آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: هود کن کنترل دار که با وصل کردن به برق روشن شده ولی پنل جلو درست کار نمیکند

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
هود کن کنترل دار که پنل جلو هم دارد و چهار دکمه لمسی دارد . که با وصل کردن به برق بدون زدن دکمه روشن شده و پنل اطلاعات روشن نمیشه و از چهار دکمه سه دکمه چراغ آن روشن و ثابت میشود و فن با سرعت متوسط کار میکنه . با وصل کردن به برق سه تا رله هست که اتومات کار میکنه .و با عث روشن شدن فن میشه . آی سی uln2003an داشت که سوخته بود . ولی با تعویض هم فرقی نکرده . نکته دیگه اینکه اگه پنل جلو را خارج کنی خاموش میشه و با وصل کردن پنل دوباره به هون حالت قبلی روشن میشه . عکس برد پنل و برد بالایی را میزارم . با تشکر

photo_2018-12-04_15-00-10.jpgphoto_2018-12-04_14-59-58.jpgphoto_2018-12-04_15-00-16.jpgphoto_2018-12-04_15-00-21.jpg

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,822
7,754
جنت شهر
سلام
اگر از ای سی ULN2003مطمئن هستید ایراد دستگاه شما به احتمال زیاد از ای سی سیستم که در عکس زیر مشخص شده است.اگر ای سی را در دسترس نبود میتوانید برد پنل را از یکی از نمایندگیهای هود کن تهیه کنید.

photo_2018-12-04_15-00-21.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
هود کن کنترل دار که پنل جلو هم دارد و چهار دکمه لمسی دارد . که با وصل کردن به برق بدون زدن دکمه روشن شده و پنل اطلاعات روشن نمیشه و از چهار دکمه سه دکمه چراغ آن روشن و ثابت میشود و فن با سرعت متوسط کار میکنه . با وصل کردن به برق سه تا رله هست که اتومات کار میکنه .و با عث روشن شدن فن میشه . آی سی uln2003an داشت که سوخته بود . ولی با تعویض هم فرقی نکرده . نکته دیگه اینکه اگه پنل جلو را خارج کنی خاموش میشه و با وصل کردن پنل دوباره به هون حالت قبلی روشن میشه . عکس برد پنل و برد بالایی را میزارم . با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 152422مشاهده فایل‌پیوست 152423مشاهده فایل‌پیوست 152424مشاهده فایل‌پیوست 152425

قبل از اجرای نظر همکارم جناب ghaedy مطمعن ازسلامت خازن صافی و رگلاتور تغذیه باشید.مورد شما برای من هم بوده که با خازن ورگلاتور رفع شده
uln2003 هم برای تحریک رله هست.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
رگلاتور L7812 و آی سی و خازن را تعویض کردم . باز هم به همون صورت است و فقط مونده آی سی پنل که اگه پیدا شد و تعویض کردم . اطلاع میدم . با تشکر

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
با سلام
قبل از تعویض آی سی پنل شماره این آی سی ATMEGA16L است . ایا راهی برای تست این آی سی هست که خراب شده یا نه ؟
یک ای سی 6 پایه هم است به شماره MOC3063 که یک اپتوکوپلر با خروجی نوع تریاک میباشد آیا از این آی سی میتونه باشه ؟ با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
رگلاتور L7812 و آی سی و خازن را تعویض کردم . باز هم به همون صورت است و فقط مونده آی سی پنل که اگه پیدا شد و تعویض کردم . اطلاع میدم . با تشکر
آی سی و رگلاتور و خازنی که تعویض کردید خراب بودند؟
ولتاژ خروجی پایه ۳ رگلاتور ۷۸۱۲ را اعلام کنید

قبل از تعویض آی سی پنل شماره این آی سی ATMEGA16L است . ایا راهی برای تست این آی سی هست که خراب شده یا نه ؟
یک ای سی 6 پایه هم است به شماره MOC3063 که یک اپتوکوپلر با خروجی نوع تریاک میباشد آیا از این آی سی میتونه باشه ؟

ای سی ATMEGA16L یک میکروکنترلر هست . ولتاژ تغذیه این ای سی ۵ ولت است . از روی دیتاشیت ولتاژ تغذیه رو بگیر و اعلام کن . بنابر این شما یک ای سی رگلاتور ۷۸۰۵ هم باید داشته باشی که احتمال خرابی آن میرود.
شماره ای سی ۲ ای سی ۸ پایه در گوشه های برد پنل رو اعلام کنید . احتمال زیاد یکی از انها رگلاتور ۵ ولت باشد.

ای سی های میکرو کنترلر کاملا قابل تست نیستند چون برنامه پروگرام شده آن ها توسط شرکت قفل میشود . و مرسوم ترین و راحت ترین تست آن ولتاژ تغذیه و میزان گرمای ای سی هست .

MOC3063 هم ای سی نیست و یک اپتوکوپلر هست برای مشکل ذکر شده بعید و خرابی آن ربطی ندارد و چون نقشه مدار شما رو ندارم مسیر آن را رسم کنید وظیفه آن را شرح میدهم.
نتیجه رو اعلام کنید

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
آی سی و رگلاتور و خازنی که تعویض کردید خراب بودند؟
ولتاژ خروجی پایه ۳ رگلاتور ۷۸۱۲ را اعلام کنید

ای سی ATMEGA16L یک میکروکنترلر هست . ولتاژ تغذیه این ای سی ۵ ولت است . از روی دیتاشیت ولتاژ تغذیه رو بگیر و اعلام کن . بنابر این شما یک ای سی رگلاتور ۷۸۰۵ هم باید داشته باشی که احتمال خرابی آن میرود.
شماره ای سی ۲ ای سی ۸ پایه در گوشه های برد پنل رو اعلام کنید . احتمال زیاد یکی از انها رگلاتور ۵ ولت باشد.

ای سی های میکرو کنترلر کاملا قابل تست نیستند چون برنامه پروگرام شده آن ها توسط شرکت قفل میشود . و مرسوم ترین و راحت ترین تست آن ولتاژ تغذیه و میزان گرمای ای سی هست .

MOC3063 هم ای سی نیست و یک اپتوکوپلر هست برای مشکل ذکر شده بعید و خرابی آن ربطی ندارد و چون نقشه مدار شما رو ندارم مسیر آن را رسم کنید وظیفه آن را شرح میدهم.
نتیجه رو اعلام کنید

با سلام
دو عدد رگلاتور البته خراب نبودند ولی یکی جای ولتاژ 12 ولت 11.5 ولت نشان میداد دومی هم سالم بود و 5 ولت نشان میداد بازم تعویض کردم . یک عدد ترایاک هم بود که بدون تست تعویض کردم . خازن هم از روی ظاهر سالم بود ولی برای تست کردن با خازن نو تعویض کردم .
آی سی MOC3063 هم از روی ظاهر سالم است .
2 آی سی 8 پایه گوشه برد پنل هردو به شماره BS802C است . البته رنگ نوشته شون فرق میکنه انگار یکی زیاد داغ شده . از ظاهر که سالم است و ترک خوردگی نداره .
با برداشتن آی سی که رنگش تغییر کرده میشه تست کرد . و به نتیجه رسید ؟
برای آی سی
ATMEGA16L چون برای احتیاط زیاد روشن نمیزارم از روی گرمی آی سی نمیتونم نتیجه رو اعلام کنم از روی ولتاژ تغزیه هم نتونستم کدوم پایه را ولتاژ گیری کنم و به نتیجه نرسیدم
با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام
دو عدد رگلاتور البته خراب نبودند ولی یکی جای ولتاژ 12 ولت 11.5 ولت نشان میداد دومی هم سالم بود و 5 ولت نشان میداد بازم تعویض کردم . یک عدد ترایاک هم بود که بدون تست تعویض کردم . خازن هم از روی ظاهر سالم بود ولی برای تست کردن با خازن نو تعویض کردم .
آی سی MOC3063 هم از روی ظاهر سالم است .
2 آی سی 8 پایه گوشه برد پنل هردو به شماره BS802C است . البته رنگ نوشته شون فرق میکنه انگار یکی زیاد داغ شده . از ظاهر که سالم است و ترک خوردگی نداره .
با برداشتن آی سی که رنگش تغییر کرده میشه تست کرد . و به نتیجه رسید ؟
برای آی سی
ATMEGA16L چون برای احتیاط زیاد روشن نمیزارم از روی گرمی آی سی نمیتونم نتیجه رو اعلام کنم از روی ولتاژ تغزیه هم نتونستم کدوم پایه را ولتاژ گیری کنم و به نتیجه نرسیدم
با تشکر
ای سی
BS802C یک ای سی تاچ هست که مربوط به تاچ پنل شما میشود هر کدام از این ای سی ها وظیفه ۲ تاچ را برعهده دارد.
شما ۲ ای سی فوق الذکر را از مدار خارج کنید و به برق بزنید نباید دستگاه خود به خود فرمان به موتور بدهد و یا روشن بشود.
اگر موتور و رله فرمان گرفت ای سی atmega16 شما سوخته و دیگه فایده ای نداره اگر نه احتمال خرابی یکی یا ۲ تا از این ای سی ها هست
که میتوانی با جابه جا کردن ای سی مربوط به کلید تاچ خاموش و روشن کردن را تست کنی. و اقدام به تهیه ای سی کنی
برای جداگانه تست کردن ای سی هم میتونی توسط یک مقاومت 10 کیلو اهمی با ولتاژ 5 ولت به پایه های 2 و 3 ولتاژ مثبت و منفی برای فعال و غیر فعال کردن اعمال کنی برای این امر دقت کامل داشته باشید
برای تهیه ای سی فوق میتوانید به فروشگاه امیر ای سی مراجعه کنید 12 تومان میباشد.
http://www.amiricshop.ir/product-1740-BS802C-SOP8.html

خواهشمند هستم نتیجه را اعلام کنید

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
ای سی
BS802C یک ای سی تاچ هست که مربوط به تاچ پنل شما میشود هر کدام از این ای سی ها وظیفه ۲ تاچ را برعهده دارد.
شما ۲ ای سی فوق الذکر را از مدار خارج کنید و به برق بزنید نباید دستگاه خود به خود فرمان به موتور بدهد و یا روشن بشود.
اگر موتور و رله فرمان گرفت ای سی atmega16 شما سوخته و دیگه فایده ای نداره اگر نه احتمال خرابی یکی یا ۲ تا از این ای سی ها هست
که میتوانی با جابه جا کردن ای سی مربوط به کلید تاچ خاموش و روشن کردن را تست کنی. و اقدام به تهیه ای سی کنی
برای جداگانه تست کردن ای سی هم میتونی توسط یک مقاومت 10 کیلو اهمی با ولتاژ 5 ولت به پایه های 2 و 3 ولتاژ مثبت و منفی برای فعال و غیر فعال کردن اعمال کنی برای این امر دقت کامل داشته باشید
برای تهیه ای سی فوق میتوانید به فروشگاه امیر ای سی مراجعه کنید 12 تومان میباشد.
http://www.amiricshop.ir/product-1740-BS802C-SOP8.html

خواهشمند هستم نتیجه را اعلام کنید

با سلام
با جدا کردن هردو آی سی 8 پایه از روی برد پنل بازم با وصل کردن به برق به همون صورت قبلی روشن میشه یعنی هیچ تغییری از حالت قبلی نکرده . امکان داره خرابی این آی سی باعث بشه .بلافاصله بعد از روشن کردن آی سی
uln2003an که تعویض کردم بسوزه . البته هر بار که برای تست روشن میکردم حدود 5 ثانیه بود . با تشکر

بالا