آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: کمک در رابطه با رگلاتور ترانزیستور زنری

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,097
... ؟
با سلام
در صورت امکان میخواستم بدونم تو این رگلاتور از چه ترانزیستوری میتونم استفاده کنم ؟
ولتاژ ورودی برابر با 48 ولت و خروجی برابر با 15 ولت هست ،همچنین جریان خروجی تقریبا 300 میلی آمپر هست.
بنابر این ترانزیستوری با توان حداقل 10 وات لازم هست .
ولتاژ CE هم نباید از 55 ولت کمتر باشه .
ممنونم شماتیک رو هم آپلود میکنم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

por-ali-89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-28
1,237
4,603
تهران
با سلام
در صورت امکان میخواستم بدونم تو این رگلاتور از چه ترانزیستوری میتونم استفاده کنم ؟
ولتاژ ورودی برابر با 48 ولت و خروجی برابر با 15 ولت هست ،همچنین جریان خروجی تقریبا 300 میلی آمپر هست.

درود

شما میتوانید با هر ترانزیستور NPN که توان و قدرت و ولت ان را دارد استفاده نمایید ..
البته باید جتما ترانزیستور را روی هتسینگ بندید تا داغ نکنه
ترانزیستور را از روی دیتاشیت مقایسه نمایید و ان چیزی دارید استفاده نمایید

mehran101

کاربر
2017-02-25
75
107
سلام
میتونی از یک رگولاتور 78xx استفاده کنی و پایه وسط آنرا با یک زنر مناسب به زمین وصل کن اینطوری مجموع ولتاژ زنر و آیسی رگولاتور میشه ولتاژ خروجی رگولاتور و ولتاژ ورودی لازمه 2.5 ولت از ولتاژ ورودی رکولاتور بیشتر باشه.نخواستی از LM723 با ترانزیستور خروجی استفاده کن.باز هم نخواستی یک آیسی سوییچینگ هست که الان اسمش را فراموش کردم و توی این رنج ولتاژ کار میکنه.

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام-مدار شما اشکال دارد همیشه 15 ولت روی BE ترانزیستور هست و فوری ترانزیستور Q8
را مسوزاند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام

درود
اگه دلیل استفاده از این مدار را مطرح کنی ممکنه روش بهتری برای مقصودت باشه
اما اگه ناگزیر به استفاده از این مدار هستی اشکالی نداره ولی حتی المقدور متناسب با تغییرات ولتاژ ورودی ، باید تفاوت ولتاژ ورودی و خروجی کم باشه تا عمر ترانزیستور بیشتر و حرارت کمتر بشه
مثلا اگه در ۲۰ ولت تغییرات ولتاژ ورودی ۲ ولته ولتاژ ورودی حدود ۲۰ ولت مناسبه

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,097
... ؟
سلام
با تشکر از دوستان و پاسخ هاشون از tip 41 حتما استفاده میکنم .
ولی حتی المقدور متناسب با تغییرات ولتاژ ورودی ، باید تفاوت ولتاژ ورودی و خروجی کم باشه تا عمر ترانزیستور بیشتر و حرارت کمتر بشه
[SUB]مثلا اگه در ۲۰ ولت تغییرات ولتاژ ورودی ۲ ولته ولتاژ ورودی حدود ۲۰ ولت مناسبه
[/SUB]
این مدار تغذیه برد کنترل لیفتراک هست که چندین سال کار کرده ! و pcb به دلیل گرما تغییر رنگ داده.

جناب غزال آیا منظورتون این هست ، که طبق شماتیک زیر از یک مقاومت وات بالا استفاده کنم ؟

ممنونم

• Like

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,097
... ؟
سلام
ولی حتی المقدور متناسب با تغییرات ولتاژ ورودی ، باید تفاوت ولتاژ ورودی و خروجی کم باشه تا عمر ترانزیستور بیشتر و حرارت کمتر بشه
[SUB]مثلا اگه در ۲۰ ولت تغییرات ولتاژ ورودی ۲ ولته ولتاژ ورودی حدود ۲۰ ولت مناسبه
[/SUB]
این مدار تغذیه برد کنترل لیفتراک هست که چندین سال کار کرده ! و pcb به دلیل گرما تغییر رنگ داده.

جناب غزال آیا منظورتون این هست ، که طبق شماتیک زیر از یک مقاومت وات بالا استفاده کنم ؟
البته با توجه به میزان بار خروجی میزان مقاومت R1 تغییر میکنه.

ممنونم

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

البته با توجه به میزان بار خروجی میزان مقاومت R1 تغییر میکنه.

ممنونم

درود

اغلب ولتاژها و جریان این نقشه نادرسته
چطور محاسبه کردی؟

اگه واقعا جریان بار ۳۰۰ میلی آمپر باشه در اینصورت R1 نمیتونه ۲۰۰ اهم باشه زیرا افت ولتاژش با این جریان ۶۰ ولت میشه و لذا نمیتونه این جریان را تامین کنه و ولتاژ خروجی ناچیزی داری
بویژه که توان مقاومت باید بزرگتر از ۱۸ وات باشه البته بشرطی که ولتاژ ورودی لااقل ۷۵ ولت باشه.

لذا باید از مقاومت حدود ۱۰۰ اهم ۱۰ وات استفاده کنی نه ۲۰۰ اهم

اگه به ولتاژ کمتر از ۴۸ ولت دسترسی داری باید از ولتاژ کمتر و نزدیک به ۲۰ ولت استفاده کنی تا نیاز به مقاومت وات بالا نباشه و ترانزیستور هم تحت فشار نباشه
اما اگه ناگزیر به استفاده از همین ولتاژ هستی میتونی از روش دیگری استفاده کنی تا دیگه خراب نشه.

ازت خواستم شرایط دستگاه را اعلام کنی ولی اعلام نکردی که بتونم راهکار مناسب را پیشنهاد کنم
لذا گزارش کن که این مدار متعلق به دستگاهه یا تصمیم خودته ضمنا به چه ولتاژهایی دسترسی داری و حداکثر جریانی که میخوای چقدره و ۳۰۰ میلی آمپر را چطور مطمئنی تا راهکار مناسب را اعلام کنم.
اگر ۳۰۰ میلی آمپر که گفتی صحت داشته باشه با این مدار تبدیل به اتو میشه و کار هم نمیکنه و محاله ۱۵ ولت بده
ضمنا بعد از تنظیم پاسخ دیدم در پست های قبل نقشه های مختلفی مطرح کردی نفهمیدم چی به چیه؟ و کدوم نقشه ملاک شماست

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,097
... ؟
با سلام
جناب غزال ممنونم بابت راهنمایی تون
درود
اغلب ولتاژها و جریان این نقشه نادرسته
چطور محاسبه کردی؟
اگه واقعا جریان بار ۳۰۰ میلی آمپر باشه در اینصورت R1 نمیتونه ۲۰۰ اهم باشه زیرا افت ولتاژش با این جریان ۶۰ ولت میشه و لذا نمیتونه این جریان را تامین کنه و ولتاژ خروجی ناچیزی داری
بویژه که توان مقاومت باید بزرگتر از ۱۸ وات باشه البته بشرطی که ولتاژ ورودی لااقل ۷۵ ولت باشه.
لذا باید از مقاومت حدود ۱۰۰ اهم ۱۰ وات استفاده کنی نه ۲۰۰ اهم
اگه به ولتاژ کمتر از ۴۸ ولت دسترسی داری باید از ولتاژ کمتر و نزدیک به ۲۰ ولت استفاده کنی تا نیاز به مقاومت وات بالا نباشه و ترانزیستور هم تحت فشار نباشه
اما اگه ناگزیر به استفاده از همین ولتاژ هستی میتونی از روش دیگری استفاده کنی تا دیگه خراب نشه.
این مدار مربوط به شماتیک تغذیه برد کنترل لیفتراک هست .
بله محاسبات نرم افزار اشتباه بود .
متاسفانه ولتاژ کمتری وجود ندارد و فقط تنها ولتاژ 48 ولت موجود می باشد.
برد کنترل دارای 8 ایسی lm324 lm339 و همچنین درایور ماسفتها را دارا میباشد.
تقریبا هیچ کدام از اپ امپ ها از فیدبک استفاده نکرده اند.
دقیقا نمیدانم چند میلی آمپر شاید 100 یا 200 یا 300 میلی آمپر
ممنونم

• Like
بالا