آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: جوش نزدن مدل mma200 مارک kia

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام استاد محترم
بعد از آزمایش به صورتی که گفتین ( با برداشتن دو سیم ترانس حلقوی ) و سوکت ها .حدود 2 دقیقه 300 ولت را وصل گذاشتم . چهار تا ماسفت z24 به صورت ملایم گرم شدن ( نه داغ بود نه سرد ) همچنین L7812 و K3878 هم به همین اندازه ولرم گرم شدن .
در آزمایش بعدی با وصل کردن فقط سوکت های پنل جلو ( برای دیدن مقدار امپر و چراغها ) باز هم مقدار گرم شدن به صورت قبلی بود و 4 تا ماسفت داغ نکرد .
با تشکر

چهار تا ماسفت z24
1:شماره 4 ماسفت را به ترتیب روی عکس مشخص و اعلام کنید.
2:همچنین ولتاژ نقطه 1 و 2 را نسبت به هم بگیرید و اعلام کنید(مطابق عکس).(برای همین منظور میتوانید پراب را به 2 نقطه پین سیم برد تحریک ماسفت(برد وسط) اتصال دهید.)برای مطمعن شدن , لامپ 24 ولتی را به بدنه نقطه یک و 2 متصل کنید لامپ باید روشن شود.(از 2 لامپ 12 ولت سری ترمز ماشین استفاده کنید)
3:سپس سیم برد تحریک ماسفت را اتصال دهید و وضعیت دمای ماسفت را اعلام کنید
4:اگر دمای ماسفت بالا رفت خود برد تحریک را از مدار خارج کرده(بردی که با شماره 4 مشخص شده است) و باتوجه به اینکه 2 سیم برد تحریک ماسفت به برد متصل است تست بگرید و دما ماسفت را اعلام کنید.
در هنگام تست این 4 مرحله نیازی به متصل بودن سوکتی به برد نیست.
screenshot_20190308_205109.png

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
1:شماره 4 ماسفت را به ترتیب روی عکس مشخص و اعلام کنید.
2:همچنین ولتاژ نقطه 1 و 2 را نسبت به هم بگیرید و اعلام کنید(مطابق عکس).(برای همین منظور میتوانید پراب را به 2 نقطه پین سیم برد تحریک ماسفت(برد وسط) اتصال دهید.)برای مطمعن شدن , لامپ 24 ولتی را به بدنه نقطه یک و 2 متصل کنید لامپ باید روشن شود.(از 2 لامپ 12 ولت سری ترمز ماشین استفاده کنید)
3:سپس سیم برد تحریک ماسفت را اتصال دهید و وضعیت دمای ماسفت را اعلام کنید
4:اگر دمای ماسفت بالا رفت خود برد تحریک را از مدار خارج کرده(بردی که با شماره 4 مشخص شده است) و باتوجه به اینکه 2 سیم برد تحریک ماسفت به برد متصل است تست بگرید و دما ماسفت را اعلام کنید.
در هنگام تست این 4 مرحله نیازی به متصل بودن سوکتی به برد نیست.
مشاهده فایل‌پیوست 154765

با سلام
1 - شماره چهار تا ماسفت سوخته قبل از تعویض کردن به این صورت بود با توجه به شکلی که فرستادم و شماره گذاری کردم . شماره 1 و 3 مثل هم (IRFZ24N-322P )بودند و شماره 2 و 4 مثل هم ( IRF9Z24N-P335Y )
و چهار ماسفتی که من گذاشتم همگی مثل هم با شماره ( IRFZ24N-P810J )هستند .

2- ولتاژ دو نقطه (1 و 2) که مشخص کردین اگه اشتباه نکرده باشم دو نقطه همون محل روی برد دو سیم ( ترانس حلقوی برد تحریک) که خارج کردم باشه . با اهم متر دیجیتال صفر ولت را نشان میده .

3- با وصل کردن دوسیم ترانس حلقوی ( برد تحریک ) باز هم ماسفت ها داغ میشه

4 - این مورد را درست نفهمیدم و هنوز انجام ندادم ( به این صورت تست کنم ؟ اول همون محل اتصال 8 نقطه برد را جدا کنم تا برد تحریک از برد اصلی جدا بشه و دو سیم ترانس را وصل کنم و دوباره تست کنم ؟
با تشکر

InkedInkedWhatsApp Image 2019-01-28 at 10.52.50_LI.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام
1 - شماره چهار تا ماسفت سوخته قبل از تعویض کردن به این صورت بود با توجه به شکلی که فرستادم و شماره گذاری کردم . شماره 1 و 3 مثل هم (IRFZ24N-322P )بودند و شماره 2 و 4 مثل هم ( IRF9Z24N-P335Y )

2- ولتاژ دو نقطه (1 و 2) که مشخص کردین اگه اشتباه نکرده باشم دو نقطه همون محل روی برد دو سیم ( ترانس حلقوی برد تحریک) که خارج کردم باشه . با اهم متر دیجیتال صفر ولت را نشان میده .

3- با وصل کردن دوسیم ترانس حلقوی ( برد تحریک ) باز هم ماسفت ها داغ میشه

4 - این مورد را درست نفهمیدم و هنوز انجام ندادم ( به این صورت تست کنم ؟ اول همون محل اتصال 8 نقطه برد را جدا کنم تا برد تحریک از برد اصلی جدا بشه و دو سیم ترانس را وصل کنم و دوباره تست کنم ؟
با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 154775

لازم به انجام مراحل دیگر نیست و اشتباه شما مشخص شد.

باتوجه به گفته شما که 4 ماسفت را با شماره ( IRFZ24N-P810J ) قرار داده اید پی به اشتباه شما بردم.
ماسفت شماره 1 و 3 که مشخص فرمودی (IRFZ24N) از نوع منفی است و شماره 2 و 4 مثبت (IRF9Z24N)
علت استفاده ماسفت منفی و مثبت به خاطر عبور پالس مثبت و منفی است که زمانی که پالس در دامنه مثبت است ماسفت مثبت روشن شود و در زمانی که دامنه منفی است ماسفت منفی روشن شده و منفی را عبور بدهد که پالس مربعی تشکیل شود.
شما با جایگزین کردن 4 ماسفت منفی این تقارن را بهم زدی و درواقع علت داغ شدن ماسفت ها هم همین است.
با جایگزین کردن صحیح ماسفت مثبت و منفی در جای خودش مشکل شما حل میشود.
تغییرات را لحاظ کنید و نتیجه را اعلام بفرمایید.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
با سلام
امروز ماسفت ها به دستم رسید . با تعویض هر چهار تا ماسفت دو تا مثبت و دوتا منفی . و وصل کردن همه فیش ها و وصل کردن سیم ترانس حلقوی . با روشن کردن دستگاه دیگه ماسفت ها داغ نمیکنه فقط گرم با دمای پایین داره . ولی دستگاه جوش نمیزنه . حتی جرقه کوچکی هم نداره . ترتیب 4 تا ماسفت به این صورت که در تصویر نشان میدم گذاشتم . با تشکر

InkedWhatsApp Image 2019-01-28 at 10.52.50_LI.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام
امروز ماسفت ها به دستم رسید . با تعویض هر چهار تا ماسفت دو تا مثبت و دوتا منفی . و وصل کردن همه فیش ها و وصل کردن سیم ترانس حلقوی . با روشن کردن دستگاه دیگه ماسفت ها داغ نمیکنه فقط گرم با دمای پایین داره . ولی دستگاه جوش نمیزنه . حتی جرقه کوچکی هم نداره . ترتیب 4 تا ماسفت به این صورت که در تصویر نشان میدم گذاشتم . با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 154951
نبودن ولتاژ خروجی میتواند عیب در دستگاه باشد اگر چراغ OC یا چراغ نارنجی دستگاه روشن نیست
ابتدا ولتاژ 2 سر ترانس تحریک را بگیرید اگر 24 ولت نداشتید یا ماسفت ها را جابه جا قرار دادید یا برد تحریک شما مشکل دارد. تست بگیرید نتیجه را اعلام کنید.
برای همین منظور هم میتوانید از همان روش که گفتم برد بالا را آزاد کنید و یک 24 ولت به خروجی برد تغذیه برد بالا اعمال کنید و ولتاژ 2 سر گیت ماسفت هارا بررسی کنید.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
نبودن ولتاژ خروجی میتواند عیب در دستگاه باشد اگر چراغ OC یا چراغ نارنجی دستگاه روشن نیست
ابتدا ولتاژ 2 سر ترانس تحریک را بگیرید اگر 24 ولت نداشتید یا ماسفت ها را جابه جا قرار دادید یا برد تحریک شما مشکل دارد. تست بگیرید نتیجه را اعلام کنید.
برای همین منظور هم میتوانید از همان روش که گفتم برد بالا را آزاد کنید و یک 24 ولت به خروجی برد تغذیه برد بالا اعمال کنید و ولتاژ 2 سر گیت ماسفت هارا بررسی کنید.

با سلام
وقتی مقاومت 2.2 اهم که با ولتاژ 300 ولتی که درست کردیم و تست میکردم و سوخته بود و تعویض کردم از روی ظاهر سالم بود ولی دوباره تست کردم سوخته بود .
مقاومت 2.2 اهم دیگه را گذاشتم و دستگاه را با لامپ سری روشن کردم . دستگاه روشن ولی لامپ سری روشن ولی خاموش نمیشه و روشن باقی میمونه. دو سر سیم ترانس حلقوی که به برد وصل است ولتاژش کم و زیاد میشه بین 5 ولت تا 30 ولت بالا و پایین نشون میده . چهار تا ماسفت هم یواش یواش داغ شد ( مثل حالت قبل که اشتباه کردم و همگی را یک مدل ماسفت گذاشتم سریع داغ نمیشه ) چراغ oc روشن نیست .
با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با سلام
وقتی مقاومت 2.2 اهم که با ولتاژ 300 ولتی که درست کردیم و تست میکردم و سوخته بود و تعویض کردم از روی ظاهر سالم بود ولی دوباره تست کردم سوخته بود .
مقاومت 2.2 اهم دیگه را گذاشتم و دستگاه را با لامپ سری روشن کردم . دستگاه روشن ولی لامپ سری روشن ولی خاموش نمیشه و روشن باقی میمونه. دو سر سیم ترانس حلقوی که به برد وصل است ولتاژش کم و زیاد میشه بین 5 ولت تا 30 ولت بالا و پایین نشون میده . چهار تا ماسفت هم یواش یواش داغ شد ( مثل حالت قبل که اشتباه کردم و همگی را یک مدل ماسفت گذاشتم سریع داغ نمیشه ) چراغ oc روشن نیست .
با تشکر
در حالت سالم لامپ سری باید کم سو روشن باشه و خاموش شدن لامپ به صورت کامل نشانگر عدم سوعیچ شدن ماسفت ها است
ولتاژ 5 تا 30 ولتی که گرفتید احتمالا اهمترشما قابلیت اندازه گیر آن فرکانس را ندارد به جای اهمتر از یک لامپ 24 ولتی وات پایین مثل لامپ ترمز ماشین استفاده کنید و ببنید لامپ روشن میشود یا خیر
داغ شدن ولرم ماسفت ها عادیه
با این شرایط که مقاومت سوخته بوده و برد PWM قطع بوده الان مجددا قطعات رو وصل کنید و مجددا تست بگیرید ببینید ولتاژ در خروجی ظاهر میشود.
ترتیب ماسفت ها هم درسته

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
در حالت سالم لامپ سری باید کم سو روشن باشه و خاموش شدن لامپ به صورت کامل نشانگر عدم سوعیچ شدن ماسفت ها است
ولتاژ 5 تا 30 ولتی که گرفتید احتمالا اهمترشما قابلیت اندازه گیر آن فرکانس را ندارد به جای اهمتر از یک لامپ 24 ولتی وات پایین مثل لامپ ترمز ماشین استفاده کنید و ببنید لامپ روشن میشود یا خیر
داغ شدن ولرم ماسفت ها عادیه
با این شرایط که مقاومت سوخته بوده و برد PWM قطع بوده الان مجددا قطعات رو وصل کنید و مجددا تست بگیرید ببینید ولتاژ در خروجی ظاهر میشود.
ترتیب ماسفت ها هم درسته

با سلام استاد محترم
دو بار آزمایش کردم . بار اول با لامپ سری روشن کردم و فیلم برداری کردم . لامپ موقع استارت پر نور میشه و بعد از چند ثانیه کم نور میشه ولی نه اون حدی که باید کم نور بشه
چون در ترانس های قبلی که سالم بودند از این حالت کم نور تر میشدند .

در حالت دوم دو عدد لامپ 12 ولت ( لامپ ماشین ) را به صورت سری به دوپایه ترانس حلقوی که برد وصل است لحیم کردم ( از پایین برد لحیم لحیم کردم چون از بالا سیم ترانس حلقوی وصل است ) اگر روش تست را صحیح انجام داده باشم . بعد از زدن کلید ابتدا لامپ 200 روشن با نور عادی روشن میشه و کم نور تا که خاموش میشه و بعد دو عدد لامپ 12 ولت با نور خیلی کم روشن میشه .

با تشکر

[video]http://uupload.ir/view/2pwz_aaaa.mp4/[/video]

http://uupload.ir/filelink/rk6w5LAr7Pnd/2pwz_aaaa.mp4

http://uupload.ir/view/4813_aaaaaa.mp4/

http://uupload.ir/filelink/UeqJKwdKslzS/4813_aaaaaa.mp4

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
با سلام
با عرض پوزش از وقفه ای که افتاد ( ما که از استان گلستان هستیم از سیل و بارندگی هایی که داشتیم خبر دارین )
با وصل کردن مجدد قطعات و با فرمایشات استاد محترم آقای ( mehran76gh ) ولتاژ حدود 80 ولت در خروجی دستگاه و امتحان کردن 1 عدد سیم جوش . دستگاه به صورت عادی جوش زده و مشکلی نداره . 4 عدد ماسفت هم گرم میشه ولی داغ و دست سوز نمیشه . لامپ سری هم ابتدا بعد از روشن کردن پرنور و سپس کم نور و ضعیف میشه ولی خاموش نمیشه . اگه مشکلی نداره قاب دستگاه را ببندم ؟ . با تشکر فراوان

بالا