آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: از کار افتادن کنترل کننده دور فن در مادربرد p5kpl AM-SE

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
سلام
مادربرد Asus P5KPL AM se در حین کارکردن سوکت فن پردازنده را در آوردم تا یه فن دیگه رو تست کنم اشتباهی دقت نکردم سوکت رو یه خونه جابه جا زدم سریع در آوردم اما یه بوی سوختگی قطعه متوجه شدم و وقتی سوکت فن را در جای خود گذاشتم دور فن با حد اکثر کارکرد و دیگه کنترل سرعت نداشت و در بایوس مادربرد در بخش نمایش کنترل سرعت فن دور آن روی 2500RPM مانده در حالیکه قبل این اتفاق معمولا روی 900 الی 1300 بود

حالا میخواستم راهنمایی کنید در این موارد کدام قطعه وظیفه کنترل کردن این بخش رو داره و شماره قطعه معمولا کدام هستش تا بتونو تعویضش کنم
ممنونم از دوستانیکه راهنمایی میکنند
پادار باشید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
بوی سوختگی از خود فن بوده؟اگر از خود فن بود که بهتره یه فن دیگه استفاده کنید .چون فن رو می تونید باز کنید ولی دیگه به حالت سابق برنمی گرده .مدار تاکومتر برای تنظیم دور فن هست و با آی او در ارتباط هست .اینکه مقدار دور روی 2500 مونده بخاطر اینه که هیچ فیدبکی به آی او نمی رسه که تشخیص بده مقدار دور چقدر هست .برای اینکه مطمئن بشید خود آی او هم دچار مشکل نشده ،فن رو جدا کنید ،اصولا تعداد دور رو باید 0 نشون بده .اگر تعداد دور ثابت بود خود آی او یا قطعات این مسیر دچار مشکل هستن .ولی بنظر بنده احتمال خرابی مدار خود فن بیشتره .
موفق باشید .

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
دوست خوبم
بوی سوختگی از خود فن بوده؟اگر از خود فن بود که بهتره یه فن دیگه استفاده کنید .چون فن رو می تونید باز کنید ولی دیگه به حالت سابق برنمی گرده .مدار تاکومتر برای تنظیم دور فن هست و با آی او در ارتباط هست .اینکه مقدار دور روی 2500 مونده بخاطر اینه که هیچ فیدبکی به آی او نمی رسه که تشخیص بده مقدار دور چقدر هست .برای اینکه مطمئن بشید خود آی او هم دچار مشکل نشده ،فن رو جدا کنید ،اصولا تعداد دور رو باید 0 نشون بده .اگر تعداد دور ثابت بود خود آی او یا قطعات این مسیر دچار مشکل هستن .ولی بنظر بنده احتمال خرابی مدار خود فن بیشتره .
موفق باشید .
سلام
نه خود فن نبوده از مادربرد بوده

چشمی پیدا کردم کدام قطعه هستش p5pklamsesmderr.jpg

به احتمال زیاد یکی از این شماره ها هستش 42t یا 43t حرف t هم به نظر میاد با حروف کوچک باشه
منتها هنوز پیدا نکردم ترانزیستوره یا دیود

البته با یه فن دیگه تست کردم دور فن متغیر هستش اما تقریبا در حدود 2000 الی 2200 هستش . وقتی با دستم جلوی سرعت فن رو میگیرم دور کم میشه و تو بایوس نشون میده

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
هر دو کد 42t و 43t دیود شاتکی هستن .می تونید روی بردهای دیگه هم مقایسه کنید .احتمال زیاد 42t هست .روی بردها هم بفور پیدا می شه .
یحتمل وظیفه قطعه محافظت در برابر اتصالی هست که وظیفه اشو هم انجام داده ،برا همین با فن دیگه تعداد دور رو درست نشون می ده .ولی بهتره که تعویض بشه .
موفق باشید .

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
دوست خوبم
هر دو کد 42t و 43t دیود شاتکی هستن .می تونید روی بردهای دیگه هم مقایسه کنید .احتمال زیاد 42t هست .روی بردها هم بفور پیدا می شه .
یحتمل وظیفه قطعه محافظت در برابر اتصالی هست که وظیفه اشو هم انجام داده ،برا همین با فن دیگه تعداد دور رو درست نشون می ده .ولی بهتره که تعویض بشه .
موفق باشید .
سلام
خدا خیرتون بده دیگه داشتم از پاسخ در این بخش نا امید میشدم 99 درصد 42t هستش کلی گشتم توی برد های مادربرد این شماره را پیدا نکردم . ضمن اینکه از حالت معمول یه کمی هم کوچیکتر از بقیه هستش توی عکس مشخصه که کوچیکتر از کناریهاش هس=تش فکر کنم ssob بهش بگن

بالا