آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: مشکل در دستگاه اینورتر جوش mma-250 t آی جی بی تی

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,218
4,229
سلام.دستگاه مورد نظر به گفته مشتری سیم انبر روی دستگاه افتاده و دستگاه با صدایی خاموش شد.بنده بازش کردم روی بردیکه تصویر میگذارم دوعدد مقاومت سوخته بود تعویض کردم بعد آی جی بی تیهاهم ۴تا خراب بودند تعویض کردم.با بستن ترانزیستورها قبل از اینکه به برق بزنم متوجه اتصال ترازیستور به بدنه شدم که عایق را برداشتم و ترازیستور را کمی از هیتسینگ جدا کردم به برق زدم دستگاه روشن و فن به کار افتاد کمی ولوم را زیاد کردم دستگاه با صدای اتصال خاموش شد بازهم ترانزیستورها پریدند مشکل از کجاست باتشکر.

photo_2019-02-11_12-53-42.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام.دستگاه مورد نظر به گفته مشتری سیم انبر روی دستگاه افتاده و دستگاه با صدایی خاموش شد.بنده بازش کردم روی بردیکه تصویر میگذارم دوعدد مقاومت سوخته بود تعویض کردم بعد آی جی بی تیهاهم ۴تا خراب بودند تعویض کردم.با بستن ترانزیستورها قبل از اینکه به برق بزنم متوجه اتصال ترازیستور به بدنه شدم که عایق را برداشتم و ترازیستور را کمی از هیتسینگ جدا کردم به برق زدم دستگاه روشن و فن به کار افتاد کمی ولوم را زیاد کردم دستگاه با صدای اتصال خاموش شد بازهم ترانزیستورها پریدند مشکل از کجاست باتشکر.
سلام
به دلیل تنوع مدل های دستگاه بعلاوه طراحی های مختلف حتما از بخش های مهم عکس با کیفیت در انجمن آپلود و یا اگر مشکل آپلود دارید به جناب nekoee اطلاع بدهید و عکس را در آپلود سنتر دیگر آپلود و لینک را قرار دهید.

در خصوص سوختن مجدد IGBT پس از تعویض آن با IGBT سوخته و مقاومت های گیت آن , احتمال 99 درصد عیب در درایو کردن IGBT دارید.

اقدامات ذیل را انجام بدهید :

• IGBT ها را از مدارخارج کرده و شکل موج گیت سورس هر ساق را توسط اسکپ ارسال بفرمایید.
  • سپس شکل موج خروجی ای سی درایو را ارسال بفرمایید.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام. آقا مهران عزیز با این تفاسیر اگر اسیلوسکوپ نداشته باشیم اینورتر قبول نکنیم درسته؟
نه منظور من این نیست .
اگر میخواهید دچار ضرر و زیان نشوید نیاز به اسیلوسکوپ دارید.
همانطور که میدانید دستگاه هایی با ساختار IGBT از حساسیت بالایی برخوردار هستند مخصوصا زمانی که مشکل سوختن IGBT در میان باشد.
به دلیل پیچیدگی در ساختار IGBT در صورت کوچک ترین عیب در پالس اعمالی باعث سوختن آن میشود.آنگاه نیاز مبرم به حل آن و مشخص کردن عیب است.
گاها افرادی هستند که در تعمیرات برای پیدا کردن علت و دلیل و رفع عیب اقدام به تعویض قطعه میکنند که باعث عدم نتیجه و ضرر زیان و افزایش قیمت میشود.
بنده معتقد هستم هر دستگاهی , نیاز به لوازم تعمیر مخصوص خودش را دارد همچنین مجهز بودن به تشخیص درست,کاهش هزینه , صرفه جویی در زمان و ... کمک میکند.

----------------------

مشخص کنید کدام مقاومت کدام ترانزیستور از بدنه جدا کردید؟

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,218
4,229
سلام.منظور از ترانزیستور همان ijbt ها است که فاصله دادم.دو عدد مقاومتیکه با نقطه قرمز مشخص شده را تعویض کردم ولی به جای یکی که ۵.۱ بود ۴.۷ که در زیرش نوشته بود ۴.۷ گذاشتم چون ۵.۱ نداشتمIMG_20190211_24956.jpg

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام.منظور از ترانزیستور همان ijbt ها است که فاصله دادم.دو عدد مقاومتیکه با نقطه قرمز مشخص شده را تعویض کردم ولی به جای یکی که ۵.۱ بود ۴.۷ که در زیرش نوشته بود ۴.۷ گذاشتم چون ۵.۱ نداشتممشاهده فایل‌پیوست 154089
سلام
مقاومت هایی که در هر 4 گوشه از برد قرار دارند همگی چه 5.1 و چه 4.7 یک مقدار داشته باشند اگر یکی 4.7 اهم باشه و بقیه 5.1 اهم باشه یک ساق (منظور از ساق هر دستگاه 4 ساق دارد و هر ساق میتواند از یک یا چند IGBT باشد) نسبت به ساق های دیگر زود تر روشن میشود میشود و چون تداخل در نظم و ترتیب خاموش و روشن شدن IGBT ها میشود اصطلاحان میگن IGBT ها تو سر هم میخورن که باعث ترکیدن آن میشود.
همانطور که در عکس مشخص کردم مقاومت های برد درایو IGBT را چک کنید و 3 مقاومت دیگر را به 4.7 اهم تغییر اهم بدید که هر 4 مقاومت یکی بشوند سپس از سلامت دیود شاتکی ها اطمینان حاصل فرمایید.

screenshot_20190211_215106.png

دستگاه را تست بفرمایید اگر دوباره IGBT ها سوختند حتما باید دستگاه اسکپ باشد که شکل موج بررسی شود.
همچنین برد کامل در بازار موجوده اگر آدرس فروشنده خواستید همانطور که خلاف قوانین ارسال آدرس در تاپیک است خصوصی پیام بدهید.

آخرین ویرایش:

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,218
4,229
سلام. قیمت ۴ عدد آیجیبیتی حدود۲۰۰ تومن شده با توجه به توضیحات جنابعالی خرید مجدد و عدم تست مجدد با اسکوپ برای بنده گران تمام میشود.تجربه ارزان به دست نمی آید. یک سوال دیگر آیا کد smd و فکر کنم sfd در ijbt که مشکل ساز نیستند؟ شماره فروشنده را هم بی زحمت بفرستید سپاس بابت راهنمایی

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام. قیمت ۴ عدد آیجیبیتی حدود۲۰۰ تومن شده با توجه به توضیحات جنابعالی خرید مجدد و عدم تست مجدد با اسکوپ برای بنده گران تمام میشود.تجربه ارزان به دست نمی آید. یک سوال دیگر آیا کد smd و فکر کنم sfd در ijbt که مشکل ساز نیستند؟ شماره فروشنده را هم بی زحمت بفرستید سپاس بابت راهنمایی
همانطور که در پست 3 اعلام کردم که باید اسکپ باشد و در غیر این صورت دچار ضرر و زیان میشوید ناراحت شدید که الان به حرف من رسیدید که برای جلوگیری از ضرر نیاز به اسکپ است.
مدل SMD و SFD و UFD باهم تفاوت دارند.و باید هم مدل خودش عوض شود.( بنده به دلیل سخت گیری کاری و جلوگیری از ضرر و زیان و همچنین نارضایتی مشتری زمانی که IGBT بسوزد همه IGBT های یک ساق را تعویض میکنم.)
اما در , درجا سوختن IGBT نمی تواند تاثیر داشته باشد.

آخرین ویرایش:

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,218
4,229
استاد عزیز ناراحت برای چی این یک واقعیته.پس برای بنده و دوستانیکه زیاد اینورتر کار نکردند داشتن دستگاه اسکوپ یک امر ضروری است اینورتر مثل پخش اتومبیل نیستکه با مولتی متر ولتاژ ها را چک کنیم.بنده هم تجربه چندانی در تعمیرات اینورتر نداشتم دستگاه بنده ۳ عدد خرابی داشت ولی هر۴ عدد را یکدست تعویض کردم کد خودش sfd بود که بنده smd گذاشتم.منظورتان از برد، برد درایور هست یا برد کامل( در مورد تعویض)؟ باتشکر

بالا