آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: روشن نشدن پاور

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
.ولتاژ خروجی ترانس اول رو گرفتم هم قبل از استارت و هم بعد از استارت پاور ، هیچ ولتاژی روی هیچ کدام از پایه ها وجود نداره، ولی پایه های ورودی سیم پیچاز سمت اتوکوپلر،پایه اول و چهارم و نیز پایه دوم و چهارم هر کدوم 305 ولت دارند و پایه سه و چهار یه ولتاژ متغیری داره.ظاهر ترانس هم سالمه به نظرتون مشکل کجاست؟ترانس بزرگه هم در قسمت ورودی ترانس ولتاژی نداره

شما گفتی که استندبای 5 ولت را داره پس چه طور الان میگید که ولتاژی نداره؟
اگر ولتاژ روی پایه های خود ترانس رو داری میگیری مسلما ولتاژ ac با فرکانس بالاست که مولتی متر قادر به اندازه گیری نیست و مولتی متر فقط تا فرکانس برق شهر رو میتونه اندازه بگیره
برای اندازه گیری ولتاژ ac با فرکانس بالا فقط میتونی یک دیود فست بزاری و خازن
خازن اندازه vm شارژ میشه و شما میتونی مقدار پیک ولتاژ رو بفهمی

امروز دقیقا یک پاور شبیه مال شما رو تعمیر کردم که اون هم اتفاقا استندبای نداشت و فقط فیوز و دیود های یکسوساز ورودی و ترانزیستور c3150 سوخته بود که با تعویض درست شد و پاور راه افتاد
و خروجی ترانس چاپر استندبای به این شکل است
3 تا پایه داره
پایه چپ میره توی یک دیود یکسوساز معمولی FR104 و بعد خازن صافی 47 میکرو 50 ولت که 12 ولت dc میده و ولتاژ تغذیه آی سی tl494 رو تامین می کنه
پایه وسط میره توی یک دیود شاتکی 06c20 که 6 آمپر 20 ولته البته دو پایه کناری این دیود به هم وصل شده و سر وسط 5 ولت استندبای رو داری
پایه راست هم زمین هست

Hooman_rock

کاربر
2018-02-09
22
21
شرمنده من ولتاژ قبل دیود رو گرفتم که به قول شما مولتی متر درست نشون نداد.دقیقا ولتاژ 5 ولت استندبای و 12 ولت رو روی ای سی Tl 494 دارم.الان وقتی پراپ های مولتی متر رو در حالت استارت به دو پایه ورودی ترانس بزرگ میزنم ولتاژی ندارم.اما هر پایه ترانس توی این حالت نسبت به سیم مشکی در قسمت خروجی 160 ولت AC نشون میده.به نظرتون مشکل از همین ورودی ترانس بزرگه؟در ضمن تمام خازنها الکترولیت رو عوض کردم به همراه ای سی ها.فقط خازنهای عدسی وسرامیکی سبز رنگ رو دقیق تست نکردم.ممکنه ایراد از اینا باشه؟
با سپاس از شما عزیز

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: partis

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
خازن سرامیکی بزرگ کنار ترانس هم گاهی اوقات خراب میشه مسیر جریان وارد شده و خارج شده از ترانس از همین خازن عبور میکنه
اسیلوسکوپ دارید ببینید اصلا سر ترانس سیگنال دارید یا خیر؟

Hooman_rock

کاربر
2018-02-09
22
21
امرو همه خازنهای عدس و سرامیکی رو عوض کردم ولی همچنان پاور استارت نمیکنه.خیلی حالم رو گرفته.

• Like

Hooman_rock

کاربر
2018-02-09
22
21
نه تستر ندارم.با مولتی متر تست میکنم.جسارتا میتونم موبایلتون رو داشته باشم.؟

• Like

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
پیام خصوصی بهت میدم
اگر کارت تعمیر پاور هست بهت پیشنهاد میکنم حتما یکی بخر 170-180 تومانه
شاید پاور شما نیم سوییچ هست و یک لحظه روشن خاموش میشه
مولتی متر رو بزن به زرد و مشکی و سیم مشکی و سبز رو اتصال بده ببین یک لحظه مولتی متر ولتاژ نشان میده یا نه
----------------------------------
ببین با دقت هیت سینک اول و دوم رو در بیار کامل مقاومت ها و دیود های زیر هیت سینک اول و دوم رو تست کن

Hooman_rock

کاربر
2018-02-09
22
21
درود
تعمیرکار نیستم.ولی خیلی برام مهمه که عیب این پاور رو پیدا کنم.اون کار رو هم کردم مشکی و زرد اصلا ولتاژ نداره.پاور اصلا استارت نمیکنه.ممنون از لطف شما بزرگوار

• Like
بالا