آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: تحلیل ساده ترین منبع تغذیه طراحی ۹۷ با کنترل جریان و ولتاژ

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
سلام استاد نقشه از اینترنت دریافت شد و یکی از مصارف من برای تست ال ای دی های مختلف روشنایی لازم دارم فرض کنین ولت از 0 تا 300 ولت کنترل بشه که انجام میشه ولی جریان از صفر تا 300 میلی امپر قابل تغییر باشه یا 200 میلی امپر
مثلا یک درایور ال ای دی 24 تا 36 وات میتونه 36 عدد ال ای دی پاور 1 وات سری شده که هر کدوم سه ولت دارن روشن کنه که ولتاژ بی باری اون 100 ولت به بالا میشه
منظور شما از اضافه کردن مقاومت و ولوم طبق شکل زیر بود ؟ولوم چند کیلو؟
http://uupload.ir/files/hsu7_300v_power.gif

درود

قطعا شما ولتاژ بی باری را ملاک قرار دادی
آیا در بارهای مختلف ولتاژ ثابته ؟
ضمنا در مورد پتانسیومتر به توضیحم توجه نفرمودی
باید دو مقاومت سری دقیفا بجای ۳ اهم نصب کنی سمت راست متصل به امیتر و سمت چپ متصل به بیس
سمت چپی حداگثر جریان را تعیین میکنه مثلا ۱ اهم یا نیم اهم بطوریکه این مقاومت تکی اگه بجای ۳ اهم نصب بشه حداکثر جریان قابل اندازه گیری است
حالا ابتدا و انتهای یک پتانسیومتر حدود ۱ کیلو را به مقاومت راستی و سر وسط را به امیتر متصل کن بطوریکه اگه پتانسیومتر حداقل اهم را داشته باشه فقط مقاومت چپی بین امیتر بیس قرار میگیره و ماکزیمم جریان را در خروجی داری
و اگه پتانسیومتر در بیشترین مقدار باشه می نیمم جریان ممکن را در خروجی داری
جریان می نیمم هم به مقدار مقاومت سمت راستی بستگی داره
اما موضوع انتخاب ولتاژ را اشتباه میکنی و صرفنظر از ضعف تثبیت ولتاژ که تغییرات ولتاژ با اسیلوسکوپ قابل مشاهده است اما اساسا ولتاژ در بارهای مختلف هم متفاوته

ضمنا برای ترایاک نقشه ای که خواستی مدتها قبل دو نقشه ابتکاری در همان تاپیک ارسال کردم که تصور میکنم مراجعه نکردی

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام در واقع یک سر وسط و یک سر کنار ولوم با هم به امیتر میرود فرمودین
جریان می نیمم به مقدار مقاومت سمت راستی بستگی داره که اگر ولوم بیشترین مقدار بشه جریان مینیمم به مجموع مقاومتهای سمت راست و چپ وابستست البته چپ مقاومت ثابت است
آیا در بارهای مختلف ولتاژ ثابته ؟
بله حق با شماس در حالت بی باری تست ولتاژ انجام شده البته قسمت ترانزیستور547و مقاومت 3.3 نمونه جریان در هنگام تست در مدار قرار ندادم چون احتیاج به کنترل جریان متغیر بود
ضمنا برای ترایاک نقشه ای که خواستی مدتها قبل دو نقشه ابتکاری در همان تاپیک ارسال کردم که تصور میکنم مراجعه نکردی
به روی چشم بررسی میشود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
سلام در واقع یک سر وسط و یک سر کنار ولوم با هم به امیتر میرود فرمودین
جریان می نیمم به مقدار مقاومت سمت راستی بستگی داره که اگر ولوم بیشترین مقدار بشه جریان مینیمم به مجموع مقاومتهای سمت راست و چپ وابستست البته چپ مقاومت ثابت است
بله حق با شماس در حالت بی باری تست ولتاژ انجام شده البته قسمت ترانزیستور547و مقاومت 3.3 نمونه جریان در هنگام تست در مدار قرار ندادم چون احتیاج به کنترل جریان متغیر بود
به روی چشم بررسی میشود

درود

جایی نگفتم دو پایه پتانسیومتر بهم متصل بشه
گفتم ابتدا و انتهای پتانسیومتر به دو سر مقاومت دوم و فقط سر وسط پتانسیومتر به امیتر
وقتی مقاومت پتانسیومتر بیشترین مقدار باشه درواقع هر دو مقاومت سری بین بیس امیتر قرار میگیره و حداقل جریان ممکن را میده
و اگه پتانسیومتر کمترین مقدار باشه فقط مقاومت سمت چپی بین بیس امیتر قرار میگیره و بیشترین جریان ممکن را میده و درواقع سمت راستی خارج از بیس امیتر قرار میگیره و فقط با بار سری میشه و نقش دیگری در کنترل جریان نداره

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
مشاهده فایل‌پیوست 153460

درود

تحلیل بخش محدود کننده جریان

ازآنجاکه پس از تست عملی نقشه و کارآیی آن احساس کردم ساده تر از آن نیز ممکن هست لذا تعدادی از قطعات نقشه قبلی که صرفا برای جریان ناچیز پیش بینی شده بود و ازآنجاکه محدود کردن جریان های ناچیز مانند ۱۰۰ میلی آمپر عملا کارآیی نداره لذا پس از حذف قطعات مربوطه تغذیه بسیار ساده تری حاصل شد که عملا تست کامل و جامعی کردم و از هر نظر ایده آلتر از هر منبع دیگری است

زیرکی طراح در سیستم محدود کننده جریان و عملکرد آن بشرح زیر است
از مقاومت ۱ اهمی بین گراند ورودی و خروجی استفاده کرده
بنابرین با عبور جریان از این مقاومت گراند ورودی متناسب با جریان ، منفی تر از گراند خروجی میشه

گراند ورودی با خطوط مورب در پایین سمت چپ نقشه و کمی بالاتر از آن گراند ورودی را مشاهده میکنید
تا اینجا صرفنظر از بقیه سیستم اگر کمترین جریانی از خروجی بکشید موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه چرا؟

چون امیتر ترانزیستور تیپ منفی به گراند ورودی متصله و بیس آن از طریق مقاومت ۱ کیلو و پتانسیومتر جریان به گراند خروجی متصله و بنابرین ترانزیستور روشن شده و متناسب با هر جریانی موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه
پس تمهیدی بکار برده که اگر بعنوان مثال جریان ۵/. آمپر را بعنوان جریان مجاز انتخاب کردیم و چنانچه جریان خروجی کمتر از ۵/. آمپر بود دراینصورت ولتاژ خروجی ثابت باشه و در جریان بیشتر از ۵/. آمپر محدود کننده فعال بشه
بهمین صورت باید برای ۱ یا ۲ یا ۴ آمپر یا هر آمپری که انتخاب کردیم تا قبل از جریان انتخابی باید ولتاژ خروجی ثابت باشه و پس از آن هرگز جریان خروجی بیشتر از مقداری که انتخاب کردیم نشه

برای رسیدن به این هدف از ولتاژ منفی ۵ ولت استفاده کرده بطوریکه مثبت آن به گراند خروجی متصل شده و دو سر ابتدا و انتهای پتانسیومتر جریان به این منبع ولتاژ ۵ ولتی متصل شده
به این ترتیب سر وسط پتانسیومتر قادر به انتخاب ولتاژ منفی از صفر تا ۵— ولت است که از طریق مقاومت ۱ کیلو به بیس متصل شده

حالا اگر مثلا ۱ — ولت را انتخاب کنیم از صفر تا یک آمپر ترانزیستور خاموشه زیرا مجموع ولتاژ ، یک ولت منفی که با پتانسیومتر جریان انتخاب کردیم و ولتاژ دو سر یک اهمی مجموعا به بیس امیتر منتقل میشه و ازآنجاکه جریان کمتر از ۱ آمپر است و لذا ولتاژ دو سر ۱ اهمی هم کمتر از یک ولته بنابرین مجموع این دو ولتاژ هنوز منفی است و لذا نمیتونه ترانزیستور را روشن کنه

اما بمحضی که جریان خروجی و بتبع آن جریان ۱ اهمی بیشتر از ۱ آمپر بشه مجموع دو ولتاژ مقدار مثبتی میشه و لذا امیتر از بیس منفی تر میشه و ترانزیستور روشن میشه
دراینصورت با روشن شدن ترانزیستور ، ولتاژ ۱۰ ولتی ابتدای پتانسیومتر ولتاژ را ، بقدری کاهش میده که ولتاژ خروجی هم کم بشه و جریان خروجی تغذیه یک آمپر بشه و جایی که جریان خروجی روی مرز ۱ آمپر قرار گرفت دیگه ولتاژ خروجی را کمتر نمیکنه زیرا مجموع دو ولتاژ فوق منفی میشه و نمیتونه ترانزیستور را روشن نگه داره و لذا دست از کاهش ولتاژ برمیداره

اما ازآنجاکه بیس ترانزیستورها با ولتاژ بسیار ناچیز تحریک نمیشه بنابرین باید ترانزیستور را تا آستانه روشن شدن آماده کنیم تا بخشی از ولتاژ محدود کننده برای این منظور تلف نشه و حساسیت بیشتری داشته باشیم
پتانسیومتر R11 و مقاومت R6 برای همین منظور پیش بینی شده تا در زمان ساخت این تغذیه یکبار آنرا کالیبره کنید و ترانزیستور را با تنظیم این پتانسیومتر در آستانه فعالیت قرار دهید

برای این منظور کافیه پتانسیومتر جریان را در ابتدا یعنی در کمترین جریان قرار دهید و اقدام به تنظیم پتانسیومتر R11 کنید و در لحظه تنظیم این پتانسیومتر ، همواره به ولتاژ خروجی توجه کنید و هر جایی که مشاهده کردید ولتاژ خروجی در حال کاهش است همونجا بهترین تنظیمه

زینر 5 ولتی و led جهت اطلاع از اضافه بار یا جریان غیرمجاز پیش بینی شده یعنی اگه درحال دریافت اضافه بار باشید درحالیکه بشرح و تحلیل فوق اجازه عبور جریان غیرمجاز را نمیده ضمنا led هم روشن میشه و اطلاع میده

حالا میتونی دو سر این تغذیه را بدون نگرانی اتصال کوتاه کنی زیرا اجازه عبور جریان غیرمجاز نمیده که بتونه صدمه ای بزنه

اگر برای ترانزیستور قدرت ، ترانزیستور BD249 و یا TiP35 پیدا کنید خیلی بهتر از 2N3055 هست
و برای افزایش جریان خروجی تا ۱۰ آمپر کافیه مقاومت R8 را بمقدار 5/. اهم کاهش دهید و از ۳ یا ۴ ترانزیستور بنحوی که در پست های قبل همراه با نقشه توضیح دادم استفاده کنید.
حقیقتا بنظر من ساده ترین و ایده آلترین تغذیه است و تغذیه ای با این دقت که ساده تر باشه باورم نمیشه
نظر به اینکه ولتاژ بیشتر از ۲۰ ولت بسیار بسیار بندرت نیاز میشه لذا اگر در ورودی از ولتاژ حدود ۲۰ ولت استفاده کنید با توجه به سادگی تغذیه تا ۱۰۰ سال دیگه هم عیب نمیکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

kohanmehrdad

کاربر
2007-11-13
50
308
با درود خدمت استاد گرامی بابت ارائه مدار فوق

سوالی که هست در مورد 741 ایا بهتره از OP-AMP (مثل 4558) استفاده بشه یا از Comparator (مانند LM393)

----------------------
ویرایش: پست اول تاپیک رو الان دیدم که ویرایش شده و ظاهرا به داستان خورده و امکان ارسال پیام به استارتر تاپیک نیز وجود ندارد.
ظاهرا فعلا باید از خیر ساختن این مدار بگذریم.زیرا برای کار حرفه ای جوابگو نیست و تو این اوضاع خراب اقتصادی ریسک هزینه کردن نداره
با سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا