آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: تحلیل مدار سویچینگ 12 ولت 2 آمپر توسط اساتید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بابت توقع بی جا و طرز فکر اشتباه در این مورد از شما و دیگران عذر خواهی میکنم
من قصد دلخراشی شمارو نداشتم که متاسفانه این اتفاق افتاد دیگران ونتنها شما هیچ وظیفه در قبال اراعه خدمات در هرزمان و مکان ندارید و اگر این باشد یک لطف بزرگ است
این فضا مجازیست و من در خصوص زندگی و مشغله و مشکلات شما اطلاعی ندارم بابت اتلاف وقت شما هم بسیار پوزش میطلبم و اگر فرض بر این که این فضا ایده آل بود نباید این توقع را از مخاطب داشت.

درود

متاسفانه نتونستم در حجم معقولی بقیه پاسخ را تقدیم کنم
اما احتمالا،فردا تکمیل و تقدیم میکنم

از لطف شما سپاسگزارم و عرایض قبلی ارتباط چندانی با شدت مشغله نداره و اگه تمام وقت آزاد بودم توجیه گر استنباط شما نبود

به هر تقدیر من هرگز نگفتم بلد نیستم که تصور کنید مخفی میکنم بلکه اتفاقا ترانس سوئیچینگی که من به وفور ساختم ، باور نمیکنم هیچ تولید کننده ای در دنیا قادر باشه ایده آلتر و دقیق تر از من بسازه البته ادعا نمیکنم هیچکس نمیتونه مشابه من بسازه بلکه اطمینان دارم کسی نمیتونه ارزنده تر و ایده آلتر از من بسازه یعنی بسیارانی قادرند مشابه من بسازند اما من از طریق محاسبه نمی پیچم بلکه بروشی که بارها تقدیم کردم سیم پیچی میکنم .

و حیرتم از اینه درحالیکه محاسبه ترانس سوئیچینگ در قبال فقط یکی از باران اطلاعات محرمانه ای که متعلق به خودم است و در دنیا توسط من منتشر شده مثلا تست دقیق ترانزیستور داخل مدار ( با روش متفاوت با دیگران و بسیار دقیق )و یا تست آپ امپ داخل مدار ( که باورکردنی نبوده ) و بسیار بسیار ارزشمندتر از محاسبه ترانس است و براجتی و به وفور اینگونه اطلاعات را منتشر کردم و حتی برای دریافت اجباری تشکر هم هیچیک از پست ها را بصورت مخفی تنظیم نکردم ، چطور ممکنه اطلاعات غیرمحرمانه و کلاسیک محاسبه ترانس که در منابع فراوانی منتشر شده و قابل دسترسی است مخفی کنم ؟

و پاسخ ندادی که کجا پاسخ شما را دریغ کردم و حتی بهترین روش ساخت ترانس سوئیچینگ را تقدیم کردم و برات ثابت میکنم شخص یا شرکتی که تصور میکنی در ساختن ترانس سوئیچینگ از محاسبه علمی استفاده میکنه سخت در اشتباهی مگر اینکه کلیه ترانس ها را در شرایط یکسانی تولید کنه .

و از کجا میدانید ترانسش ایده آله ؟

در سوئیچینگ حتی خطای نیم دور هم با عوارضی همراه میشه اما من با چشمم دیدم که در تولیدات ایرانی حتی با تلرانس و خطای ۱۰ دور پیچیده میشه ،چون ملاک و معیارشون اینه که یه چیزی تولید بشه و به طول عمر و بازدهی و حرارت و نویز و غیره کمترین توجهی ندارند زیرا وقتی میتونن شما رو با مدرک فوق لیسانس مرتبط با الکترونیک فریب بدهند دلیلی برای ساختن ترانس ایده آل ندارند .

کوتاه سخن اینکه من حتی برای سیم پیچ ترانس سادهٔ هسته آهنی برای فرکانس ۵۰ که بسیار ساده است به محاسبه علمی بسنده نمیکنم و قبول ندارم چه رسد به سوئیچینگ چرا ؟

چون کافیه فقط به اطلاعات دقیق یکی از فاکتورهای لازم ازجمله ناخالصی سیم مسی و یا جنس و ضریب هسته دسترسی نداشته باشم که ندارم دراینصورت بازدهی و طول عمر ترانس هسته آهنی هم بشدت افت میکنه بطوریکه زیادی داغ میکنه و یا کاملا خنکه که هر دو نشانه حاکی از عیوب و عوارض خطاهاست.

اما با سعی و خطا ، در زمان کوتاهی قادریم ایده آلترین ترانس را بسازیم ، زیرا نتیجه عملی کار ملاک ماست و هیچ نیازی به ضرایب و ناخالصی سیم و فرکانس و غیره نداریم و تا جایی که افزایش تعداد دور موجب بهبود جریاندهی میشه افزایش میدیم و جایی که دیگه افزایش تعداد دور موجب کاهش بازدهی میشه تعداد دور را کاهش میدیم و به این ترتیب ترانسی با دقت بینظیر خواهیم ساخت که دقیقا منطبق با ضرایب و کلیه نکات لازم است
درواقع ما ترانس را محاسبه میکنیم که نزدیک به ایده آل بلشه اما من ترانس نزدیک به ایده آل میسازم که خودبخود منطبق با علوم فعلی و حتی علوم آینده است

بقیه فردا

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
بعد از اینکه تعداد دورهای سیم پیچ اولیه و ثانویه و همچنین قطر سیم های لاکی بدست اومد نوبت به محاسبه مقدار سیم لازم برای خرید می باشد که با توجه به قیمت کیلویی 100هزارتومان برآورد هزینه سنجیده تره
مشاهده فایل‌پیوست 164521

برای محاسبه وزن سیم لازم برای ثانویه به روش فوق عمل می کنیم
n2=29
d2= 3 + 3
L2 = 29 * 24 = 696 cm یا حدود 7 متر
وزن سیم نمره 3 هر متر آن 62.9 گرم
چون سیم پیچ ثانویه به صورت دولایه می باشد
طول آن را n2= 7 + 7 که حدودا برابر n2= 14 متر در نظر می گیریم
که برابر 880 گرم می شود که با توجه به دست پیچ بودن آن را یک کیو گرم در نظر می گیریم w2= 14 * 62.9

پیوست‌ها

• 120.7 کیلوبایت بازدیدها: 141
آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
بعد از اینکه تعداد دورهای سیم پیچ اولیه و ثانویه و همچنین قطر سیم های لاکی بدست اومد نوبت به محاسبه مقدار سیم لازم برای خرید می باشد که با توجه به قیمت کیلویی 100هزارتومان برآورد هزینه سنجیده تره
مشاهده فایل‌پیوست 164521

برای محاسبه وزن سیم لازم برای ثانویه به روش فوق عمل می کنیم
n2=29
d2= 3 + 3
L2 = 29 * 24 = 696 cm یا حدود 7 متر
وزن سیم نمره 3 هر متر آن 62.9 گرم
چون سیم پیچ ثانویه به صورت دولایه می باشد
طول آن را n2= 7 + 7 که حدودا برابر n2= 14 متر در نظر می گیریم
که برابر 880 گرم می شود که با توجه به دست پیچ بودن آن را یک کیو گرم در نظر می گیریم w2= 14 * 62.9

و اما نکات پایانی
دوستمان سویچینگ 12ولت 2 آمپر خواسته بودن که توانی معادل 24 وات دارد ولی در اینجا با توان 1200 وات ارائه گردید.
هدف اصلی بنده ارائه یک روش ساده برای محاسبه و سیم پیچی یک ترانس تروئیدی یا حلقوی بود.

شما اگه از همین روش برای توان های کمتر هم می توانید استفاده کنید منتهی تا یه حدی که سیم لاکی سیم پیچ اولیه شما کمتر از 0.15 میلی متر نباشد که پیچیدن آن سخت می شود

نکته بعدی اینکه شما به روش معکوس هم می توانید عمل کنید یعنی که هسته در اختیار دارید و می خواهید توان خروجی هسته را بدست بیاورید . بدین صورت که مساحت برش فرضی هسته را بدست آورده و آن را به توان 2 برسانید قدرت ترانس شما بدست می آید
در این مثال ، مساحت هسته 35 سانتی متر مربع است به توان 2 می رسانیم قدرتی معادل 1225 وات می دهد

آخرین نکته برای پیچیدن هسته های تروئید از شکل زیر کمک می گیریم
چوب.jpg

انشالله اگه عمری باقی بود و اجل مهلتمان داد بصورت عملی هم این پست را انجام داده منتهی در توان کمتر و نتیجه را به اطلاع دوستان می رسانیم و در مراحل بعدی بصورت سویچینگ ادامه می دهیم

به امید پیروزی بر ویروس منحوس کرونا و آرزوی صحت و سلامتی برای تمام دوستان
book.png
منبع مطلب برای مراجعه و اطلاعات بیشتر

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
و اما نکات پایانی
دوستمان سویچینگ 12ولت 2 آمپر خواسته بودن که توانی معادل 24 وات دارد ولی در اینجا با توان 1200 وات ارائه گردید.
هدف اصلی بنده ارائه یک روش ساده برای محاسبه و سیم پیچی یک ترانس تروئیدی یا حلقوی بود.

شما اگه از همین روش برای توان های کمتر هم می توانید استفاده کنید منتهی تا یه حدی که سیم لاکی سیم پیچ اولیه شما کمتر از 0.15 میلی متر نباشد که پیچیدن آن سخت می شود

نکته بعدی اینکه شما به روش معکوس هم می توانید عمل کنید یعنی که هسته در اختیار دارید و می خواهید توان خروجی هسته را بدست بیاورید . بدین صورت که مساحت برش فرضی هسته را بدست آورده و آن را به توان 2 برسانید قدرت ترانس شما بدست می آید
در این مثال ، مساحت هسته 35 سانتی متر مربع است به توان 2 می رسانیم قدرتی معادل 1225 وات می دهد

آخرین نکته برای پیچیدن هسته های تروئید از شکل زیر کمک می گیریم
مشاهده فایل‌پیوست 164522

انشالله اگه عمری باقی بود و اجل مهلتمان داد بصورت عملی هم این پست را انجام داده منتهی در توان کمتر و نتیجه را به اطلاع دوستان می رسانیم و در مراحل بعدی بصورت سویچینگ ادامه می دهیم

به امید پیروزی بر ویروس منحوس کرونا و آرزوی صحت و سلامتی برای تمام دوستان
مشاهده فایل‌پیوست 164523
منبع مطلب برای مراجعه و اطلاعات بیشتر

با تشکر از شما دوست گرامی
زحمت فراوانی کشیدید
ای کاش در تاپیک مستقلی قرار میدادید تا بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت
از مدیران سوال نمایید اگر قابل انتقال باشد در تاپیک مستقل با عنوان مناسب انتقال دهید

ضمن اینکه اگر زحمتی نباشد در فرصتی آموزش روش پیچیدن خود هسته را نیز قرار دهید
مثلا جنس ورق چی باشه ؟
از چه ورقهایی میشه استفاده کرد

ورقه ها چگونه عایق شود
چگونه پیچیده شود و.....

لطفا با عنوان مناسب و تاپیک مستقل باشه تا بهتر و بیشتر مورد توجه علاقمندان قرار بگیره

قبلا سپاسگزار از لطف شما میباشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بابت توقع بی جا و طرز فکر اشتباه در این مورد از شما و دیگران عذر خواهی میکنم
من قصد دلخراشی شمارو نداشتم که متاسفانه این اتفاق افتاد دیگران ونتنها شما هیچ وظیفه در قبال اراعه خدمات در هرزمان و مکان ندارید و اگر این باشد یک لطف بزرگ است
این فضا مجازیست و من در خصوص زندگی و مشغله و مشکلات شما اطلاعی ندارم بابت اتلاف وقت شما هم بسیار پوزش میطلبم و اگر فرض بر این که این فضا ایده آل بود نباید این توقع را از مخاطب داشت.

درود

ازآنجاکه علم روانشناسی از توانایی های جانبی من است
و ازآنجاکه هرگز سوء نیتی در شخصیت شما احساس نکردم
لذا بسیار بسیار خوشحالم که بانی طرح این موضوع مهم شده اید که عارضه خطای عرف و فرهنگ ماست که:

اگر خدمات بدون منت را بسادگی و خصوصا بصورت دائمی از شخصی دریافت کنیم بعنوان تکلیف و وظیفه وی تلقی میکنیم .

و اگر روزی به هر دلیلی متوقف بشه و نتوانه مطابق معمول خدمت داوطلبانه و دلسوزانه کنه دراینصورت بکلی خدمات گذشته و حقایق را فراموش میکنیم و متناسب با شخصیت خود حتما با شماتت و سرزنش و یا با توهین و فحاشی به وی حمله میکنیم .

و به همین علت ناگزیر شدم صندوق پیام خصوصی خودم را مسدود کنم .

مثلا شخصی که در سن فرزندم است مایه بروز حادثه زیر گردید که جالب و گویای جان کلام است و اگر قبلا نیز ، رفتار وی را مثال زدم بدلیل بیان مقصود است و کینه ای از وی ندارم و اگر توجه فنی به وی ندارم بدلیل نوع شخصیت وی است نه بدلیل کینه .

و در هر صورت باوجودیکه حق شرعی و عرفی من است که خدمات رایگان را به افراد دلخواه تقدیم کنم اما فقط متناسب با شخصیت افراد ، خدمات داوطلبانه خود را تقدیم کرده ام تا موجب تقویت ناهنجاری های جامعه نباشم و لذا ارتباطی به احساس و کینه نداره و اساسا کسی با فحاشی نمیتونه احساسات منو علیه خودش تحریک کنه چون اینگونه افراد که غیرمنصفانه فحاشی میکنند ، قابل ترحم هستند نه مستحق دشمنی .

ماجرا بشرح زیر گویای ضعف فرهنگی مورد اشاره است.

روزی قرار شد صندوق پیامم را بابت دریافت پیامی از مسئولین محترم عالی آماده و آزاد کنم ، اما بمحض رفع انسداد ، پیام متواضعانه ای از سوی یکی از علاقمندان محترم دریافت کردم که فرمود جهت درک عملکرد و تحلیل فلان دستگاه ، سال ها از طریق اینترنت و سایت های مختلف و کتاب های فراوانی تلاش کردم و هرگز متوجه نشدم که نشدم و لذا با اصرار و تواضع شدیدی خواستار تحلیل آن شد .

به این ترتیب تاپیکی برای وی مطرح کردم و ظرف چند روز تقریبا تمامی وقت آزادم را به وی اختصاص دادم و نهایتا کاملا مسلط شد .

اما باران درخواست وی آغاز شد بطوریکه هر مدار چرت و پرت و هر سیستمی در اینترنت می دید ، خواستار تحلیل آنها بود که بدیهی است فرصت پاسخگویی نداشتم ‌
نهایتا دستور فرمودند صندوق پیام خصوصی را آزاد و آماده کنم چون پیام مهمی داره که پیام مهم و محرمانه وی این بود :

خواستم بگم خیلی نامرد هستی که به وظایفت عمل نمیکنی و با اینکه میدانی من دوست دارم به تحلیل همه دستگاه ها مسلط بشم و تشنه علم هستم اما فقط تحلیل یکدستگاه را بمن آموزش دادی و حاضر نیستی منو از تحلیل همه دستگاه ها سیراب کنی .

البته خیلی دوست داشت توهین و فحاشی را علنی مطرح کنه تا حسابی خنک بشه اما مطمئن بود مورد حمله علاقمندان منصف قرار میگیره.

حتی یکی از علاقمندانی که اتفاقا دوسش دارم و با شخصیت هم هست روزی از من خواست اشتباهات تحلیل وی را بررسی کنم که چرا به نتیجه درستی نمیرسه و کجا خطا میکنه که بسیار دشوار تر از تقدیم تحلیل صحیح است .

زیرا ابتدا باید بفهمم برداشتش از الکترونیک چیه و سپس با آن برداشت ناصحیح بررسی کنم و خطاهای وی را پیدا کنم که نیاز به زمان بسیار بیشتری داره و باید چندین برابر بیشتر از تحلیل صحیح ،
تلاش کنم و لذا گفتم حداکثر هنر من اینه که تحلیل صحیح را تقدیم کنم و باید خودت ایراد و خطای خود را پیدا کنی .
اما وی با طعنه و کنایه پاسخی داد که گویای عصبانیت و توقع وی و قصور من بود چرا ؟

چون به وفور تجربه کردم اگر هر روز به یک دوست ،کمک مالی کنم و پس از چند سال تصادفی کنم و مثلا در کما باشم و قادر به تقدیم کمک نباشم به استناد تجربیاتم مطمئنم که با احتمال ۹۹℅ میفرماید : مرتیکه عوضی چند سال مخارجم را تامین کرد و نیازی به کار کردن نداشتم که شغلی دست و پا نکردم و عامل بدبختی من شده و الان هیچ درآمدی ندارم و لااقل چنین روزهایی را پیش بینی نکرد که اگه تصادف کنه یا بمیره من چه خاکی به سرم کنم .

اینگونه ناهنجاری ها بواسطه فرهنگ و عرف ما عارض میشه که باید اصلاح کنیم و اگر خدمات انساندوستانه متوقف شد خدمات گذشته را مستحق توهین فحاشی نسازیم.

باز هم تاکید میکنم از این ضعف فرهنگی کاملا آگاهم و از اینکه بانی تشریح شدید سپاسگزارم .
اما با توجه به سطح تحصیلات و شخصیت قابل قبول شما انتظار بیشتری داشتم که مغلوب و تسلیم خطای فرهنگی نشوید و نقش موثری در اصلاح داشته باشید .

باز هم تاکید میکنم اگر جایی سراغ دارید که قصوری در پاسخگویی داشتم معرفی فرمایید .
حتی پستی که تعجب کردم چرا لایک کردم ولی پاسخی ندادم ، پس از بررسی متوجه شدم پاسخ کامل شما را در پست قبلی داده بودم و ضرورتی به تکرار پاسخ احساس نکرده بودم .

سپاس

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
مشاهده فایل‌پیوست 164477
با سلام من این مدارو ساختم 12ولت 5 آمپر میده ، پایداریشم خیلی خوبه ، از قطعاتی استفاده می کنه که از لامپهای کم مصرف در میاد برای ترانسشم از برد های لامپ های 80 الی 100 وات استفاده کنید !
باز سوالی بود در خدمتم

درود
ظاهراً نقص طراحی داره

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
درود
ظاهراً نقص طراحی داره

با سلام و تشکر از انتقاد شما از صحت مدار
بله این نقشه ایراداتی داشت که جناب استاد غزال هم در پست های قبلی به آن اشاره فرمودن که در این پست اصلاحیه آنرا ضمیمه کردم
POWER_12V_5V.png
علاقه وافری که بنده به این مدار داشتم به چند دلیل زیر می باشد که این مدارو جزو مدارای زیرخاکی حساب کنم
1- ترانزیستور قدرت مصرفی از نوع MJE13007-2 هستش که در داخل مدارات کم مصرف زیاده و درواقع نوعی ما کمک به محیط زیست می کنیم تا از آلودگی بیشتر حفظ شود و ضایعات لامپهای کم مصرف را بازیابی می کنیم
2- بنده اون موقع که این مدار بدستم رسید دوربین دیجیتال نداشتم و گرنه منبعد از تمام مراحل کار عکس می گیرم تا مشکلی در ساخت آن نباشد، از قبیل یه عکس از پشت و روی مدار در حالتی که قطعات روش سوارن، و یه عکس از پشت و روی فیبر بعد پیاده کردن قطعات و ...
3- اولین تجربه بنده در زمینه پاور سویچینگ بود که نزدیکای 20 الی 30 عدد 13007 سوزاندم و فیوز کنتور را دم به دم می پراندم
power12v_5aa.jpg
اما همانطور که اساتید معزز در پست های مربوط به سویچینگ نکات کلیدی و مهمی را بیان کردن و به لطف این قرنطینه ای که در خونه هستیم تمامی آنها را با حوصله و دقت مرور می کنم چند نکته را بعنوان درس پس دادن خدمتتان عرض می نمایم
power12v_5AAAA.jpg
1- همیشه در کار با سویچینگ از مدار 110ولت که با یک 100 وات یا 200 وات سری شده استفاده می کنم
2- مدارات سویچینگ رفتار یکسانی ندارن که طبق اون رول یه مداریو بسازیم و بگیم کارکرد یا کار نکرد! مثلا در این مدار بهتره که قسمت ثانویه را مونتاژ نکنیم و در خروجی 12 ولت ترانس یه لامپ چراغ خطر پراید قرار بدیم که توانی در حدود 25 وات دارن! بعد بجای آی سی C817 اپتو کوپلر یه ولوم 5K با یه دیودFR107 سری شده را قرار بدیم و مقدار ولتاژ خروجی را با اون تنظیم نموده و بعد به سراغ مونتاژ قسمتهای بعدی بریم
power12v_5AAAAA.jpg
دیاگرام نمودار پاور سویچینگ 12ولت 5آمپر

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام و تشکر از انتقاد شما از صحت مدار
بله این نقشه ایراداتی داشت که جناب استاد غزال هم در پست های قبلی به آن اشاره فرمودن که در این پست اصلاحیه آنرا ضمیمه کردم
مشاهده فایل‌پیوست 164566
علاقه وافری که بنده به این مدار داشتم به چند دلیل زیر می باشد که این مدارو جزو مدارای زیرخاکی حساب کنم
1- ترانزیستور قدرت مصرفی از نوع MJE13007-2 هستش که در داخل مدارات کم مصرف زیاده و درواقع نوعی ما کمک به محیط زیست می کنیم تا از آلودگی بیشتر حفظ شود و ضایعات لامپهای کم مصرف را بازیابی می کنیم
2- بنده اون موقع که این مدار بدستم رسید دوربین دیجیتال نداشتم و گرنه منبعد از تمام مراحل کار عکس می گیرم تا مشکلی در ساخت آن نباشد، از قبیل یه عکس از پشت و روی مدار در حالتی که قطعات روش سوارن، و یه عکس از پشت و روی فیبر بعد پیاده کردن قطعات و ...
3- اولین تجربه بنده در زمینه پاور سویچینگ بود که نزدیکای 20 الی 30 عدد 13007 سوزاندم و فیوز کنتور را دم به دم می پراندم
مشاهده فایل‌پیوست 164567
اما همانطور که اساتید معزز در پست های مربوط به سویچینگ نکات کلیدی و مهمی را بیان کردن و به لطف این قرنطینه ای که در خونه هستیم تمامی آنها را با حوصله و دقت مرور می کنم چند نکته را بعنوان درس پس دادن خدمتتان عرض می نمایم
مشاهده فایل‌پیوست 164568
1- همیشه در کار با سویچینگ از مدار 110ولت که با یک 100 وات یا 200 وات سری شده استفاده می کنم
2- مدارات سویچینگ رفتار یکسانی ندارن که طبق اون رول یه مداریو بسازیم و بگیم کارکرد یا کار نکرد! مثلا در این مدار بهتره که قسمت ثانویه را مونتاژ نکنیم و در خروجی 12 ولت ترانس یه لامپ چراغ خطر پراید قرار بدیم که توانی در حدود 25 وات دارن! بعد بجای آی سی C817 اپتو کوپلر یه ولوم 5K با یه دیودFR107 سری شده را قرار بدیم و مقدار ولتاژ خروجی را با اون تنظیم نموده و بعد به سراغ مونتاژ قسمتهای بعدی بریم
مشاهده فایل‌پیوست 164569
دیاگرام نمودار پاور سویچینگ 12ولت 5آمپر

تشکر بابت توضیحات کامل
با آرزوی سلامتی و شادکامی

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
درود

ازآنجاکه علم روانشناسی از توانایی های جانبی من است
و ازآنجاکه هرگز سوء نیتی در شخصیت شما احساس نکردم
لذا بسیار بسیار خوشحالم که بانی طرح این موضوع مهم شده اید که عارضه خطای عرف و فرهنگ ماست که:

اگر خدمات بدون منت را بسادگی و خصوصا بصورت دائمی از شخصی دریافت کنیم بعنوان تکلیف و وظیفه وی تلقی میکنیم .

و اگر روزی به هر دلیلی متوقف بشه و نتوانه مطابق معمول خدمت داوطلبانه و دلسوزانه کنه دراینصورت بکلی خدمات گذشته و حقایق را فراموش میکنیم و متناسب با شخصیت خود حتما با شماتت و سرزنش و یا با توهین و فحاشی به وی حمله میکنیم .

و به همین علت ناگزیر شدم صندوق پیام خصوصی خودم را مسدود کنم .

مثلا شخصی که در سن فرزندم است مایه بروز حادثه زیر گردید که جالب و گویای جان کلام است و اگر قبلا نیز ، رفتار وی را مثال زدم بدلیل بیان مقصود است و کینه ای از وی ندارم و اگر توجه فنی به وی ندارم بدلیل نوع شخصیت وی است نه بدلیل کینه .

و در هر صورت باوجودیکه حق شرعی و عرفی من است که خدمات رایگان را به افراد دلخواه تقدیم کنم اما فقط متناسب با شخصیت افراد ، خدمات داوطلبانه خود را تقدیم کرده ام تا موجب تقویت ناهنجاری های جامعه نباشم و لذا ارتباطی به احساس و کینه نداره و اساسا کسی با فحاشی نمیتونه احساسات منو علیه خودش تحریک کنه چون اینگونه افراد که غیرمنصفانه فحاشی میکنند ، قابل ترحم هستند نه مستحق دشمنی .

ماجرا بشرح زیر گویای ضعف فرهنگی مورد اشاره است.

روزی قرار شد صندوق پیامم را بابت دریافت پیامی از مسئولین محترم عالی آماده و آزاد کنم ، اما بمحض رفع انسداد ، پیام متواضعانه ای از سوی یکی از علاقمندان محترم دریافت کردم که فرمود جهت درک عملکرد و تحلیل فلان دستگاه ، سال ها از طریق اینترنت و سایت های مختلف و کتاب های فراوانی تلاش کردم و هرگز متوجه نشدم که نشدم و لذا با اصرار و تواضع شدیدی خواستار تحلیل آن شد .

به این ترتیب تاپیکی برای وی مطرح کردم و ظرف چند روز تقریبا تمامی وقت آزادم را به وی اختصاص دادم و نهایتا کاملا مسلط شد .

اما باران درخواست وی آغاز شد بطوریکه هر مدار چرت و پرت و هر سیستمی در اینترنت می دید ، خواستار تحلیل آنها بود که بدیهی است فرصت پاسخگویی نداشتم ‌
نهایتا دستور فرمودند صندوق پیام خصوصی را آزاد و آماده کنم چون پیام مهمی داره که پیام مهم و محرمانه وی این بود :

خواستم بگم خیلی نامرد هستی که به وظایفت عمل نمیکنی و با اینکه میدانی من دوست دارم به تحلیل همه دستگاه ها مسلط بشم و تشنه علم هستم اما فقط تحلیل یکدستگاه را بمن آموزش دادی و حاضر نیستی منو از تحلیل همه دستگاه ها سیراب کنی .

البته خیلی دوست داشت توهین و فحاشی را علنی مطرح کنه تا حسابی خنک بشه اما مطمئن بود مورد حمله علاقمندان منصف قرار میگیره.

حتی یکی از علاقمندانی که اتفاقا دوسش دارم و با شخصیت هم هست روزی از من خواست اشتباهات تحلیل وی را بررسی کنم که چرا به نتیجه درستی نمیرسه و کجا خطا میکنه که بسیار دشوار تر از تقدیم تحلیل صحیح است .

زیرا ابتدا باید بفهمم برداشتش از الکترونیک چیه و سپس با آن برداشت ناصحیح بررسی کنم و خطاهای وی را پیدا کنم که نیاز به زمان بسیار بیشتری داره و باید چندین برابر بیشتر از تحلیل صحیح ،
تلاش کنم و لذا گفتم حداکثر هنر من اینه که تحلیل صحیح را تقدیم کنم و باید خودت ایراد و خطای خود را پیدا کنی .
اما وی با طعنه و کنایه پاسخی داد که گویای عصبانیت و توقع وی و قصور من بود چرا ؟

چون به وفور تجربه کردم اگر هر روز به یک دوست ،کمک مالی کنم و پس از چند سال تصادفی کنم و مثلا در کما باشم و قادر به تقدیم کمک نباشم به استناد تجربیاتم مطمئنم که با احتمال ۹۹℅ میفرماید : مرتیکه عوضی چند سال مخارجم را تامین کرد و نیازی به کار کردن نداشتم که شغلی دست و پا نکردم و عامل بدبختی من شده و الان هیچ درآمدی ندارم و لااقل چنین روزهایی را پیش بینی نکرد که اگه تصادف کنه یا بمیره من چه خاکی به سرم کنم .

اینگونه ناهنجاری ها بواسطه فرهنگ و عرف ما عارض میشه که باید اصلاح کنیم و اگر خدمات انساندوستانه متوقف شد خدمات گذشته را مستحق توهین فحاشی نسازیم.

باز هم تاکید میکنم از این ضعف فرهنگی کاملا آگاهم و از اینکه بانی تشریح شدید سپاسگزارم .
اما با توجه به سطح تحصیلات و شخصیت قابل قبول شما انتظار بیشتری داشتم که مغلوب و تسلیم خطای فرهنگی نشوید و نقش موثری در اصلاح داشته باشید .

باز هم تاکید میکنم اگر جایی سراغ دارید که قصوری در پاسخگویی داشتم معرفی فرمایید .
حتی پستی که تعجب کردم چرا لایک کردم ولی پاسخی ندادم ، پس از بررسی متوجه شدم پاسخ کامل شما را در پست قبلی داده بودم و ضرورتی به تکرار پاسخ احساس نکرده بودم .

سپاس

سلام و درود خدمت استاد عزیزم
بسیار خرسندم از پندهای شما و همچنین محبت های شما نسبت به این بنده حقیر

در خصوص اینکه گفتم اگر هزینه داره پرداخت میکنم / بگم که من انقدر از این و اون پرسیدم کسی جواب نداد گفتم شاید با پرداخت هزینه کسی پاسخ گو باشه (تیری در تاریکی)

در متن بالا که کاملا مفهوم مشخص است توضیح بدم چند تاپیک زدم مانند همه کاربران کسی پاسخی نداد جای تعجبی هم نیست نه بحث ساده و عمومی هست که هرکسی تجربه و علمشو داشته باشه و نه انجمن مانند گذشته فعالیت نداره بنابر این در تاپیکی مشابه این موضوع رو عنوان کردم که اگر کسی تاپیک های منو ندیده در این تاپیک فعال مشاهده کنه و چون کسی پاسخ گو نبود نه به صورت جدی بلکه تعارفی پرداخت هزینه رو اعلام کردم وبه نظرم بابت اراعه آموزش هزینه پرداخت بشه ایرادی نیست و مشکلی نداره بنابر این منظورم همه کاربرانی بود که در حال رصد آن تاپیک بودند نه شخص شما استاد عزیزم

--------------------
تاپیک موضوع پایان نامه هم الان یادم اومد که از شما کمک گرفته بودم که گفتید درحد توان کمکم میکنید اما کوچک ترین کمکی مشاهده نشد.

در خصوص موضوع بالا که شمارو آزرده خاطر ساخت و دچار زحمت و گرفتن وقت شما شد بسیار عذر میخوام این خطا تجربه ای شد برای آینده من از شما تشکر میکنم که محترمانه و با منطق و مثال گوشزد کردید.
-----------------

نه استاد بزرگوارم در هیچکدام از تاپیک های من از کسی نام نبردم و توقع ندارم (میتوانید بررسی کنید) که بخوام انتظار داشته باشم به مشکلات من پاسخ بده و اگر کسی هم پاسخ داده بسیار سپاسگذارش بودم.
فقط در یک مورد اونم از شما در خصوص تاپیک موضوع پایان نامه با کسب اجازه از شما بود که نام بردم و در این تاپیک هم ذکر کردم ولاغیر که متاسفانه در این تاپیک بابت چند کلمه اشتباه دچار مشکلات بزرگ آزردگی شما استادم و خودم شدم که از این بابت نادم هستم

--------------------

امام علی (ع) میگوید : هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده
از زمان کودکی تا به کنون هر کسی که در هر زمینه ای به من نکته ای آموخته من هیچ وقت فراموشش نکردم و همیشه سپاسگذارش بودم و عدم داشتن کوچکترین توقعی ازفردی که بخواد خدمات در اختیارم قرار بده
و در حد توان در انجمن رفع عیب کردم و در تعمیرگاهم میانگین حدود 6 ساعت در روز در حال مشاوره و رفع عیب و همفکری با همکاران و مشتریانم هستم.بنابراین ناچارم یکسره مغازه وایستم تا در زمانی که تردد کم هست به تعمیرات بپردازم

------------------
حتی پستی که تعجب کردم چرا لایک کردم ولی پاسخی ندادم ، پس از بررسی متوجه شدم پاسخ کامل شما را در پست قبلی داده بودم و ضرورتی به تکرار پاسخ احساس نکرده بودم

شاید این قسمت الهی بوده که بابت چنین موضوعی از شما پند بگیرم و این افتخار بزرگ نصیب من شد و زحمتش گردن شما افتاد که من را بنده خود کنید و من بابت این اتفاق بسیار خرسندم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و درود خدمت استاد عزیزم
بسیار خرسندم از پندهای شما و همچنین محبت های شما نسبت به این بنده حقیر

در متن بالا که کاملا مفهوم مشخص است توضیح بدم چند تاپیک زدم مانند همه کاربران کسی پاسخی نداد جای تعجبی هم نیست نه بحث ساده و عمومی هست که هرکسی تجربه و علمشو داشته باشه و نه انجمن مانند گذشته فعالیت نداره بنابر این در تاپیکی مشابه این موضوع رو عنوان کردم که اگر کسی تاپیک های منو ندیده در این تاپیک فعال مشاهده کنه و چون کسی پاسخ گو نبود نه به صورت جدی بلکه تعارفی پرداخت هزینه رو اعلام کردم وبه نظرم بابت اراعه آموزش هزینه پرداخت بشه ایرادی نیست و مشکلی نداره بنابر این منظورم همه کاربرانی بود که در حال رصد آن تاپیک بودند نه شخص شما استاد عزیزم

--------------------

در خصوص موضوع بالا که شمارو آزرده خاطر ساخت و دچار زحمت و گرفتن وقت شما شد بسیار عذر میخوام این خطا تجربه ای شد برای آینده من از شما تشکر میکنم که محترمانه و با منطق و مثال گوشزد کردید.
-----------------

نه استاد بزرگوارم در هیچکدام از تاپیک های من از کسی نام نبردم و توقع ندارم (میتوانید بررسی کنید) که بخوام انتظار داشته باشم به مشکلات من پاسخ بده و اگر کسی هم پاسخ داده بسیار سپاسگذارش بودم.
فقط در یک مورد اونم از شما در خصوص تاپیک موضوع پایان نامه با کسب اجازه از شما بود که نام بردم و در این تاپیک هم ذکر کردم ولاغیر که متاسفانه در این تاپیک بابت چند کلمه اشتباه دچار مشکلات بزرگ آزردگی شما استادم و خودم شدم که از این بابت نادم هستم

--------------------

امام علی (ع) میگوید : هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده
از زمان کودکی تا به کنون هر کسی که در هر زمینه ای به من نکته ای آموخته من هیچ وقت فراموشش نکردم و همیشه سپاسگذارش بودم و عدم داشتن کوچکترین توقعی ازفردی که بخواد خدمات در اختیارم قرار بده
و در حد توان در انجمن رفع عیب کردم و در تعمیرگاهم میانگین حدود 6 ساعت در روز در حال مشاوره و رفع عیب و همفکری با همکاران و مشتریانم هستم.بنابراین ناچارم یکسره مغازه وایستم تا در زمانی که تردد کم هست به تعمیرات بپردازم

------------------

شاید این قسمت الهی بوده که بابت چنین موضوعی از شما پند بگیرم و این افتخار بزرگ نصیب من شد و زحمتش گردن شما افتاد که من را بنده خود کنید و من بابت این اتفاق بسیار خرسندم

درود

ضمن تشکر و تقدیر فراوان بابت تواضع و فروتنی حضرت عالی

همانطورکه در پست قبل یادآوری کردم در این خصوص که تصور فرمودید اطلاعات سیم پیچی سوئیچینگ را پنهان میکنم تردید ندارم که به این باور رسیده بودید.

اما اساسا اطلاعات ییم پیچی سوئیچینگ
بدلایلی که برشمردم در شرایط بسیار ساده و خاص قابل استفاده است و درواقع قابل استفاده نیست و به وفور در منابع مختلف منتشر شده و در قبال شیوه های انحصاری که تولید شخصی خودم است و باوجودیکه شرعا و عرفا و قانونا حق دارم برای خودم محفوظ دارم و قانون مکلف به حمایت هم هست که کپی نشه و بدون رضایت و موافقت من استفاده نکنن ، معذالک چنین تجربیات و ابتکارات قیمتی مانند تست آپ امپ داخل مدار را در این انجمن منتشر کردم که اولین بار در دنیا توسط من منتشر شده و نمونه کوچکی از اطلاعات و تجربیات بیشمار شخصی و محرمانه است که در انجمن منتشر کردم و تابحال نه تنها دیناری از احدی بابت اینگونه خدمات و اطلاعات مطالبه نکردم بلکه هیچ پستی را حتی بابت مطالبه تشکر هم مخفی نکردم

و اتفاقا سند محکمی علیه ایرادات فرهنگی ماست بطوریکه حتی افرادی با مشقت فراوان شماره منو تهیه کرده و تماس گرفتند تا از پاسخ سوال معمایی مطلع گردند که بنا به اقرار خودشان بیش از یکسال خواب را از چشمشان ربوده بود و پاسخی در منابع موجود دنیا نمی یافتند اما با وجود اطلاع از ارزش پاسخ ، پس از پاسخگویی حتی همین علاقمندان محترم و پر تلاش از دکمه تشکر هم دریغ فرمودند که البته برای من هیچگونه ارزشی نداره اما به این جهت ذکر کردم که اثبات میکنه بدنبال مادیات نبودم چون اگر بدنبال منافع مادی بودم هرگز اطلاعات ارزشمند خود را منتشر و علنی نمیکردم و لااقل مشاهده اولین ناسپاسی ، حتما بر روند کارم تاثیر میگذاشت ولی ملاحظه فرمودید که هرگز کوچکترین اثری نداشته .

بنابرین درحالیکه اطلاعات شخصی بسیار قیمتی و محرمانه خود را که در دنیا وجود نداشته و بسادگی منتشر کرده ام چطور ممکنه اطلاعات موجود سوئیچینگ که متعلق بمن هم نیست مخفی کنم ؟

لذا باوجودیکه اثبات شده ، ناسپاسی تاثیری در من نداره اما با برداشت شما که ممکنه در قبال مبلغی ، اطلاعات موجود و غیرمحرمانه و متعلق به دیگران را در اختیار شما بگذارم احساس حقارت کردم .

و ازآنجاکه نسبت به شخصیت شما ارادت خاصی دارنم دردم اومد وگرنه هرگونه تلقی و توهین افراد بی شخصیت برای من مانند فحاشی کودکان است و اثری جز قهقهه و احساس بامزگی نداره .

در هر صورت بدون توجه به سوابق قضاوت فرمودید و البته خوشحالم که احساس میکنم الان مطمئن شده اید که خواسته شما در شان من نبوده و خوب میدانم که بیش از حد حساسیت نشون دادم و از این جهت عذرخواهی میکنم.

در خصوص پایان نامه هم تصورم این بود که مشکل خود را مطرح میکنید و باید بدانید که اگر وعده پیشدستی هم میدادم فراموش میکردم و فقط وعده همکاری دادم که نیازی به حفظ کردن وعده نبود چون در صورت نیاز مطلعم میفرمودید که دیدم تاپیک مورد نظر کوچکترین فعالیتی نداشته و تلاشی برای مطلع ساختن من همل نفرمودید که مرتکب قصوری شده باشم.

باز هم تاکید میکنم اگه دردی احساس کردم بدلیل رنجش غیرمنصفانه شما بوده که دوست داشتنی هستید و تصور فرمودید نسبت بشما ارادت و توجهی ندارم .

سپاس

بالا