آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: پيدا كردن قطعه شورت شده در مدار با تغذيه آزمايشگاهي

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
پيدا كردن قطعه شورت شده در مدار با تغذيه آزمايشگاهي

سلام دوستان

در مدار هاي زيادي قطعات شورت و يا اتصال ميشوند متاسفانه با شورت شدن مثلا يك ماسفت كلي از قطعات ديگر نيز مثل خازنها در حالت شورت قرار مي گيرند
اين پيدا كردن قطعه شورت شده رو سخت تر ميكنه
خوب در يوتوب فيلم هائي وجود داره كه مثلا يك ولتاژ 5 ولت به يكي از قطعات شورت شده ميديم و بعد امپر را مثلا تا انتها باز ميكنيم يا روي مثلا 2 امپر ميزاريم بعد با يك اسپري روي بورد مي پاشند به نام اسپري فريز و قطعه شورت شده سريع پيدا ميشه
يا با استفاده از دور بين هاي حرارتي يا FLIR camera

منتهي بدون داشتن اسپري و دوربين حرارتي دوستان چطور قطعه رو با تزريق ولتاژ تغذيه پيدا مي كنند
دوستان اگر آموزش يا راهنمائي در دسترس دارند لطف كنند

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
من خودم قبل از اینکه همچین چیزی رو دیده باشم از ولتاژ پاین و امپر بالا مثل باتری لیتیوم قلمی استفاده میکنم که قطعه سوخته با داغ شدن معلوم بشه ولی اسپری و یا دوربین گرمایی ایده خیلی خوبیه و اما پیشنهاد من که تستش با خودت استفاده از پارافین پودر شده روی منطقه برد مشکوک یا خاکه صمغ هست که تو عطاریا پیدا میشه که با گرمای کمی کاملا قطعه سوخته جاشو لو میده

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-دوست من این مبحث قبلا در سایت مطرح شده با ولتاژ کمتر از ولتاژ مصرفی مدار و اضافه کردن جریان بصورت تدریجی اول گرما وسپس بخار ودر اخر دود از قطعه ی معیوب بلند میشود

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
پيدا كردن قطعه شورت شده در مدار با تغذيه آزمايشگاهي

سلام دوستان

در مدار هاي زيادي قطعات شورت و يا اتصال ميشوند متاسفانه با شورت شدن مثلا يك ماسفت كلي از قطعات ديگر نيز مثل خازنها در حالت شورت قرار مي گيرند
اين پيدا كردن قطعه شورت شده رو سخت تر ميكنه
خوب در يوتوب فيلم هائي وجود داره كه مثلا يك ولتاژ 5 ولت به يكي از قطعات شورت شده ميديم و بعد امپر را مثلا تا انتها باز ميكنيم يا روي مثلا 2 امپر ميزاريم بعد با يك اسپري روي بورد مي پاشند به نام اسپري فريز و قطعه شورت شده سريع پيدا ميشه
يا با استفاده از دور بين هاي حرارتي يا FLIR camera

منتهي بدون داشتن اسپري و دوربين حرارتي دوستان چطور قطعه رو با تزريق ولتاژ تغذيه پيدا مي كنند
دوستان اگر آموزش يا راهنمائي در دسترس دارند لطف كنند

مدل اسپری و دوربین حرارتی رو ندیده بودم اما طبق گفته های همکارانم توسط منبع تغذیه دیجیتالی که جریان قابل کنترل و نمایشگر میزان جریان داشته باشد میتوان با کم کردن جریان , شورت بودن بعلاوه حرارت , قطعه معیوب را مشخص کرد که من اکثرا این عمل در دستگاه هایی که اهمیت زیادی ندارند و یا از پردازنده حساسی استفاده نشده باشد استفاده میکنم!
اما برای دستگاه های حساس از

استفاده از دور بين هاي حرارتي يا FLIR camera

استفاده میکنم .
این مورد نه تنها من بلکه همکاری دارم در خارج از کشور که برای مشخص کردن ای سی خراب در موبایل اپل از دستگاه فوق استفاده مینماید که 99 درصد ای سی معیوب مشخص میشود.
که در اسرع وقت ویدیویی از این علکرد قرار میدهم.

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
من خودم قبل از اینکه همچین چیزی رو دیده باشم از ولتاژ پاین و امپر بالا مثل باتری لیتیوم قلمی استفاده میکنم که قطعه سوخته با داغ شدن معلوم بشه ولی اسپری و یا دوربین گرمایی ایده خیلی خوبیه و اما پیشنهاد من که تستش با خودت استفاده از پارافین پودر شده روی منطقه برد مشکوک یا خاکه صمغ هست که تو عطاریا پیدا میشه که با گرمای کمی کاملا قطعه سوخته جاشو لو میده

دوست من بسيار ممنون بابت مشاركت در تاپيك

يه نكته اينكه اون پارافين پودر شده رو از كجا ميشه خريد؟ در صد رسانائي اون چقدر است؟
مثلا روي بورد بريزيم قطعات ديگر رو خراب نمي كنه؟ خاك صمغ هم همينطور اون چي هست؟ آيا با ريختن اون مثلا قطعه گرم ميشه و خاك صمغ دود ميكنه؟
ميشه لطف كنيد يه توضيحي بدين؟

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
سلام-دوست من این مبحث قبلا در سایت مطرح شده با ولتاژ کمتر از ولتاژ مصرفی مدار و اضافه کردن جریان بصورت تدریجی اول گرما وسپس بخار ودر اخر دود از قطعه ی معیوب بلند میشود

ممنون ميشم اگر لينكي از اون تاپيك قرار بدين

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531

مدل اسپری و دوربین حرارتی رو ندیده بودم اما طبق گفته های همکارانم توسط منبع تغذیه دیجیتالی که جریان قابل کنترل و نمایشگر میزان جریان داشته باشد میتوان با کم کردن جریان , شورت بودن بعلاوه حرارت , قطعه معیوب را مشخص کرد که من اکثرا این عمل در دستگاه هایی که اهمیت زیادی ندارند و یا از پردازنده حساسی استفاده نشده باشد استفاده میکنم!
اما برای دستگاه های حساس از

استفاده میکنم .
این مورد نه تنها من بلکه همکاری دارم در خارج از کشور که برای مشخص کردن ای سی خراب در موبایل اپل از دستگاه فوق استفاده مینماید که 99 درصد ای سی معیوب مشخص میشود.
که در اسرع وقت ویدیویی از این علکرد قرار میدهم.

دوست من بسيار ممنونم بابت اطلاعات شما
البته فايل دور بين حرارتي رو آپلود مي كنم تا در سايت قرار گيرد و به غناي سايت افزوده شود گرچه خريد اين دوربين با اين وضعيت دلار ديگه اصلا لااقل براي من قابل خريداري نيست !

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
خوب يكي از راههاي گران قيمت هم كه براي پيدا كردن قطعه شورت شده ميشه استفاده كرد استفاده از دوربين هاي حرارتي يا flir camera است

در ويدوئي زير نقاط قرمز نقاطي هستند كه از همه گرم تر هستند گرچه با دست هرگز نميشه حرارتشون رو حس كرد !

xe86_flir_.mp4_20190205_230408.218.jpg

ويدئوي كمتر از يك مگ با زمان 30 ثانيه
[hide]http://uupload.ir/view/2chf_flir_.mp4/[/hide]

بالا