آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: تعمیر اینورتر 12 به 220 ولت 1000 وات

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,425
استان گلستان
چه ایسی هایی و این ماشکل شامل ماسفت نمیشه یا مقاومت؟

سلام مجدد، معمولا آیسی TL494 یا KA7500 و همینطور در بعضی مدل ها آیسی LM339 دچار مشکل شده باشد.
احتمال اینکه مشکل از ماسفت باشد وجود دارد ولی کم است. مقاومت هم مقاومت های اطراف ماسفت،مقاومت های نمونه گیر و مقاومت های اطراف آیسی ها رو جداً بررسی کنین. موفق و پیروز باشید.

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام دیود های دوبل بهم چسبیده رو همه رو چک کن هر دوتا کنار هم سالم باشه . همچنین هازت های الکترونیک ثانویه رو از نظر مقاومت داخلی باید نه تنها سالم باشن که مناسب کار تو فرکانس بالا هم هنوز باشن‌. فقط مقدار درست میکروفاراد خازن رو ملاک کار قرار نده . همچنین اگه بار تحمل ای سی مشابه پالس ترانزیستور کمتر از اصلی هست ممکنه تو پاور کامپیوتر جواب بده ممکنه اینجا جواب نده بجای و هر بار برسه به پیک بار ۷۵۰۰ پروتکت کنه و ماسفت خروجی با بار نامعقول بایاس بشه . بعد دیود ها و بعد خازن ها. اگه نمیخای ای سی رو تعویض کنی زنر،مقاومت های ماسفت های پالس رو افزایش بده البته به یک اندازه... منبع تغذیه رو روی کشش امپر ۷۰۰ یا ۸۰۰ محدود کن تا هر بار مشکل داشت ولتاژت افت کنه چیزی نسوزه . ( لامپ تست ۱۲ ولی هم با اینورتر سری کن تو تغذیع که همیشه باید خاموش باشه و اگه روشن شد اینم بگو. شاید ساده تر باشه موضوع ‌( فیوز ورودی درست و فعاله ؟ )

heical

کاربر
2011-05-13
306
532
اینقدر که قطعه فیک وجود داره حتی به قطعه نو هم اعتمادی نیست.

Mahdi_shz

کاربر
2020-11-09
3
3
سلام یک اینورتر 2500wهست به جای 12v به 24v زدن و روشن نمیشه مشکل از کجاست؟ تشکر

علی اریا

کاربر vip
کاربر
2014-09-25
52
34
سلام دستگاه اینورتر که خروجی قطع وصل میشد عیبش پیدا کردی منو راهنمایی کنی منم با همین عیب مواجه شدم ممنون

سلام امکان دارد مافستها از نوع اورجینال نبوده باشد چون بنده هم در یک مدل 2000 وات کل مافستها را عوض کردم بعد از مدتی به گفته مشتری با وصل کردن یک لامپ کم مصرف 30 وات دود بلند شده بود حال نمونه اورجینال باید پیدا کنم شاید هم ایراد دیگری دارد که لطفا اساتید محترم عنوان فرمایند

با تعویض دوباره مافست ها از همان مارک منبع تغذیه ولتاژ را تا سه ولت محدود کرد با دست زدن به تک تک مافستها دو عدد خیلی گرم می شدن
ای سی 494 و مقاومتهای گیت مافست ها تعویض شد اما نتیجه نداد
با جک کردن مسیر ورودی گیت مافستها تا ای سی 494 ترانزیستور های اس ام دی که چهار عدد می باشند با تست ترانزیستور های فوق بدون خارج کردن از مدار شاهد ان بودم که در حالت تست دو عدد از این ترانزیستورها اعداد قابل قبولی نشان ندادن خار ج از برد هم تست شد که باز هم مقدار بالایی نشان داد با تعویض ترانزیستورهای فوق البته هر چهار عدد چه سالم چه خراب مدار راه افتاد با باطری 7 امپر سپس تست شد به مدت نیم ساعت و البته با کنترل کردن دما و جریان کشی مدار و دادن بار به خروجی و سر اخر با باطری ماشین تست کامل و تحویل مشتری داده شد
نتیجه گیری با اجازه اساتید محترم
اعلاء و اورجینال بودن مافست ها و در صورت امکان تهیه کردن با امپر بیشتر نسبت به مافست قبلی
چک کردن مقاومت های گیت مافست ها
تست ترانزیستور های خروجی ای سی 494 و نیز خود ای سی
مونتاز مافست ها بعد از اندازه گیری ولتاژ و فرکانس خروجی ای سی 494 و خروجی ترانزیستور های اس ام دی (شماره ها و تیپ مثبت یا منفی در ذهنم نمانده است)
و سر اخر محدود کردن جریان که همکاران عزیز در پست های قبلی روش کار را کاملا توضیح داده اند

و تشکر از همراهیتان

مندیش

کاربر
سلام ، آی سی TL494 در اکثر پاور های کیس کامپیوتر و همینطور آمپلی فایر های خودرو وجود داره ، این آی سی ها اکثرا بصورت دیپ هستند ، اگه SMD لازم داری ، می تونی با کمی خلاقیت از این آی سی ها در مدار خود استفاده کنی ، موفق باشید

mostafa_gh1

کاربر vip
کاربر
2019-01-28
72
27
34
بوشهر
سلام وقت بخیر
یکی از آی سی های SMD تشخیص ولتاژ در اینورتر سوخته
کد روی قطعه : 1HD و کد 5
توی S-Manuals در آوردن میشه این قطعات
SOT-23
BD48L48G
ROHM
Voltage Detector
و

SOT-23
RT9819B-18PVL
Richtek
Voltage Detector
پایه تکی بالا منفی هست
خودش گیر نمیاد
اساتید چه چیزی میشه بجاش جایگزین کرد؟؟؟
ممنون

این هم دیتا شیت ها

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/b/d/bd48xxx_bd49xxx_series_r008_rohm.pdf

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/r/t/rt9819_richtek.pdf

آخرین ویرایش:

mostafa_gh1

کاربر vip
کاربر
2019-01-28
72
27
34
بوشهر
سلام وقت بخیر
یکی از آی سی های SMD تشخیص ولتاژ در اینورتر سوخته
کد روی قطعه : 1HD و کد 5
توی S-Manuals در آوردن میشه این قطعات
SOT-23
BD48L48G
ROHM
Voltage Detector
و

SOT-23
RT9819B-18PVL
Richtek
Voltage Detector
پایه تکی بالا منفی هست
خودش گیر نمیاد
اساتید چه چیزی میشه بجاش جایگزین کرد؟؟؟
ممنون

این هم دیتا شیت ها

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/b/d/bd48xxx_bd49xxx_series_r008_rohm.pdf

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/r/t/rt9819_richtek.pdf

جایگزینش و پیدا کردم
فقط توی یه اینورتر دیگه ماسفت هاش سوخته و هرچی گشتم پیدا نکردم برای خرید
از همکاران کسی سراغ داره که بشه خودش رو یا جایگزینش رو پیدا کرد؟؟؟

CS150N03A8

ممنون

MajidSTM

کاربر
2021-11-07
5
1
سلام
وستان من دارم روی یک اینورتر 800 وات Carspa کار میکنم.
دو تا ماسفت و یک LM324 سوخته رو تعویض کردم و راه نیفتاد. سپس TL494 و یک LM324 دیگه هم تعویض کردم بازم راه نیفتاد.
حتی همه دیودها و ترانزیستورهای مدار رو خارج کردم و تست کردم سالم بودن.
بدون خازن های خروجی و ورودی هم تست کردم بازم مشکل داشت.
مشکل اینه که تغذیه که میدم خروجی نداره و تا جا داره جریان میکشه، ضمن اینکه دو تا از ماسفت های خروجی خیلی داغ میشن.
لطفا اگر تجربه دارید منو راهنمایی کنید.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Kress
بالا