آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: افزایش وات دیود زینر

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود ///دوستان دیود زینر 1n4756را هر چه گشتم نتونستم پیدا کنم میخواستم بدونم میتونم به جای اون که زینر 47ولت 1وات هستش از 2 تا زینر 47 ولت نیم وات به صورت موازی استفاده کنم ؟لطفا راهنمایی فرمایید

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود دوباره //قبلا هم خودم این کار را میکردم ولی یکی از دوستان میگفت ممکنه ایجاد اشکال کنه چون جای استفاده میشه خیلی حساس هستش

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,501
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام دوست عزیز با موازی کردن زینر نمیتوانی وات ان را بالا ببری
اگر ذقتش در یک ولت در مدارتون مهم نیست از دو زینر 24 ولت موازی استفاده کن که میشه 28 ولت

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
سلام دوست عزیز با موازی کردن زینر نمیتوانی وات ان را بالا ببری
اگر ذقتش در یک ولت در مدارتون مهم نیست از دو زینر 24 ولت موازی استفاده کن که میشه 28 ولت

با درود //دوست گرامی مدارش حساس هستش و 1 ولت را نمیشه کاریش کرد //در ضمن سری منظورتون هست دیگه؟حالا اگر ولتاژ های مختلف مثلا یدونه 23 ولت با یدونه 24 ولت با هم سری کنم جواب میده؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
با درود //دوست گرامی مدارش حساس هستش و 1 ولت را نمیشه کاریش کرد //در ضمن سری منظورتون هست دیگه؟حالا اگر ولتاژ های مختلف مثلا یدونه 23 ولت با یدونه 24 ولت با هم سری کنم جواب میده؟

بردیا جان شما که انقدر مدارت حساس هست چرا ریسک میکنی و چرا به دنبال تهیه زینر فابریک نیستی؟

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
احتمالا زینر ماله
پاور دوازده ولت ده امپر نیست چون من هم این مشگل رو دارم فعلا جاش از یک دیاک سی ولت استفاده کردم اما نمیدونم کارکنه مدت طولانی موازی کردن هیچ ایرادی نداره ودر واقع انگار دیود بزرگتر به دوعدد کوچکتر تقسیم شده اما بنظر من ازسه تا موازی استفاده کن که کم نیاره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
با درود ///دوستان دیود زینر 1n4756را هر چه گشتم نتونستم پیدا کنم میخواستم بدونم میتونم به جای اون که زینر 47ولت 1وات هستش از 2 تا زینر 47 ولت نیم وات به صورت موازی استفاده کنم ؟لطفا راهنمایی فرمایید

درود

لینکی که در پیام خصوصی معرفی فرمودید ناقص بود و لذا امیدوارم همین تاپیک آخرین موضوعی که مطرح فرمودید مورد نظر شما باشه.

افزایش قدرت زینر بصورت موازی ناممکنه
حتی در دیودها و ترانزیستورهای کاملا مشابه نیز صحیح نیست و برای موازی کردن آنها تمهیداتی مورد نیازه که عوارضی داره
زیرا بدون‌تردید دو قطعه کاملا مشابه در دنیا وجود نداره و بهمین دلیل بواسطه تفاوت بسیار بسیار ناچیز هم عمده جریان را یکی از قطعات موازی تحمل میکنه

و زینرهای موازی که خیلی بدتر میشه و لذا موازی کردن در زینرها بطریق اولی نادرسته

اما راه حل
۱- استفاده از ترانزیستور که احتمالا مورد علاقه شما نیست.
۲- زینرهای سری مشابه : بطوریکه مجموع ولتاژ زینرهای سری مشابه ، معادل زینر دلخواه بشه و هر چقدر تعداد زینرها بیشتر باشه قدرت هم بیشتر میشه
مثلا برای ۴۰ ولت بهتره دو تا ۲۰ ولت یا ۴ تا ۱۰ ولت استفاده کنی.
البته اگه قادر به ارائه نقشه مربوطه باشید شاید راه دیگری برای کاهش فشاز زینر باشه و نیاز به افزایش قدرت نباشه (شاید)

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
درود

لینکی که در پیام خصوصی معرفی فرمودید ناقص بود و لذا امیدوارم همین تاپیک آخرین موضوعی که مطرح فرمودید مورد نظر شما باشه.

افزایش قدرت زینر بصورت موازی ناممکنه
حتی در دیودها و ترانزیستورهای کاملا مشابه نیز صحیح نیست و برای موازی کردن آنها تمهیداتی مورد نیازه که عوارضی داره
زیرا بدون‌تردید دو قطعه کاملا مشابه در دنیا وجود نداره و بهمین دلیل و لذا بواسطه تفاوت بسیار بسیار ناچیز هم عمده جریان را یکی از قطعات موازی تحمل میکنه

و زینرهای موازی بطریق اولی نادرسته

اما راه حل
۱- استفاده از ترانزیستور که احتمالا مورد علاقه شما نیست.
۲- زینرهای سری مشابه : بطوریکه مجموع ولتاژ زینرهای سری مشابه ، معادل زینر دلخواه بشه و هر چقدر تعداد زینرها بیشتر باشه قدرت هم بیشتر میشه
مثلا برای ۴۰ ولت بهتره دو تا ۲۰ ولت یا ۴ تا ۱۰ ولت استفاده کنی.
البته اگه قادر به مشخص کردن مورد استفاده و نقشه مربوطه باشید شاید راه دیگری برای کاهش فشاز زینر باشه و نیاز به افزایش قدرت نباشه (شاید)

سپاس
استاد جان انتخاب درست ظرفیت زینر و همچنین مقاومت سری آن برای تثبیت ولتاژ به چه صورت هست به عنوان مثال برا تثبیت ولتاژ 24 ولت بعد از خروجی پل دیود و خازن ؟
و اینکه چرا هیچ ترانزیستور و زینری ظرفیت یکسانی ندارند؟ به خاطر شرایط محیطی ساخت آن در کارخانه هست؟
باتوجه به اینکه موضوع فوق ربطی به تایپیک دوستمون ندارد ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد جان انتخاب درست ظرفیت زینر و همچنین مقاومت سری آن برای تثبیت ولتاژ به چه صورت هست به عنوان مثال برا تثبیت ولتاژ 24 ولت بعد از خروجی پل دیود و خازن ؟
و اینکه چرا هیچ ترانزیستور و زینری ظرفیت یکسانی ندارند؟ به خاطر شرایط محیطی ساخت آن در کارخانه هست؟
باتوجه به اینکه موضوع فوق ربطی به تایپیک دوستمون ندارد ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

زنر رو که با توجه با ولتاژت انتخاب میکنی و مقدار جریانی که قرار هست ازش عبور کنه
برای انتخاب مقدار مقاومت سری باهاش هم باید ولتاژ خروجی رو منهای ولتاژ زنر کنی تقسیم بر ماکزیمم جریان قابل تحمل زنر
vi-vz/iz

بالا