آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مشکل منبع تغذیه 50 ولتی 5 آمپر متغیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
پاسخ : رد: مشکل منبع تغذیه 50 ولتی 5 آمپر متغیر

سلام استاد در لینک زیر تحلیل و عیب یابی تغذیه 0 تا 30 ولت شما موجوده امیدوارم دوستان بهره ببرند
https://www.irantk.ir/irantk37235/

درود بر شما

بواسطه جوشکاری فراوان و شب هنگام ، سوزش شدید و اشک چشم ، اندک بینایی چشمم را مختل و عذاب آور کرد و لذا ناگزیر به تقدیم کوتاهترین پاسخ بودم که الان خیلی بهتر و قابل تحمل شده

بابت مساعدت و لطف شما در راستای معرفی صحیح تاپیک مورد نظر سپاسگزارم.
البته پست ۱ همان تاپیکی که بدرستی معرفی فرمودید و با کمک و استفاده از آن بسهولت قابل ارائه و معرفی است اینجاستhttps://www.irantk.ir/irantk37235-7/#post195513

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود.

وقت بخیر . تشکر میکنم از توجه و راهنماییتون

متاسفانه من این مقاومت رو نتونستم پیدا کنم. یا باید تهران باشیم که ما در شهرستان این امکان رو نداریم یا خرید پستی کنیم. اگر ضرورت دارد این مقدار که از طریق پست اقدام به خرید کنم. در حالت حاضر تونستم مقاومت 1 اهم 10 وات رو قرار بدم.

منتظر راهنمایی شما در مورد ولتاژ پایه رگلاتور هستم. ممنونم بزرگوار :icon26:
[hide]
نه نیازی نیست اقدام به خرید سایتی کنید و یک مقاومت کم اهم وات بالا کفایت میکند.
در خصوص ولتاژ رگلاتور هم یک مقامت سیصد نود اهمی ۲ سر مقاومت R4 موازی کنید و ولتاژ حدود 3 ولت افزایش میاید.
نتیجه را اعلام کن.
سعی کن برای تست خروجی از لامب ماشین چند تا سری کنی تا دچار ضرر و زیان نشوید.

[/hide]

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

با تشکر و تقدیر از جناب مهران عزیز که راهنمایی های قابل توجهی فرمودند و در جریان عیب یابی ، تجربیات و اطلاعات خوبی کسب فرمودید لازم به ذکر است که این تغذیه ارزشی نداره و دارای اشکالات عجیب و غریب و اساسی است

بطوریکه جناب مهران عزیز بدرستی برخی از آنها را شناسایی و در صدد اصلاح برآمدند اما این نقشه ارزش اصلاح نداره
ازجمله مقدار R15 , R16 که ۵۱۰ اهمی منظور شده درحالیکه در ماکزیمم جریان باید از هر مقاومت ۲.۵ آمپر عبور کنه که دراینصورت ۱۲۷۵ ولت در دوسر این مقاومت افت میکنه و حتی اگه ۱/. آمپر هم از آن عبور کنه موجب افت ولتاژی بمقدار ۵۱ ولت میشه . پس چی برای مصرف کننده میمونه؟
بهمین علت حتی یک فن کم مصرف هم موجب افت ولتاژ شدید گردید و نتونست ولتاژ کافی بهش برسونه
بنابرین مقادیر همین دو مقاومت نیز برای ارزیابی نقشه مکفی است و گویای اطلاعات ناچیز و ضعف مفرط طراح این تغذیه است .

توان مقاومت ۵۱۰ اهمی بشدت ناصحیح است و باید دارای توانی باشه که با جراثقال جابجا بشه
قطع نظر از خطای نجومی این دو مقاومت ، اساسا در منبع تغذیه پر توان حتی المقدور نباید از مقاومت سری استفاده کرد و بهمین علت در صورت ضرورت از مقادیر بسیار کوچک (کوچکتر از ۱ اهم) استفاده میشود

و یا تناقض ترانس ایزوله و ارتباط عامدانه تغذیه با برق شهر که بدون دلیل و توجیهی ، ایزولاسیون را مخدوش میسازد و استفاده از دستگاه بعنوان تغذیه آزمایشگاهی را بدلیل مخاطرات برق گرفتگی محال میسازد از دیگر شیرین کاری های بلاتوجیه این نقشه است.
و قس علیهذا

بنابمراتب این نقشه فقط به درد طراحش میخوره خصوصا که صرفنظر از صحت و سقم نقشه ، اساسا عدم استفاده از آی سی موجب کاهش شدید قابلیت و کیفیت آن میشود

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 150639
سلام استاد بنده :71000000:
من دستبروده شما هستم و چیزی بیش از این انتظار نمیرود.
و فرمایشات شما کاملا درست هست این مدار عیوب بالایی دارد و بر طرف کردن آن کلی زمان میبرد و بس از بر طرف کردن عیب طراحی مدار کارآمد نیست و اصلا بیش نهاد نمیکنم همچین مدارات ساده برای میزکار استفاده بشه چون امکان ضرر و زیان دارد و با توجه به بیشرفت تکنولوژی مدارات بسیار بیشرفته تری میتوان طراحی کرد که حفاظت و کیفیت و توان را حد قابل قبولی رساند.
که در اسرع وقت یک مدار بیشرفته تقدیم میکنم.
استاد جان من خیلی دلتنگ تایبیک معما های شما هستم ممنون میشم هرازگاهی یک معما مطرح کنید.
همچنین از تجربیات شما وبقیقه استفاده کنیم و هم بتونیم برای عیب یابی به جای تعویض کاری برای تعمیر با تحلیل عیب یابی کنیم و بدون شخم زدن و در کمترین زمان عیب دستگاه رو حل کنیم.

درود وتشکر فراوان از اینکه در جمع ما هستید
::smiley_on_tredmi::

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود.

سپاس از حضرتعالی بابت توضیحات و تشریح در رابطه با این مدار. همونطور که خدمت جناب مهران عزیز هم پیش تر عرض کردم این مدار رو برخی از دوستان در کانال تلگرام عنوان کردند که ساخته اند که عنوان کردم صحت و سقم گفته های دوستان رو نمیتونم تضمین کنم. هدف از ادامه بحث این بود که اگر جای اصلاح و ترمیم داره این مدار که جلو برم و با توصیه های مهران عزیز اصلاحشون کنم.

اما با گفته های شما به نظر میاد که این مدار از پای بست ویران است. بهرحال من قطعات این مدار رو خریده ام و مدار رو مونتاژ کردم. سوای تمام قطعات دو عدد ترانزیستور MJ15004 از نظر مالی مهم هستند و ترانسی که هزینه کردم و ساختم.

آیا منبع تغذیه مشخص و عملی سراغ دارید که بتونم از این ترانسفورماتور 48 ولت 6 آمپر و این دو ترانزیستور استفاده کنم؟

گرچه باز هم نظر جناب مهران عزیز برام مهم هست و در وهله اول منتظر هستم ببینم ایشون چه پیشنهادی در نهایت برای این مدار و بنده دارند.

با تشکر از شما و مهران عزیز :rose:
کانال های تلگرامی برای افزایش بازید مطالبی رو قرار میدند که از صحت و سقم آن بی خبراند حال این مدارات دست به دست میچرخد و کسی هم نمیداند طراح آن کیست و این مدار را برای کجا و چه کارایی و کاربردی طراحی کرده و یا اصلا طراح آن برای برطرف کردن عیب در سایت قرار داده تا سایر همکاران اصلاح کنند.بنابر این اینگونه مدارات کم نیستند.
اگر این مدار 20 سال بیش مطرح میشد یکی از بهترین مدارات (با اصلاح نقشه) بود اما الان این مدار بسیار مبتدی و بر عیب و ایراد و تلفات بالا و غیر قابل اطمینان برای استفاده در تعمیرات و یا تجهیزات آزمایشگاهی هست!
به نحوی که شما قادر به کنترل جریان و کنترل ولتاژ به درستی نیستید و همچنین در صورت اتصال کوتاه شدن خروجی مدار ۲ ترانزیستور گران قیمت رو هم از دست خواهید داد.
و همچنین هیچ اطمینانی وجود ندارد در عین خروجی برای دستگاه اگر bd139 بسوزد چه بلایی سر دستگاهی که دارید کار میکنید بیاورد.
بنابر این اصلاح این مدار دشوار نیست اما وقت گذاشتن و استفاده از آن کار عاقلانه ای نیست.
شما میتوانید از مدارات بیشرفته تری استفاده کنید و یا از مدارات ارزشمندی که تمام همکاران استفاده کرده اند و مدار کاملا رفع عیب شده و تحلیل و عیب یابی شده در انجمن که کم هم نیستند با یک سرچ ساده در فیلد انجمن میتوانید بدست بیارید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد بنده :71000000:
من دستبروده شما هستم و چیزی بیش از این انتظار نمیرود.
و فرمایشات شما کاملا درست هست این مدار عیوب بالایی دارد و بر طرف کردن آن کلی زمان میبرد و بس از بر طرف کردن عیب طراحی مدار کارآمد نیست و اصلا بیش نهاد نمیکنم همچین مدارات ساده برای میزکار استفاده بشه چون امکان ضرر و زیان دارد و با توجه به بیشرفت تکنولوژی مدارات بسیار بیشرفته تری میتوان طراحی کرد که حفاظت و کیفیت و توان را حد قابل قبولی رساند.
که در اسرع وقت یک مدار بیشرفته تقدیم میکنم.
استاد جان من خیلی دلتنگ تایبیک معما های شما هستم ممنون میشم هرازگاهی یک معما مطرح کنید.
همچنین از تجربیات شما وبقیقه استفاده کنیم و هم بتونیم برای عیب یابی به جای تعویض کاری برای تعمیر با تحلیل عیب یابی کنیم و بدون شخم زدن و در کمترین زمان عیب دستگاه رو حل کنیم.

درود وتشکر فراوان از اینکه در جمع ما هستید
::smiley_on_tredmi::

درود

با تشکر از جناب مهران عزیز بابت اظهار لطف و معماهای الکترونیکی که مورد اقبال قرار داده اند و خواستار استمرار و طرح معماهای تازه شده اند بعرض میرسانم
با توجه به اینکه ناهنجاری های تحمیلی من تا حد قابل توجهی مرتفع و رو به بهبودی گذاشته و به تبع آن توفیق بهره گیرئ مفید از اوقاتم را فراهم میسازد و با عنایت به مقدماتی که جهت فعالیت تازه پیشنهاد گردیده و هر چند منتهی به وعده کم رنگی شده است معذالک امیدوارم در آینده نزدیک فعالیت موثر و هدفمند یاد شده در راستای تعلقات و اهداف علمی تجربی علاقمندان الکترونیک سازماندهی گردد بگونه ای که خود علاقمندان ، معماهای جالب توجه مطرح فرمایند.

درخصوص نقشه تغذیه مورد بحث این تاپیک ، اساسا بصورت مزاح و مضحکه طراحی شده و دارای ایرادات عمیق و غیرقابل ةوجیه است که بدلیل احتراز از پیچیدگی های الکترونیک ، چند ایراد که از ناحیه علاقمندان مبتدی نیز قابل هضم باشد مطرح کردم

اما ایرادات نقشه وحشتناک تر از این حرف هاست بعنوان مثال آرایش ناصحیح دو ترانزیستور قدرت و امپدانس ورودی و خروجی و موقعیت درایور بگونه ایست که امکان بهره گیری از آنرا در طبقه قدرت منبع تغذیه محال میسازد و فقط برای صدمه زدن به ترانزیستور بکار می آید و لابد امیتر را برای پیشگیری از صدمه ترانزیستور با ۵۱۰ اهم سری کرده تا خندیدن به عملکرد سیستم لااقل پر هزینه نشود.
بویژه که در طبقه قدرت از ترانزیستور تیپ مثبت هم استفاده کرده که هیچ طراح مبتدی نیز مرتکب این خطا نمیشود
بهمین علت طبقه قدرت دستگاهی را سراغ ندارید و نمی بینید که از تیپ مثبت استفاده شده باشد مگر در موارد ناگزیر مانند مواردی از پوش پول که اخیرا از همان شیوه پوش پول مثبت و منفی نیز استفاده نمیشود و منقرض شده و ایراداتی الی ماشاءا..

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا