آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: عمل نکردن تنظیم نور (brightness controller) ویندوز 10 با کارت گرافیک AMD Mobility Radeon HD 5730

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
با سلام
دوستان اخیرا مشکلی با لپ تاپم پیدا کردم که متأسفانه نور زیاد LCD موجب اذیت شدن چشمم می شود. متأسفانه در ویندوز 10 کارت گرافیک های قدیمی AMD پشتیبانی نمی شوند یا بهتر است بگم درایور AMD باگ دارد و این گزینه از کار افتاده است.
هنگام کم کردن نور صفحه تا اندازه ای هیچ تغییری نمی کند و از آنجا به بعد کلا نور بک لایت خاموش می شود. یعنی دو حالت دارد روشن و خاموش! در اینترنت سرچ کردم متأسفانه رنج زیادی از کارت های گرافیک AMD دچار این مشکل هستند. برای بعضی مدل ها راه حلی بیان شده که من عمل کردم ولی مشکل بدتر شد. دیگه کلا نور بکلایت خاموش شد و در هیچ حالتی مانیتور روشن نمیشد. و مجبور شدم با انداختن چراغ قوه روی LCD به بدبختی تنظیمات را به حالت قبل برگردانم. راه حلی که همه جا گفته شده این هست که دو کلید زیر را در رجیستری پیدا کرده و مقدار آنها را از 1 به 0 تغییر دهیم و سیستم را ری استارت کنند:

• [*=left]KMD_EnableBrightnessInterface2
    [*=left]EnableBrightnesslf2

البته در بعضی لپ تاپ ها فقط یکی از آنها وجود دارد. اکثرا نوشته بودند مشکلشون با این کار حل شده. ولی من بعد از ری استارت کلا بک لایتم خاموش شد.
یک راه حل دیگه ای که عنوان شده استفاده از درایور کارت گرافیک بیسیک ویندوز هست و آنیستال کردن درایور AMD. اما این هم فایده ندارد اول اینکه وقتی آنیستال می کنم بعد از چند دقیقه خودش دوباره نصب میکنه! دوم اینکه روی حالت بیسیک اصلا رزولوشن تصویر رو نمیشه HD تنظیم کرد و یک رزولوشن خیلی پایین هست. و کلا گرافیک تعطیل میشه.

هر چی گشتم راه حل دیگه ای پیدا نکردم. اگر شما راه حلی داشتید بفرمایید.

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
یک نرم افزار پیدا کردم به اسم dim که فقط چندکیلوبایت هست و بدون درنظر گرفتن درایور، نور صفحه مانیتور را به صورت درصدی کم و زیاد میکنه. باهاش تونستم نور رو کم کنم. آپلودش می کنم شاید بدرد دیگران هم خورد

پیوست‌ها

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
خیلی جامع و مفید و کاملا ساده
کلیه ویندوز ها جواب میدهد./. با تشکر

بالا