آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود بر شما استاد

در مورد پل دیود آیا صحبت این هست که این نوع دیود های شانه ای کیفیت ندارند؟ چون دیود قرار داده شده با پارت نامبر KBU1010 یک دیود 1000 ولت و 10 آمپر هست که تصویر اون رو پیوست میکنم. بارها در منابع سوئیچینگ از این دیود استفاده کردم.

416VV9NJCFL.jpg

نوع دیگری که قابل استفاده هست دیود مکعبی هست که با پارت نامبر KBPC1010 که اون هم 1000 ولت 10 آمپر هست و اون رو هم تست کردم در قرار گیری کمی طول برد رو افزایش میده اما مناسب هست. تصویر اون رو هم پیوست کردم

51D76kI1zyL._SL1000_.jpg

این مدل هم به صورت قاب پلاستیک فشرده هست هم به صورت قاب فلزی یا آلومنیوم. که نوع فلزی کمی بزرگتر هست.

درود

اگه ۱۰ آمپری هست اشکالی نداره و خوبه
تصور کردم پل ۱ آمپری است چون تابحال ۱۰ آمپری کتابی ندیدم
پایه های قوی هم حاکی از امپر بالاست.
سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

اگه ۱۰ آمپری هست اشکالی نداره و خوبه
تصور کردم پل ۱ آمپری است چون تابحال ۱۰ آمپری کتابی ندیدم
پایه های قوی هم حاکی از امپر بالاست.
سپاس

درود بر شما استاد عزیز.

این هم طرح نهایی. اگر به نظرتون خوب هست من خودم ابتدا بسازم مدار رو تست کنم ( تا در صورت خطا دوستان متحمل خسارت و هزینه نشوند ).

اگر مشکلی نداشت به صورت نهایی ارائه بشه. تا ان شاء الله اساتید مجرب در زمینه طراحی، طرح ایده آل تری ارائه کنند ، این طرح در اختیار دوستان قرار بگیره.

3_D.jpg

3D.jpg

نکته ای که در مورد ترانزیستور یک خط شده باید عنوان بشه این هست که؛ شاید نیاز باشه به سبک آی سی های آمپلی فایر مثل TDA7388 به میزان 45 درجه پایه ها خم بشه تا براحتی به باکس منبع تغذیه متصل بشه. البته آنچنان فاصله ای نیست. اما مقدار کمی خمیدگی کار رو آسون تر میکنه.

اگر نکته ای دیگری در ذهن حضرتعالی هست بفرمایید . و الا اقدام به ساخت کنم جهت تست. سپاس :icon26:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر شما استاد عزیز.

این هم طرح نهایی. اگر به نظرتون خوب هست من خودم ابتدا بسازم مدار رو تست کنم ( تا در صورت خطا دوستان متحمل خسارت و هزینه نشوند ).

اگر مشکلی نداشت به صورت نهایی ارائه بشه. تا ان شاء الله اساتید مجرب در زمینه طراحی، طرح ایده آل تری ارائه کنند ، این طرح در اختیار دوستان قرار بگیره.

3_D.jpg

3D.jpg

نکته ای که در مورد ترانزیستور یک خط شده باید عنوان بشه این هست که؛ شاید نیاز باشه به سبک آی سی های آمپلی فایر مثل TDA7388 به میزان 45 درجه پایه ها خم بشه تا براحتی به باکس منبع تغذیه متصل بشه. البته آنچنان فاصله ای نیست. اما مقدار کمی خمیدگی کار رو آسون تر میکنه.

اگر نکته ای دیگری در ذهن حضرتعالی هست بفرمایید . و الا اقدام به ساخت کنم جهت تست. سپاس :icon26:

درود

آفرین
بسیار بسیار عالی
تصویر پشت برد را هم محبت فرمایید و در صورت امکان المان های برد هم مشخص باشه.

دراینصورت میتونم مشکلات انتقال ترانزیستور به لبه برد را بررسی کنم.

یکی از مزیای این برد اینه که هر لحظه حرارت ترانزیستور که کنار ولوم هست قابل تشخیص است .

واشر تخت مربعی پشت ترانزیستور هم میتونه فاصله ناخواسته را جبران کنه ولی اگه راه حلی برای انتقال به لبه برد باشه بهتره.

نصب این برد هم براحتی انجام میشه و نیاز به عملیات نصب نداره زیرا با نصب ترانزیستور و ولوم ها خودبخود نصب برد هم انجام شده .

بسیار عالی
سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

آفرین
بسیار بسیار عالی
تصویر پشت برد را هم محبت فرمایید و در صورت امکان المان های برد هم مشخص باشه.

دراینصورت میتونم مشکلات انتقال ترانزیستور به لبه برد را بررسی کنم.

یکی از مزیای این برد اینه که هر لحظه حرارت ترانزیستور که کنار ولوم هست قابل تشخیص است .

واشر تخت مربعی پشت ترانزیستور هم میتونه فاصله ناخواسته را جبران کنه ولی اگه راه حلی برای انتقال به لبه برد باشه بهتره.

نصب این برد هم براحتی انجام میشه و نیاز به عملیات نصب نداره زیرا با نصب ترانزیستور و ولوم ها خودبخود نصب برد هم انجام شده .

بسیار عالی
سپاس و تقدیر

درود بر استاد عزیزم

ممنونم از لطف حضرتعالی

تصویر رو به صورت لینک هم قرار میدم تا در اندازه بزرگ و وضوح بالا قابل مشاهده باشد.

Help_1.jpg

https://s19.picofile.com/file/8440169684/Help_1.jpg

Help_2.jpg

سپاس از توجه و عنایت شما، استاد. :icon26:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر استاد عزیزم

ممنونم از لطف حضرتعالی

تصویر رو به صورت لینک هم قرار میدم تا در اندازه بزرگ و وضوح بالا قابل مشاهده باشد.

Help_1.jpg

https://s19.picofile.com/file/8440169684/Help_1.jpg

Help_2.jpg

سپاس از توجه و عنایت شما، استاد. :icon26:

درود

بسیار عالی

اولا کلیه مسیر جریان بالا باید از حداکثر پهنای ممکن مدار چاپی استفاده کنی که بسیاری از مسیرها رو رعایت کردی.
ثانیا ترانزیستور براحتی میتونه به لبه برد نزدیک بشه و مانعی نداره.
محلی که ناگزیر به برش هستی از جمپر استفاده کن

ضمنا دو رنگ ی که در تصویر پشت برد استفاده کردی نامناسب هست و باید دو رنگ مخالف یکدیگر باشند تا براحتی تشخیص بشه
رنگ آبی و مشکی بیکدیگر نزدیک و لذا نامناسبند .
البته چندان مهم نیست اما انتخاب رنگ مناسب دشوار نیست.

سپاس

این دو رنگ که جناب ،smaeel عزیز استفاده فرمودند عالی است
اولا رنگ قرمز به رنگ طبیعی مدار نزدیکه

ثانیا قرمز مخالف سفید هست و رنگ سفید معرف خارج از مدار است و با مسیرهای جریان قاطی نمیشه.

silk3_d.png

با دو جمپر قرمز رنگ ترانزیستور را به لبه برد منتقل کردم

این تصویر شما
IMG_20210902_005255_722.jpg

این پیشنهاد اولیه من برای همین تصویر بالا

IMG_20210901_170556_419.jpg
احتمالا با این ایده اولیه میتونی راهکار بهتری هم پیدا کنی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود

مدار های متناظر را با شماره 1 الی 4 در دو تصویر مشخص کردم .
ترانزیستور باید کمی بسمت راست تصویر هم حرکت کنه.
و دو خط منحنی به رنگ قرمز جمپر است که امکان استقرار ترانزیستور در لبه برد را فراهم میکنه.
و جمپری که حامل جریان زیاد هست باید سیم ضخیم باشه یا از دو جمپر استفاده بشه.

IMG_20210902_004023_433.jpg

IMG_20210901_171954_337.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود

تا همین مقدار بینهایت ارزنده است اما هنوز امکان بهبودی داره
صرفنظر از اصلاح محل ترانزیستور به لبه برد ، وجود ترمینال های ورودی و خروجی هم ضرورتی نداشته .
بخصوص که در جریان بالا ، حتی المقدور از اتصالات مکانیکی با پیچ احتراز میشه و لحیم شدن سیم های ورودی و خروجی ( نسبت به ترمینال) موجب کاهش مقاومت محل اتصال میشه .( صرفنظر از اشغال فضا) و افت ولتاژ محل اتصال ناچیز میشه و احتمال سوختن محل اتصال بواسطه ارتباط ناقص در جریان بالا ، منتفی خواهد شد.

البته خیلی دیر متوجه شدم و ممکنه استفاده از فضای خالی ناشی از حذف ترمینال ها دشوار باشه و دراینصورت همین اثر و مخلوق شما بسیار ارزنده و عالی هست و فشردگی مناسبی داره و پراکندگی قطعات احساس نمیشه و ابعاد برد هم عالی است.

اما اگه حذف ترمینال با زحمت زیادی همراه نباشه ، میتونه ولتمتر آمپرمتر پنلی در راستای ولوم داخل برد قرار بگیره و اگه بخشی از آن خارج از برد هم باشه چندان اهمیتی نداره.

از زحمات ستودنی شما سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

مدار های متناظر را با شماره 1 الی 4 در دو تصویر مشخص کردم .
ترانزیستور باید کمی بسمت راست تصویر هم حرکت کنه.
و دو خط منحنی به رنگ قرمز جمپر است که امکان استقرار ترانزیستور در لبه برد را فراهم میکنه.
و جمپری که حامل جریان زیاد هست باید سیم ضخیم باشه یا از دو جمپر استفاده بشه.

مشاهده فایل‌پیوست 178685

مشاهده فایل‌پیوست 178671

درود بر شما استاد عزیزم

بی نهایت سپاسگذارم که وقت میگذارید و راهنمایی میکنید. به کمک راهنمایی شما مواردی که فرمودید رو سعی کردم اصلاح کنم و به قرار زیر خدمت شما تقدیم میگردد.

در مورد رنگ بندی چون حین کار در نرم افزار Track ها رو انتخاب میکنیم و گاهی جابجا میکنیم زمانی که های لایت می شوند سفید میشوند و اگر پس زمینه سفید و شفاف باشه عملا خطوط دیده نمیشه. اما در مورد خروجی آخر کار حق با شما بود و باید رنگ بندی تغییر میکرد. البته ناگفته نماند که تا کنون این رنگ بندی رو اطلاعی نداشتم به چه شکلی تغییر پیدا میکند، ولی به لطف حضرتعالی مجاب به جستجو شدم و قلق کار را یافتم. هر لحظه در محضر شما بودن توفیقیست جهت کسب دانسته ها و تجارب بیشتر.

کارهای انجام شده به قرار زیر می باشد
ترانزیستور کمی به سمت راست اورده شد و کمی هم به سمت پایین برای چسبیدن بهتر به قاب فلزی کیس پاور
تراک پایه کلکتور جهت جریان دهی بهتر با یک جامپر به انتهای سمت راست هدایت شد

زمین مدار هم با یک جامپر مستقیما به خروجی متصل به آمپرمتر متصل شد تا جریان دهی بهتری رو با جامپر مناسب داشته باشیم. در نهایت امیتر هم ضخامت مناسب تری پیدا کرد.

باز هم اگر نکته ای هست بفرمایید.

با سپاس

https://s19.picofile.com/file/8440190500/HELP.jpg

HELP.jpg

پست آخر حضرتعالی رو بعد از ارسال این پست دیدم. بنای اولیه خودم اصلا استفاده از این ترمینال ها نبود. همیشه در طرح ها استفاده میکنم صرفا برای شکل ظاهری برد. و خودم بعد از چاپ طرح، از سیم به صورت مستقیم در ورودی ها و خروجی ها استفاده میکنم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر شما استاد عزیزم

بی نهایت سپاسگذارم که وقت میگذارید و راهنمایی میکنید. به کمک راهنمایی شما مواردی که فرمودید رو سعی کردم اصلاح کنم و به قرار زیر خدمت شما تقدیم میگردد.

در مورد رنگ بندی چون حین کار در نرم افزار Track ها رو انتخاب میکنیم و گاهی جابجا میکنیم زمانی که های لایت می شوند سفید میشوند و اگر پس زمینه سفید و شفاف باشه عملا خطوط دیده نمیشه. اما در مورد خروجی آخر کار حق با شما بود و باید رنگ بندی تغییر میکرد. البته ناگفته نماند که تا کنون این رنگ بندی رو اطلاعی نداشتم به چه شکلی تغییر پیدا میکند، ولی به لطف حضرتعالی مجاب به جستجو شدم و قلق کار را یافتم. هر لحظه در محضر شما بودن توفیقیست جهت کسب دانسته ها و تجارب بیشتر.

کارهای انجام شده به قرار زیر می باشد
ترانزیستور کمی به سمت راست اورده شد و کمی هم به سمت پایین برای چسبیدن بهتر به قاب فلزی کیس پاور
تراک پایه کلکتور جهت جریان دهی بهتر با یک جامپر به انتهای سمت راست هدایت شد

زمین مدار هم با یک جامپر مستقیما به خروجی متصل به آمپرمتر متصل شد تا جریان دهی بهتری رو با جامپر مناسب داشته باشیم. در نهایت امیتر هم ضخامت مناسب تری پیدا کرد.

باز هم اگر نکته ای هست بفرمایید.

با سپاس

https://s19.picofile.com/file/8440190500/HELP.jpg

HELP.jpg

پست آخر حضرتعالی رو بعد از ارسال این پست دیدم. بنای اولیه خودم اصلا استفاده از این ترمینال ها نبود. همیشه در طرح ها استفاده میکنم صرفا برای شکل ظاهری برد. و خودم بعد از چاپ طرح، از سیم به صورت مستقیم در ورودی ها و خروجی ها استفاده میکنم.

درود
نظر لطف شماست.
دیگه همون شده که در ذهن داشتم و از هر نظر بویژه از حیث اندازه و فشردگی قطعات ایده آل شده
لبه یا حاشیه زائد برد خصوصا ضلعی که ترانزیستور و ولوم نصب هست یک میلیمتر یا کمتر باشه که نصب ترانزیستور با مشکل مواجه نشه.

با توجه به اینکه من بریج آمپر بالا در بازار تجربه نکردم لذا اگه بسختی تهیه میشه میتونی با تغییر مختصری امکان استفاده از هر دو حالت بریج و ۴ دیود را پیش بینی کنی .
کافیه دو مسیر پایه وسط بریج ( متناوب ) را مطابق نقاشی پیوست کمی جلوتر ببری که دیودها بصورت ایستاده قابل نصب باشن
دو دیود بجای بریج قرار میگیره و دو دیود دیگه کمی بالاتر.

دیودها را با دایره بزرگ قرمز مشخص کردم یعنی ایستاده است و از بالا نگاه میکنی و دایره می بینی که پایه آن با خط قرمز به محل مربوطه متصل شده.

و اگه بریج آمپر بالا فراوونه نیاز به هیچگونه تغییری نداره و عالی شده .
ضمنا بابت انعکاس نام غزال در برد هم تشکر میکنم و حتما حتما نام دلخواه معرف نام خود را نیز به آن اضافه کن.

سپاس و تعظیم

HELP.jpg

این بخش مورد نظر (بریج )
IMG_20210902_142722_539.jpg

و این پیش بینی 4 دیود علاوه بر بریج
IMG_20210902_142912_337.jpg
بمنظور قطر و حجم قابل توجه دیود ها که احتمال برخورد فیزیکی با یکدیگر را محتمل میکنه ، دیودها را مانند نقاشی بصورت پس و پیش منظور کردم تا با یکدیگر برخورد و تماسی نداشته باشن و البته تلاشم جهت قرینه سازی ظاهر ۴ دیود ثمری نداشت و نتونستم آهنگ و قرینه ظاهری محل دیودها رو حفظ کنم.

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود
نظر لطف شماست.
دیگه همون شده که در ذهن داشتم و از هر نظر بویژه از حیث اندازه و فشردگی قطعات ایده آل شده
لبه یا حاشیه زائد برد خصوصا ضلعی که ترانزیستور و ولوم نصب هست یک میلیمتر یا کمتر باشه که نصب ترانزیستور با مشکل مواجه نشه.

با توجه به اینکه من بریج آمپر بالا در بازار تجربه نکردم لذا اگه بسختی تهیه میشه میتونی با تغییر مختصری امکان استفاده از هر دو حالت بریج و ۴ دیود را پیش بینی کنی .
کافیه دو مسیر پایه وسط بریج ( متناوب ) را مطابق نقاشی پیوست کمی جلوتر ببری که دیودها بصورت ایستاده قابل نصب باشن
دو دیود بجای بریج قرار میگیره و دو دیود دیگه کمی بالاتر.

دیودها را با دایره بزرگ قرمز مشخص کردم یعنی ایستاده است و از بالا نگاه میکنی و دایره می بینی که پایه آن با خط قرمز به محل مربوطه متصل شده.

و اگه بریج آمپر بالا فراوونه نیاز به هیچگونه تغییری نداره و عالی شده .
ضمنا بابت انعکاس نام غزال در برد هم تشکر میکنم و حتما حتما نام دلخواه معرف نام خود را نیز به آن اضافه کن.

سپاس و تعظیم

مشاهده فایل‌پیوست 178700

این بخش مورد نظر (بریج )
مشاهده فایل‌پیوست 178701

و این پیش بینی 4 دیود علاوه بر بریج
مشاهده فایل‌پیوست 178702
بمنظور قطر و حجم قابل توجه دیود ها که احتمال برخورد فیزیکی با یکدیگر را محتمل میکنه ، دیودها را مانند نقاشی بصورت پس و پیش منظور کردم تا با یکدیگر برخورد و تماسی نداشته باشن و البته تلاشم جهت قرینه سازی ظاهر ۴ دیود ثمری نداشت و نتونستم آهنگ و قرینه ظاهری محل دیودها رو حفظ کنم.

درود بر شما استاد

وقت بخیر. من دیروز آخرین نسخه ای که طراحی کردم رو چاپ زدم و مدار رو مونتاژ کردم . هم به جهت تست مدار ( از نظر طراحی خودم ) هم دیدن بهتر قطعات و نحوه جایگیری و فضای اونها. مدار به خوبی جواب داد و فکر میکنم نسبت به چندین مونتاژ قبلی خیلی سریع تر مونتاژ و تنظیم شد. به خوبی در جریان کشی از مدار جواب داد.

یک نکته در مورد مدار پیشین وجود داشت که کمی اتصال ولوم ها و ترانزیستور رو به لبه برد دچار مشکل میکرد و با توجه به جایگیری ولوم انتهای سر پیچ میتونست به قاب متصل بشه و خوب عملا مهره ولوم نصب نمیشد. من لبه برد رو برش دادم تا به مقداری که ولوم به خوبی نصب بشه. و خب این کار باعث شد تراک زمین مدار، باریک بشه. با توجه به فرموده های شما، مجدد مدار رو اصلاح کردم و برای جبران اون باریکی مسیر گراند یک جامپر تعبیه کردم که مسیر بهتر و با کیفیت تر بشه. ترانزیستور هم به لبه مدار منتقل شد و کیفیت بهتری پیدا کرد.

اما نکته دوم در مورد دیود بریج

با مطالعه دیتاشیت دیود 10A10 ارتفاع قطعه و قطر اون هر دو برابر با هم هستند. 9.6 میلیمتر. عملا هر کاری کردم و با راهنمایی جنابعالی ، هنگام نصب دیودها متوجه شدم که ناگزیر هم از طول و هم عرض مدار افزایش پیدا میکرد. و عملا حُسن مدار که کوچک بودنش بود به حالت قبل برمیگشت.

از طرفی این دیود شانه ای چند سالی هست که میدونم به وفور در هر فروشگاهی موجود هست. لااقل ما که در شهرستان هستیم فروشگاه شهر ما در آمپر های مختلف این سبک از دیود رو دارند. با این حال مدل مکعبی که تصویر اون رو در چند پست قبل ارسال کردید، رو هم طراحی کردم و فضای کمتری از دیود های تک گرفت و باز صورت مطلوبی داشت.

تصاویر رو ارسال میکنم. فایل ها رو به صورت دو مدل در پیام خصوصی برای شما ارسال میکنم تا با صلاحدید خودتان در تاپیک قرار دهید.

با سپاس فراوان از عنایت و توجه حضرتعالی.

PCB.jpg

PCB.jpg

نسبت ابعاد این دو برد، گویای بزرگ شدن مدار در حالت استفاده از دیود های تک خواهد بود.

بالا