آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود
موارد رو انجام میدم و نتیجه رو گزارش می کنم احتمال میدم نمایشگر کالیبره نباشه.
استاد نظرتون در ارتباط با پست 1456 چیه. فکر کنم مشاهده نکردید.

درود

همانطور که قبلا تاکید کردم مهمترین ویژگی این تغذیه ، دقت باورنکردنی با استفاده از قطعات ناچیز است .
و اثفاقا اطمینانم از این مزیت شگفت انگیز ، همراه با احساس رنج لذتبخش شد.

بطوریکه جهت بررسی دقیق قابلیت های این تغذیه ، دائما در جریان طراحی و تست ها ، یک اسیلوسکوپ و یک ولتمتر دیجیتال و یک ولتمتر آنالوگ همزمان به خروجی تغذیه متصل بودند تا کوچکترین عکس العمل و تغییرات و ناهنجاری های لحظه ای بسیار ناچیز هم قابل تشخیص باشه.

لذا درحالیکه مقاومت آجری کم اهمی به خروجی متصل کردم و برخلاف انتظار کوچکترین عکس العملی از تغذیه ندیدم ، لذا مطمئن شدم بدلایلی ازجمله بدلیل صدمه مقاومت ، جریانی از آن عبور نکرده و لذا نسبت به بررسی و تعویض مقاومت اقدام کردم .

و ازآنجاکه کاملا مطمئن بودم جریانی از مقاومت عبور نکرده و سرد است و آمادگی لازم را برای عکس العمل بموقع نداشتم
و ازآنجاکه در اینگونه مواقع ضمیر ناخودآگاه انسان مانع ارسال پیام واقعی و بموقع به مغز میشه و پیام سوختگی و دستور لازم با تاخیر زیادی صادر میشه .

لذا دو انگشتم حسابی سوخت و جالب تر اینکه بموجب هیجان ناشی از این قابلیت باورنکردنی که خلسه اتفاق میافته و درد ناشی از زخم توفیق را تسکین میده و چه بسا لذتبخش میکنه ، لذا دوباره همین حادثه عینا اتفاق افتاد و حسابی کباب شدم و با این وجود بیش از نوبت اول عامل لذت و خنده شد.

لذا پس از رفع ایراد خواهی دید که قادر به تشخیص تغییرات ناچیز ولتاژ خروجی هم نیستی ، چه رسد به یک ولت و یکدهم ولت.

با توجه به اینکه pcb تغییر کرده ایرادی بذهنم رسید که اگر مسیر جریان زیاد و اصلی از ترک نازک و باریکی استفاده شده باشه عامل اختلال و خطا خواهد شد.
یعنی مسیرهایی مانند مسیر بین کلکتور قدرت و خروجی پل و یا مسیر جریان اصلی رگلاتور و امثالهم حتی المقدور باید پهن باشه تا مقاومت ناچیزی داشته باشه که در عملکرد تغذیه دخالت نکنه.
بطوریکه اگر یک میلیمتر از این مسیرها هم دچار نقصان یا شکستگی شده باشه یا باریک شده باشه عامل بروز خطا میشه و خطا در جریان های بالاتر بیشتر میشه.
به همین علت برای طراحی اولیه pcb حساسیت و زحمات زیادی را مکررا به طراح محترم pcb جناب SMAEEL عزیز تحمیل کردم و توصیه کردم فضاهای خالی برد را برای مسیرهای حامل جریان زیاد اختصاص دهند تا حتی المقدور پهن تر باشند.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

عرض ادب
در جریان متناسب با ترانس نباید بهیچ عنوان کوچکترین تغییراتی در ولتاژ خروجی داشته باشه چه کاهش چه افزایش.
استاد یه ترانس 12 ولی مخصوص لامپ هالوژن از تو وسایلام پیدا کردم با اونم تست میکنم.

ضمنا چرا ولتاژ منفی بیشتر از 7 ولته ؟برای صحت ولتاژ منفی دقت کن و ولتمتر را به پایه ۴ متصل کن و در لحظه اتصال بار به خروجی ببین هیچ تغییری نمیکنه ؟
برای خودمم عجیبه چون اگر خاطرتون باشه موقع راه اندازی یکبار ولتاژ آیسی به دلیل کم فیک بودن و ظرفیت بودن خازن های C2 و C3 مشکل داشت که بعد از تعویض وقتی ولتاژ پایه 4 رو گرفتم کاملا منفی 7 ولت بود. نمی دونم چرا الان این جوری نشون داد. با دو تا مولتی متر هم تست کردم (دقیقا موقع بار گرفتن) ولتاژ نوسانی نداشت و منفی 7.4 ولت بود .

ابتدا از قطعات خصوصا lm317 سالم و bc640 و R2 , R3 مطابق نقشه استفاده کن و پس از اطمینان از صحت مونتاژ و عملکرد تغذیه ، سپس یکی یکی قطعات دلخواه را جایگزین قطعات اصلی کن و تست کن .
همه قطعات کاملا نو هستند. فقط به جای bc640 از ترانزیستور A940 استفاده کردم که از 640 قویتر هم هست فقط جای پایه هاش قرینه 640 هست .

آی سی را هم خارج کن ببین بدون آی سی هم همون رفتار تکرار میشه ؟
بله - آیسی رو خارج کردم و ولتاژ رو روی 12 فیکس کردم بازم وقتی لامپ 12 ولت 21 واتی رو به خروجی میزنم ولتاژ نمایشگر .313 ولت رو نشون میده با جریان 1.67 امپر.

اگه آمپرمتر پنلی کالیبره نیست سیم مشکی نازک را قطع کن اگه درست نشد یک تکه سیم با ضخامت و طول مختلف با شنت موازی کن تا امپرمتر مقدار واقعی نشون بده.
مطابق فرمایش شما سیم مشکی رو قطع کردم و لامپ 12 ولتی رو به خروجی وصل کردم.
1- در حالتی که سیم مشکلی وصل بود ولتاژ نمایشگر از 12 به 13.3ولت رسید و جریان مصرفی نمایشگر 2.76 آمپر نشان میداد
2- در حالتی که سیم مشکی رو قطع کردم ولتاژ نمایشگر از 12 به 13.3ولت رسید و جریان مصرفی نمایشگر 1.68 آمپر نشان میداد
من تصورم اینه که نمایشگر کالیبره نیست. اگر یه باتری پیدا کنم سعی می کنم با اون تست کنم و خدمتتون اطلاع بدم.
سپاس
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

عرض ادب

استاد یه ترانس 12 ولی مخصوص لامپ هالوژن از تو وسایلام پیدا کردم با اونم تست میکنم.

برای خودمم عجیبه چون اگر خاطرتون باشه موقع راه اندازی یکبار ولتاژ آیسی به دلیل کم فیک بودن و ظرفیت بودن خازن های C2 و C3 مشکل داشت که بعد از تعویض وقتی ولتاژ پایه 4 رو گرفتم کاملا منفی 7 ولت بود. نمی دونم چرا الان این جوری نشون داد. با دو تا مولتی متر هم تست کردم (دقیقا موقع بار گرفتن) ولتاژ نوسانی نداشت و منفی 7.4 ولت بود .

همه قطعات کاملا نو هستند. فقط به جای bc640 از ترانزیستور A940 استفاده کردم که از 640 قویتر هم هست فقط جای پایه هاش قرینه 640 هست .

بله - آیسی رو خارج کردم و ولتاژ رو روی 12 فیکس کردم بازم وقتی لامپ 12 ولت 21 واتی رو به خروجی میزنم ولتاژ نمایشگر .313 ولت رو نشون میده با جریان 1.67 امپر.

مطابق فرمایش شما سیم مشکی رو قطع کردم و لامپ 12 ولتی رو به خروجی وصل کردم.
1- در حالتی که سیم مشکلی وصل بود ولتاژ نمایشگر از 12 به 13.3ولت رسید و جریان مصرفی نمایشگر 2.76 آمپر نشان میداد
2- در حالتی که سیم مشکی رو قطع کردم ولتاژ نمایشگر از 12 به 13.3ولت رسید و جریان مصرفی نمایشگر 1.68 آمپر نشان میداد
من تصورم اینه که نمایشگر کالیبره نیست. اگر یه باتری پیدا کنم سعی می کنم با اون تست کنم و خدمتتون اطلاع بدم.
سپاس
سپاس

درود

باطری برای تست نیاز نداری.
۱،۶۸ باید درست باشه و سیم نازک مشکی رو در محل درستی متصل نکرده بودی و اگه قطع باشه امپرمتر درست میشه و اشکالی نداره که قطع باشه
اگه ولتمتر کالیبره نیست باید اصلاح بشه که بنظر میرسه اگه اصلاحیه ولتمتر را به مقدار اصلی برگردونی ولتمتر هم درست میشه

فعلا تا کشف عیب ، bc64 0 نصب کن.
صرفنظر از ضعف ترانس ، بدون شک ایرادی در تغذیه هست چون در جریان پایین هم ولتاژ زیاد میشه.

بعد از قطع کردن سیم مشکی آیا با مولتیمتر خارج از تغذیه و مطمئن تست کردی که ولتاژ خروجی در زمان عبور جریان تغییر میکنه یا نه ؟.
ممکنه این ایراد هم مربوط به محل نابجای سیم مشکی بوده.
چون چنین ایرادی تابحال گزارش نشده بود و بنظر میرسه تغییراتی خواسته یا ناخواسته اعمال کردی
برای تست تغییر ولتاژ از مولتیمتر مطمئن استفاده کن و به خروجی تغذیه متصل کن و فعلا به ولتمتر پنلی اطمینان نکن.

سیم مشکی نازک و همچنین ضخیم را به کدام نقاط متصل کرده بودی ؟
اگر در شرایطی که ۱،۶۸ آمپر نشون داده ، ولتاژ واقعی خروجی را با مولتیمتر تست کنی و ۱۱،۵ ولت باشه آمپرمتر هیچ اشکالی نداره.
و اگه اصلاحیه ولتمتر را بحالت اول برگردونی احتمالا ولتمترش هم درست میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

درود بر شما جناب غزال
اگه ولتمتر کالیبره نیست باید اصلاح بشه که بنظر میرسه اگه اصلاحیه ولتمتر را به مقدار اصلی برگردونی ولتمتر هم درست میشه
پتانسیومتر ولت متر نمایشگر رو به حالت قبل برگردوندم. به تصویر زیر دقت بفرمائید.
در این تصویر من نمایشگر رو از منبع تغذیه جدا کردم سیم زرد و قرمز رو به هم متصل کردم و به خروجی یک آداپتور 16 ولت دی سی وصل کردم همچنین سیم مشکی نمایشگر هم به گراند آداپتور وصل کردم. همراه نمایشگر دو تا مولتی متر دیگه داشتم که روی ولت متر قرارداده و همزمان با نمایشگر به خروجی آداپتور وصل کردم. مشاهده می فرمائید که نمایشگر و مولتی متر مشکی رنگ مقدار 15.8 ولت رو نشون میده و مولتی متر قرمز رنگ 16 ولت رو نشون میده. بنظرم ولت متر نمایشگر کالیبره هست.
اما اگر دقت بفرمائید آمپر متر نمایشگر جریان مصرفی 0.09 آمپر ( 90 میلی آمپر) رو نمایش میده بدون اینکه باری کشیده بشه. آیا این مورد طبیعی هست؟
4.jpg

فعلا تا کشف عیب ، bc64 0 نصب کن.
استاد BC640 متاسفانه موجود ندارم و بیشتر فروشگاه ها هم تا 14 تعطیل هستند. انشاا.. تهیه خواهم کرد و با ترانزیستور فعلی جایگزین خواهم کرد.

صرفنظر از ضعف ترانس ، بدون شک ایرادی در تغذیه هست چون در جریان پایین هم ولتاژ زیاد میشه.
استاد بنظرم مشکل از نمایشگر بود .
من اومدم نمایشگر رو از برد کلا جدا کردم. یکی از مولتی مترهام رو به خروجی برد تغذیه وصل به عنوان ولت متر وصل کردم و اون یکی مولتی مترم رو به عنوان آمپرمتر سری با خروجی متصل کردم ( پراب ها درست همانجایی که سیم های ضخیم نمایشگر متصل میشدند وصل شد)
در ابتدا بدون بار(لامپ 12 ولت 21 واتی) ولتاژ رو روی 12 ولت فیکس کردم.(مولتی متر مشکی رنگ ولتاژ رو نشون میده و مولتی متر قرمزرنگ جریان مصرفی رو که فعلا باری به خروجی وصل نبود)
5.jpg
سپس لامپ 12 ولت رو به خروجی وصل کردم . (مولتی متر مشکی رنگ ولتاژ رو نشون میده که از ولتاژ از 12 ولت به 9.21 ولت افت کرده و مولتی متر قرمز رنگ جریان مصرفی رو 1.55 آمپر هست نشون میده)
6.jpg

لازم به ذکره این آزمایش رو با همین لامپ 12 ولت 21 واتی در ولتاژ 5 ولت انجام دادم و ولتاژ از 5 به 3.4 ولت و جریان مصرفی 0.96 آمپر نشان داده شد.

سیم مشکی نازک و همچنین ضخیم را به کدام نقاط متصل کرده بودی ؟
همانطور که مطلع هستید pcb این مدار رو خودم با پروتئوس طراحی کرده بودم اما بر طبق همین نقشه طراحی انجام شد. محل نصب سیم در برد مطابق نقشه ذیل هست که مشخص کردم.
2 (2).jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود بر شما جناب غزال

پتانسیومتر ولت متر نمایشگر رو به حالت قبل برگردوندم. به تصویر زیر دقت بفرمائید.
در این تصویر من نمایشگر رو از منبع تغذیه جدا کردم سیم زرد و قرمز رو به هم متصل کردم و به خروجی یک آداپتور 16 ولت دی سی وصل کردم همچنین سیم مشکی نمایشگر هم به گراند آداپتور وصل کردم. همراه نمایشگر دو تا مولتی متر دیگه داشتم که روی ولت متر قرارداده و همزمان با نمایشگر به خروجی آداپتور وصل کردم. مشاهده می فرمائید که نمایشگر و مولتی متر مشکی رنگ مقدار 15.8 ولت رو نشون میده و مولتی متر قرمز رنگ 16 ولت رو نشون میده. بنظرم ولت متر نمایشگر کالیبره هست.
اما اگر دقت بفرمائید آمپر متر نمایشگر جریان مصرفی 0.09 آمپر ( 90 میلی آمپر) رو نمایش میده بدون اینکه باری کشیده بشه. آیا این مورد طبیعی هست؟
مشاهده فایل‌پیوست 184087

استاد BC640 متاسفانه موجود ندارم و بیشتر فروشگاه ها هم تا 14 تعطیل هستند. انشاا.. تهیه خواهم کرد و با ترانزیستور فعلی جایگزین خواهم کرد.

استاد بنظرم مشکل از نمایشگر بود .
من اومدم نمایشگر رو از برد کلا جدا کردم. یکی از مولتی مترهام رو به خروجی برد تغذیه وصل به عنوان ولت متر وصل کردم و اون یکی مولتی مترم رو به عنوان آمپرمتر سری با خروجی متصل کردم ( پراب ها درست همانجایی که سیم های ضخیم نمایشگر متصل میشدند وصل شد)
در ابتدا بدون بار(لامپ 12 ولت 21 واتی) ولتاژ رو روی 12 ولت فیکس کردم.(مولتی متر مشکی رنگ ولتاژ رو نشون میده و مولتی متر قرمزرنگ جریان مصرفی رو که فعلا باری به خروجی وصل نبود)
مشاهده فایل‌پیوست 184084
سپس لامپ 12 ولت رو به خروجی وصل کردم . (مولتی متر مشکی رنگ ولتاژ رو نشون میده که از ولتاژ از 12 ولت به 9.21 ولت افت کرده و مولتی متر قرمز رنگ جریان مصرفی رو 1.55 آمپر هست نشون میده)
مشاهده فایل‌پیوست 184085

لازم به ذکره این آزمایش رو با همین لامپ 12 ولت 21 واتی در ولتاژ 5 ولت انجام دادم و ولتاژ از 5 به 3.4 ولت و جریان مصرفی 0.96 آمپر نشان داده شد.

همانطور که مطلع هستید pcb این مدار رو خودم با پروتئوس طراحی کرده بودم اما بر طبق همین نقشه طراحی انجام شد. محل نصب سیم در برد مطابق نقشه ذیل هست که مشخص کردم.
مشاهده فایل‌پیوست 184086
سپاس

درود

با توجه به گزارش اخیر مطمئنم که سیم مشکی نازک و ضخیم که باید به گراند متصل باشه ولی اینطور نبوده و خطایی داشتی

محل مورد نظرم را در نقشه مشخص کردی که چیزی رو ثابت نمیکنه و سوالم همچنان بی پاسخ میمونه چون فقط میگه به گراند متصل کردی ولی میخوام بدونم در عمل چکار کردی ؟
آیا هر دو سیم مشکی به منفی خازن بزرگ متصل بودند ؟

ضمنا الان برخلاف آزمایشات قبلی که ولتاژ افزایش می یافت الان ولتاژ خروجی افت میکنه و قطعا بازم ایرادی در مونتاژ هست .

اگر پروب آمپرمتر بلند باشه در افت ولتاژ دخالت میکنه لذا ولتمتر را به دو سر لامپ یا بار متصل نکن و حتما جهت تست و موقتا دو پروب ولتمتر را به منفی خازن بزرگ و امیتر ترانزیستور قدرت متصل کن ببین بازم عبور جریان ، موجب افت ولتاژ میشه ؟

اگه بمحض عبور جریان بازم افت ولتاژ داشت دراینصورت lm317 صدمه دیده و عوض کن
البته پاسخ ترانزیستور جایگزین bc640 هم نامشخص هست. که بدرستی عمل میکنه یا نه ؟
ترانزیستور قویتر دلیل برتری در هر مداری نیست چون ترانزیستور قویتر غالبا گین پایین تری را میسر میکنه و لذا در گین و حساسیت سیستم دخالت میکنه و به این ترتیب در سیستمی که حساسیت زیادی نسبت به گین داره قطعا عامل کاهش کیفیت میشه اما نه در حدی که موجب چنین افت ولتاژ وحشتناک بیش از یک ولت بشه و لذا ساده ترین شیوه ارزیابی اینه که در عمل تجربه بشه که پاسخ مناسبی میده یا نه ؟

ضمنا برای مقایسه دو ولتمتر حتما باید دو ولتمتر با هم موازی باشند یعنی پروب مشکی یکی را به a و دیگری را به b متصل نکن بلکه باید هر دو پروب مشکی به یک نقطه و نیز دو پروب قرمز هم به یک نقطه متصل بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

درود بر شما
با توجه به گزارش اخیر مطمئنم که سیم مشکی نازک و ضخیم که باید به گراند متصل باشه ولی اینطور نبوده و خطایی داشتی

محل مورد نظرم را در نقشه مشخص کردی که چیزی رو ثابت نمیکنه و سوالم همچنان بی پاسخ میمونه چون فقط میگه به گراند متصل کردی ولی میخوام بدونم در عمل چکار کردی ؟
آیا هر دو سیم مشکی به منفی خازن بزرگ متصل بودند ؟
بله استاد از محل اتصال دو سیم مشکی نازک و ضخیم به منفی خازن اطمینان دارم. این تصویر pcb ای هست که بنده طراحی کردم . محل اتصال تک تک سیم ها را در pcb مشخص کردم و ضمن اینکه ترک گراند تغذیه ( منفی خازن) رو با رنگ زرد رنگ مشخص کردم .
7.jpg

اگر پروب آمپرمتر بلند باشه در افت ولتاژ دخالت میکنه لذا ولتمتر را به دو سر لامپ یا بار متصل نکن و حتما جهت تست و موقتا دو پروب ولتمتر را به منفی خازن بزرگ و امیتر ترانزیستور قدرت متصل کن ببین بازم عبور جریان ، موجب افت ولتاژ میشه ؟
دقیقا زدید به نقطه هدف .... دستمریزاد
همین جوری بود که شما فرمودید. یعنی پروب باعث نمایش افت ولتاژ میشد. به همین روش شما عمل کردم یعنی ولتاژ رو روی 12 ولت فیکس کردم و پروب منفی ولت متر رو به منفی خازن و پروب مثبت رو به امیتر ترانزیستور قدرت وصل کردم زیر بار ولتاژ از 12 ولت به 11.8 ولت افت کرد و جریان نمایش داده شده 1.55 آمپر بود.

همین کار رو مجدد با ولتاژ 5 ولت بر روی لامپ 12 ولتی انجام دادم و ابتدا ولتاژ رو روی 5 ولت فیکس کردم و بار رو بهش وصل کردم و ولت متر روی 5 ولت افت ولتاژی نداشت و جریان هم 0.96 امپر بود.

ترانزیستور قویتر دلیل برتری در هر مداری نیست چون ترانزیستور قویتر غالبا گین پایین تری را میسر میکنه و لذا در گین و حساسیت سیستم دخالت میکنه و به این ترتیب در سیستمی که حساسیت زیادی نسبت به گین داره قطعا عامل کاهش کیفیت میشه اما نه در حدی که موجب چنین افت ولتاژ وحشتناک بیش از یک ولت بشه و لذا ساده ترین شیوه ارزیابی اینه که در عمل تجربه بشه که پاسخ مناسبی میده یا نه ؟
چون همیشه از صحبت های شما بیاد داشتم که فرموده بودید، همیشه به جهت افزایش طول عمر قطعات باید در محدوده پاییین تر از حد مجاز از آنها کار بکشیم و یا اینکه همیشه قطعات رو با قدرت بالاتری استفاده کنیم این مورد تو ذهنم بود. ضمن اینکه تو وسایلم ترانزیستور BC640 هم نداشتم و چون دیتا شیتشون رو از لحاظ محدوده تحمل ولتاژ بین پایه های مختلف مقایسه کرده بودم دیدم چیزی که الان موجود دارم همینه. واسه همین از همین ترانزیستور موجودم استفاده کردم. اما با توجه به تست بالا تصورم بر اینه که افت ولتاژ مربوط به ترانزیستور و یا LM317 نیست.
بهتره چند تا عکس از داخل دستگاهم بگذارم و شاید ما رو به عیب بیشتر نزدیک کنه.
https://s23.picofile.com/file/8448664234/8.jpg
https://s23.picofile.com/file/8448664250/9.jpg
https://s22.picofile.com/file/8448664268/10.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود بر شما

بله استاد از محل اتصال دو سیم مشکی نازک و ضخیم به منفی خازن اطمینان دارم. این تصویر pcb ای هست که بنده طراحی کردم . محل اتصال تک تک سیم ها را در pcb مشخص کردم و ضمن اینکه ترک گراند تغذیه ( منفی خازن) رو با رنگ زرد رنگ مشخص کردم .
مشاهده فایل‌پیوست 184090

دقیقا زدید به نقطه هدف .... دستمریزاد
همین جوری بود که شما فرمودید. یعنی پروب باعث نمایش افت ولتاژ میشد. به همین روش شما عمل کردم یعنی ولتاژ رو روی 12 ولت فیکس کردم و پروب منفی ولت متر رو به منفی خازن و پروب مثبت رو به امیتر ترانزیستور قدرت وصل کردم زیر بار ولتاژ از 12 ولت به 11.8 ولت افت کرد و جریان نمایش داده شده 1.55 آمپر بود.

همین کار رو مجدد با ولتاژ 5 ولت بر روی لامپ 12 ولتی انجام دادم و ابتدا ولتاژ رو روی 5 ولت فیکس کردم و بار رو بهش وصل کردم و ولت متر روی 5 ولت افت ولتاژی نداشت و جریان هم 0.96 امپر بود.

چون همیشه از صحبت های شما بیاد داشتم که فرموده بودید، همیشه به جهت افزایش طول عمر قطعات باید در محدوده پاییین تر از حد مجاز از آنها کار بکشیم و یا اینکه همیشه قطعات رو با قدرت بالاتری استفاده کنیم این مورد تو ذهنم بود. ضمن اینکه تو وسایلم ترانزیستور BC640 هم نداشتم و چون دیتا شیتشون رو از لحاظ محدوده تحمل ولتاژ بین پایه های مختلف مقایسه کرده بودم دیدم چیزی که الان موجود دارم همینه. واسه همین از همین ترانزیستور موجودم استفاده کردم. اما با توجه به تست بالا تصورم بر اینه که افت ولتاژ مربوط به ترانزیستور و یا LM317 نیست.
بهتره چند تا عکس از داخل دستگاهم بگذارم و شاید ما رو به عیب بیشتر نزدیک کنه.
https://s23.picofile.com/file/8448664234/8.jpg
https://s23.picofile.com/file/8448664250/9.jpg
https://s22.picofile.com/file/8448664268/10.jpg

درود

الکترونیک از جهاتی خیلی ساده و از جهاتی فوق العاده پیچیده است بطوریکه احدی از طراحان دنیا قادر نیستند دستگاهی را فقط با اتکاء به محاسبات علمی و بدون تست عملی و بدون اصلاحیه طراحی کنند .

هرچقدر از نظر علمی مسلط باشی باز هم ناچیزه و در عمل با متغیر های موثری برخورد میکنی که اساسا به حساب نیاورده بودی و لذا با تست عملی ، کلیه نواقص مشخص و اصلاح میشه.

برای انتخاب ترانزیستور مناسب رعایت دهها فاکتور ضروری است و مطلبی که بدرستی بنقل از من فرمودید یکی از آنهاست .

اگه قرار باشه در خصوص هر موضوعی ، کلیه جوانب مطرح بشه ، علاوه بر اینکه فرصت پاسخگویی وجود نداره ، ضمنا از حوصله مخاطب هم خارج میشه.

و لذا بدیهی است که عمده پاسخ ها ناقص است و بخش گزینشی از پاسخ ها متناسب با وقت آزاد و میزان دانش و مهارت پاسخگو و توانایی و حوصله مخاطب تقدیم و ارائه میشه.

اما خالی از لطف نیست که بدونیم ، علاقمندان از نظر مهارت ۳ دسته اند .
ناشی و نیمه ماهر و ماهر
چنانکه خطای افراد ناشی و ماهر نزدیک به صفر است .
اما افراد نیمه ماهر مرتکب بزرگترین خطاها و عامل حوادث و فجایع بزرگی میشن چون دوران برزخی را سپری میکنند که البته اجتناب ناپذیره و منم در این دوران مرتکب خطاهای بزرگی شدم چون نمیدونستم که نمیدونم و تصور میکردم دانش و تجربه کافی دارم و با اطلاعات ابتر و ناقص قاطعانه بر خطای خود پافشاری میکردم و نهایتا با شرمندگی میفهمیدم فقط بخش ناچیزی از علم مربوطه را مطلع بودم.

و البته افراد ناشی و حتی ماهر از این جهت خطای ناچیزی دارند که مطمئن هستند دانش کافی ندارند و لذا قاطعیت چندانی در انجام امور ندارند و محتاطانه و با شک و تردید عمل میکنند.

به همین دلیل هر زمانی حادثه مرگ اپراتوری را میشنوم قبل از شنیدن کامل ماجرا مطمئن هستم ، نیمه ماهر بوده و در دوران برزخی با قاطعیت دانش و تجربه ناقص خود را ملاک قرار داده.

اما افراد ناشی و ماهر با حداکثر احتیاط عمل میکنند.

مثلا در جریان طراحی این تغذیه زمانی دچار حادثه سوختگی انگشتم شدم که کاملا مطمئن بودم مقاومت بار خنک است وگرنه در صورت تردید باید بصورت لحظه ای حرارت مقاومت را تست میکردم که نکردم و دو انگشتم کباب شد.
لذا باید در مرحله برزخی بشدت مراقب باشیم و غرور عامل بروز خطا و حادثه نشه.

بابت 2/. افت ولتاژ در ۱۲ ولت و جریان 1.55 آمپر.
اساسا مهمترین ویژگی این تغذیه اینه که در جریان مجاز کوچکترین افت ولتاژی در خروجی نداره و حقیقتا با وجود سادگی، بشکل باورنکردنی ولتاژ خروجی رو میخکوب میکنه

لذا هرگونه افت ولتاژی مشاهده کردی تردید نکن ، اشکالی در قدرت ترانس یا مونتاژ داری.
فلذا چنانچه در ۵ ولت هم حدود 1.5 آمپر مصرف کنی و افت ولتاژی نداشته باشه دراینصورت افت ولتاژ در ۱۲ ولت مربوط به ضعف ترانس است.

ولی اگه در ۵ ولت هم افت ولتاژ داشت دراینصورت ایرادی در تغذیه داری.

ضمنا تا ۳ و حتی ۶ آمپر بهتره از یک ترانزیستور قدرت استفاده کنی ، چون ترانزیستور شبه موازی موجب افت ولتاژ ناچیز میشه و برای پیشگیری از افت ولتاژ باید نکاتی بدقت رعایت بشه و نیاز به آزمایشاتی هم داره.
ترانزیستور دوم را بعنوان یدکی آماده به کار استفاده کن و فقط بیس را قطع کن تا در زمان عیب یابی بسرعت قابل جایگزینی باشه.

سپاس
IMG_20220328_152630_087.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

درود بر شما استاد عزیز
همیشه از مثال هاتون لذت برده و سعی کردم در حد سواد و مهارتم بیشتر یاد بگیرم. همانطور که فرمودید الکترونیک همانند یک دریای بزرگی هست و من از این دریای پر آب فقط به قدر یک قطره دانش دارم. اما خب همیشه سعی کردم اطلاعاتم رو افزایش بدم چون با وجودیکه رشته فوق لیسانس بنده شیمی هست اما الکترونیک یکی از علایق بنده هست.
چنانچه در ۵ ولت هم حدود 1.5 آمپر مصرف کنی و افت ولتاژی نداشته باشه دراینصورت افت ولتاژ در ۱۲ ولت مربوط به ضعف ترانس است.
با لامپ 12 ولتی در 5 ولت افت ولتاژی ندارم و جریان مصرفی 0.9 آمپر هست.
ضمنا تا ۳ و حتی ۶ آمپر بهتره از یک ترانزیستور قدرت استفاده کنی
استاد در اولین فرصت ترانزیستور تخت tip35 به همراه bc640 رو تهیه و جایگزین خواهم کرد.

یه سوالی پرسیده بودم در پست شماره 1464 با این عنوان :
ممنون میشم بفرمایید زمانی که مثلا نمایشگر به یه باتری وصله و باری به خروجی وصل نیست مگر باید جریانی نشون بده؟
البته اکثر مشکل ما مربوط به نمایشگر بود که کالیبره نبود با اینکه ترک های اصلی مدار رو پهن در نظر گرفته بودم ولی دوباره ترک های قسمت گرند مدار و امیتر ترانزیستور رو قلع اندود کردم که مشکل افت ولتاژ و جریان نداشته باشم.
البته تا حد امکان سعی کردم نمایشگر رو از جهت جریان و ولتاژ با چیزی که مولتی مترم نشون داد کالیبره کنم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود بر شما استاد عزیز
همیشه از مثال هاتون لذت برده و سعی کردم در حد سواد و مهارتم بیشتر یاد بگیرم. همانطور که فرمودید الکترونیک همانند یک دریای بزرگی هست و من از این دریای پر آب فقط به قدر یک قطره دانش دارم. اما خب همیشه سعی کردم اطلاعاتم رو افزایش بدم چون با وجودیکه رشته فوق لیسانس بنده شیمی هست اما الکترونیک یکی از علایق بنده هست.

با لامپ 12 ولتی در 5 ولت افت ولتاژی ندارم و جریان مصرفی 0.9 آمپر هست.

استاد در اولین فرصت ترانزیستور تخت tip35 به همراه bc640 رو تهیه و جایگزین خواهم کرد.

یه سوالی پرسیده بودم در پست شماره 1464 با این عنوان :
ممنون میشم بفرمایید زمانی که مثلا نمایشگر به یه باتری وصله و باری به خروجی وصل نیست مگر باید جریانی نشون بده؟
البته اکثر مشکل ما مربوط به نمایشگر بود که کالیبره نبود با اینکه ترک های اصلی مدار رو پهن در نظر گرفته بودم ولی دوباره ترک های قسمت گرند مدار و امیتر ترانزیستور رو قلع اندود کردم که مشکل افت ولتاژ و جریان نداشته باشم.
البته تا حد امکان سعی کردم نمایشگر رو از جهت جریان و ولتاژ با چیزی که مولتی مترم نشون داد کالیبره کنم.

سپاس

درود

نظر لطف شماست و پیشرفت خیلی خوب و قابل تحسینی داشتید.

بابت آمپرمتر
درسته که آمپرمتر پنلی نیاز به جریانی جهت مصرف بخش الکترونیکی بویژه برای نمایشگر داره اما باید فقط جریانی که از سیم ضخیم قرمز عبور میکنه نشون بده و لذا سیم قرمز را قطع کن که مطمئن باشی جریانی عبور نمیکنه که باید صفر آمپر باشه اگه صفر نبود ، کالیبره نیست.
هرچند جابجایی سیم ضخیم قرمز و مشکی بعیده اما جنس معتبری نیست و ممکنه اشتباهی رخ داده باشه ، لذا جای سیم ضخیم قرمز و مشکی را جابجا کن ببین شاید درست بشه ؟

قلع اندود کردن مسیر های جریان زیاد اقدام درست و خوبی هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

درود
لذا سیم قرمز را قطع کن که مطمئن باشی جریانی عبور نمیکنه که باید صفر آمپر باشه اگه صفر نبود ، کالیبره نیست.
استاد وقتی سیم های ضخیم به جایی متصل نیست مقدار 0.09 آمپر نشون میده که توسط پتانسیومتر پشت نمایشگر کالیبرش کردم. من تصورم اینه اون مدل هایی که نمایشگرشان دو رنگ هستند ( آبی و قرمز) جنس بهتری دارن.
هرچند جابجایی سیم ضخیم قرمز و مشکی بعیده اما جنس معتبری نیست و ممکنه اشتباهی رخ داده باشه ، لذا جای سیم ضخیم قرمز و مشکی را جابجا کن ببین شاید درست بشه ؟
جابجایی رو هم انجام دادم ولی آمپر متر نمایشگر چیزی نشون نمیده.
الان هم نمایشگر از نظر نمایش ولتاژ و آمپراژ کالیبره هست. سیم نازک مشکی هم کاملا قطع هست چون وقتی وصل میشه به گرند مدار آمپراژ رو بالاتر نشون میده.
سپاس

بالا