آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد شارژ باطریهای لیتیون یون و پلیمر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود
دوستان اگر اطلاعاتی در مورد نحوه صحیح شارژ این نوع باطریها دارند به صورتی که کمترین آسیب به باطری وارد شه رو راهنمایی کنن

با توجه به اینکه بخوایم چند عدد باطری رو بصورت سری به هم متصل کنیم
مثلا ۵ تا سلول بصورت سری ۱۸.۵ ولت میشه که پیدا کردن شارژرش مصیبت و پرهزینس
از اونجاییکه باطریها جواب رفتار های نامناسب رو با خراب شدن خودشون می‌دهند و این باطریها هم گرون قیمت هستن
به چه صورت میشه از اونا محافظت کرد.

مدار محافظی که بشه از ۵ سلول به بالا رو باهاش کنترل کرد پیشنهاد دوستان چیه ؟

سپاس.

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
درود
دوستان اگر اطلاعاتی در مورد نحوه صحیح شارژ این نوع باطریها دارند به صورتی که کمترین آسیب به باطری وارد شه رو راهنمایی کنن

با توجه به اینکه بخوایم چند عدد باطری رو بصورت سری به هم متصل کنیم
مثلا ۵ تا سلول بصورت سری ۱۸.۵ ولت میشه که پیدا کردن شارژرش مصیبت و پرهزینس
از اونجاییکه باطریها جواب رفتار های نامناسب رو با خراب شدن خودشون می‌دهند و این باطریها هم گرون قیمت هستن
به چه صورت میشه از اونا محافظت کرد.

مدار محافظی که بشه از ۵ سلول به بالا رو باهاش کنترل کرد پیشنهاد دوستان چیه ؟

سپاس.

سلام.
یک روش این که ماژول اماده مثل تصویر بذازید.
هم پروتکتور برای محافظت از باطری هم شارژر
یا خودتون بسازید.
32889959726_bms-25a-3-s-126-v-4-s-168-v-5-s-21-v-18650-li-ion-batteria-al-litio-circuito-di-prot.jpg6-S-10A-25-2-V-lipo-Polimeri-di-litio-BMS-PCM-PCB-circuito-di-protezione.jpg_640x640.jpg
[hide]img_circuit.pngمشاهده فایل‌پیوست r5650-ea.pdf[/hide]​
[hide]
[/hide]

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
من هم این مسله برام بسیار مهم هست من با کمی فکر به این راهکار رسیدم که دو سر هر باتری رو یک عدد زنر ۳.۹ ولت ۱وات موازی کنی و بعد با خیال راحت به صورت سری هر چند تا با ولتاژ بالاتر با جریان کنترل شده شارژش کنی اگه ولتاژ دو سر باتری از .4.2 بالاتر نره شارژ اضافی نخواهد شد درسته ۳.۹ ولت کمی کمتر از 4.2 هست ولی نزدیک ترین زینر به ولتاژ باتری لیتیم این دیود زنر هست طرز کارش هم اینطوریه که وقتی باتری به 3.9 ولت برسه دیگه جریان از زنر رد میشه البته من خودم هنوز تستش نکردم ولی حتما جواب میده امتحان کردنش با خودت یه نکته دیگه تو این روش باید موقع لحیم زنر ولتاژ باتری ها کمتر از 3.9 باشه

آخرین ویرایش:

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
من هم این مسله برام بسیار مهم هست من با کمی فکر به این راهکار رسیدم که دو سر هر باتری رو یک عدد زنر ۳.۹ ولت ۱وات موازی کنی و بعد با خیال راحت به صورت سری هر چند تا با ولتاژ بالاتر با جریان کنترل شده شارژش کنی اگه ولتاژ دو سر باتری از .4.2 بالاتر نره شارژ اضافی نخواهد شد درسته ۳.۹ ولت کمی کمتر از 4.2 هست ولی نزدیک ترین زینر به ولتاژ باتری لیتیم این دیود زنر هست طرز کارش هم اینطوریه که وقتی باتری به 3.9 ولت برسه دیگه جریان از زنر رد میشه البته من خودم هنوز تستش نکردم ولی حتما جواب میده امتحان کردنش با خودت یه نکته دیگه تو این روش باید موقع لحیم زنر ولتاژ باتری ها کمتر از 3.9 باشه
خوب مسئله اینه که ولتاژ باطری نباید از یک حدی پایین بیاد و گرنه دوباره باطری معیوب میشه!!!!
با منبع تغذیه تست کنید اگر کاملا خالی بشه موقع شارژ مثل اتصال کوتاه جریان می کشه .
شارژ شدن بیش از حد وخالی شدن بیش از حد هم معیوب کننده است.

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
البته کاملا درسته و از این نظر بدرد نمیخوره اما ساخت مداری که در ولتاژ پایین خروجی رو قطع کنه بایک رله یا مازفت و حد اکثر دو ترانزیستور عملیه و یا فقط حتی یک رله خالی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام.
یک روش این که ماژول اماده مثل تصویر بذازید.
هم پروتکتور برای محافظت از باطری هم شارژر
یا خودتون بسازیدquoted​

سلام
ماژول رو از کجا و چگونه میشه تهیه کرد ؟
احیانا خودتون تولید ندارید ؟

لطفا لیست قطعات ماژول رو هم مرقوم فرمایید؟

سپاس​

آخرین ویرایش:

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام
ماژول رو از کجا و چگونه میشه تهیه کرد ؟
احیانا خودتون تولید ندارید ؟

لطفا لیست قطعات ماژول رو هم مرقوم فرمایید؟

سپاس
سلام علیکم.
افتاب رایانه زمانی داشت .eca.وبقیه فروشگاه ها

بالا