی پست های اولیه را مطالعه کنی مقاومت های آجری خود را اعلام کن تا توضیح لازم را تقدیم کنم.

در خصوص آمپر باید توضیح واضح و شفاف بدی و بارها توضیح خواستم اما تلگرافی مطرح میکنی و نمیفهمم

برای تنظیم و تست جریان و محافظ ، کلیه توضیحات لازم و نحوه تست را در پست های اول تقدیم کردم .

مقاومت آجری چند اهم داری که نحوه تست را اعلام کنم .

اینکه ترانس شما ۳ آمپره و جریان بیشتر از ۱،۷ نمیده محاله .
ولی توضیح نمیدی که چرا چنین استنباطی داری که بیشتر از ۱،۷ آمپر نمیده و چطور فهمیدی ترانس شما ۳ آمپره
کمی توضیح بده چکار میکنی و چطور نتیجه گیری میکنی
تا زمانیکه متوجه نشم منظور شما چیه چطور مشکل را رفع کنم ؟

ضمنا همین ولتمتر آمپرمتر هم قابل استفاده است و نیاز به انواع گرانقیمت نداری اما پاسخ سوالات را نمیدی ازجمله گفتم با آزاد کردن سیم نازک مشکی چه تغییری می بینید ؟
ضمنا چند سیم داره و چه رنگ هایی و با چه ضخامت تقریبی است یعنی نازک یا کلفت است ؟
و هر سیم را به کدام نقطه نقشه متصل کردی ؟

بگو سیم ها رو به کجای نقشه زیر متصل کردی تا مشکل را رفع کنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

اختلاف نمایش امپر متر رو با موازی کردن ولوم 100کیلو حل کردم
مقدار امپر ترانس رو هم با سری کردن دو مقاومت اجری به ترانس و انتخاب حالت 10امپر متناوب محاسبه کردم که 2.8 تقریبا 3 نشون داد
همین از مایش رو در حال امپر مستقیم از خروجی برد میگیرم 1.70 نشون میده
مقاومتت اجری سه تا 0.68 دارم 10وات دارم که یکی روی بردم نصبه دوتا اضافه دارم
منبع رو رو 4 ولت تنظیم کردم ولوم امپر را هم خلاف جهتی که بوق میزد تا ته چرخاندم
گوشی روی لوگو ریستارت کرد و در یک لحظه نور قسمت امپر متر کمرنگ و از نو پر رنگ و ریستارت شد
گوشی نوکیا ساده به راحتی روشن میشه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

با تغییر ترانس به 28 ولت گوشی که روشن نمیشود روشن میشه ولی ترانزیستور بزرگه با هیتسینکش داغ میشه منم خاموش کردم کردم میترسم مشکلی براش اومده باشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

اختلاف نمایش امپر متر رو با موازی کردن ولوم 100کیلو حل کردم
مقدار امپر ترانس رو هم با سری کردن دو مقاومت اجری به ترانس و انتخاب حالت 10امپر متناوب محاسبه کردم که 2.8 تقریبا 3 نشون داد
همین از مایش رو در حال امپر مستقیم از خروجی برد میگیرم 1.70 نشون میده
مقاومتت اجری سه تا 0.68 دارم 10وات دارم که یکی روی بردم نصبه دوتا اضافه دارم
منبع رو رو 4 ولت تنظیم کردم ولوم امپر را هم خلاف جهتی که بوق میزد تا ته چرخاندم
گوشی روی لوگو ریستارت کرد و در یک لحظه نور قسمت امپر متر کمرنگ و از نو پر رنگ و ریستارت شد
گوشی نوکیا ساده به راحتی روشن میشه

درود

اولا قبل از اطمینان کافی از صحت و سلامت تغذیه نباید به گوشی متصل میکردی چون احتمال صدمه گوشی وجود داره.

ثانیا اگه زودتر نحوه تست ترانس و تغذیه را اعلام میکردی ایراد و اشکال شما سریعتر مشخص میشد.

ترانس شما بچه ترانسه و ۳ آمپری که سهله ۱ آمپری هم نیست و اگه ۱،۷ آمپر ازش میکشی قطعا در ولتاژ پایین تست کردی و تحت فشار هم قرار دادی .

با اتصال مقاومت ۶۸، به دو سیم ثانویه ترانس درواقع آزمایش اتصال کوتاه انجام دادی که ببینی یک ترانس در حالت غیرعادی اتصال کوتاه و تحت فشار شدید چند آمپر میده ؟

اگه با ترانس ۳ آمپری ۱۰ ولتی اینکارو کنی فورا دود می بینی چون باید بیش از ۲۰ امپر را تحمل کنه .
درواقع در ولتاژ چند دهم ولت ۳ آمپر میکشی اما با این فرض که در یک ولت ۳ آمپر بده یعنی ترانس شما فسقلی هست .

پس مهمترین مشکل شما ترانسه که باید ترانس بزرگ و مناسبی تهیه کنی و اگه عکس ترانس را در کنار دستت ارسال کنی بهتر قابل ارزیابی میشه که چند وات است اما شک نکن ترانس فعلی خیلی ضعیفه.

ضمنا انتظار داشتی با اتصال مقاومت ها به خروجی تغذیه همون آمپری را ببینی که با اتصال به ترانس دیدی.

اما در اتصال مستقیم مقاومت کوچک به ترانس نیاز نیست سیستمی بدرستی تغذیه بشه و لذا کله رو پایین میندازه و هر چه زورش برسه جریان میده و ولتاژش بشدت افت میکنه .
اما ترانس ۳ آمپری یعنی اگه ۳ آمپر مصرف کنی ولتاژش بمقدار ناچیزی کم میشه نه اینکه ولتاژش کاملا محو بشه .
اینبار زمانیکه دو تا مقاومت ۶۸، اهمی را به ترانس متصل کردی ببین ولتاژش چقدر افت میکنه ؟

لذا زمانیکه مقاومت کوچک حدود ۱ اهمی را به خروجی تغذیه متصل میکنی بدلیل ضعف ترانس ، ولتاژ خروجی بریج و ولتاژ خازن بزرگ خیلی ناچیز میشه و دراینصورت آی سی و رگلاتور و سیستم تغذیه چطور با این ولتاژ ناچیز کار کنه .
لذا موجب اختلال شدید سیستم میشه و مردانگی کرده که صدمه ندیده .

تا اینجا کمی شفاف تر گزارش کردی و ایراد مشخص شد.
بابت مدرج کردن ولوم جریان مقاومت ۶۸، اهمی مناسب نیست و همراه با ترانس یک مقاومت آجری ۵ اهم یا بزرگتر و یا لامپ موتورسیکلت تهیه کن تا راهنمایی کنم.

اما در خصوص آمپرمتر ولتمتر پنلی کماکان پاسخی ندادی تا راهنمایی کنم که خاموش نشه و ولتاژ و جریان را بدرستی نشون بده .
هرچند بنظر میرسه خاموش شدنش به همون دلیل کاهش شدید ولتاژ خازن بزرگ ناشی از ضعف شدید ترانس هست و در جریان های پایین که خازن بزرگ ولتاژ کافی داشته باشه خاموش نمیشه و این مشکل هم با تهیه ترانس مناسب رفع میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

درود

اولا قبل از اطمینان کافی از صحت و سلامت تغذیه نباید به گوشی متصل میکردی چون احتمال صدمه گوشی وجود داره.

ثانیا اگه زودتر نحوه تست ترانس و تغذیه را اعلام میکردی ایراد و اشکال شما سریعتر مشخص میشد.

ترانس شما بچه ترانسه و ۳ آمپری که سهله ۱ آمپری هم نیست و اگه ۱،۷ آمپر ازش میکشی قطعا در ولتاژ پایین تست کردی و تحت فشار هم قرار دادی .

با اتصال مقاومت ۶۸، به دو سیم ثانویه ترانس درواقع آزمایش اتصال کوتاه انجام دادی که ببینی یک ترانس در حالت غیرعادی اتصال کوتاه و تحت فشار شدید چند آمپر میده ؟

اگه با ترانس ۳ آمپری ۱۰ ولتی اینکارو کنی فورا دود می بینی چون باید بیش از ۲۰ امپر را تحمل کنه .
درواقع در ولتاژ چند دهم ولت ۳ آمپر میکشی اما با این فرض که در یک ولت ۳ آمپر بده یعنی ترانس شما فسقلی هست .

پس مهمترین مشکل شما ترانسه که باید ترانس بزرگ و مناسبی تهیه کنی و اگه عکس ترانس را در کنار دستت ارسال کنی بهتر قابل ارزیابی میشه که چند وات است اما شک نکن ترانس فعلی خیلی ضعیفه.

ضمنا انتظار داشتی با اتصال مقاومت ها به خروجی تغذیه همون آمپری را ببینی که با اتصال به ترانس دیدی.

اما در اتصال مستقیم مقاومت کوچک به ترانس نیاز نیست سیستمی بدرستی تغذیه بشه و لذا کله رو پایین میندازه و هر چه زورش برسه جریان میده و ولتاژش بشدت افت میکنه .
اما ترانس ۳ آمپری یعنی اگه ۳ آمپر مصرف کنی ولتاژش بمقدار ناچیزی کم میشه نه اینکه ولتاژش کاملا محو بشه .
اینبار زمانیکه دو تا مقاومت ۶۸، اهمی را به ترانس متصل کردی ببین ولتاژش چقدر افت میکنه ؟

لذا زمانیکه مقاومت کوچک حدود ۱ اهمی را به خروجی تغذیه متصل میکنی بدلیل ضعف ترانس ، ولتاژ خروجی بریج و ولتاژ خازن بزرگ خیلی ناچیز میشه و دراینصورت آی سی و رگلاتور و سیستم تغذیه چطور با این ولتاژ ناچیز کار کنه .
لذا موجب اختلال شدید سیستم میشه و مردانگی کرده که صدمه ندیده .

تا اینجا کمی شفاف تر گزارش کردی و ایراد مشخص شد.
بابت مدرج کردن ولوم جریان مقاومت ۶۸، اهمی مناسب نیست و همراه با ترانس یک مقاومت آجری ۵ اهم یا بزرگتر و یا لامپ موتپرسیکلت تهیه کن تا راهنمایی کنم.

اما در خصوص آمپرمتر ولتمتر پنلی کماکان پاسخی ندادی تا راهنمایی کنم که خاموش نشه و ولتاژ و جریان را بدرستی نشون بده .

سپاس
wfl7_photo_2020-07-06_19-19-03.jpg

این ترانس اولی امپر با مقومت اجری یا بدون مقاومت امپر 3/4 ولتاژ22 ولت با سری کردن مقاومت تغییری در ولتاژ مشاهده نشد
امپر متر پنلی با موازی کردن یه ولوم 100 کیلو مشکلش حل شد ولی قسمت امپر اختلاف زیادی داره در شغل ما میزان جریان نشان دهنده محدوده عیب هست که این رو هم باید اصلاح کنم
aira_photo_2020-07-06_19-19-05.jpg

الان این ترانس روشه 34.3ولت امپر هم با سری کردن یه مقاومت اجری 5.80امپر

الان یه ترانس 34.3 ولت با همون ازمایش خودم یه مقاومت اجری بستم به خروجی با امپر متر 5 امپر بهم داد وصل

کردم به بردم حدود 30 ولت با 3 امپر بهم داد البته سر یه خروجی مقاومت اجری گزاشتم با این ترانس همچیز اوکیه فقط ترانزیستور بزرگه داغ میشه عکس ها به ترتیب اولی عکس صبحیه هست دومی عکس اینی که وصله بهش بنظر شما چیکار کنم کدوم رو بزارم این خیلی فشار میاره به ترانزیستور چه تغییراتی بدم
نمیدونم چرا ترانس اولی 22 ولت با 3-4 امپر نمیتونه گوش اندرویدا رو روشن کنه:(

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

با تغییر ترانس به 28 ولت گوشی که روشن نمیشود روشن میشه ولی ترانزیستور بزرگه با هیتسینکش داغ میشه منم خاموش کردم کردم میترسم مشکلی براش اومده باشه

درود

قدرت ترانس باید اصلاح بشه و افزایش ولتاژ همون ترانس صدمه میزنه و هرگز از ترانس ۲۸ ولت استفاده نکن چون آی سی میسوزه و در پست های اولیه قویا تاکید کردم اینکارو نکنید ولی تا زمانیکه خسارتی وارد نکنی اقدامات غیرعادی میکنی.

گوشی اندروید جریان زیادی مصرف میکنه و لذا داغ شدن ترانزیستور قدرت طبیعی هست و باید حرارتش با هیت سینک و تهویه دفع بشه و هیچ ترانزیستوری در دنیا وجود نداره که حتی در نیم آمپر هم داغ نکنه ولی دیگه با ۲۸ ولت تست نکن یا قبلش خودتو برای خسارت آماده کن .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

wfl7_photo_2020-07-06_19-19-03.jpg

این ترانس اولی امپر با مقومت اجری یا بدون مقاومت امپر 3/4 ولتاژ22 ولت با سری کردن مقاومت تغییری در ولتاژ مشاهده نشد
امپر متر پنلی با موازی کردن یه ولوم 100 کیلو مشکلش حل شد ولی قسمت امپر اختلاف زیادی داره در شغل ما میزان جریان نشان دهنده محدوده عیب هست که این رو هم باید اصلاح کنم
aira_photo_2020-07-06_19-19-05.jpg

الان این ترانس روشه 34.3ولت امپر هم با سری کردن یه مقاومت اجری 5.80امپر

الان یه ترانس 34.3 ولت با همون ازمایش خودم یه مقاومت اجری بستم به خروجی با امپر متر 5 امپر بهم داد وصل

کردم به بردم حدود 30 ولت با 3 امپر بهم داد البته سر یه خروجی مقاومت اجری گزاشتم با این ترانس همچیز اوکیه فقط ترانزیستور بزرگه داغ میشه عکس ها به ترتیب اولی عکس صبحیه هست دومی عکس اینی که وصله بهش بنظر شما چیکار کنم کدوم رو بزارم این خیلی فشار میاره به ترانزیستور چه تغییراتی بدم
نمیدونم چرا ترانس اولی 22 ولت با 3-4 امپر نمیتونه گوش اندرویدا رو روشن کنه:(

درود

علی آقا اینا ترانس تغذیه بحساب نمیاد و ارزش نداره
هیچکدوم بدرد تغذیه شما نمیخوره خصوصا برای تعمیر گوشی موبایل

لااقل باید حجم ترانس ۳ برابر حجم این ترانس باشه یعنی طول هسته باید حدود دو برابر طول مقاومت آجری ۱۰ وات باشه

بازم تکرار میکنم از ترانس ولتاژ بالا استفاده نکن
بله با ولتاژ بالا میتونی جریان بیشتری بگیری ولی بابای تغذیه و بابای ترانس درمیاد و صدمه مصرف کننده هم محتمل میشه.

بار کج به منزل نمیرسه .
لااقل باید ترانسی به اندازه تلویزیون ۱۲ یا ۱۴ اینچ سیاه و سفید قدیمی تهیه کنی.

میخوای ارزون و فوری درست بشه ولی نتیجه معگوسی میگیری.
برای اینکه باور کنی ترانس چقدر تحت فشاره ابتدا ولتاژ خازن بزرگ را درحالتبی باری ببین
و سپس بیشترین جریان را بکش ببین ولتاژ خازن بزرگ با چنین ترانس کوچیکی چقدر افت میکنه ؟

آی سی هم با ۳۰ ولت ، خیلی نزدیک به ولتاژ غیرمجازه و هر لحظه ممکنه بسوزه
اینا ترانس رادیو ضبط قدیمی هست .
معنی جمله زیر را هم نفهمیدم ببینم کسی میتونه برام معنی کنه ؟
بجز تعدادی کلمه های آشفته و بهم ریخته و نامرتبط و نامفهوم نفهمیدم .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

درود

علی آقا اینا ترانس تغذیه بحساب نمیاد و ارزش نداره
هیچکدوم بدرد تغذیه شما نمیخوره خصوصا برای تعمیر گوشی موبایل

لااقل باید حجم ترانس ۳ برابر حجم این ترانس باشه یعنی طول هسته باید حدود دو برابر طول مقاومت آجری ۱۰ وات باشه

بازم تکرار میکنم از ترانس ولتاژ بالا استفاده نکن
بله با ولتاژ بالا میتونی جریان بیشتری بگیری ولی بابای تغذیه و بابای ترانس درمیاد و صدمه مصرف کننده هم محتمل میشه.

بار کج به منزل نمیرسه .
لااقل باید ترانسی به اندازه تلویزیون ۱۲ یا ۱۴ اینچ سیاه و سفید قدیمی تهیه کنی.

میخوای ارزون و فوری درست بشه ولی نتیجه معگوسی میگیری.
برای اینکه باور کنی ترانس چقدر تحت فشاره ابتدا ولتاژ خازن بزرگ را درحالتبی باری ببین
و سپس بیشترین جریان را بکش ببین ولتاژ خازن بزرگ با چنین ترانس کوچیکی چقدر افت میکنه ؟

آی سی هم با ۳۰ ولت ، خیلی نزدیک به ولتاژ غیرمجازه و هر لحظه ممکنه بسوزه
اینا ترانس رادیو ضبط قدیمی هست .
معنی جمله زیر را هم نفهمیدم ببینم کسی میتونه برام معنی کنه ؟
بجز تعدادی کلمه های آشفته و بهم ریخته و نامرتبط و نامفهوم نفهمیدم .

سپاس
با سپاس فردا میرم یه ترانس براش میخرم نمیدونستم این ترانسا جواب نمیده خدا کنه بوردم اسیب ندیده باشه کیش براش خریدم خدا کنه ترانس جدید با برد تو کیسم جا بشه
از صبح تا حالا خسته شدم اینقدر با این ور رفتم طبیعیه جمله سازیم داغون بشه

شما فرمودین:
من جواب دادم:
ترانس اولی امپرش باسری کردن مقاومت اجری یا بدون مقاومت3/4
امپر داد

ولتاژ خروجی22 ولت با سری کردن مقاومت تغییری در ولتاژ مشاهده نشد
ببخشید از گزارش ناقص فردا میرم یه ترانس تلوزیون پارس پیدا میکنم

• Like
بالا