آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تعمير محافظ برق يا نوسانگير وسايل برقي

superstar

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-21
254
1,136
یکی از دستگاه هایی که درتمام فصول سال مخصوصا فصل گرما که مشترکان برق با نوسانات شدید برق روبرو هستند به ان رو میاورند محافظ برق یا دستگاه نوسانگیر هستند که بیشتر مواقع بجای تعمیر ان به تعویض دستگاه اکتفا میکنیم
اما گاهاً تعمیر انها بسیار راحت و مقرون به صرفه میباشد یکی از عیوب رایج تغیر ظرفیت خان سرامیکی میباشد که باعث عیب قطع برق به مدت زمان چند ثانیه و وصل مجدد ان به مدت چند ثانیه میشود که باتعویض خازن سرامیکی اغلب به ظرفیت 684j400vمیباشد
680میکرو فاراد 400 ولت
این خازن اکثرا از جنس نامرغوب استفاده شده
این پست را براساس تجربه ی تعمیر چندین دستگاه محافظ حاصل شده که در اختیار کاربران عزیز قرار میدهم
باتشکر

tran.h

کاربر
2018-07-27
1
4
سلام من یک محافظ کاوه ۳۵۰۰ وات دارم که چراغ زرد روشن میشه بعد از چند دقیقه هم چراغ سبز هم روشن میشه ولی رله نمیزنه و خروجی نداریم، رله هم عوض کردم درست نشد.

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
یکی از دستگاه هایی که درتمام فصول سال مخصوصا فصل گرما که مشترکان برق با نوسانات شدید برق روبرو هستند به ان رو میاورند محافظ برق یا دستگاه نوسانگیر هستند که بیشتر مواقع بجای تعمیر ان به تعویض دستگاه اکتفا میکنیم
اما گاهاً تعمیر انها بسیار راحت و مقرون به صرفه میباشد یکی از عیوب رایج تغیر ظرفیت خان سرامیکی میباشد که باعث عیب قطع برق به مدت زمان چند ثانیه و وصل مجدد ان به مدت چند ثانیه میشود که باتعویض خازن سرامیکی اغلب به ظرفیت 684j400vمیباشد
680میکرو فاراد 400 ولت
این خازن اکثرا از جنس نامرغوب استفاده شده
این پست را براساس تجربه ی تعمیر چندین دستگاه محافظ حاصل شده که در اختیار کاربران عزیز قرار میدهم
باتشکر

باسلام
ممنون دوست عزیز بخاطر به اشتراک گزاری تجربیات مفیدتون.
خازن ۶۸۴ فکر کنم ۶۸۰ نانو باشه.
با سپاس فراوان

manam64

کاربر vip
کاربر
2015-08-11
14
86
بعضی موارد هم مسیر بین ترانزیستور تا رله قطعی داره با اتصال دادن پایه خروجی ترانزیستور به رله اگه رله عمل کنه مسیر قطعه.راه دوم هم اتصال منفی مدار به سر منفی رله درموقع روشن بودن چراغ سبزه اگه رله عمل کنه ترانزیستور باید چک بشه.قبل از همه این موارد خود رله رو با ولتاژ دی سی روی برد در جهت درست دیود موازی بارله میشه تست کرد نیازی به درآوردن رله نیست.بیشترین ایرادی که دراین محافظها به اون بر خوردم مربوط به خازن پلی استر ۶۸۴ یا ۱۰۵ یا ۴۷۴ ورودی است.مورد دوم مربوط به خرابی ال ای دی سبز رنگه که اکثر مواقع با رله سری در مداره .مورد سوم وقتی رله سالمه ترانزیستور خروجیه که قسمت خروجی عمل نمیکنه .مورد بعدی روشن شدن دو ال ای دی سبز وزرد با همه که بیشتر اوقات با تعویض ایسی lm324حل میشه .بعضی از مواقع هم بدلیل بهم خوردن رنج مقایسه ولتاژ روی آیسی، مدار روی چراغ دیلی باقی میمونه که میشه ورودی برق مقایسه مدار رو پیدا کرد که با یک یا چند مقاومت از یک سر acورودی شروع میشه وبا یک دیود به پایه مقایسه ایسی میره .اگه به جای یکی از این مقاومت ها یک مقاومت کمتر یا بیشتر قرار بدید میتونید رنج مقایسه رو درست کنید یا از دو پایه یک پتانسیومتر استفاده کنید .مورد بعدی خرابی خازن ایجا تاخیر در مداره این خازن الکترولیت رو میشه با قرادادن مولتی متر روی ولتاژ دیسی پیدا کرد به این صورت که ولتاژ روی این خازن بتدریج زیاد میشه وزمانی که ثابت بشه مدار سبز میشه.با تغییر این خازن میشه مقدار تاخیر رو کم و زیاد کرد .البته با تغییر مقاومت تغذیه این خازن هم میشه این کار رو انجام داد.
با تشکر اینم تجربه تعمیر تعداد زیادی از محافظ ها

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
سلام خدمت دوستان.بنده چند روزیه که یک محافظ برق دستم رسیده که قدیمی هستش.مارک AIDIN.تو این محافظ تغذیه مدار جدا شده و داخلش یه ترانس سه سر گذاشته بودن برای تغذیه مدار.ترانس این محافظ سوخته و خروجی نمیداد.چون روی برد یک رگلاتور 5 ولت گذاشته شده و اندازه ترانس کوچیک بود حدس زدم که ترانس یا باید 6 ولت باشه یا 9 ولت.من یدونه ترانس سه سر 6ولت تهیه کردم و نصب کردم.ترانزیستور مدار هم NPN هستش.bc337.اونم تعویض کردم.الان مدار روشن میشه ال ای دی سبز روشن میشه ولی خروجی نمیده.دوتا پتانسیو متر 502 هم روی مدار هست که یکیش برای تایم مدار هست.یکیشو نمیدونم برای چی هست.کسی میتونه راهنمایی که چرا مدار خروجی نمیده؟

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود.طبق فرمایش شما اگه رگولاتور 5 ولت در مدار استفاده شده باشه ، ترانس نمیتونه 6 ولت باشه چون ورودی رگولاتور حداقل باید 2 ولت بیشتر از خروجی باشه.رله نکردن هم میتونه به همین علت باشه.تو محافظهای جدید افت ظرفیت خازن پلی استر ابتدای مدار میتونه عامل رله نکردن باشه که در مدار شما همین ترانس نقش تغذیه رو ایفا میکنه.سپاس

h.heydari

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2016-09-26
836
3,855
پارس آباد مغان
با سلام

همکار گرامی اول رله محافظ معمولا 12ولته ولی دربعضی از محافظها رله 24 ولت گذاشتند .ترانس تغذیه محافظ های قدیمی بیشتر 12ولت می باشد بعید است ترانس پایینتر از 12ولت باشه چون اگه ولتاژترانس پایینتراز 12 ولت باشه رله عمل نمی کنه شما لطف کنید از ترانس 12ولت استفاده کنید.موفق باشید.

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
با سلام

همکار گرامی اول رله محافظ معمولا 12ولته ولی دربعضی از محافظها رله 24 ولت گذاشتند .ترانس تغذیه محافظ های قدیمی بیشتر 12ولت می باشد بعید است ترانس پایینتر از 12ولت باشه چون اگه ولتاژترانس پایینتراز 12 ولت باشه رله عمل نمی کنه شما لطف کنید از ترانس 12ولت استفاده کنید.موفق باشید.
ممنون.ولی اندازه ترانس خود محافظ که سوخته خیلی کوچکتر از اونی هست که 12 ولت باشه.درضمن خروجی سه سر هستش که بدون سروسط 12 ولت میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1212ali

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود.طبق فرمایش شما اگه رگولاتور 5 ولت در مدار استفاده شده باشه ، ترانس نمیتونه 6 ولت باشه چون ورودی رگولاتور حداقل باید 2 ولت بیشتر از خروجی باشه.رله نکردن هم میتونه به همین علت باشه.تو محافظهای جدید افت ظرفیت خازن پلی استر ابتدای مدار میتونه عامل رله نکردن باشه که در مدار شما همین ترانس نقش تغذیه رو ایفا میکنه.سپاس
خودمم همین فکر رو میکنم که بخاطر کم بودن ولتاژ باشه ولی ولتاژ تغذیه ای سی 6 ولت نشون میده.برای همین احتمال میدم از چیز دیگه ایی باشه.با این حال دنبال یه ترانس 9 ولت سه سرهستم تا تست کنم.ولی پیدا نمیکنم
pgoq_dsc_0029_thumb.jpg
[/URL][/IMG]
از اونجایی که اندازه ترانس معیوب که توی دستمه کوچیک بود فکر نمیکردم ترانس 12 ولت باشه.از راهنماییتون خیلی ممنون

آخرین ویرایش:
بالا