آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: تحلیل دیمر مورد نظر علاقمندان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
درود

ازآنجاکه یکی از علاقمندان طی پیام خصوصی متقاضی تحلیل دیمر گردید و ازآنجاکه محل مناسب طرح موضوع را بمن واگذار کرد لذا تاپیک حاضر در راستای تحلیل نقشه دیمر مورد اشاره علاقمندان مطرح میگردد که نقشه دلخواه خود را در این تاپیک جهت تحلیل مطرح فرمایند و تحلیل آن در حد بضاعتم بمنظور استفاده جملگی علاقمندان تقدیم گردد.

سپاس

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام استاد خیلی ممنون که کمک کردید راستش من تاپیک براش باز کرده بودم ولی خوب ممنون که شما هم قبول زحمت کردید

ln0a_61218_861.jpg

استاد من از خیلی ها پرسیدم در مورد کار دیمر به صورت کتابی از از زاویه آتش برای من گفتند اما من مفهومش رو زیاد نفهمیدم
سوالات من اینجا اینه
این خازن اینجا با عملکرد xc که در ولتاژ AC داره ولتاژ 220 ورودی را کاهش میده و جریان مورد نیاز گیت را فراهم می کنه یا با نقش شارژ و دشارژش و زاویه آتش ترایاک راه میفته؟
چرا اصلا خازن میگذارند مگه با یک تقسیم مقاومتی ساده نمیشد جریان مورد نیاز گیت را دایم به گیت اعمال می کردیم تا دو تا کنتاکت a1 ,a2 به هدایت بروند و هر موقع هم میخواستیم ولتاژ ورودی را قعط میکردیم که ترایاک از کار بیفته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
سلام استاد خیلی ممنون که کمک کردید راستش من تاپیک براش باز کرده بودم ولی خوب ممنون که شما هم قبول زحمت کردید

ln0a_61218_861.jpg

استاد من از خیلی ها پرسیدم در مورد کار دیمر به صورت کتابی از از زاویه آتش برای من گفتند اما من مفهومش رو زیاد نفهمیدم
سوالات من اینجا اینه
این خازن اینجا با عملکرد xc که در ولتاژ AC داره ولتاژ 220 ورودی را کاهش میده و جریان مورد نیاز گیت را فراهم می کنه یا با نقش شارژ و دشارژش و زاویه آتش ترایاک راه میفته؟
چرا اصلا خازن میگذارند مگه با یک تقسیم مقاومتی ساده نمیشد جریان مورد نیاز گیت را دایم به گیت اعمال می کردیم تا دو تا کنتاکت a1 ,a2 به هدایت بروند و هر موقع هم میخواستیم ولتاژ ورودی را قعط میکردیم که ترایاک از کار بیفته؟

درود

اتفاقا با روشی که گفتی هویه های هفت تیری ولر تعمیرگاهم کار میکنه
چون کلید این هویه ها خیلی زود بدلیل جرقه خراب میشه لذا با استفاده از ترایاک و بدون دیاک و فقط با یک مقاومت حدود ۴۷ کیلو و ترایاک میتونیم هویه را خاموش و روشن کنیم
بطوریکه جریان گیت که با ۴۷ کیلو سری شده و خیلی ناچیزه توسط کلید قطع و وصل میشه و ۱۰۰ سال دیگه هم کلید جرقه ای نمیزنه و سالم میمونه

اما بحث دیمر فقط خاموش و روشن کردن نیست و باید بتونه ولتاژهای دلخواه را به ما بده و لذا در اغلب موارد وجود دیاک و خازن اجتناب ناپذیره

طرز کار دیمر بشرح زیر است

مقدمه
ابتدا باید بدونی که برق شهر از صفر ولت شروع میشه و بشکل سینوسی بیشتر و بیشتر میشه تا ۳۱۰ ولت بالا میره و اینجا بسمت پایین میاد و لذا ولتاژ کمتر و کمتر میشه تا به صفر ولت برسه
حالا جای مثبت و منفی عوض میشه یعنی اگه قبلا سیم فاز دارای ولتاژ مثبت بود الان سیم فاز دارای ولتاژ منفی میشه و همون داستان ادامه پیدا میکنه

از طرفی باید بدونی که دیاک ها قادرند از عبور و هدایت ولتاژ های تا ۳۰ ولت جلوگیری کنند ولی ۳۰ ولت ببینن زیرش میزان و دیگه نمیتونن مانع عبور ولتاژ بشن مگر دوباره ولتاژ کم بشه که مجددا مانع میشن

و ترایاک قطعه ای است که قادر به هدایت ولتاژ متناوبه
و اگه تحریک بشه دیگه خاموش نمیشه تا زمانیکه ولتاژ یا جریان خروجی (a1,a2) صفر بشه
بعبارت دیگر وقتی ترایاک روشن بشه دیگه تا پایان نیم سیکل نمیتونی خاموشش کنی

اما عملکرد دیمر

ابتدا خازن c1 در مدت زمانی که توسط پتانسیومتر قابل تنظیمه ، شروع به شارژ میکنه و به ۳۰ ولت میرسه و وقتی ۳۰ ولت بشه از دیاک عبور میکنه و گیت ترایاک را تحریک میکنه و روشنش میکنه و تا پایان نیم سیکل هدایت میکنه و پایان نیم سیکل خاموش میشه و داستان در نیم سیکل های بعدی تکرار میشه

حالا فرض کنید نیم سیکل برق شهر که از صفر بسمت ۳۱۰ ولت درحال افزایش است وضعیت پتانسیومتر را بگونه ای تنظیم کردیم که وقتی ولتاژ برق شهر مثلا ۱۰۰ ولت بشه ولتاژ خازن ۳۰ ولت میشه بنابرین ترایاک روشن و از ۱۰۰ ولت به بعد تا پایان نیم سیکل را هدایت میکنه و اگر دیگه به پتانسیومتر دست نزنیم ، همیشه این دیمر در هر نیم سیکل بعد از ۱۰۰ ولت را هدایت میکنه و بنابرین ولتاژ موثر برق شهر که همیشه ۲۲۰ ولته با این دیمر ، کمتر از ۲۲۰ میشه و مثلا ۱۹۰ ولت موثر بهمون میده.

حالا پتانسیومتر را میچرخانی جوریکه مقاومتش بیشتر بشه که دراینصورت مدت بیشتری طول میکشه تا ولتاژ خازن بمقدار ۳۰ ولت شارژ بشه و لذا وقتی ۳۰ ولت میشه که برق شهر مثلا ۱۳۰ ولته
بنابرین حالا دیمر برای همیشه تا. ۱۳۰ ولت را حذف میکنه و بعد از ۱۳۰ ولت را هدایت میکنه و لذا ولتاژ موثر از حالت قبل هم کمتر میشه و مثلا ولتاژ موثر ۱۷۰ ولت بهمون میده

و بهمین ترتیب هر چقدر مقاومت پتانسیومتر را بیشتر کنی بخش بیشتری از هر نیم سیکل برق شهر را حذف میکنی و ترایاک در هر نیم سیکل خیلی دیرتر روشن میشه چون ولتاژ خازن در زمان طولانی تری ۳۰ ولت میشه.

اما اگه بخوایم بیشترین ولتاژ و تقریبا کل برق شهر را هدایت کنه باید پتانسیومتر صفر اهم باشه که فورا خازن بمقدار ۳۰ ولت برسه و لذا وقتی برق شهر ۳ح ولت بشه فورا خازن ۳۰ ولت میشه و تقریبا در اوایل نیم سیکل ، ترایاک روشن میشه و تا انتهای هر نیم سیکل هدایت میکنه و به این ترتیب تقریبا کل هر نیم سیکل برق شهر را بهمون بده .

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد ممنون از راهنمایی شما
استاد ترایاک مثل ماسفت ها نیستند که هر چقدر ولتاژ گیت بیشتر باشه هدایت بین پایه های a1 و a2 هم بیشتر بشه؟

با توجه به اینکه المنت 60 واتی یک مقاومتی داره و سری شده اگر المنت وات بالاتری بزاریم (مقاومت المنت بیشتر شده) توی سرعت شارژ خازن تاثیر گذاره دیگه؟

و دیگه اینکه چون ولتاژ AC داریم و فرکانس 50 هرتز مقدار این خازن خودش هم مقاومتی تولید میکنه درسته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

ln0a_61218_861.jpg

سوالات من اینجا اینه

IMG_20181231_004107_520.jpg

بخش هاشور قرمز مقداری از هر نیم سیکل است که دیمر بهمون میده بطوریکه در اولین شکل مقاومت پتانسیومتر زیادتر از بقیه است و لذا زمان بیشتری طول میکشه تا خازن شارژ و دیاک تحریک بشه بنابرین بخش هاشور قرمز که بهمون میده کمتر از دو شکل پایینی است
و پایین ترین شکل موج زمانی است که مقاومت پتانسیومتر خیلی کمتر است و لذا خازن زودتر شارژ شده و لذا دیاک و ترایاک زودتر تحریک شده و لذا بخش هاشور قرمز که بهمون میده بیشتر از دو شکل بالاست

بخش هاشور سیاه در شکل ها توسط دیمر حذف شده

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
استاد ممنون از راهنمایی شما
استاد ترایاک مثل ماسفت ها نیستند که هر چقدر ولتاژ گیت بیشتر باشه هدایت بین پایه های a1 و a2 هم بیشتر بشه؟

با توجه به اینکه المنت 60 واتی یک مقاومتی داره و سری شده اگر المنت وات بالاتری بزاریم (مقاومت المنت بیشتر شده) توی سرعت شارژ خازن تاثیر گذاره دیگه؟

و دیگه اینکه چون ولتاژ AC داریم و فرکانس 50 هرتز مقدار این خازن خودش هم مقاومتی تولید میکنه درسته

کلا ترایاک و تریستور و دیاک سه قطعه ای هستند که دیجیتالی و صفر و یک عمل میکنند یعنی یا هدایت میکنه یا اصلا هدایت نمیکنه چیزی بینابین نداریم که با گیت کم و زیادش کنی
گیت یا تحریک میشه یا نمیشه
اگه بشه کل ورودی به خروجی میره و اگه تحریک نشه ذره ای به خروجی نمیره.

اما اینکه مقاومت بار دیمر در سرعت شارژ خازن موثره بهیچ عنوان اثری نداره
چرا؟
چون مقاومت ضعیف ترین بار مثلا لامپ خواب کوچکتر از ۵ کیلو است و ازآنجاکه مجاز نیستیم خازن را با مقاومت کوچکی به برق شهر متصل کنیم لذا مجبوریم مقاومت ثابتی با خازن سری کنیم که از ۵ کیلو بزرگتره و بدین معنی است که مقاومت سری با خازن تا حدود ۱۰ کیلو اساسا بی اثره و لذا بار چه ۱ اهم یا ۵ کیلو اهم باشه هیچ اثر بدی روی سیستم نداره
چه رسد به ۶۰ وات که مقاومتش ۸۰۰ اهمی است و توان بالاتر که مقاومتش کمتر از ۸۰۰ اهم است

از طرفی مقاومت پتانسیومتری که در نقشه هست باید حدود ۵۰۰ کیلو باشه و لذا ابتدای پتانسیومتر با چرخش بسیار بسیار بسیار ناچیز بیشتر از ۱۰ کیلو و بی اثره لذا مقاومت سری ۱۰ کیلو توسط این نقشه اساسا احساس نمیشه که مقاومت های کوچکتر از ۱ کیلو اثری در شارژ خازن داشته باشه

شبیه این مثال که تصور کنی اگه راننده کامیون ناهار خودش را در کامیون بذاره سرعت کامیون کم میشه و لذا غصه بخوره و فکر کنه که ناهار با خودش ببره یا نه

درخصوص مقاومت خازن
خازن دارای خصوصیاتی است که یکی از آنها ذخیره ولتاژه و اینجا از این خاصیت استفاده شده و لذا کم کم شارژ میشه تا به ۳۰ ولت برسه و تخلیه میشه و در سیکل بعدی همین عمل تکرار میشه و از خاصت دیگه خازن استفاده نمیشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
استاد از همین خاصیت دیمر میشه یک پالس مربعی درست کرد که به فرض یک LED دو ثانیه روشن و 1 ثانیه خاموش باشه؟

درود

معلومه متوجه نشدی

برق شهر سینوسی است و کار دیمر اینه که بخشی از این سینوسی را بدلخواه ما مطابق شکلی که در پست قبل پیوست کردم حذف کنه
یعنی فقط بخش قرمز بدلخواه ما انتخاب میشه که ممکنه کل برق شهر باشه ممکنه نصف برق شهر باشه یا بیشتر یا کمتر همین
بنابرین در هر نیم سیکل سینوسی بخشی را برش میده و کنار میذاره و هیچ کار دیگری ازش برنمیاد که سینوسی را مربعی کنه ولی میتونی آخرای سینوسی که مثلا از ۱۰ ولت بسمت صفر میره بگیری و بقیه را حذف کنی
دراینصورت ماکزیمم ولتاژی که میگیری ۱۰ ولته
و قس علیهذا

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد وقتی خازن 30 ولت داره و تخلیه میشه و ترایاک هدایت میکنه و لامپ روشن میشه این چرخه مدام تکرار میشه؟

چون ما همیشه عادت داریم برای باز کردن موضوع یک سیکل رو موشکافی کنیم دیگه نمیفهمیم چرخه که تکرار میشه چه جوری میشه انگار فقط عادت به ولتاژ DC داریم

این ولتاژ AC نبود چه خوب بود همش گرفتاری دارم تو تحلیلش:crying:

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد رفتار خازن توی این دو حالت رو بهم میگید چه جوریه؟یعنی از لحاظ شارژ و دشارژی که میکنه و جایی که مقاومت خازن هدف هست بلکه مخم راه بده بفهمم
خازن و مقاومت سری و موازی در دو ولتاژ dc و AC

حالت موازی
3j6z_cap001.jpg

-------------------------------------------
حالت سری
h109_cap002.jpg

بالا