آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: شکایت مشتری وکارشناسی دستگاه

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
وقت همه شما عزیزا ن بخیر

مشکل از این قرار هست که چند وقت پیش یه کیس رو اوردن برام تعمیر کنم.
به گفته مشتری داشتن نهار میل میکردن یهو صدای بووم انفجار میاد میان میبین از سیستمشون بود خلاصه اوردن برام و گفتن پاور دستگاه هستش منم چک کردم دیدم بخش 5 ولت کل خازن هاش ترکیده و نصفی از برد کاملا سیاه شده بود(خودشون عرض کردن که ناشی از نوسان شدید برق بوده و به اداره برق شهر شکایت کردن و بنده هم براشون فاکتور دو قلم کالا نوشتم به ارزش 540 ت بعدا پرسیدم میگفتن اداره برق نهایت خسارتی که میده 300 ت میباشد) خلاصه طبق تجربه قبلی بهتر دیدم براش تعویضش کنم چون اگه تعمیرش میکردم احتمال اینکه هزینه اش بره بالا زیاد بود واسه این بهشون پیشنهاد خرید پاور یا کارکرده دادم .بعد مادربوردش که یه GA-P41 بود رو هم باز کردم و بیرون برد با یه پاور مطمئن دم دست تست کردم روشن نشد . با یه پاور دیکه هم واسه اطمینان تست کردم همینطوری بود 4 پین رو هم دراوردم . نشد کلا برد اتصالی کامل داشت بودنه سی پی یو هم تست زدم . ایسی شبکه و صدا رو دراوردم ولی بازم همونطوری بود دیگه بعد از بررسی حدود 1 روز 2 روز چک کردن شک اصلیم رفت روی چیپ بهشون گفتم که باید چیپ تعویض بشه و ازا ونجایی که هزینه برداره هم پاور و هم مادربورد رو تعویض کنم .
خلاصه
بعد از یه هفته یه EP31 وپاور گرین 330 گارانتی دار سری EU رو خریدم قبل از وصل کردن طبق روال کاری خود برد و پاور دونه دونه تست کردم و باهم تست کردم بعد ا گرافیک خودم هم تست کردم مشکلی نداشت وتصویر اومد . پاور و برد رو روی کیس بستم و قطعات رو کامل گذاشتم . بعد از روشن کردم و استارت کیس یهو یه صدای ناجور از کیس اومد که مال اتصالی یه چیزی بود منم زود دستگاه رو خاموش کردم که برد خریداری شده مشکلی براش پیش نیاد . بعد از خاموش کردن پاور رو دوباره تست کردم اوکی بود برد رو تست کردم اوکی بود گرافیک رو رایتر مشتری رو دراوردم دستگاه استارت شد و هارد رو شناسایی کرد (با گرافیک خودم) .
گرافیکرو بیرون اوردم وشروع به عیب یابی کردم بخش 12 ولت ایراد داشت تمام ماسفت ها رو دراوردم مشکلی نداشتن با میکروسکوپ بررسی شد ایرادی نداشت . یه سلف بود بعد ازماسفتهای اصلی 12 ولت سری شده بود رو دراوردم و بهش ولتاژ کنترل شده و امپر کم تزریق کردم درجا منبع تغذیه افت و به 0 رسید . خلاصه قطع امید کردم.
همین ماجرا رو برای مشتری توضیح دادم میگه الا و بلا شما گرافیک و رایتر رو خراب کردید و معلوم نیست برد هم شما خراب نکرده باشید . منم همین کارا رو که الان براتون نوشتم رو انجام دادم نه زیاد تر نه کمتر . حدود 10 سالی هست اینکار رو میکنم و تجربه درمورد تعزیرات و این جور چیزا ندارم . ولی تاجایی که میدونم من خرابش نکردم واسه این اینجابرای شما همکاران ذکر کردم ببینم رای شما چیست ایا من مقصر هستم تا مبلغ رو پرداخت کنم یا نه )
حتی امروز امور صنفی هم رفتم با مشتری بازم خودم قبول نداشتم که من خرابش کردم ولی کوتاه اومدم به یه شرط من قطعات رو که کارکرده بوده ازهمون مدل براشون میزارم و یه کارشناس تو این کارهم باشه که ببینه و شاهد باشه ولی طرف میگفت من اکبند میخوام دیگه بعد از 2 ساعت جروبحث به طرف امور صنفی گفتم اقا بنویس برای کارشناسیی.

الان هم خداشاهده من یه کم فکر کردم دیدم بهتره اینجا بحث رو بزارم اساتید زیادی اینجاهستن و احتمالابا این مشکل رو به رو شدن و میتونن بهتر رایی گیری کنن . اگه تقصیر بنده هست که قطعات سوخته مبلغ رو به مشتری بدم . ولی من فقط تو این موندم برد سالم پاور سالم و با گرافیک خودم هم تست کردم مشکلی نداشت فقط وقتی قطعات رو وصل کردم این صدا به گوش اومد .. منم طبق مشاهدات و تجارب قبلی و سوختگی ناشی از نوسانات برق میگم این برد و پاور که خراب شدن ناشی از نوسان شدید بود و گرافیک هم به همین علت

ممنون میشم راهنماییی کنید .
اکه مقصرم باشم حتما مبلغ رو به طرف میدم
در اخر هم ممنون میشم روال کاری تعزیرات و کارشناسی رو برام بگید
با سپاس

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام در مورد مراحل کارشناسی بنده اطلاعی ندارم اما از نظر فنی اون هم در مورد کامپیوتر همه چیز امکان داره یعنی من خودم دقیقا عیب هایی مثل مورد شما رو دیدم و یکی از دلایلی که کار کامپیوتر نمیکنم و تعمیرات بقیه وسایل رو انجام میدم هم همین مشکلات عجیب غریب و بعضا غیر قابل تعمیر بودن قطعات کامپیوتره ، چون پاور قسمت ۵ ولتش مشکل داشته پس ممکنه تمام قطعاتی که از ۵ ولت تغذیه میکنن هم اسیب دیده باشن ، خودم مواردی دیدم که مادربرد و گرافیک و هارد و پاور باهم سوختن ، به نظر بنده اشتباه شما این بوده که به مشتری توضیحات کاملی در مورد نحوه عیب یابی ندادین ، اما از نظر فنی باید به کارشناس توضیح بدین که عیب یابی کامپیوتر مرحله به مرحله است یعنی اول یه سری اقدامات انجام میشه تا تازه کامپیوتر روشن بشه (مثلا چک کردن پاور یا رفع اتصالی یا از مدار خارج کردن قطعه سوخته) بعد از روشن شدن مرحله دوم هست تا چک کنیم قطعات شناسایی میشن یا نه (ممکنه مثلا هارد یا رایتر مشکل داشته باشه و شناسایی نشه ) ، مرحله بعد نصب ویندوز و درایور هست ممکنه در مرحله نصب ویندوز به دلیل خرابی بعضی قطعات مشکلاتی پیش بیاد مثلا رایتر ضعیف باشه یا رم معیوب باشه یا خرابی چیپ داشته باشیم و ویندوز نصب نشه حتی بعد از نصب ویندوز و در مرحله نصب درایور ممکنه بعضی عیب ها مشخص بشن ، پس هیچ تعمیرکاری از اول نمیدونه خرابی کامپیوتری که پاورش سوخته چقدره و باید مرحله به مرحله پیش رفت

amookhteh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-17
774
994
درود وقتی مشتری کیسو برات اورد اول باید باهاش طی کنی که هیچ تضمینی بابت صدمات قطعاتش نیست چون نواسانات برق بوده امکان داشت کل قطعات کیس اسیب دیده.که الان اینجور دبه کنه.تو فیشت هم قید کن در قبال ابخوردکی و ضربه و نواسانات برق هیچ تضمینی نمیدی مشتری هم امضا کنه.ولی الان باید ببینی کارشناس چی میگه.

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
ممنون از دوستان
من روز اول بهشون گفتم که خرابی پاور چقدر زیاده و جریان چیه . حتی امروز به طرف تو امور صنفی گفتم من وسایل ابخورده و نوسانات شدید رو ضمانت نمیکنم که چیش خراب باشه یانشه و باید به ترتیب بررسی بشه . مراحل رو دقیق بهشون گفتم و حتی توضیح دادم که مثل ما یه سری لب تاب هست که باید چیپش ریسلود یا تعویض بشه یا میشه با یه هیت موقت دستگاه رو راه بندازیم ولی برای هیت دادن ضمانت نداریم ولی برای تعویض چیپ ضمانت تعمیر رو برای یه ماه دو ماهی میدم ..
برای وسایل ابخورده و اینجور مسایل به مشتری توضیحات کامل رو میدم یه هفته پیش یه لب تاب بود که ابخوردگی داشت ولی چراغ پاورش روشن میشد وو . قبلش با مشتری طی کردم که در حین تعمیر ممکنه این چراغ هم خاموش بشه و چون دستگاهی که ابخورده باشه یا از این قیبل مشکلات رو نمیشه راحت روش کار کرد و ایشون هم قبول کردن .
خلاصه ممنون از راهنماییهاتون
ممنون میشم همکار دیگه ای همین روال یا نزدیکش رو تجربه کرده راهنمایی کنه
با سپاس

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
درود وقتی مشتری کیسو برات اورد اول باید باهاش طی کنی که هیچ تضمینی بابت صدمات قطعاتش نیست چون نواسانات برق بوده امکان داشت کل قطعات کیس اسیب دیده.که الان اینجور دبه کنه.تو فیشت هم قید کن در قبال ابخوردکی و ضربه و نواسانات برق هیچ تضمینی نمیدی مشتری هم امضا کنه.ولی الان باید ببینی کارشناس چی میگه.

باور کنید به مشتری توضیحات رو دادم .

حتی به خود مشتری و امور صفنی هم گفتم فقط وفقط برای **ب ابرو دارم دستگاه رو میفرستم کارشناسی وگرنه یه خورد از خودم مشکوک باشم بقران به مشتری هزینه رو میدم هر قطعه ای که خودم خراب کرده باشم . تا حدی هم وجدان داریم واسه 400 500 ت یا بیشتر خودمون رو خراب نمیکنیم اونم تو جند سال کار و اعتبار تو شهر و همینطور کنار برادرم که ایشون راحت 15 سال یا بیشتر تو کار ماشین های اداریه ..

soraty

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-03
637
5,841
کرمانشاه
سلام

در این موارد که تغذیه بر اثر نوسانات خراب میشه ممکنه به قطعاتی مثل CPU وقطعات نیمه هادی آسیب برسه حتی نیم ساعت

هم کار کند بعد عیب مشخص شود یا دستگاه خاموش شود.

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,735
همکار گرامی در اختیار مشتزی زیاد اطاعات قرار ندهید .
قبل از تعمیر هزینه را برای مشتری را در جریان قرار بدهد .
در مورد کارشناس هم یکی از همکاران شما است که در کار تعمیرات است و نظر خود را بیان میکند

sina28

کاربر vip
کاربر
2010-12-18
176
338
با توضیحی که دادید بی تقصیرید نوسانات برق حتی شامل گارانتی نمایندگی نمیشود ضمنا کارشناس تعمیرات سه نفرند که بیشتر مواردحقه به تعمیرکار میدهند مخصوصا تعمیرکار با سابقه زیاد در تعمیرات

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,501
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام مقصر شما هستید که کوتاه امدید!!!!!!
شما میگید کل خازن های مسیر ۵ولت در تغذیه ترکیه بوده و‌مدار تغییر رنگ داده و مشتری صدای انفجار را شنیده
این یعنی بالا رفتن ناگهانی ولتاژ های خروجی پاور
و در مسیر هم هر چی بوده خراب کرده
متاسفانه مشتری اگر براش توضیح بدی و‌راهنماییش کنی فکرای دیگه میکنه
شما باید همون روز اول که پاور را میدیدی میگفتی که احتمال خرابی قطعای دیگه هم زیاده
هر کارشناسی بخاد نظر بده در بحظه اول میفهمه مشکل از شما نبوده
کافیه مشتری بگه صدای انفجار خازن ها را شنیده

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,708
اطلاعات در اختیار مشتری نگذارید . مثل اینکه یک پزشک بیاید و نوع روش تاثیر یک آنتی بیوتیک را به طور مفصل به بیمار بگوید .
بیمار برایش علم 14 ساله مهم نیست . بلکه رفع بیماری اش مهم است .
کارشناس تغزیرات هم از هم صنفی خودتان است و بهتر است که بگذارید بیایند و به ایشان توضیح دهید .
همچنین موقعی که می بینید برد و مدار توسط مشتری دستکاری شده باز کرده اند ، تو رسیدتان به طور کلی بنویسید و امضا بگیرید .
در ضمن تعزیرات هم بهتر می داند که بین مشتری و تعمیرکار چه حکمی بدهد و بیشتر مادی است .
در نهایت از شما می خواهند که یک دستگاه سالم حتی دست دوم برایش جور کنید .
نهایتش همین است و بس .

بالا