آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل ساده ترین منبع تغذیه طراحی ۹۷ با کنترل جریان و ولتاژ

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

ازآنجاکه سادگی و دقت و حساسیت این نقشه بی نظیره ، لذا اگر علاقمندانی حاضر به مونتاژ آن باشند حاضرم در راستای تحلیل و رفع اشکالات احتمالی تا حصول مقصود همراهی کنم.
این نقشه را مونتاژ و تا ۳ آمپر آزمایش کردم پاسخ مناسبی داد
ضمنا دریافت آمپر بسیار بالاتر بسادگی مقدوره فقط کافیه مقاومت ۱۵ اهم را با بیس 2N3055 سری و بجای بیس در نظر بگیری و به هر تعداد دلخواه با 2N3055 نقشه موازی کنی
یعنی هر چند ترانزیستوری که میخوای موازی کنی باید
سر آزاد همه ۱۵ اهم ها مانند نقشه به خروجی آپ امپ
و کلکتور ها بهم متصل و امیترها هم بهم متصل بشه

علاقمندان عزیز باطلاع میرسانم ازآنجاکه صاحب نقشه اولیه که بنظر میرسه از دانش پژوهان خودم بوده علیه من بابت ارائه این نقشه شاکی شده و باوجودیکه نقشه اولیه ایراداتی داشت و عملا قابل استفاده نبود معذالک ازآنجاکه روش جدید و ابتکاری بکار برده بود و در این نقشه اصلاحی هم از آن استفاده شده لذا پس از ادعای وی نکته ظریفی در نقشه منظور کردم تا با کیفیت مطلوبی قابل استفاده نباشد و در مرجع قضایی زیان کمتری متوجه اینجانب گردد
توضیح اینکه نکته موصوف لطمه ای به تحلیل و مباحث آموزشی و جریان مونتاژ آن وارد نمیکند و با یک جابجایی ساده رفع میگردد اما عملا قبل از رفع نکته بسیار ساده آن با کیفیت ایده آلی قابل استفاده نیست فلذا استدعا دارم تا تعیین تکلیف موضوع از این نقشه استفاده نفرمایند و در صورت نیاز بشکل خصوصی درخدمتم.

البته قابل انکار نیست که ایده اولیه وی بسیار ارزشمند است اما ازآنجاکه ایراداتی داشته و قبل از رفع نقص عملا فایده ای نداشته و لذا تصور نمیکردم ادعایی علیه من قابل طرح باشد و چنین مشکلی اتفاق افتد اما در هر صورت قبل از تعیین تکلیف موضوع و جهت احتیاط لازم ، تا اطلاع ثانوی قادر به همکاری و راهنمایی عمومی در خصوص این نقشه نیستم .

سپاس

IMG_20190119_014509_820.jpg

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
پاسخ : ساده ترین منبع تغذیه طراحی ۹۷ با کنترل جریان و ولتاژ

استاد نقشه بسیار خوبیه اگه وقت میداشتم حتما میساختمش خوبیش اینه که چون اپ امپ دوم ای سی 4558 توش استفاده نشده براحتی میشه با کمک مقاومت شنت مدار یک سیستم شرت پروتکت بهش اضافه کرد که موقع اتصال در جریان بالا قطع و وصل کنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استاد نقشه بسیار خوبیه اگه وقت میداشتم حتما میساختمش خوبیش اینه که چون اپ امپ دوم ای سی 4558 توش استفاده نشده براحتی میشه با کمک مقاومت شنت مدار یک سیستم شرت پروتکت بهش اضافه کرد که موقع اتصال در جریان بالا قطع و وصل کنه[/Q

مشاهده فایل‌پیوست 153460

درود

نیاز به محافظ اتصال کوتاه نداره چون محدود کننده جریان داره و اجازه دریافت جریان غیر مجاز نمیده.
۱ اهم ۱۰ وات ، نمونه گیر جریانه

طراحی با یک کامیون قطعه و شیوه های رایج ، کار سختی نیست اما طراح زبده و زیرک ، نقشه ای با بالاترین کیفیت و حساسیت و دقت با حداقل قطعات و با ابتکارات هوشمندانه و تازه و هنرمندانه طراحی میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

این نقشه جدیدترین تغذیه است که در سال ۹۷ با حداقل قطعات و با ابتکار تازه ای فقط با یک آپ امپ طراحی شده که احتمال صدمه را بشدت کاهش می دهد و عملا تست و مورد آزمایش قرار دادم.
با توجه به سادگی بی نظیر و تعداد ناچیز قطعات ، ایده آلترین تغذیه ای است که تابحال تجربه کردم.
واقعا تغذیه ایده آلی برای علاقمندان و دانشجویان و تعمیرکاران الکترونیک است و بسادگی قابلیت افزایش جریان بمقدار دلخواه را دارد

یعنی کافیست تعداد دلخواه ترانزیستور قدرت را مطابق نقشه تکمیلی اضافه کنید و مقاومت ۱ اهمی را کاهش دهید.
بطوریکه با یک ترانزیستور قدرت تا ۳ آمپر و با ۳ ترانزیستور قدرت تا ۷ امپر دریافت کردم
البته ترانسی که در اختیار داشتم قدرت کافی برای جریان بیشتر از ۷ آمپر نداشت.

منظور از باطری ۵ ولتی در نقشه، ولتاژ منفی است که مثبت آن به گراند خروجی متصل میشه و میتونه ۵ الی ۱۵ ولت باشه که از ترانس اصلی تغذیه که ۲۵ الی ۳۵ ولت ورودی را تهیه میکنید از همون ترانس ، قابل تهیه است.
اگر ولتاژ ورودی حدود ۲۰ ولت یا کمتر باشه که دراینصورت ماکزیمم ولتاژ خروجی هم کمتر میشه با این ولتاژ تقریبا میتونی از هر آپ امپی استفاده کنی
اما اگه اصرار داری ولتاژ خروجی تا ۳۰ ولت داشته باشی باید از آپ امپی استفاده کنی که قادر به تحمل ولتاژ تغذیه را داشته باشه (با مراجعه به دیتاشیت )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 153460

IMG_20190115_053141_839.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل ساده ترین منبع تغذیه طراحی ۹۷ با کنترل جریان و ولتاژ

تحلیل این تغذیه​

درود

تحلیل بخش قدرت و تثبیت و کنترل ولتاژ قبلا در تاپیک زیر مطرح شده و مطلب جدیدی نداره
https://www.irantk.ir/threads/37870...ساده-با-آپ-امپ?p=198415&viewfull=1#post198415

اما اجمالا به این ترتیب است
ازآنجاکه ورودی منفی آپ امپ بموجب تقسیم ولتاژ ناشی از دو مقاومت R3 و R4 مقدار یک سوم از ولتاژ خروجی تغذیه را دریافت میکنه
و ازآنجاکه ورودی مثبت و منفی دارای ولتاژ یگسان هستند

و با توجه به اینکه ولتاژ ورودی مثبت از طریق رگلاتور ۱۲ ولت تامین میشه بطوریکه ۲ ولت از آن روی R10 افت میکنه و ۱۰ ولت از ولتاژ رگلاتور به پتانسیومتر ولتاژ هدایت میشه به این ترتیب توسط این پتانسیومتر قادر به انتخاب ولتاژ از صفر تا ۱۰ ولت برای ورودی مثبت آپ امپ هستیم و لذا با توجه به اینکه ولتاژ خروجی تغذیه ۳ برابر ولتاژ ورودی منفی آپ امپ است لذا خروجی آپ امپ از صفر تا ۳۰ ولت قابل تغییر است .
و از آنجاکه خروجی آپ امپ به بیس ترانزیستور قدرت متصله و امیتر ترانزیستور ناگزیر به تعقیب ولتاژ بیس است (صرفنظر از ۷/ . ولت) لذا امیتر یا خروجی تغذیه با انتخاب ما از صفر تا ۳۰ ولت قابل تغییر خواهد بود

محدود کننده ابتکاری جریان​
اما بخش کنترل جریان و محدود کننده که به روش جدید و ابتکاری با حداقل قطعات طراحی شده بشرح زیر است.
ابتدا مزایای این شیوه خالی از لطف نیست

ازآنجاکه وجود هر قطعه ای احتمال صدمه آنرا بدیهی میسازد لذا اگر بنحوی از قطعات کمتری استفاده کنیم که لطمه ای به کیفیت محصول وارد نشه دراینصورت افزایش طول عمر دستگاه را تضمین کرده ایم

از طرفی هر قطعه ای حتی مقاومت ساده نیز مولد نویز است و با کاهش قطعات امکان انتشار و دریافت نویز را کاهش داده ایم
از سوی دیگر کاهش تعداد قطعات موجب کاهش حجم و کاهش هزینه خواهد شد.
ازآنجاکه طول عمر آپ امپ بسیار کمتر از اغلب دیگر نیمه هادی بویژه بسیار کمتر از ترانزیستور است لذا حذف آپ امپ در محدود کننده جریان و استفاده از روشی که همان کارآیی و کیفیت را داشته باشد بسیار ارزنده است .
بقیه تحلیل محدود کننده جریان بشرح پست آتی

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل ساده ترین منبع تغذیه طراحی ۹۷ با کنترل جریان و ولتاژ

تحلیل بخش محدود کننده جریان​

برای محدود کردن دلخواه جریان باید کاری کنیم که بمحض عبور بیش از جریان مجازی که انتخاب کرده ایم ولتاژ خروجی بمیزانی کم شود که جریان خروجی بمقدار مجاز انتخابی کاهش یابد

مثال : فرض کنید ولتاژ خروجی ۱۰ ولت است و جریان مجاز ۱ آمپر را با پتانسیومتر جریان بعنوان حداکثر جریان مجاز انتخاب کردیم

حالت ۱ = اگر مقاومت ۲۰ اهمی به خروجی متصل کنید ازآنجا که جریان ۵/ آمپر از خروجی عبور میکنه و کمتر از جریان مجاز (۱آمپر) هست لذا محدود کننده جریان نباید عگس العملی نشون بده و مادامیکه جریان خروجی کمتر از ۱ آمپر باشه نباید محدود کننده عگس العملی نشون بده (یعنی مقاومت های بزرگتر از ۱۰ اهم)

حالت ۲ = اگه مقاومت بار ۵ اهم متصل کنیم جریان ۲ آمپر میشه و از جریانی که انتخاب کرده بودیم بیشتره بنابرین محدود کننده باید ولتاژ خروجی را بقدری کم کنه که جریان بیشتر از ۱ آمپر نباشه
بنابرین در چنین شرایطی باید ولتاژ خروجی را کم کنه تا بمقدار ۵ ولت برسه

حالت ۳ = اگر مقاومت بار ۲ اهمی باشه جریان ۵ آمپر عبور میکنه و لذا باید ولتاژ خروجی ۲ ولت بشه تا جریان غیرمجاز نداشته باشیم یعنی جریان ۱ آمپر بشه

حالا فرض کنید سیستم حاضر و آماده ای در اختیار دارید که هر لحظه مقدار جریان را تست میکنه و تشخیص میده و ضمنا در صورت نیاز میتونه ولتاژ خروجی را بمقدار لازم کم کنه
اگر این سیستم در اختیار شما باشه فرمان صادره را به کدام نقطه از این منبع تغذیه متصل میکنید
یعنی سیستمی دارید که در حالت دوم میتونه ولتاژ خروجی را از ۱۰ ولت به ۵ ولت برسونه
و اگه حالت ۳ اتفاق بیافته میتونه ولتاژ را به ۲ ولت برسونه
با وجود چنین سیستمی سوال زیر را پاسخ دهید
سوال
فرمان این محدود کننده جریان باید به کدام نقطه از این تغذیه متصل بشه که بتونه ولتاژ خروجی را کنترل کنه

بعبارت دیگر باید محل مناسبی در نقشه پیدا کنید که در صورت نیاز بتونه ولتاژ خروجی تغذیه را کنترل کنه و درواقع مانند پتانسیومتر ولتاژ قادر به کم و زیاد کردن ولتاژ باشه

پس از دریافت پاسخ سوال فوق به بخش جالب و هوشمندانه نقشه می پردازیم که با زیرکی و ابتکار ارزنده و جدید و در عین حال با سادگی منحصر بفردی طراحی شده تا پس از تشخیص جریان ، فرمان لازم و مناسب را جهت کنترل و محدود کردن جریان صادر کنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد در اکثر نقشه ها مقاومت نمونه گیر جریان خروجی با یکی از سیمهای خروجیه تغذیه سری میشه اینجا یک سر مقاومت نمونه گیر ببا خروجی منفی میرود و سر دیگر به گرند ولتاژ ورودی!!! ؟ منظور از ولتاژ منفی , یک اداپتور 5 ولته بازاریه که مثبتش میخوره به گرند خروجی و گرند اداپتور میره برای تغذیه منفی ای سی ؟

استاد با چه راهکار ساده ای میشه کنترل جریان با ولوم متغیر به مدار زیر اضافه کرد زیرا کنترل ولتاژ ان کار میکنه
http://uupload.ir/files/ofl8_300v_power_supplay_dc.gif

اما دز مورد سوالتون اون نقطه که باعث کنترل جریان و درنتیجه کنترل ولتاز بشه کلکتور ترانزیستور 639 هست ؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد در اکثر نقشه ها مقاومت نمونه گیر جریان خروجی با یکی از سیمهای خروجیه تغذیه سری میشه اینجا یک سر مقاومت نمونه گیر ببا خروجی منفی میرود و سر دیگر به گرند ولتاژ ورودی!!! ؟ منظور از ولتاژ منفی , یک اداپتور 5 ولته بازاریه که مثبتش میخوره به گرند خروجی و گرند اداپتور میره برای تغذیه منفی ای سی ؟

استاد با چه راهکار ساده ای میشه کنترل جریان با ولوم متغیر به مدار زیر اضافه کرد زیرا کنترل ولتاژ ان کار میکنه

اما دز مورد سوالتون اون نقطه که باعث کنترل جریان و درنتیجه کنترل ولتاز بشه کلکتور ترانزیستور 639 هست ؟

درود

در مورد ولتاژ منفی همینطوره که فرمودید که در توضیحات هم تاکید کردم
در مورد مقاومت نمونه گیر جریان هم با منفی تغذیه اصلی سری شده یعنی یک پایه مقاومت به گراند تغذیه ورودی و پایه دیگر به گراند خروجی است که در واقع با منفی سری شده
هر چند عملا این نقشه را تست کردم اما اگر وقت آزاد پیدا کنم بنظر میرسه تغییرات جزئی نیاز داره که باید آزمایش کنم و در صورت صحت اعمال کنم

پاسخ شما هم درسته و با عبور جریان غیرمجاز ابتدای پتانسیومتر ولتاژ که ۱۰ ولته توسط ترانزیستور با گراند مرتبط میشه و ولتاژ را بمیزانی کاهش میده که ماکزیمم جریان مجاز از بار عبور کنه
در مورد نقشه ای که پیوست فرمودید اساسا مهمترین رکن تغذیه تثبیت ولتاژه و بهمین جهت نقشه مورد نظر شما دارای این ضعف قابل توجه است و فاقد ارزشه
ضمنا تمهیداتی برای کنترل جریان خواستی و ازآنجا که گفتی کنترل ولتاژش کار میکنه در نگاه اول دقت نکردم ولی با بررسی مجددا دیدم محدود کننده جریان داره ولی از نظر تثبیت ولتاژ دارای ضعف اساسی است

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

با توجه به ولتاژ خروجی احتمالا برای بکلایت نیاز داری که دراینصورت تثبیت دقیق ولتاژ چندان اهمیت نداره و قابل استفاده است و جریان خروجی با تغییر مقاومت حدود ۳ اهمی قابل انتخاب است و اگه تغییر با پتانسیومتر مورد نظر شماست میتونی از دو مقاومت سری بجای ۳ اهمی استفاده کنی که اولی برای تعیین ماکزیمم جریان منظور بشه و دومی برای تغییرات جریان تا ماکزیمم
بطوریکه دو سر مقاومت دومی را به ابتدا و انتهای پتانسیومتر و سر وسط را به امیتر متصل کنی.
یعنی مثلا یک مقاومت ۱ اهمی بین بیس و مقاومت دوم بعنوان تعیین کننده ماکزیمم جریان و مقاومت دومی بمقدار ۲ اهم سری با اولی در همین محل باشه و بنحوی که گفتم توسط پتانسیومتر به امیتر مرتبط بشه
اگر از پتانسیومتر بدون مقاومت اول استفاده کنی جریان تا بینهایت آمپر قابل کنترل میشه و بالاخره بموجب بروز خطایی ، ناخواسته بابای بکلایت و بابای این مدار درمیاد
این نقشه را از کجا تهیه کردی ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 153439IMG_20190118_014039_957.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد نقشه از اینترنت دریافت شد و یکی از مصارف من برای تست ال ای دی های مختلف روشنایی لازم دارم فرض کنین ولت از 0 تا 300 ولت کنترل بشه که انجام میشه ولی جریان از صفر تا 300 میلی امپر قابل تغییر باشه یا 200 میلی امپر
مثلا یک درایور ال ای دی 24 تا 36 وات میتونه 36 عدد ال ای دی پاور 1 وات سری شده که هر کدوم سه ولت دارن روشن کنه که ولتاژ بی باری اون 100 ولت به بالا میشه
منظور شما از اضافه کردن مقاومت و ولوم طبق شکل زیر است؟
http://uupload.ir/files/hsu7_300v_power.gif

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا