آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: رفع مدار پروتکت منبع تغذیه

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
خیلی ممنون از توضیحتون
فقط این قسمت کنترل جریانش که گفتید از مسیر R7 هستش به این شکل میشه؟
ei6n_photo_2019-08-28_02-37-38.jpg
بله . دقیقا

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghmb

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

الان به فرض ولتاژ خروجی 12 ولت باشه و مقاومت بار 1 کیلو اهم باشه و مقاومت R7 ده اهم باشه چه ولتاژی روی R7میفته ممنون میشم حساب کنید
از اون مقاومتی که به ورودی آپ امپ وصله (R5) جریانی عبور میکنه؟

آخرین ویرایش:

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
الان به فرض ولتاژ خروجی 12 ولت باشه و مقاومت بار 1 کیلو اهم باشه و مقاومت R7 ده اهم باشه چه ولتاژی روی R7میفته ممنون میشم حساب کنید
از اون مقاومتی که به ورودی آپ امپ وصله (R5) جریانی عبور میکنه؟
گیرم که حساب کردیم تا ده رقم اعشار هم پیش رفتیم . که چی؟ چی رو میخواید ثابت کنید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghmb

حمیدکیانی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام. ابتدا باید توضیحی در مورد مدار آی سی XL4016 بدم. اگه با مدارات استپ-داون سروکار داشته باشید حتما میدونید که این مدارها قسمتی دارند بنام فیدبک که میزان ولتاژ خروجی رو اندازه گیری میکنه که بتونه هم میزان ولتاژ رو ثابت نگه داره و هم زمانی که جریان بیشتری میخوایم ازش بکشیم با افزایش فرکانس ، بازهم مقدار ولتاژ رو ثابت نگه داره.

مشاهده فایل‌پیوست 158753
اگه به دیتاشیت آی سی 4016 که در این مدار استفاده شده نگاه کنید متوجه میشید که پایه ۲ این آی سی همون پایه فیدبک هست و دو مقاومت P1و R6 هم مدار تقسیم ولتاژ هست .
مقاومت R7 هم که در مدار دوستمون میبینید رو برای اندازه گیری جریان بیش از حد گذاشتن که توسط آی سی LM358 که یک اپ-امپ هست آنالیز و خروجی اون از پایه یک همون آیسی و مقاومت R1 و دیود D2 به پایه فیدبک 4016 اعمال میشه و طرز کار اون اینگونه هست که وقطی جریان زیادی از مدار میکشید ، ولتاژی در دو سر R7 ایجاد میشه که اپ-امپ اون رو تقویت و بصورت ولتاژی مثبت به پایه فیدبک اعمال میکنه تا آی سی XL4016 اینجوری فکر بکنه که ولتاژ در خروجی زیاد هست و باید خروجی رو کاهش بده و این روند تا صفر شدن خروجی ادامه پیدا میکنه. پس اگر ما مسیر پایه یک اپ-امپ تا پایه دو ۴۰۱۶ رو هرجا که خواستیم قطع کنیم ، مدار پروتکت از کار میافته . البته میشه مسیر ورودی اپ-امپ رو هم دستکاری کرد اما بنا به ملاحظاتی ، من توصیه نمیکنم
-------------
متاسفانه دیگه ساده تر از این نمیتونستم توضیح بدم

بسیارعالی توضیح دادید......بهتروساده ترازاین نمیشد دمت گرم سپاسگزار

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
گیرم که حساب کردیم تا ده رقم اعشار هم پیش رفتیم . که چی؟ چی رو میخواید ثابت کنید؟

متوجه منظورتون نمیشم
من باید منظوری داشته باشم از سوالم؟
مثلا دانش آموزی از معلم سر کلاس سوالی میپرسه جز یادگیری میتونه هدف دیگری داشته باشه؟
من یکی از مشکلاتم این مبحث کنترل جریان در منابع سوییچینگ هست و از شما پرسیدم که به چه صورت حساب میکنند
ولی جواب شما .....

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
متوجه منظورتون نمیشم
من باید منظوری داشته باشم از سوالم؟
مثلا دانش آموزی از معلم سر کلاس سوالی میپرسه جز یادگیری میتونه هدف دیگری داشته باشه؟
من یکی از مشکلاتم این مبحث کنترل جریان در منابع سوییچینگ هست و از شما پرسیدم که به چه صورت حساب میکنند
ولی جواب شما .....

اگر واقعا میخواهید به اطلاعات جامعی در این زمینه دست پیدا کنید ، توصیه میکنم حتما این کتاب رو بخونید

SWITCHMODE POWER SUPPLY HANDBOOK

پیوست‌ها

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
درود..
در چه حالتی پروتکت میکند؟
قصد دارید جریان بیش از ماکزیمم بکشید؟
یا در مقابل اتصال کوتاه پروتکت نکند؟
بدرود

میخوام دربرابر اتصال کوتاه پروتکت نکند
میزان جریانش قابل کنترل هستش و همینطور ولتاژ فقط بعضی مواقع میخوام به یه برد ولتاژ تزریق کنم قطعه سوخته رو پیدا کنم پروتکت میکنه

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
ممنون از همه شما عزیزان

بالا