آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: تحلیل مدار سویچینگ 12 ولت 2 آمپر توسط اساتید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
نه والا نمی دونستم
چون از یوتیوب یک اینورتر ساختم درست از آب در اومد و داره کار می کنه
حالا استاد من بخوام سویچینگ های این مدلی رو روش کارش رو بفهمم شما نقشه ای دارید یا چی تو گوگل سرچ بزنم پیدا کنم چون اکثرا سویچینگ ها مخصوصا توی پاور ها بخش استندبای رو میخوام که همه با آی سی شده ولی من با فت و بدون درایور آی سی میخوام

درود
من با فت و بدون درایور آی سی میخوام

خب اشتباه میکنی
شبیه کسی که میخواد مطلب ساده ای رو بصرف یادداشت روی پوست بنویسه و بدون دلیل عاقلانه ای نخواد از کاغذ استفاده کنه

لذا وقتی با آی سی بسیار ساده تر و ارزون تر یمقصود میرسی چرا میخوای از این امکانات ارزون و پیشرفته و دقیق تر و کارآمدتر استفاده نکنی ؟

سپاس

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
من هم مدتیه روی ساخت مدار تغذیه سوییچینگ بدون نیاز به ای سی و با ترانزیستور bjt با طرح کاملا جدید و بسیار ساده کار میکنم که اگه به نتیجه رسید طرحشو میزارم طوری که ترانس های فریت چهار سر رو هم بتونه راه بندازه این روز ها ای سی های تغذیه اصلی بشدت گران و نایاب شده و خوبه بشه تمام تغذیه های سوخته رو با 13005 یا مشابه فعال کرد

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
من چون کارم تعمیرات پاور ساپلای کامپیوتر هست و پاور های اوراقی زیاد تعمیر میکنم مدل های قدیمی زیاد میبینم که بخش استندبای و سوییچ هنوز بدون ای سی درایور هست و مخصوصا بخش استندبای با یک ماسفت 2n60 و یک ترانزیستور c945 راه اندازی شده وهر چی خرابی هست تعمیر میکنم ولی خوب من عاشق تحلیل و طراحی هستم و دوست دارم بدونم که هر قطعه دقیقا نقشش چی هست و برای چی کار گذاشته شده است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
من چون کارم تعمیرات پاور ساپلای کامپیوتر هست و پاور های اوراقی زیاد تعمیر میکنم مدل های قدیمی زیاد میبینم که بخش استندبای و سوییچ هنوز بدون ای سی درایور هست و مخصوصا بخش استندبای با یک ماسفت 2n60 و یک ترانزیستور c945 راه اندازی شده وهر چی خرابی هست تعمیر میکنم ولی خوب من عاشق تحلیل و طراحی هستم و دوست دارم بدونم که هر قطعه دقیقا نقشش چی هست و برای چی کار گذاشته شده است

درود

تغذیه ای که با یک فت و ترانزیستور طراحی میشه بسیار ساده و ضعیفه و با بازدهی کم و تلفات و خطای زیادی قابل استفاده است و همانطورکه گفتی در استندبای و بخش هایی که جریان قابل توجهی نمیخواد استفاده میشه .
بطوریکه استفاده از آنها در همین بخش ها هم در حال انقراضه.
لذا اینکه به زبان داس با کامپیوتر کار کنی روشی منسوخ است و برای اتلاف وقت مفیده وگرنه میتونم تغذیه ای فقط و فقط با یک ترانزیستور و یک ترانس ( یا یک رله و یک ترانس) تقدیم کنم . مثلا اینجا فقط با یک رله و ترانس

https://www.irantk.ir/threads/96645...وئیچینگ-بسازید?p=544894&viewfull=1#post544894
اما چه کاریه درحالیکه در زمان کوتاهی قادر به طراحی تغذیه بسیار دقیق و ساده و ارزان هستم تغذیه بسیار بد و با تلفات زیاد و با طول عمر کوتاه و با جریان ناچیز در زمان طولانی طراحی کنم.
بهمین دلایل بخش درایور پاورها بسیار بسیار بندرت صدمه می بینه ولی استندبای با وجود جریان ضعیفتر به وفور خراب میشه

بله با اسب و درشکه هم قادر بمسافرت هستیم اما الان کار عاقلانه ای نیست و وقت تلف کردنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

تغذیه ای که با یک فت و ترانزیستور طراحی میشه بسیار ساده و ضعیفه و با بازدهی کم و تلفات و خطای زیادی قابل استفاده است و همانطورکه گفتی در استندبای و بخش هایی که جریان قابل توجهی نمیخواد استفاده میشه .
بطوریکه استفاده از آنها در همین بخش ها هم در حال انقراضه.
لذا اینکه به زبان داس با کامپیوتر کار کنی روشی منسوخ است و برای اتلاف وقت مفیده وگرنه میتونم تغذیه ای فقط و فقط با یک ترانزیستور و یا یک رله و یک ترانس طراحی کنم . مثلا اینجا فقط با یک رله و ترانس

https://www.irantk.ir/threads/96645-...l=1#post544894
اما چه کاریه درحالیکه در زمان کوتاهی قادر به طراحی تغذیه بسیار دقیق و ساده و ارزان هستم تغذیه بسیار بد و با تلفات زیاد و با طول عمر کوتاه و با جریان ناچیز در زمان طولانی طراحی کنم.
بهمین دلایل بخش درایور پاورها بسیار بسیار بندرت صدمه می بینه ولی استندبای با وجود جریان ضعیفتر به وفور خراب میشه

بله با اسب و درشکه هم قادر بمسافرت هستیم اما الان کار عاقلانه ای نیست و وقت تلف کردنه.

سپاس

با سلام خدمت همکاران عزیزم و استاد عزیزتر از جانم
اجازه میخواستم که خارج از بحث تایپیک این موضوع رو به استادم انتقال بدم.
و از آنجایی که صندوق پستی استاد همیشه پر هست گفتم از همین طریق اطلاع بدم.
و میدانم که شما هم مثل من وقت آزاد کمی دارید.

در این انجمن و سایت های مشابه خیلی صحبت از عملکرد مدار و تحلیل کردیم و این تحلیل ها در روند تعمیرات بسیار موثر بود.
اما بخشی که کمتر به آن توجه شده طراحی مدارات برای مصارف خاص و مداری بی عیب و نقص هست. که کمتر مورد بحث قرار گرفته.
و موضوعی که برای من مشکل هست و نتونستم توسط کتاب ها و... بفهمم و خیلی علاقه دارم که بتونم ساز و کار و طراحی اصولی آن را فرا بگیرم که در طراحی هایم استفاده کنم ترانس و یا چوک منابع تغذیه و اینورتر ها است !
و میدانم که جز استادی مثل شما نمیتواند به بنده حقیر نحوه محاسبه و طراحی آن با دستگاه مختلف را به من بفهماند.
از همین تایپیک تقاضا دارم که در تایپیک جداگانه ای آموزش صفر تاصد عملکرد ترانس (واقع در سوعیچینگ ها)و نحوه طراحی آن را آموزش بدهید تا این المان مبهم که برای من سوال بوده حل و فصل شود.

تشکر از توجه شما

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
طراحی ترانس های سوییچینگ واقعا میتونه جالب باشه و اینکه هر تحلیل گر و طراحی خودش بتونه بسته به مداری که لازم داره ترانسش رو خودش بپیچه اما همیشه این مبحث توسط افراد ماهر مثل یک غول بیان شده و از باز کردن مبحث منصرف شده اند و بنا به گفته خودشون مبحث طراحی ترانس چیزی نیستش که بشه در یک تاپیک و یک مقاله آموزش داده بشه و صرفا مدت ها زمان و تجربه میخواد

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
طراحی ترانس های سوییچینگ واقعا میتونه جالب باشه و اینکه هر تحلیل گر و طراحی خودش بتونه بسته به مداری که لازم داره ترانسش رو خودش بپیچه اما همیشه این مبحث توسط افراد ماهر مثل یک غول بیان شده و از باز کردن مبحث منصرف شده اند و بنا به گفته خودشون مبحث طراحی ترانس چیزی نیستش که بشه در یک تاپیک و یک مقاله آموزش داده بشه و صرفا مدت ها زمان و تجربه میخواد

به خاطر همین موضوع که اشاره کردید اعلام کردم که فقط استاد غزل از عهده آن بر میاید.wink
امیدوارم که مورد توجه ایشان قرار بگیرهnamaste

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

بابت اغراق و اظهار لطف شما سپاسگزارم.

همینطوره که فرمودید و محاسبه فاکتورهای مورد نیاز ترانس سوئیچینگ خیلی دشوار و پیچیده است و با ترانس معمول و هسته آهنی بسیار متفاوته.
زیرا ترانس هسته آهنی غالبا برای فرکانس قابل پیش بینی شهری و فاقد نویز و با موج سینوسی طراحی میشه که محاسبات لازم را بسیار بسیار ساده میکنه.

اما فرکانسی که در سیستم های سوئیچینگ استفاده میشه شکل و فرم خاص و ثابتی نداره بطوریکه نه تنها فرکانس آی سی های مختلف متفاوته بلکه حتی یک آی سی در دو سیستم میتونه دو فرکانس متفاوت تولید کنه

مشکل بعدی هارمونی های عجیب و غریب و بسیار زیاد این سوئیچیگ هاست که محاسبات ریاضی را بسیار پیچیده میکنه

مشکل بعدی مقاومت داخلی منبع سوئیچینگه بطوریکه آنقدر کوچیک نیست که ترانس را مطیع خودش کنه لذا برخلاف برق شهری که بدلیل مقاومت داخلی بسیار بسیار کوچیک ، هر ترانسی را مطیع خودش میکنه در سوئیچینگ ها هر ترانسی روی فرم و شکل فرکانس سوئیچینگ تاثیر میذاره یعنی این به اون و اون به این تاثیر میذاره و لذا شلم شولبایی هست که هیچ طراحی با دقیق ترین و بهترین نرم افزار و با ساعت ها محاسبه هم نمیتونه بدون تجربه عملی و اصلاحات مکرر بعدی و به صرف محاسبات ریاضی ترانسی را برای یک سیستم سوئیچینگ طراحی کنه.

بعبارت ساده ، اگه انسان بدونه طرف حسابش چیه ، راهی برای مهار کردنش پیدا میکنه ولی در سوئیچینگ سوژه ما همیشه شکل ثابتی نداره و از جهات مختلف ممکنه متفاوت و متغیر باشه و فرکانس تولیدی نه سینوسی و نه مربعی و نه دندانه اره ای و امثالهم است و با توابع ساده ریاضی قابل تعریف نیست و درواقع مجموعه فرکانس هایی است که خود تابع متغیرهایی هستند و به این ترتیب فرکانس و شیب و مقاومت داخلی و هارمونی ها و ضرائب موثر و ..... متغیرهای هستند که محاسبات علمی ترانس سوئیچینگ را بسیار بسیار پیچیده میسازنذ.

بهمین دلایل اگه ناگزیر به تهیه ترانسی باشم ابتدا با مقادیر تقریبی میپیچم و با چند مرحله سعی و خطا ، مقدار و فاکتورهای ایده آل را بدست میارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

بابت اغراق و اظهار لطف شما سپاسگزارم.

همینطوره که فرمودید و محاسبه فاکتورهای مورد نیاز ترانس سوئیچینگ خیلی دشوار و پیچیده است و با ترانس معمول و هسته آهنی بسیار متفاوته.
زیرا ترانس هسته آهنی غالبا برای فرکانس قابل پیش بینی شهری و فاقد نویز و با موج سینوسی طراحی میشه که محاسبات لازم را بسیار بسیار ساده میکنه.

اما فرکانسی که در سیستم های سوئیچینگ استفاده میشه شکل و فرم خاص و ثابتی نداره بطوریکه نه تنها فرکانس آی سی های مختلف متفاوته بلکه حتی یک آی سی در دو سیستم میتونه دو فرکانس متفاوت تولید کنه

مشکل بعدی هارمونی های عجیب و غریب و بسیار زیاد این سوئیچیگ هاست که محاسبات ریاضی را بسیار پیچیده میکنه

مشکل بعدی مقاومت داخلی منبع سوئیچینگه بطوریکه آنقدر کوچیک نیست که ترانس را مطیع خودش کنه لذا برخلاف برق شهری که بدلیل مقاومت داخلی بسیار بسیار کوچیک ، هر ترانسی را مطیع خودش میکنه در سوئیچینگ ها هر ترانسی روی فرم و شکل فرکانس سوئیچینگ تاثیر میذاره یعنی این به اون و اون به این تاثیر میذاره و لذا شلم شولبایی هست که هیچ طراحی با دقیق ترین و بهترین نرم افزار و با ساعت ها محاسبه هم نمیتونه بدون تجربه عملی و اصلاحات مکرر بعدی و به صرف محاسبات ریاضی ترانسی را برای یک سیستم سوئیچینگ طراحی کنه.

بعبارت ساده ، اگه انسان بدونه طرف حسابش چیه ، راهی برای مهار کردنش پیدا میکنه ولی در سوئیچینگ سوژه ما همیشه شکل ثابتی نداره و از جهات مختلف ممکنه متفاوت و متغیر باشه و فرکانس تولیدی نه سینوسی و نه مربعی و نه دندانه اره ای و امثالهم است و با توابع ساده ریاضی قابل تعریف نیست و درواقع مجموعه فرکانس هایی است که خود تابع متغیرهایی هستند و به این ترتیب فرکانس و شیب و مقاومت داخلی و هارمونی ها و ضرائب موثر و ..... متغیرهای هستند که محاسبات علمی ترانس سوئیچینگ را بسیار بسیار پیچیده میسازنذ.

بهمین دلایل اگه ناگزیر به تهیه ترانسی باشم ابتدا با مقادیر تقریبی میپیچم و با چند مرحله سعی و خطا ، مقدار و فاکتورهای ایده آل را بدست میارم.

سپاس
استاد بزرگوار همه ی توضیحات شما را میدانستم و این را هم میدانم که پیچیدن ترانس و محاسباتش از دست شما بر میاد و با این همه تجربیات چندین و چندساله که دارید خیلی بهتر از همه ی ما میتوانید آن را آموزش بدهید .

من علاقه زیادی به یادگیری و فوت فن ترانس سوعیچینگ دارم اگر هزینه ای هم داشته باشد میپردازم.

امیدوارم که روزی شاهد آموزش آن توسط شما و یا دیگر اساتید در این انجمن باشم.
namaste
و یا اگر روزی مشرف به طراحی آن شدم حتما آموزش طراحی آن را قرار میدهم.

سپاس متقابل
:32000000:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
12v2a.jpg
با سلام من این مدارو ساختم 12ولت 5 آمپر میده ، پایداریشم خیلی خوبه ، از قطعاتی استفاده می کنه که از لامپهای کم مصرف در میاد برای ترانسشم از برد های لامپ های 80 الی 100 وات استفاده کنید !
باز سوالی بود در خدمتم
من هم مدتیه روی ساخت مدار تغذیه سوییچینگ بدون نیاز به ای سی و با ترانزیستور bjt با طرح کاملا جدید و بسیار ساده کار میکنم که اگه به نتیجه رسید طرحشو میزارم طوری که ترانس های فریت چهار سر رو هم بتونه راه بندازه این روز ها ای سی های تغذیه اصلی بشدت گران و نایاب شده و خوبه بشه تمام تغذیه های سوخته رو با 13005 یا مشابه فعال کرد

بالا