آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن مکرر زنر و ترانزیستور در این مدار ساده 12به 5

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,516
شوش شهر دانیال نبی (ع)
پاسخ : Re: سوختن مکرر زنر و ترانزیستور در این مدار ساده 12به 5

خب جای همه اون قطعات یک ای سی 7806 بزارکار تمومه
خیر دوست عزیز گردش موتور دائم در حال تغییر است

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
اوامر اجرا شد
با سری کردن مقاومت تغییر چندانی در ولتاژ خروجی ایجاد نشد ولی زنر نسوخت
این مدار بدون زنر باید حدود5ولت خروجی بده .زنر هم برا محافظت از مدار بعدیه که ولتاژ بالاتر نر
نقاطی رو که مشخص کردید رو ولتاژ گیری کردم طبق عکس
چرا طراح بجای این مدار از یک آداپتو5ولت 1آمپر استفاده نکرده؟؟؟

به جای مقاومت 27 کیلو مقاومت 47 کیلو بزارید و ولتاژ همان نقاط که مشخص کردم را اعلام کنید.
علت آنکه شما زنر در خروجی نبوده و شما خودتان برای محافظت زنر قرار دادید چیست؟

آخرین ویرایش:

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,875
10,558
سلام
مدار موکن زنانه با استفاده از نخ هست.

این مدار 5 ولت میسازه برای مدار بعدی که موتور را چپ و راست می کنه .چند باری که برای تعمیر اوردند به جای تعمیر این بخش از یک 7805 پلاستیکی استفاده کردم.بدون مشکل کار می کنه

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
به جای مقاومت 27 کیلو مقاومت 47 کیلو بزارید و ولتاژ همان نقاط که مشخص کردم را اعلام کنید.
علت آنکه شما زنر در خروجی نبوده و شما خودتان برای محافظت زنر قرار دادید چیست؟

داداش مهران عزیز من زنر قرار ندادم
خود شرکت سازنده زنر قرار داده تو این مدار

به هرحال بدون زنر هم باید ولتاژ خروجی حدود 5ولت باشه ولی نیست

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام
مدار موکن زنانه با استفاده از نخ هست.

این مدار 5 ولت میسازه برای مدار بعدی که موتور را چپ و راست می کنه .چند باری که برای تعمیر اوردند به جای تعمیر این بخش از یک 7805 پلاستیکی استفاده کردم.بدون مشکل کار می کنه
ممنون بابت راهنمایی
ولی میخواستم عیب این مدار رو به کمک اساتید پیدا کنم ولی هنوز اساتید محترم بصور علمی به مدار نگاه نکردن

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
داداش مهران عزیز من زنر قرار ندادم
خود شرکت سازنده زنر قرار داده تو این مدار

به هرحال بدون زنر هم باید ولتاژ خروجی حدود 5ولت باشه ولی نیست
نمیدونم چرا در یکی از پست های شما اینگونه برداشت کردم که شما خودتون زنر قرار دادید به هر حال نحوه عملکرد مدار را تشریح مبکنم.
[hide][/hide][hide][/hide][hide][/hide][hide]

نکته : تمام این مراحل در کسری از ثانیه اتفاق می افتد.

به نحوی که با اعمال ولتاژ ورودی و نویز و ریپل گیری توسط خازن و اعمال ولتاژ به امیتر از طریق دیود و علت استفاده از دیود برای جلوگیری از جابجایی قطبین برای پرهیز ار آسیب قرار داده شده و همچنین از طریق مقاومت 200 اهمی ولتاژ ورودی پایه بیس ترانزیستور (882) را تحریک میکند و ولتاژ به خروجی اعمال میشود(
در لحظه اول خروجی برابر با حدودا 11 ولت و پس از مدتی توسط 431 تغییر پیدا میکند).
و پس از ظاهر شدن ولتاژ د خروجی توسط 2 مقاومت 27 و 33 کیلو اهم در خروجی که نقش تقسیم ولتاژ در خروجی دارند به پایه رفرنس 431 اعمال و خروجی رو به این صورت کنترل میکند :
که اگر ولتاژ خروجی بالاتر از ولتاژ انتخابی که همان 5 ولت ما هست باشد آن را پایین تا نزدیک 5 ولت میرساند و اگر ولتاژ پایین تر بیایید ولتاژ را بالاتر میبرد . این تغییر ولتاژ سبب میشود تا ولتاژ اعمالی به بیس ترانزیستور تغییر کنند تا خروجی ثابت بماند .
علت اینکار آن است که اگر در خروجی افت ولتاژ بیدا کردیم مدار بتواند ولتاژ بیشتری تولید و بلعکس کند و در ماشین ریش تراش هم به دلیل فشار های وارده به موتور لازم و ضروری هست چرا که این عمل را 7805 قادر به انجام دادن آن نیست!
سایر قطعات هم حفاظتی هستند.

در خصوص زنر هم باید یک مقاومت با آن سری شود در غیر ین صورت یک نقص در طراحی بشمار میرود.

شما با تغییر مقاومت 27 و 33 میتوانید به ولتاژ 5 ولت برسید اما من شک دارم که مدار شما درست نباشد چراکه زمانی که موتور به تغذیه وصل شود احتمال دارد که خروجی ثبات بیدا کند.
[/hide]

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
درود
ایا توان زنر به اندازه نمونه اصلی هست؟
گاها زنرهای اصلی با جثه کوچک توان بیشتری از نمونه های بازار دارند
7ولت روی زنر افت دارید
جریان مصرفی ضربدر این مقدار توان زنر میشود قاعدتا و حدودا...
بدرود

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: samad-ch

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام

ممنونم بابت پاسخ ارزشمند شما و وقتی که اختصاص دادید

چون موتور در هر ثانیه حدود2یا 3بار حرکتش مع*** میشه نیروی زیادی رو به مدار تغذیه وارد میکنه
به این صورت که موتوری که در حال گردش به راست هست اونم با دور بالا پس انرژی و نیروی زیادی باید بهش وارد بشه تا عمل متوقف شدن و بعدش حرکت در جهت مخالف رو انجام بده
متوقف شدن موتور در حال گردش و حرکت در جهت عکس اونم در کثری از ثانیه به نوعی باعث اتصال کوتاه شدن خروجی در زمان بسیار پایینی میشه و اونم ثانیه ای 2یا 3بار این اتفاق میوفته
این اتفاق رو من فکر نمیکنم خانواده78xxبتونه تحمل کنه اونم اگه زمان اصلاح یه صورت 10الی15دقیقه باشه
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد این مدار معیوب

یه موکن سالم پیدا کردم

1-زمانی اداپتور بهش وصل میشه کلیدon/off خاموشه و ولتاژ خروجی به هیچ جایی وصل نیست و تو این موکن سالم ولتاژ خروجی به محض اتصال ادابتور 5.5ولت هست
پس این احتمال که باید مدار زیر بار بره تا ولتاژ بیاد پایین صحت نداره و همون لحظه اول اتصال ادابتور در موکن سالم ولتاژ 5.5ثابت هست

2- زنر مدار سالم رو خارج کردم و ولتاژ مدار موکن سالم بدون زنر 5.6ولت هستش همونطور که قبلا عرض کردم زنر نقش محافظتی برا مدار بعدی رو داره

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,875
10,558
سلام
78R05 استفاده کرده ام و مشکلی هم نداشته .این نمونه low drop هست تفاوت ولتاژ ورودی و خروجی 0.5 ولت بر خلاف 7805 معمولی که 3 ولت هست.همچنین ورودی تا 35 ولت تحمل داره

-----------------------------------------
اگر می خواهید حتما مدار خودش درست بشه:

R1 بایاس d882 را تامین می کنه.
دو مقاومت R2 وR3 تقسیم ولتاژ را برای 431 می سازند با افزایش ولتاژ خروجی d882 ورودی 431 هم افزایش پیدا می کنه و 431 هم ولتاژ بیس d882 را کاهش میده .و بالعکس
اگر بخش مقسم ولتاژ و 431 متصل نباشه یا درست عمل نکنه تقریبا تمام ولتاژ ورودی به خروجی منتقل میشه
با تغییر مقاومت های R3,R2 بایستی خروجی تغییر داشته باشه
احتمال خرابی یا عیب 431 خیلی زیاده .برای اطمینان میتونید از 431 معمولی به جای نصب سطحی استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام
78R05 استفاده کرده ام و مشکلی هم نداشته .این نمونه low drop هست تفاوت ولتاژ ورودی و خروجی 0.5 ولت بر خلاف 7805 معمولی که 3 ولت هست.همچنین ورودی تا 35 ولت تحمل داره

-----------------------------------------
اگر می خواهید حتما مدار خودش درست بشه:

R1 بایاس d882 را تامین می کنه.
دو مقاومت R2 وR3 تقسیم ولتاژ را برای 431 می سازند با افزایش ولتاژ خروجی d882 ورودی 431 هم افزایش پیدا می کنه و 431 هم ولتاژ بیس d882 را کاهش میده .و بالعکس
اگر بخش مقسم ولتاژ و 431 متصل نباشه یا درست عمل نکنه تقریبا تمام ولتاژ ورودی به خروجی منتقل میشه
با تغییر مقاومت های R3,R2 بایستی خروجی تغییر داشته باشه
احتمال خرابی یا عیب 431 خیلی زیاده .برای اطمینان میتونید از 431 معمولی به جای نصب سطحی استفاده کنید.

ممنون بابت پاسخ

مدار در عین سادگی خیلی حساس هست دلیلش هم اینه که متور باید با سرعت ثابت در حال گردش باشه و اگه سرعت موتور نوسان داشته باشه یا یهو کم بشه باعث گیرکردن مو و بند روی پوست میشه و حتی ممکنه صورت رو زخم کنه
به همین دلیل احتمالا مقاومت ها 1درصد استفاده شده باشه

با افزازیش 200اهم به 1کیلو اهم به خروجی 8ولت رسیدم نمیدون کارم درسته یا نه؟
آیا میشه بین تلاقی مستقیم 431و882 مقاومت قراربدم؟
کدوم کار صحیح تر هست که افت جریات نداشته باشم؟

r05هم دارم تست میکنم به هرحال ممنونم

آخرین ویرایش:
بالا