آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

سلام خدمت استاد
توی بازار جستجو کردم چنتا سوال درمورد قطعات برام پیش اومد
1.LM317 کپی میشه استفاده کرد؟
2.بجز BD640 بقیه پیدا نشد.همون برا 1 آمپر کافیه؟
3.دیود زینر 2/5/7 ولت نبود.6/8 ولت داشت.5/1 ولت.2/7 ولت.باید به همون دقتی باشه که شما گفتید؟
4.مقاومت 0/68 5 وات میشه استفاده کرد؟برا 1 آمپر کافیه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

سلام خدمت استاد
3.دیود زینر 2/5/7 ولت نبود.6/8 ولت داشت.5/1 ولت.2/7 ولت.باید به همون دقتی باشه که شما گفتید؟

درود

lm317 فراوونه و کپی آی سی نمیدونم چیه
بقیه قطعات جایگزین که اعلام فرمودید اشکالی نداره.

سپاس

ali_gheybi

کاربر
2022-01-08
8
9

سلام خدمت استاد

درود دوست عزیز
با اجازه استاد محترم

تجربه ای که بنده از ساخت این منبع دارم و قطعات متعدد و بسیاری سوزوندم
به هیچ وجه lm317فیک استفادع نکنید حتما جنس مرغوب و خوب باشه
وگرنه هم ایسی هم ولوم ولتاژ با هم میسوزن
دلیله سوختن ولوم هم فکر کنم اینه ایسی اتصال کوتاه میشه و ولتاژ میوفته رو پتانسیو متر اونم میسوزونه
دیود زنر ها مشکلی نداره خودم همینو استفاده کردم
برای یک امپر هم ایرادی نداره مقاومت اجری ۵ وات
کلی میگم( هر چیزی که میسازید سعی کنید یه مقدار از استاندارد بالا تر باشه که به سبب توان بیشتر قطعه، هم داغ کردنی تو کار نباشع به اون شدت هم موجب افزایش طول عمر قطعه و در کل عملکرد بهتر دستگاه بشه )
اپ امپ هم جنس خوب پیدا کنید جنس متفرقه یه دفعه میسوزه و محدود کننده جریان مختل میشه
اینا همه اموخته هایه شخصی بنده بود .
سپاس از استاد عزیز

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

ممنون از استاد
بنده خیلی ساده و راحت برد رو عملیاتی کردم.ترانس 12 ولت داشتم که تا 16 ولت هم بدون بارکشیدن میداد و با مولتی متر خودم خروجی 0.7 آمپر داشت.
فقط چنتا سؤال دیگه:
1.افت لحظه ای ولتاژ هنگام بار کشیدن طبیعیه؟مثلا از روی 10.8 میاد روی 9.8 و سریع برمیگرده 10.8.آخه فرموده بودید ولتاژ میخکوب میشه
2.دقیقا محدود کننده جریان کی عمل میکنه؟وقتی LED یواش روشن شد یا وقتی کامل روشن شد؟
3.میشه من PCB شما رو تغییر بدم؟آخه اون قسمت سوییچ و جامپرها اضافه بود من ولومم کلید داشت نیازی به اونا پیدا نکردم
4.ممکنه پست اول رو ویرایش کنید و تعداد مقاومت 4.7 کیلواهم رو به 2 تغییر بدید؟من یکی گرفتم و هنگام مونتاژ فکر کردم یکیش گم شده:khandehhhh::khandehhhh:

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

ممنون از استاد
بنده خیلی ساده و راحت برد رو عملیاتی کردم.ترانس 12 ولت داشتم که تا 16 ولت هم بدون بارکشیدن میداد و با مولتی متر خودم خروجی 0.7 آمپر داشت.
فقط چنتا سؤال دیگه:
1.افت لحظه ای ولتاژ هنگام بار کشیدن طبیعیه؟مثلا از روی 10.8 میاد روی 9.8 و سریع برمیگرده 10.8.آخه فرموده بودید ولتاژ میخکوب میشه
2.دقیقا محدود کننده جریان کی عمل میکنه؟وقتی LED یواش روشن شد یا وقتی کامل روشن شد؟
3.میشه من PCB شما رو تغییر بدم؟آخه اون قسمت سوییچ و جامپرها اضافه بود من ولومم کلید داشت نیازی به اونا پیدا نکردم
4.ممکنه پست اول رو ویرایش کنید و تعداد مقاومت 4.7 کیلواهم رو به 2 تغییر بدید؟من یکی گرفتم و هنگام مونتاژ فکر کردم یکیش گم شده:khandehhhh::khandehhhh:

درود

۱- بهیچ عنوان نباید با جریان مجاز ، افت ولتاژی اتفاق بیافته و واقعا در جریان مجاز ، باید شاهد میخکوب شدن ولتاژ باشی.

اما اگر بعنوان مثال مقاومت ۵ اهمی به ولتاژ ۱۰ ولت متصل کنید که جریانش ۲ آمپره ، چنانچه محدود کننده جریان روی ۱ آمپر باشه بدیهی است که باید ولتاژ بمقدار ۵ ولت افت کنه و ۵ ولت بشه ، چرا ؟
زیرا شما ۱ آمپر را مقرر کردید یعنی تغذیه را متعهد کردید که بیشتر از ۱ امپر به بار نده و لذا باید ولتاژ را بمقدار ۵ ولت کم کنه تا حداکثر ۱ آمپر قابل دریافت باشه که به تعهدش عمل کرده باشه .

اگه ترانس ضعیف باشه و قدرتی بیش از توانایی ترانس تحمیل کنید بدیهی است که دراینصورت هم با افت ولتاژ مواجه خواهید شد ، اما این گونه افت ولتاژ ، درواقع ناهنجاری ناشی از ضعف ترانس است.

شما کوچکترین اطلاعاتی ندادی که در چه شرایطی افت ولتاژ داری ؟
محدود کننده جریان و بار و قدرت ترانس و ولتاژ بی باری خروجی هیچکدام را مشخص نکردید.

۲- زمانیکه چراغ جریان نیمه روشنه یعنی در مرز جریان غیر مجاز هستی و باید افت ولتاژ از اینجا آغاز بشه ، بطوریکه هر چقدر جریان بیشتری بکشید لامپ محدود کننده روشن و روشن تر میشه.

۳- از هر pcb که دوست داری استفاده کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

Lumostr

کاربر
2019-07-01
3
2
43
مازندران

سلام مهندس ... از زحمات شما بابت طراحی و توضیحات کامل این منبع تغذیه تشکر میکنم . یک سوال برام پیش اومد در مورد وضعیت خازن C3 ... این خازن توی بایاس مخالف نصب شده یا اصولاً توی اون بخش مدار هنوز قطبیت وجود نداره ؟ من این منبع تغذیه رو ساختم و همین الان کارم تمام شد ، قبل آزمایش داشتم از روی نقشه چک میکردم که این مورد بنظرم جالب اومد و گفتم ازتون بپرسم ... بازم ممنونم از زحمات شما ♥️

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

سلام مهندس ... از زحمات شما بابت طراحی و توضیحات کامل این منبع تغذیه تشکر میکنم . یک سوال برام پیش اومد در مورد وضعیت خازن C3 ... این خازن توی بایاس مخالف نصب شده یا اصولاً توی اون بخش مدار هنوز قطبیت وجود نداره ؟ من این منبع تغذیه رو ساختم و همین الان کارم تمام شد ، قبل آزمایش داشتم از روی نقشه چک میکردم که این مورد بنظرم جالب اومد و گفتم ازتون بپرسم ... بازم ممنونم از زحمات شما ♥️

درود

بابت اعتماد و انتخاب این طراحی سپاسگزارم.
اما در خصوص سوال شما که فرمودید؛

یک سوال برام پیش اومد در مورد وضعیت خازن C3 ... این خازن توی بایاس مخالف نصب شده یا اصولاً توی اون بخش مدار هنوز قطبیت وجود نداره؟

همیشه باید پلاریته خازن الکترولیت رعایت بشه و در c3 هم رعایت شده و میتونی یک ولتمتر به دو پایه خازن متصل و تست کنی و ببینی که پایه مثبت خازن به ولتاژ مثبت تر متصل شده .

درسته که غالبا گراند از بقیه نقاط دستگاه منفی تر است اما همیشه اینطور نیست و در برخی از دستگاه ها نقاط منفی تر از گراند هم وجود داره از جمله در این تغذیه که خازن C3 بین گراند و آند دیود D2 قرار گرفته

و ازآنجاکه آند دیود D2 منفی تر از گراند است و درواقع ولتاژ منفی را مهیا میکنه و بعبارتی گراند مثبت تر از آند دیود D2 است ، بنابرین پایه مثبت خازن باید به گراند و پایه منفی خازن باید به آند دیود D2 متصل بشه.
به همین علت باوجودیکه در اغلب موارد ، آند زینر به گراند متصل میشه ، ولی کاتد زینر DZ1 به گراند متصل شده چون نقطه ای که به آند این زینر متصل شده منفی تر از گراند است و ولتاژ منفی را برای تغذیه آی سی تامین میکنه .

سپاس
IMG_20190406_022504_482.png

آخرین ویرایش:

Alliyar

کاربر
2022-02-12
23
50

با سلام عرض ارادت و خسته نباشید
سپاس از زحمات مهندس غزال بززگوار
مهندس حدود یک هفته هست این منبع را ساختم اما مشکلی که هست در طول این یک هفته بارها بررسی کردم از لحاظ اتصالات و.. و دوستان نیز منت گذاشتند و راهنمایی کردند لذا باز مشکل برطرف نشد مشکل این هست در خروجی ولتاژ ثابت ۳۰ ولت دارم(جریان صفر نشون میده موقع اتصال جریانو نمایش میده) و ولوم ها ولتاژو تغییر نمیدند
دوستان گفتن شاید نشتی هست و.. قطعات رو (خازن ها و مقاومت و دیود و ای سی رگلاتور ۳۱۷) نو گزاشتم و دوباره مونتاژ کردم در هر دوبار دقیقا همین مشکل بود
یک دنیا ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایین

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

مهندس حدود یک هفته هست این منبع را ساختم اما مشکلی که هست در طول این یک هفته بارها بررسی کردم از لحاظ اتصالات و.. و دوستان نیز منت گذاشتند و راهنمایی کردند لذا باز مشکل برطرف نشد مشکل این هست در خروجی ولتاژ ثابت ۳۰ ولت دارم(جریان صفر نشون میده موقع اتصال جریانو نمایش میده) و ولوم ها ولتاژو تغییر نمیدند
دوستان گفتن شاید نشتی هست و.. قطعات رو (خازن ها و مقاومت و دیود و ای سی رگلاتور ۳۱۷) نو گزاشتم و دوباره مونتاژ کردم در هر دوبار دقیقا همین مشکل بود

IMG_20190406_022504_482.png
درود

امیتر Q2 و یک پایه مقاومت R3.و یک پایه مقاومت R4 را آزاد کن ببین با ولوم ولتاژ میتونی ولتاژ خروجی را انتخاب کنی؟ .( جریان نکش فقط ولتاژ خروجی رو تست کن)
اگر نشد آی سی را هم آزاد کن و تست کن و اطلاع بده.
احتمالا ترانزیستور سوخته یا پایه ها رو اشتباه کردی .
پایه bc640 را به چه ترتیبی استفاده کردی ؟

مبتدی ترین علاقمندان هم بسادگی جواب گرفتن و لذا احتمالا از ترانزیستور مستعمل و معیوب استفاده کردی که ممکنه به رگلاتور هم صدمه زده باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

پاسخ بده تا مشکل رو رفع کنم.
اگه سوال منو متوجه نشدی و یا نمیدونی چطور تست کنی ، اشکالی نداره ، بگو کدوم سوالو متوجه نشدی و یا کدوم تست رو نمیتونی انجام بدی که توضیح کافی بدم و تفهیم کنم.

سپاس

بالا