آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تفاوت چوک با ترانس چیست؟

tartar

کاربر
2009-09-01
36
42
اهواز
سلام به اساتید گرامی

خواستم از عزیزان اطلاعات جامعی در مورد چوک و ترانس ، تفاوت ها و کارکرد هر کدوم رو دریافت کنم.

پیشاپیش سپاس

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
400
1,106
خوزستان
سلام به اساتید گرامی

خواستم از عزیزان اطلاعات جامعی در مورد چوک و ترانس ، تفاوت ها و کارکرد هر کدوم رو دریافت کنم.

پیشاپیش سپاس

با درود :

چوک از يک سيم پيچ تشکيل شده و ترانس از دوسيم پيچ اوليه و ثانويه
ضمناً نقش ترانس تطبيق امپدانس و انتقال توان است ولي چوک فقط تنظيم جريان الکتریسیته است.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام به اساتید گرامی

پیشاپیش سپاس

ترانس در ورودی مدار تغذیه بکار میرود ولی چوک در تمام طبقات مدار بکار میرود

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود
دوستمان دقیق فرمودند
چوک یک سیمپیچ دارد

در یک پاور

ترانس ها اولیه متصل به ترانزیستورهای سوییچ دارندو
ثانویه متصل به دیودهای خروجی

و در مسیر خروجیها چوکهای فیلتر هستند بصورت سری

ضمنا اتوترانس نیز یک سر مشترک بین اولیه ثانویه دارد

بدرود

tartar

کاربر
2009-09-01
36
42
اهواز
سپاس از اساتیدی که پاسخ دادن

خب اینجور که بنده فهمیدم ترانس بخش ثانویه ش که با فرکانس اولیه دارای ولتاژ میشه حالا این دو سر سیم ثانویه به کجا وصلن؟ دوتاش بهم متصلن یعنی مثبت منفی ندارن؟ یه سر سیم به دیودها بگیم وصل شه اون سر دوم به کجا وصل میشه؟

و اینکه چوک برای تنظیم جریان استفاده میشه یعنی چی؟ یعنی جریان قبل از رسیدن به اون بالا پایین بیاد بهرحال خروجی چوک ثابته؟ و چرا این اتفاق میفته؟
اگر امکانش هست قضیه رو بیشتر با جزییات بیشتر شرح بدن دوستان ممنون میشم. ضمن اینکه از عزیزان سپاسگزارم. تا حدودی متوجه شدم تفاوتهای اصلی این دو رو

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سپاس از اساتیدی که پاسخ دادن

خب اینجور که بنده فهمیدم ترانس بخش ثانویه ش که با فرکانس اولیه دارای ولتاژ میشه حالا این دو سر سیم ثانویه به کجا وصلن؟ دوتاش بهم متصلن یعنی مثبت منفی ندارن؟ یه سر سیم به دیودها بگیم وصل شه اون سر دوم به کجا وصل میشه؟

و اینکه چوک برای تنظیم جریان استفاده میشه یعنی چی؟ یعنی جریان قبل از رسیدن به اون بالا پایین بیاد بهرحال خروجی چوک ثابته؟ و چرا این اتفاق میفته؟
اگر امکانش هست قضیه رو بیشتر با جزییات بیشتر شرح بدن دوستان ممنون میشم. ضمن اینکه از عزیزان سپاسگزارم. تا حدودی متوجه شدم تفاوتهای اصلی این دو رو

برای توضیحات بیشتر باید به کتاب اصول الکترونیک مراجعه کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: tartar
بالا