آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل دیمر مورد نظر علاقمندان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
چندسال پیش سفارشی داشتم برای ساخت دستگاههای کنورترهای 3فاز تریستوری جوشکاری توان بالا که بازاری دارند و آنها را به پیمانکارهای ساختمانی و سوله سازها و .... اجاره میدهند و حتی دیده بودم توی آب فلزکاری هم استفاده دارند.یک برد چینی داشت بسفارش یک شرکت در شیراز . علیرغم اینکه برد هر 3-4 ماه میسوخت آنقدر ارزان بود که ارزش طراحی و ساخت نداشت.تجربه خوبی بود و آنجا بود که به اهمیت آیسی اورجینال ( و طراحی آن ) TCA785 پی بردم.استفاده نکردن و نداشتن RAM دندان اره ای در اینگونه مدارات اجتناب پذیر است.میخواستم 3 تا موج دندان اره ای همفاز برق ac 3فاز درست کنم و ....... استاد شما مداری از دیمر سه فاز کاملا متقارن ندارید.همانطور که میدانید این تریستورهای غول را نمیشه با دیاک روشن کرد.آن برد چینی به اندازه 2/3 یک ورقه آچار وبا کلی مدار و آپ امپ lm324 و اپتوکوپلر و .... ساخته شده بود.تریستورها هم 70 ولت بودند که از یک ترانسفورماتور 3فاز تغذیه میشدند ( امیدوارم درست یادم مونده باشه).بظرتان چیه بحث را پر بار تر کنیم.هرچند متاسفانه کاری دارم و شاید طبق معمول تا مدتها در دسترس نباشم .

درود

هدف شما رو متوجه نشدم اگه جوشکاری dc مورد هدفه استفاده از دیمر برای جوشکاری پاسخ خوبی نداره
اما در هر زمینه ای خواستار نقشه ای باشی متاسفانه از این حیث توانایی خوبی ندارم و آرشیوی برای نقشه پیش بینی نکردم ولی استاد عزیزم جناب آقای رجبی توانایی و پتانسیل منحصربفردی دارند خطاب به ایشان درخواست فرمایید محقق میشه.
و اگه نقشه دیمری مورد نظر شماست مطرح فرمایید هرچند اساس کار دیمر همینه که تقدیم کردم فقط ممکنه پالس آتش بطرق مختلف و با آی سی و دقت بالاتری تامین بشه که اثری در ماهیت تحلیل نداره

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد دستگاه هایی مثل سشوار صنعتی هم برای کنترل دور موتور از همین روش استفاده میکنه؟
چون یکبار بازش کردم ترایاک و اپتو ترایاک توش دیدم
یک پتانسیومتر هم داشت برای کنترل گرما و دور موتور

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد دستگاه هایی مثل سشوار صنعتی هم برای کنترل دور موتور از همین روش استفاده میکنه؟
چون یکبار بازش کردم ترایاک و اپتو ترایاک توش دیدم
یک پتانسیومتر هم داشت برای کنترل گرما و دور موتور

درود

همینطوره
کنترل سرعت جاروبرقی و دریل و برخی سشوارها و کنترل حرارت المنت ها و کنترل نور میکروسکوپ ها و امثالهم جملگی با همین روش است
و اگه مثلا حرارت سشوار شما بصورت پله ای در دو مرحله فقط کم و زیاد میشه شما میتونی با اضافه کردن دیمر بصورت پیوسته حرارت را کنترل و با مقدار دلخواه استفاده کنی
و یا دریل هایی که فاقد دیمر هستند و بسرعت مته را خراب میکنه و مته میسوزه و کند میشه میتونی مجهز به کنترل سرعت کنی که مته نسوزه
و قس علیهذا ، کاربرد وسیعی داره

اگه یک برد از داخل جاروبرقی اوراق ( که به وفور پیدا میشه ) خارج کنی خودشه و میتونی تعمیرش کنی و ازش استفاده کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد یک جایی الان خوندم که این مدار دیمر با خازن هم یک ایراد دیگری داره که گفته
"اگه ولوم رو جوری تنظیم کنیم که لامپ با حداقل نور روشن بشه و کمترین توان رو مصرف بکنه ، بعد از خاموش و روشن کردن دوباره امکان روشن نشدن لامپ وجود داره که این مطلب یه عیب محسوب میشه"

و به جاش این مدار این رو پیشنهاد کرده
jqse_دیمر-با-ثبات-300x159.png

این قضیه که گفته شده درسته؟
آیا این مدار پیشنهاد میشه و بدون ایراد هست؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد یک جایی الان خوندم که این مدار دیمر با خازن هم یک ایراد دیگری داره که گفته
"اگه ولوم رو جوری تنظیم کنیم که لامپ با حداقل نور روشن بشه و کمترین توان رو مصرف بکنه ، بعد از خاموش و روشن کردن دوباره امکان روشن نشدن لامپ وجود داره که این مطلب یه عیب محسوب میشه"

و به جاش این مدار این رو پیشنهاد کرده
jqse_دیمر-با-ثبات-300x159.png

این قضیه که گفته شده درسته؟
آیا این مدار پیشنهاد میشه و بدون ایراد هست؟

درود

متوجه نشدم
یعنی چی
مثلا با چه ولتاژی نمیتونه روشن بشه؟
هر چیزی در اینترنت بود دلیل صحت نیست . چرت و پرت زیاده
میخوای توی اینترنت هر چی دیدی بپرسی درسته یا نه ؟
فقط مونتاژ و تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
چشم استاد:biggrin0:
من این دیمر رو میبندم در اولین فرصت
اگر تا الان نبستم به خاطر اینه که ترایاک مورد نیازم نبوده و ندارم در اولین فرصت تهیه میکنم و می بندم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا