آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: افزایش وات دیود زینر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
این جدول مشخصات دیود زنر سری 1n47 که یک وات است میباشد میبینید که ماکزیمم جریان زنر 3.3 ولت 276 میلی آمپر و ماکزیمم جریان زنر 100 ولت 9 میلی آمپره
مشاهده فایل‌پیوست 152908

درود بر شما
اگه جریان و ولتاژ را در هم ضرب کنید نزدیک به ۱ واته و اختلاف ناچیز بدلیل محاسبات کلاسیک و ایده آل با واقعیات عینی است
لذا زینر ۱۰۰ ولتی ۱ وات میتونه ۱۰ میلی آمپر یا یکصدم آمپر تحمل کنه در حالیکه ۳.۳ ولتی ۱ وات میتونه ۳۰۰ میلی آمپر یا سه دهم آمپر تحمل کنه ( البته در محیط ایده آل) و جدول مشخصات واقعی منتشره هم گویای همین اصوله

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
با تشکر از توضیحات استاد غزال پس زنر صد ولت نه میلی امپر مثل خودرویی با صد کیلومتر سرعت و وزن 9 کیلوگرم و زنر 3.3 مانند کامیونی با سرعت 3.3 کیلومتر سرعت با وزن 276 کیلوگرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
با تشکر از توضیحات استاد غزال پس زنر صد ولت نه میلی امپر مثل خودرویی با صد کیلومتر سرعت و وزن 9 کیلوگرم و زنر 3.3 مانند کامیونی با سرعت 3.3 کیلومتر سرعت با وزن 276 کیلوگرم

درود

اگه بخوایم با پدیده های ملموس و قابل هضم شبیه سازی کنیم
زینرها دقیقا شبیه حوضچه هایی هستند که ۳ مشخصه مهم دارند
۱- ازتفاع آب که معادل ولتاژه
یعنی زینر ۳ ولتی حوضچه ایست که ارتفاعش ۳ متره و آب اضافی سرریز میکنه و همیشه ۳ متر آب در اختیار میذاره

۲- ماکزیمم جریان حوضچه معادل ماکزیمم جریان زینره
یعنی زینر ۱ آمپری حوضچه ایست که قادره در ثانیه تا ۱ مترمکعب آب بهمون بده و اگه بیشتر ازش بکشی تحمل نمیکنه و مسیر عبور آب داغون میشه.

۳- قدرت حوضچه که معادل توان زینره
و درواقع استحکام بدنه حوضچه یا زینر را مشخص میکنه
یعنی زینر ۱ واتی حوضچه ایست با استحکاماتی قویتر از نیم وات یا دو دهم وات و لذا میتونه جریان بیشتری نسبت به این دو تحمل کنه
دو مشخصه ماکزیمم جریان و قدرت گویای استحکام زینره و دانستن یکی از این دو کافیه و دیگری قابل محاسبه است.

و زینرها بر اساس قدرت و ولتاژ تولید و عرضه میشن و جریان ماکزیمم قابل محاسبه است .
اما مشکل اینجاست که زینرها با هر قدرتی وجود ندارن و معمولا تا ۱ وات بسادگی پیدا میشه
و طبق رابطه توان یا قدرت ، در زینرهایی با قدرت یکسان ، هر زینری که ارتفاع یا ولتاژ بالاتری داره لزوما جریان کمتری تحمل میکنه
بهمین دلیل در ولتاژهای بالا با مشکل مواجه میشیم بطوریکه قادر به تحمل جریان دلخواه ما نیست و بزودی میسوزه
اما با توجه به قواعد بالا میتونیم از چند حوضچه با ارتفاع کمتر ولی با همون قدرت که میتونه جریان بیشتری تحمل کنه استفاده کنیم و اونا رو رویهم سوار یا درواقع سری کنیم و به این ترتیب با همین زینرهای ولتاژ پایین موجود میتونیم زینر ولتاژ بالای قدرتمند یا حوضچه ای با ارتفاع زیاد و مستحکم بسازیم که جریان چندین برابر زینر ولتاژ بالای معمولی را تحمل کنه.

ازآنجاکه من همیشه از زاویه ای ، الکترونیک را بررسی کردم که قادر باشم طول عمر دستگاهها را افزایش بدم لذا در این خصوص مهارت قابل توجهی دارم و کفر و کائنات قطعات را به تفصیل مورد بررسی و تحقیق قرار دادم و اگه نظری دارم با احتمال بسیار بالا درسته
اما اگه کسی بتونه خطای منو ببینه با تمام وجود خوشحال میشم و حتما بنحو شایسته ای این لطف را جبران میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
سلام
چرا بجای 1n1N4756 از دیود پرقدرتی مثل 1n5368 ویا P6KE51 استفاده نمی کنید؟قبلا نو بازار بود.

درود

زیرا عرضه قطعات بر اساس میزان تقاضاست و متقاضیان زینر ۵ وات بسیار اندک هستند و لذا نمیتونی بسادگی تهیه کنی ، بخصوص که توانایی استفاده از قطعات موجود تعمیرگاه ، موجبات تسریع و افزایش کیفیت تعمیر را فراهم میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا