آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام و عرض ادب خدمت استاد محترم
خوب هستید
استاد من دوتا ترانس ۱۲ ولت گرفتم که باهاش منبع دوبل بسازم برا خودم که هم ترانزیستورا کمتر داغ کنه هم با سری کردن ۳۰ ولتو داشته باشم که وقتی ترانس ۱۲ ولتیو میزنم به برد ماژول ولت امپر همش چشمک میزنه اصلا روشن نمیشه هی روشن خاموش میشه در حدی نیست که بگم چشمک هم میزنه یعنی خیلی خیلی ضعیف روشن میشه یک صدم ثانیه روشنه دو صدم خاموش اینطوریه
گفتم شاید ایراد از خازن ۱۰هزار میکرو هست که اونم ۲۲۰۰ میکرو انداختم باز همین بود اما با ترانس ۱۸ و ۲۴ ولت این مشکلو ندارم اصلا میشه راهنمایی کنید استاد
سپاس

درود

در چند پست قبل مفصلا توضیح دادم نباید ولتاژ زینز ۶ ولتی کمتر از ۶ ولت بشه
زینر ۵ ولتی و مقاومت سری ۲ کیلو برای ولتمتر پنلی کوچک پیش بینی شده ، اما اگه از نمایشگری استفاده میکنی که جریان قابل توجهی نیاز داره و یا از ترانسی با ولتاژ پایین تر استفاده میکنید باید از مقاومت سری کوچکتری حدود ۳۳۰ یا ۲۲۰ اهم استفاده کنید تا مشکل نمایشگر رفع بشه و اگه باز هم کم میاره از رگلاتور استفاده کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

با سلام من هم این مشکل رو داشتم ترانس کوچیکه ترانس قوی تر استفاده کن مشکل حل میشه

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

در چند پست قبل مفصلا توضیح دادم نباید ولتاژ زینز ۶ ولتی کمتر از ۶ ولت بشه
زینر ۵ ولتی و مقاومت سری ۲ کیلو برای ولتمتر پنلی کوچک پیش بینی شده ، اما اگه از نمایشگری استفاده میکنی که جریان قابل توجهی نیاز داره و یا از ترانسی با ولتاژ پایین تر استفاده میکنید باید از مقاومت سری کوچکتری حدود ۳۳۰ یا ۲۲۰ اهم استفاده کنید تا مشکل نمایشگر رفع بشه و اگه باز هم کم میاره از رگلاتور استفاده کن.

سپاس

سلام و درود
استاد ماژول ولت متر امپر متر از همون ماژول هایه معمولی هست که سه سیم برای ولت متر و دو سیم امپر متر دارند ولتاژ کاریشم ۴تا۳۰ هست اشتباه نکنم
زنر ۶ ولتی انداختم و ولتاژش بعد از نصب ماژول کم نمیشه و همین منو درگیر کرده چون اگه پلتاژ کم میشد یعنی جریان بیشتری میخواست ولی ن ولتاژ کم میشه ن چیزی بازم مقاومت رو به حدود ۲۰۰تا۴۰۰ تغیر میدم ببینم چی میشه
تنها فرق ماژولی که دارم با اون یکی ماژول هایه معمول اینه که دو رقم اعشار دقت ولتاژ و سه رقم اعشار دقت جریان داره
برخلاف اون یکی ماژول که یک رقم دقت ولتاژ و دو رقم دقت جریان داره اصلا ولتاژش بازی نمیکنه ولوم ولتاژو میچرخونم هرجا میزارم دقیق نشون میده بدون یک صدم کمو زیاد عالیه پیشنهاد میکنم دوستانی که دقیق نیاز دارن اینو بخرن از ایران میکرو گرفتم ۱۰۰هزار تومن عکسشم اگر نیاز بود پیوست کنم
با تشکر از استاد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام و درود
استاد ماژول ولت متر امپر متر از همون ماژول هایه معمولی هست که سه سیم برای ولت متر و دو سیم امپر متر دارند ولتاژ کاریشم ۴تا۳۰ هست اشتباه نکنم
زنر ۶ ولتی انداختم و ولتاژش بعد از نصب ماژول کم نمیشه و همین منو درگیر کرده چون اگه پلتاژ کم میشد یعنی جریان بیشتری میخواست ولی ن ولتاژ کم میشه ن چیزی بازم مقاومت رو به حدود ۲۰۰تا۴۰۰ تغیر میدم ببینم چی میشه
تنها فرق ماژولی که دارم با اون یکی ماژول هایه معمول اینه که دو رقم اعشار دقت ولتاژ و سه رقم اعشار دقت جریان داره
برخلاف اون یکی ماژول که یک رقم دقت ولتاژ و دو رقم دقت جریان داره اصلا ولتاژش بازی نمیکنه ولوم ولتاژو میچرخونم هرجا میزارم دقیق نشون میده بدون یک صدم کمو زیاد عالیه پیشنهاد میکنم دوستانی که دقیق نیاز دارن اینو بخرن از ایران میکرو گرفتم ۱۰۰هزار تومن عکسشم اگر نیاز بود پیوست کنم
با تشکر از استاد

درود

وقتی سوالی مطرح میکنی باید همه مجهولات را کاملا مشخص کنید

لذا نگفتی ولتمتر از چه نوعی است و من توضیحاتی در خصوص ولتمتر بزرگتر دادم که فقط خودمو خسته کردم و ثمری نداشته

با ولتمتر کوچک نیاز به تعویض زینر نیست.
ازآنجاکه ولتاژ ترانس پایین است فقط باید مقاومت سری زینر را بمقدار ۳۳۰ و یا ۲۲۰ اهم استفاده کنید.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

وقتی سوالی مطرح میکنی باید همه مجهولات را کاملا مشخص کنید

لذا نگفتی ولتمتر از چه نوعی است و من توضیحاتی در خصوص ولتمتر بزرگتر دادم که فقط خودمو خسته کردم و ثمری نداشته

با ولتمتر کوچک نیاز به تعویض زینر نیست.
ازآنجاکه ولتاژ ترانس پایین است فقط باید مقاومت سری زینر را بمقدار ۳۳۰ و یا ۲۲۰ اهم استفاده کنید.

سپاس

درود
فرمایشات شما کاملا درسته و از اینکه حقیر نتوانسه سوالی در خور استادی چنین شما بپرسد عذر میخوام
امید وارم بی دقتی و کم کاری بنده رو در پرسیدن این سوال ببخشید
واقعا عذر میخوام که هم وقت شمارو گرفتم هم همه جوانب رو نسنجیدم که یک سوال اساسی بپرسم و با یک جواب به نتیجه برسم
معذرت میخوام
الان زنر عوض میکنم و نتیجه رو گزارش میکنم سپاس فراوان خدمت شما استاد عزیز و گرامی

• Like

بله استاد تمومش کردم اما یه نواقصی داره که میخوام رفع کنم
ولی سیم ترانس الومینیوم هستو لحیم نمیگیره موندم چه کنم میخوام جوش بدم ولی میترسم شارلاک بقیه سیم هاش با گرمایی که موقع جوش دادن بهشون وارد میشه ذوب شن و هیچ ایده ای ندارم اگر راهکاری در نظر دارین خیلی ممنون میشم کمکم کنید

از یک ترمینال استفاده کن یک طرف سیم المنیوم طرف دیگر سیم مسی

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام و درود
استاد عزیز من منبع رو تموم کردم اما قادر به دریافت ۳۰ امپر در ولتاژ بالا نیستم و نمیدونم چیکار کنم ترانس رو هم با چنتا لامپ ماشین تست کردم سری موازی کردم چنتا لامپو تو ۲۴ ولت راحت ۳۰ امپر داد بدون افت ولتاژ ولی وقتی به برد متصل میکنم تو ۳۰ امپر ۲الی ۳ ولت خروجی دارم در تغذیه
همین مشکلو با ترانس هایه ۶ امپری هم دارم الان با یک لامپ جلویه پراید تست کردمش وقتی ۶.۵ امپر گرفتم ولتاژش در اومد روی ۱۱.۸۰ تقریبا
ولی وقتی به برد تغذیه متصل میکنم ۴۰۰ میلی امپر میکشم ازش دو سه ولت افت میکنه ولتاژ و دلیلشو نمیدونم میشه راهنمایی کنید؟! ولتاژ ترانس ۱۲ ولت هم حدود ۱۴ ولته که فک کنم بعد از زیر بار رفتن ۱۲ میشه به نظر دو ولت اضافه تر گذاشتن که وقتی ولتاژ افت کرد تازه بشه ۱۲ ولت و ۶ امپرو بده راحت
من از این ترانس ۱۲ ولتی ۶ امپر گرفتم ولتاژش میزون ۱۲ ولت بود با مولتی متر اندازه گرفتم خروجیه ترانس رو هم با لامپ جلویه پراید تست کردم ولی وقتی به تغذیه متصل میشه با همون لامپ تست میشه افت ولتاژ شدیدی داره
به جایه دیود هایه 6a10 از پل دیود ۸ آمپر شانه ای استفاده کردم
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام و درود
استاد عزیز من منبع رو تموم کردم اما قادر به دریافت ۳۰ امپر در ولتاژ بالا نیستم و نمیدونم چیکار کنم ترانس رو هم با چنتا لامپ ماشین تست کردم سری موازی کردم چنتا لامپو تو ۲۴ ولت راحت ۳۰ امپر داد بدون افت ولتاژ ولی وقتی به برد متصل میکنم تو ۳۰ امپر ۲الی ۳ ولت خروجی دارم در تغذیه
همین مشکلو با ترانس هایه ۶ امپری هم دارم الان با یک لامپ جلویه پراید تست کردمش وقتی ۶.۵ امپر گرفتم ولتاژش در اومد روی ۱۱.۸۰ تقریبا
ولی وقتی به برد تغذیه متصل میکنم ۴۰۰ میلی امپر میکشم ازش دو سه ولت افت میکنه ولتاژ و دلیلشو نمیدونم میشه راهنمایی کنید؟! ولتاژ ترانس ۱۲ ولت هم حدود ۱۴ ولته که فک کنم بعد از زیر بار رفتن ۱۲ میشه به نظر دو ولت اضافه تر گذاشتن که وقتی ولتاژ افت کرد تازه بشه ۱۲ ولت و ۶ امپرو بده راحت
من از این ترانس ۱۲ ولتی ۶ امپر گرفتم ولتاژش میزون ۱۲ ولت بود با مولتی متر اندازه گرفتم خروجیه ترانس رو هم با لامپ جلویه پراید تست کردم ولی وقتی به تغذیه متصل میشه با همون لامپ تست میشه افت ولتاژ شدیدی داره
به جایه دیود هایه 6a10 از پل دیود ۸ آمپر شانه ای استفاده کردم
سپاس

درود

دوباره شروع شد؟
مگه نگفتی تنها مشکل شما داغ کردن مقاومت های ۲۲/. اهمه که حرارت یکسانی ندارند و بقیه کارها رو بخوبی انجام میده و ۳۰ آمپر هم بدون مشکل دریافت کردی ؟

در هر صورت
فقط بلدی در ولتاژ دلخواهت گزارش کنی
یعنی وقتی میخوای ۳۰ ولت ۳۰ آمپر بگیری اگه دو میلیون بار سوال کنم در ولتاژهای دیگه چطوره فقط میگی ۳۰ ولت ۳۰ امپر نمیده.
یعنی تغذیه شما ۵ ولت هم نمیده ؟
معلوم نیست چون هیچوقت جواب ندادی و امکان نداره جواب بدی و فقط میگی ۳۰ ولت ۳۰ آمپر نمیده.

هرچقدر هم مثال زدم چطور گزارش کنی فقط کار خودتو میکنی و منم هیچوقت نتونستم بفهمم چکار میکنی؟
فقط برداشتم اینه که تغذیه هایی که مونتاژ میکنی ۱ میلی امپر هم نمیده .

درحالیکه یکدرمیان میگی درست کردم و تموم کردم ولی عاقبت میگی اشکالش اینه که ولتاژ و جریان نمیده
اگه ولتاژ و جریان نمیده پس چی رو درست کردی و تموم شده؟

ضمنا ترانسی که ۲۴ ولت ۳۰ آمپر بدون افت ولتاژ بده هنوز در دنیا ساخته نشده لذا چطور ترانس شما ۲۴ ولت ۳۰ امپر میده کوچکترین افتی هم نداره؟
اگه چنین ترانسی داری دیگه چه نیازی به تغذیه داری ؟
کار تغذیه اینه که از افت ولتاژ جلوگیری کنه که میگی ترانس شما اینکارو میکنه ، دیگه تغذیه میخوای چکار ؟

از طرفی ترانسی که ۱۲ ولت ۶ آمپر میده ممکنه به برد هر تغذیه ای متصل کنی کم بیاره و طبیعی هست

باید در ولتاژهای مختلف گزارش کنی والبته من تلاش فراوونی کردم و نتونستم ایراد تغذیه های شما رو رفع کنم چون نتونستم بفهمم چکار میکنی.

ولی بهتره ابتدا تغذیه ۳ آمپری مونتاژ کنی و اگه موفق شدی بعدا لقمه بزرگتر بردار.
چطور ممکنه تغذیه ۳۰ ولتی در جریان بالا ۲ یا ۳ ولت بده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

دوباره شروع شد؟
مگه نگفتی تنها مشکل شما داغ کردن مقاومت های ۲۲/. اهمه که حرارت یکسانی ندارند و بقیه کارها رو بخوبی انجام میده و ۳۰ آمپر هم بدون مشکل دریافت کردی ؟

در هر صورت
فقط بلدی در ولتاژ دلخواهت گزارش کنی
یعنی وقتی میخوای ۳۰ ولت ۳۰ آمپر بگیری اگه دو میلیون بار سوال کنم در ولتاژهای دیگه چطوره فقط میگی ۳۰ ولت ۳۰ امپر نمیده.

هرچقدر هم مثال زدم چطور گزارش کنی فقط کار خودتو میکنی و منم هیچوقت نتونستم بفهمم چکار میکنی؟
فقط برداشتم اینه که تغذیه هایی که مونتاژ میکنی ۱ میلی امپر هم نمیده .

درحالیکه یکدرمیان میگی درست کردم و تموم کردم ولی عاقبت میگی اشکالش اینه که ولتاژ و جریان نمیده
اگه ولتاژ و جریان نمیده پس چی رو درست کردی و تموم شده؟

ضمنا ترانسی که ۲۴ ولت ۳۰ آمپر بدون افت ولتاژ بده هنوز در دنیا ساخته نشده لذا چطور ترانس شما ۲۴ ولت ۳۰ امپر میده کوچکترین افتی هم نداره؟
اگه چنین ترانسی داری دیگه چه نیازی به تغذیه داری ؟
کار تغذیه اینه که از افت ولتاژ جلوگیری کنه که میگی ترانس شما اینکارو میکنه ، دیگه تغذیه میخوای چکار ؟

از طرفی ترانسی که ۱۲ ولت ۶ آمپر میده ممکنه به برد هر تغذیه ای متصل کنی کم بیاره و طبیعی هست

باید در ولتاژهای مختلف گزارش کنی والبته من تلاش فراوونی کردم و نتونستم ایراد تغذیه های شما رو رفع کنم چون نتونستم بفهمم چکار میکنی.

ولی بهتره ابتدا تغذیه ۳ آمپری مونتاژ کنی و اگه موفق شدی بعدا لقمه بزرگتر بردار.
چطور ممکنه تغذیه ۳۰ ولتی در جریان بالا ۲ یا ۳ ولت بده ؟

سپاس

درود
خسته نباشید استاد
اگر ممکنه فعلا تغذیه ۳۰ امپرو نادیده بگیریم بریم سراغ همون کوچیکه
داغ کردن ۲۲صدم اهمی ها درست شد و هیچ موردی نداره
خب بزارید کامل توضیح بدیم من دو ترانس ۱۲ ولتی گرفتم از سایت سما موتور که طبق گفته خودشون ۱۲ولت۶ امپر واقعی (۷۲وات) هستش
که ولتاژ خروجیشو با مولتی متر اندازه میگیریم حدود ۱۴ ولت هست و به ادمین سایت سماموتور‌گفتم این جرا اینطوریه گفت دو ولت برای پل دیود استاندارد در نظر گرفته شده که نفهمیدم چی میگه
ادمینه سایت سما موتور گفت با لامپ خودرو تست کنید که تست کردم زمانیکه ۶ امپر گرفتم از ترانس ولتاژش دقیقا اومد روی ۱۲ ولت (با دو مولتی متر هم زمان هم ولتاژشو گرفتم هم جریانشو )
بالا تر از ۶ امپر هم میداد ولی ولتاژ افت میکرد که طبیعی هست
تعجب من اینه که چرا وقتی به تغذیه متصل میکنم با گرفتن حتی ۴۰۰ میلی امپر ولتاژ تغذیه افت میکنه ؟!
مقاومت اجری ۳۳صدم اهم ۱۰ وات هست یک عدد
ترانزیستور ها ۲ عدد 2n3055 هست مقاومت هایه ۲۲ صدم هم موازی هستن و به اندازه هم داغ میکنن
خروجی تغذیه رو اتصال کوتاه کردم برای چند لحضه بیشتر از ۵.۵ امپر نکشید ولتاژ تغذیه هم زیر ۱ ولت اومد
همون برد رو با ترانس قوی تر و ۲۴ ولتی تست کردم که تو جریان کشی اصلا افت ولتاژ نداشت مگر اینکه از توان ترانس بیشتر جریان بکشم که معلومه ولتاژ افت میکنه
چه تست هایی لازمه که انجام بدم تا شرایط تغذیه رو بسنجید استاد ؟
ببخشید خیلی اذیتتون میکنم
خیلی ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
خسته نباشید استاد
اگر ممکنه فعلا تغذیه ۳۰ امپرو نادیده بگیریم بریم سراغ همون کوچیکه
داغ کردن ۲۲صدم اهمی ها درست شد و هیچ موردی نداره
خب بزارید کامل توضیح بدیم من دو ترانس ۱۲ ولتی گرفتم از سایت سما موتور که طبق گفته خودشون ۱۲ولت۶ امپر واقعی (۷۲وات) هستش
که ولتاژ خروجیشو با مولتی متر اندازه میگیریم حدود ۱۴ ولت هست و به ادمین سایت سماموتور‌گفتم این جرا اینطوریه گفت دو ولت برای پل دیود استاندارد در نظر گرفته شده که نفهمیدم چی میگه
ادمینه سایت سما موتور گفت با لامپ خودرو تست کنید که تست کردم زمانیکه ۶ امپر گرفتم از ترانس ولتاژش دقیقا اومد روی ۱۲ ولت (با دو مولتی متر هم زمان هم ولتاژشو گرفتم هم جریانشو )
بالا تر از ۶ امپر هم میداد ولی ولتاژ افت میکرد که طبیعی هست
تعجب من اینه که چرا وقتی به تغذیه متصل میکنم با گرفتن حتی ۴۰۰ میلی امپر ولتاژ تغذیه افت میکنه ؟!
مقاومت اجری ۳۳صدم اهم ۱۰ وات هست یک عدد
ترانزیستور ها ۲ عدد 2n3055 هست مقاومت هایه ۲۲ صدم هم موازی هستن و به اندازه هم داغ میکنن
خروجی تغذیه رو اتصال کوتاه کردم برای چند لحضه بیشتر از ۵.۵ امپر نکشید ولتاژ تغذیه هم زیر ۱ ولت اومد
همون برد رو با ترانس قوی تر و ۲۴ ولتی تست کردم که تو جریان کشی اصلا افت ولتاژ نداشت مگر اینکه از توان ترانس بیشتر جریان بکشم که معلومه ولتاژ افت میکنه
چه تست هایی لازمه که انجام بدم تا شرایط تغذیه رو بسنجید استاد ؟
ببخشید خیلی اذیتتون میکنم
خیلی ممنون

درود

تغذیه رو اتصال کوتاه میکنی میگی چرا ۱ ولت میشه ؟
ضمنا وقتی ترانس ۱۴ ولتی زیر بار ۱۲ ولت میشه میگن ۲ ولت افت کرد و نمیگن اصلا افتی نداره .

دوباره از اون گزارش ها کردی که حرارت مقاومت ها درست شد فقط ولتاژ و جریان نمیده ؟
عزیزم پیچوندن موضوع سودی نداره .
در ضمن همانطور که حدس زدم مانند صدها پست قبل که جواب سوالمو ندادی بازم جواب ندادی و محاله جواب بدی
به همین دلیل محاله تغذیه شما درست بشه
حالا مدام بگو ۳۰ ولت ۳۰ آمپر نمیده ببینم درست میشه ؟
یه موقع جواب سوالمو ندی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا