آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: تستر ساده بکلایت مهتابی (LCD) با ترانس ۱۲ ولت

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

اینم هایولتاژ فقط با
۱- دیمر
۲- ترانس هایولتاژ
۳- خازن بایپلار حدود ۱ میکرو ۴۵۰ ولت
اگه این سه قطعه را با هم سری کنید هایولتاژی حدود ۲۰ کیلو ولت که در فیلم پیوست ملاحظه میفرمایید ، خواهید داشت

البته در جریان بدست آوردن سیم پیچ مناسب باید یک مقاومت آجری حدود ۱۰۰ اهم ۱۰ وات یا اتو را نیز با این سه قطعه سری کنید تا سیم پیچ مناسب ترانس را پیدا کنید و اگه در جریان آزمایش از سیم پیچ های نامناسب ترانس هایولتاژ استفاده کردید موجب صدمه قطعات نشه
و پس از پیدا کردن سیم پیچ مناسب ، اتو یا مقاومت را از مدار حذف کنید .
مناسب ترین سیم پیچ ورودی ترانس ، سیم پیچی است که با کمترین جریان ورودی ، در خروجی بیشترین ولتاژ تولید بشه و بعبارتی در حالتی که مقاومت کمتر داغ بشه و لی بیشترین ولتاژ تولید بشه
بهمین سادگی اگه سیم قرمز و آبی سمت چپ تصویر را به برق شهر متصل کنید میتوانید ولتاژ بسیار بالایی حدود ۲۰ کیلو ولت و بالاتر تهیه کنید.

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 148300
سلام استاد نقش خازن 1 میکرو سری با ترانس چیه ؟

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
درود

تستر بکلایت مهتابی (LCD) با ترانس ۱۲ ولت

ساختن این تستر بسیار ساده تر از مگس کش است
زیرا کافیه سه قطعه زیر را بدون تغییراتی با یکدیگر سری کنید و استفاده فرمایید.

۱- یک ترانس کوچک حدود ۱۲ ولت یا یشتر از ۱۲ ولت ( حجم و توانش مهم نیست )

۲- یک دیمر ( بقیمت ۱۰ تومن در الکتریکی ها فروخته میشه)

۳- یک مقاومت ۱۰ وات ۱۰۰ اهم

اگر ۳ قطعه فوق الذکر یعنی سیم پیچ ۱۲ ولت ترانس و دیمر و مقاومت ۱۰۰ اهمی را سری کنید دراینصورت سیم پیچ ۲۲۰ ولتی ترانس براحتی و با کیفیت عالی قادر به روشن کردن هر لامپ مهتابی (LCD) خواهد بود

قطعا باور نکردید که سیم پیچ ۲۲۰ ولتی ترانس قادر به تهیه و تولید ولتاژ لازم ( بیش از ۱۵۰۰ولت) باشه اما اگر این ۳ قطعه ساده و سهل الوصول را تهیه و سری کنید علاوه بر باور کردن این حقیقت ، حیرت زده هم میشوید که چگونه ترانس معمولی بدون تحمل کوچکترین فشاری این ولتاژبالا و مورد نیاز بکلایت را تولید میکنه ؟

توجه : حتما در زمان آغاز تست ، کلید دیمر خاموش باشه تا در راستای تنظیم تستر ، جریان ترانس را از مینیمم بسمت ماکزیمم تا مقدار لازم افزایش دهید .
در غیراینصورت اگه دیمر اشتباها در آغاز تست در ماکزیمم مقدار باشه دراینصورت تا زمانیکه بمقدار کافی کاهش دهید ، ولتاژ بسیار بالا و بسیار بیش از نیاز در ترانس تولید میشه و موجب صدمه ترانس خواهد شد.
در ضمن وجود مقاومت صرفا جهت حذف هارمونی های مضر و افزایش کیفیت ولتاژه و لذا اگه کیفیت ولتاژ و نور لامپ مورد هدف نباشه و فقط دستیابی به ولتاژ بالا مورد نظر باشه ، همین مقاومت هم لازم نیست .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 148283مشاهده فایل‌پیوست 148284

با سلام
با تشکر از مطالب آموزنده استاد محترم . این تستر را درست کردم فقط قبل از امتحان و وصل کردن به لامپ ال سی دی ( لامپ ccfl مانیتور ) آیا این مدل لامپ مثل ال ای دی مثبت و منفی دارد ؟
بعد از چرخاندن و روشن کردن دیمر هنوز به لامپ وصل نکردم خازن آجری 10 وات 100 اهمی گرم میشه . این حالت مشکلی داره یا نه ؟
سوال بعد از روشن کردن دیمر خروجی را میشه با مولتی متر دیجیتال معولی تست کرد ؟ اگه میشه در کدوم حالت قرار بدیم و عدد چند باید نشان بدهد ؟ با تشکر فراوان

تستر.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
با تشکر از مطالب آموزنده استاد محترم . این تستر را درست کردم فقط قبل از امتحان و وصل کردن به لامپ ال سی دی ( لامپ ccfl مانیتور ) آیا این مدل لامپ مثل ال ای دی مثبت و منفی دارد ؟
بعد از چرخاندن و روشن کردن دیمر هنوز به لامپ وصل نکردم خازن آجری 10 وات 100 اهمی گرم میشه . این حالت مشکلی داره یا نه ؟
سوال بعد از روشن کردن دیمر خروجی را میشه با مولتی متر دیجیتال معولی تست کرد ؟ اگه میشه در کدوم حالت قرار بدیم و عدد چند باید نشان بدهد ؟ با تشکر فراوان

مشاهده فایل‌پیوست 162824

درود

از چه ترانسی استفاده فرمودید ؟ معمولی یا ترانس هایولتاژ؟
مقاومت داغ میشه و طبیعی هست
مانند led نیست و جهت نداره و جابجایی دو سیم ولتاژ خروجی اثری نداره.
باید ابتدا خروجی ترانس را به لامپ متصل کنید و دیمر را در مقدار حداقل روشن کنید و اگه لامپ روشن نشد کم کم دیمر را بسمت ماکزیمم بچرخانید ولی هر چقدر به می نیمم نزدیکتر باشه بهتره و مقاومت کمتر داغ میکنه

درحالیکه روشن هست لامپ را قطع نکنید چون ممکنه داخل ترانس معمولی جرقه بزنه و خراب بشه.
لذا همیشه ابتدا ، خروجی را به بار یا لامپ متصل کنید و سپس روشن کنید
اگر ترانس معمولی است دراینصورت
با توجه به اینکه بدون بار روشن کردی ممکنه ترانس صدمه دیده باشه و چنانچه دیمر را تا نزدیک ماکزیمم افزایش داده باشه احتمال صدمه ترانس بیشتر هست ولی ترانس هایولتاژ اشکالی نداره

ولتاژ خروجی بدرستی قابل اندازه گیری نیست مگر با تمهیداتی.

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
درود

از چه ترانسی استفاده فرمودید ؟ معمولی یا ترانس هایولتاژ؟
مقاومت داغ میشه و طبیعی هست
مانند led نیست و جهت نداره و جابجایی دو سیم ولتاژ خروجی اثری نداره.
باید ابتدا خروجی ترانس را به لامپ متصل کنید و دیمر را در مقدار حداقل روشن کنید و اگه لامپ روشن شد کم کم دیمر را بسمت ماکزیمم بچرخانید ولی هر چقدر به می نیمم نزدیکتر باشه بهتره و مقاومت کمتر داغ میکنه

درحالیکه روشن هست لامپ را قطع نکنید چون ممکنه داخل ترانس معمولی جرقه بزنه و خراب بشه.
لذا همیشه ابتدا ، خروجی را به بار یا لامپ متصل کنید و سپس روشن کنید
اگر ترانس معمولی است دراینصورت
با توجه به اینکه بدون بار روشن کردی ممکنه ترانس صدمه دیده باشه و چنانچه دیمر را تا نزدیک ماکزیمم افزایش داده باشه احتمال صدمه ترانس بیشتر هست ولی ترانس هایولتاژ اشکالی نداره

ولتاژ خروجی بدرستی قابل اندازه گیری نیست مگر با تمهیداتی.

سپاس

تشکر . ترانس معمولی که استفاده کردم مال دستگاه پخش قدیمی بود و دو تا خروجی 12 ولت داره البته از یکی استفاده کردم . اگه صدمه دیده باشه از اون خروجی دیگه استفاده کنم . میشه یا نه ؟ با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تشکر . ترانس معمولی که استفاده کردم مال دستگاه پخش قدیمی بود و دو تا خروجی 12 ولت داره البته از یکی استفاده کردم . اگه صدمه دیده باشه از اون خروجی دیگه استفاده کنم . میشه یا نه ؟ با تشکر

درود

باید استفاده کنی که مشخص بشه.
تست و اعلام کن تا اشکال احتمالی را رفع کنم.
۱۲ ولت صدمه نمی بینه سیم پیچ ۲۲۰ ولت جرقه میزنه
همونی که استفاده کردی تست کن و نتیجه را اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
درود

باید استفاده کنی که مشخص بشه.
تست و اعلام کن تا اشکال احتمالی را رفع کنم.
۱۲ ولت صدمه نمی بینه سیم پیچ ۲۲۰ ولت جرقه میزنه
همونی که استفاده کردی تست کن و نتیجه را اعلام کن

سپاس

راستش مقاومت آجری 10 وات 100 اهمی سوخته و جریانی عبور نمیده . فکر کنم چون بدون بار روشن کردم سوخته باشه . چون یکی داشتم میمونه برای روزای بعد که باید از شهر دیگه خرید کنم . یک عدد مقاومت 5 وات 220 اهمی آجری دارم اندازش که نصف 10 واتی است با این میشه یا نه ؟ اگه مشکلی نداره امتحان کنم . اگ هم نمیشه تا خرید مقاومت باید صبر کنیم . خیلی ممنون .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
راستش مقاومت آجری 10 وات 100 اهمی سوخته و جریانی عبور نمیده . فکر کنم چون بدون بار روشن کردم سوخته باشه . چون یکی داشتم میمونه برای روزای بعد که باید از شهر دیگه خرید کنم . یک عدد مقاومت 5 وات 220 اهمی آجری دارم اندازش که نصف 10 واتی است با این میشه یا نه ؟ اگه مشکلی نداره امتحان کنم . اگ هم نمیشه تا خرید مقاومت باید صبر کنیم . خیلی ممنون .

درود

اول سیم پیچ ۲۲۰ ترانس را مستقیما به برق متصل کن ببین ۱۲ ولت میده ؟
اگه داد سالمه و اونوقت از مقاومتی که داری استفاده کن و حتما خروجی را به لامپ متصل کن بعد روشن کن و دیمر را به آهستگی بقدری زیاد کن که لامپ روشن بشه و دیمر را بی جهت زیاد نکن .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

چی شد ؟
چرا بی پاسخ گذاشتی؟

سپاس

بالا