آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نداشتن ولتاژ خروجی در دستگاه جوش IGBT -200

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام عرض ادب خدمت استاد فرمودین اگه اهم زینر داخل مدار تقریبا از دو طرف شبیه دیود است دراینصورت u1.1 سوخته و دقیقا هم همینطور بود ال ای دی سبز هم مثبتش به 15 ولت وصل است و منفی ال ای دی به مقاومت 3.9 کیلو در مورد تستی که امر کردین ولوم را در رنج ماکس 200 امپر گذاشتم و ولتاژ پایه یک u1.1 مساوی با 6.83 بود و پایه 5 ای سی 3846 مساوی با 5.22 بود ولوم را در رنج مینیمم گذاشتم و ولتاژها تغییری نداشتن یعنی پایه 1 اپ امپ در 20 امپر 6.81 و پایه 5 ای سی 3846 همون 5.22 بود تست دیگری لازم میدونین بگین انجام بدم استاد یک دستگاه دیگه از همین مدلها موجوده که چراغ قرمزش روشنه ای جی بی تی هاش سوخته بودن و با ازاد کردن ترانزیستورهای سوخته باز هم چراغ پروتکت یعنی قرمز روشنه و در خروجی ای سی سیگنال پالس نداریم سوکت برد ای جی بی تی و ترانس هم کشیدم و باز هم چراغ پروتکت روشنه ایراد صد درصد از برد کنترل که جدا هست برای این ایراد از کجا شروع کنم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام عرض ادب خدمت استاد فرمودین اگه اهم زینر داخل مدار تقریبا از دو طرف شبیه دیود است دراینصورت u1.1 سوخته و دقیقا هم همینطور بود ال ای دی سبز هم مثبتش به 15 ولت وصل است و منفی ال ای دی به مقاومت 3.9 کیلو در مورد تستی که امر کردین ولوم را در رنج ماکس 200 امپر گذاشتم و ولتاژ پایه یک u1.1 مساوی با 6.83 بود و پایه 5 ای سی 3846 مساوی با 5.22 بود ولوم را در رنج مینیمم گذاشتم و ولتاژها تغییری نداشتن یعنی پایه 1 اپ امپ در 20 امپر 6.81 و پایه 5 ای سی 3846 همون 5.22 بود تست دیگری لازم میدونین بگین انجام بدم استاد یک دستگاه دیگه از همین مدلها موجوده که چراغ قرمزش روشنه ای جی بی تی هاش سوخته بودن و با ازاد کردن ترانزیستورهای سوخته باز هم چراغ پروتکت یعنی قرمز روشنه و در خروجی ای سی سیگنال پالس نداریم سوکت برد ای جی بی تی و ترانس هم کشیدم و باز هم چراغ پروتکت روشنه ایراد صد درصد از برد کنترل که جدا هست برای این ایراد از کجا شروع کنم ؟

درود
ولتاژها را با مقاومت تست نخواستم بلکه در دستگاه سالم و در حالت عادی بدون قطعه اضافی و بدون مقاومت تست پایه ۱ آپ امپ و ۵ آی سی ۳۸۴۶ چند ولته
پایه ۱ باید حدود ۱۲ ولت باشه ولی در دو حالت ماکزیمم و مینیمم جریان دقیقا چند ولت میشه همچنین پایه ۵ آی سی ۳۸۴۶

در مورد دستگاه دوم مدت زیادی تلاش کردی و باوجودیکه فرصت کافی نداشتم معذالک با توجه به اهمیت و اصرار مکرر شما اقدام شد ولی باور کن شرایط عادی ندارم و متاسفانه برای دستگاه جدید مقدورم نیست خصوصا که هنوز از راه نرسیده و تلاشی نکردی .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و ارادت استاد من ولتاژها رو بدون مقاومت تست گفتم در حالت عادی یعنی فقط ولوم را یکبار در حالت ماکس جریان قرار دادم یکبار در حالت مینیمم جریان گذاشتم و با ولتمتر اعلام کردم در مورد دستگاه دوم تلاش کردم و به نتایجی رسیدم در هر صورت کاملا حق با شماست ببخشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
درود
ولتاژها را با مقاومت تست نخواستم بلکه در دستگاه سالم و در حالت عادی بدون قطعه اضافی و بدون مقاومت تست پایه ۱ آپ امپ و ۵ آی سی ۳۸۴۶ چند ولته
پایه ۱ باید حدود ۱۲ ولت باشه ولی در دو حالت ماکزیمم و مینیمم جریان دقیقا چند ولت میشه همچنین پایه ۵ آی سی ۳۸۴۶

در مورد دستگاه دوم مدت زیادی تلاش کردی و باوجودیکه فرصت کافی نداشتم معذالک با توجه به اهمیت و اصرار مکرر شما اقدام شد ولی باور کن شرایط عادی ندارم و متاسفانه برای دستگاه جدید مقدورم نیست خصوصا که هنوز از راه نرسیده و تلاشی نکردی .

سپاس

درود
چون با تعجیل پاسخ شما را مطالعه کردم تصور کردم مقاومت 3.9 کیلو را بعنوان مقاومت تست اشاره کردید .
ولی ولتاژ پایه ۱ قابل قبول نیست .

درهرصورت محبت فرمودید و ممنونم
منظور شما از دستگاه دوم ، دستگاه جدید است که سومی محسوب میشه؟
چون تابحال دو دستگاه مطرح کردید و همکاری کردم و درست شد و دستگاهی که قصد دارید مطرح کنید سومی است که فرمودید خروجی را آزاد کردید و تست و تلاش دیگری ذکر نفرمودید.
به هر تقدیر ذهنم فوق العاده مشغوله و اگه درگیرم کنی همه تمرکزم معطوف کار شما میشه و امورات ضروری معطل و ابتر و جبران ناپذیر میشه .
اگه موردی که نیاز به تمرکز و استمرار پاسخگویی نداشته باشه درخدمتم .
خصوصا که این روزا بدلیل کثرت امور و مشکلات و عدم تمرکز لازم ، خیلی اشتباه میکنم و شرمنده میشم
ویرایش = ملاحظه فرمودید بجای پاسخ دادن به پست شما پاسخ پست خودمو دادم که گویای شدت تعجیل در امور است و این توضیح را طی ویرایشش اضافه کردم
عذرخواهی منو بپذیرید
سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد من دو بار با دقت در دو حالت ولتاژ پایه 1 ای سی u1.1 را گرفتم سیم مشکی ولتمتر دیجیتال به پایه وسط رگولاتور 7815 و سیم قرمز به پایه 1 ای سی اپ امپ زدم و خدمتتون گزارش کردم بله درواقع سومی محسوب میشه و در دو مورد سعادت داشتم که مورد توجه قرار گرفتم متاسفانه گاهی این احساس جوانی و تشنگی برای یادگیری باعث میشه ناخواسته اذیت شین و واقعا شرمنده مثلا در مورد اینکه چگونه جریان خروجی کنترل میشه با ولوم جریان در صورتی که در شکل موج ای جی بی تیها تغییری حاصل نمیشه و با اولین خال چطور سوییچها نمیسوزن و محدودیت جریان چگونه عمل میکنه و .... بیشتر از این مزاحم نمیشم به امید روزی که فارغ از هرگونه مشکلات دوباره با بیان شیواتون به مباحث اموزشی بپردازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام استاد من دو بار با دقت در دو حالت ولتاژ پایه 1 ای سی u1.1 را گرفتم سیم مشکی ولتمتر دیجیتال به پایه وسط رگولاتور 7815 و سیم قرمز به پایه 1 ای سی اپ امپ زدم و خدمتتون گزارش کردم بله درواقع سومی محسوب میشه و در دو مورد سعادت داشتم که مورد توجه قرار گرفتم متاسفانه گاهی این احساس جوانی و تشنگی برای یادگیری باعث میشه ناخواسته اذیت شین و واقعا شرمنده مثلا در مورد اینکه چگونه جریان خروجی کنترل میشه با ولوم جریان در صورتی که در شکل موج ای جی بی تیها تغییری حاصل نمیشه و با اولین خال چطور سوییچها نمیسوزن و محدودیت جریان چگونه عمل میکنه و .... بیشتر از این مزاحم نمیشم به امید روزی که فارغ از هرگونه مشکلات دوباره با بیان شیواتون به مباحث اموزشی بپردازید

درود
نظر لطف شماست
قطعا اشکال شما اینه که ولتاژها و سیگنال ها را در جریان صفر و بی باری بررسی میکنید که طبیعیه چیزی عایدتون نمیشه و تغییری نمی بینید .
باید درحال جوشکاری بررسی کنید.
مگه محدود کننده جریان در جریان مجاز و بویژه در بی باری و جریان صفر عکس العملی نشون میده ؟
بابت تحلیل
باور کنید ذهنم بشدت مشغوله و نمیتونم فعلا برای امور جانبی دقت کافی داشته باشم بطوریکه حتی مطالعه عمقی پست های کوتاه هم مقدورم نیست و ملاحظه فرمودید چه خطاهای بسیار ساده ای حادث میشه و لذا بجای تحلیل موثر ، تحریف مضر تقدیم میکنم و نتیجه خوبی نداره و نمیتونم خودمو ببخشم که در چنین شرایطی از بروز آثار منفی و خسارات قابل پیش بینی پیشگیری نکردم.
عادت ذاتی من اینه که اگه به موضوعی بپردازم با تمرکز مفرط انجام میدم.
لذا باوجودیکه شرایط مناسبی ندارم ولی ابهام نحوه سوختن دستگاه اخیر شما هم ذهنمو مشغول کرد و باورم نشد که دو آی سی موصوف همزمان سوخته باشه و با توجه به پیام موثر آن بعرض میرسانم چنانکه بنظر میرسه فقط آپ امپ سوخته بوده ولی ۳۸۴۶ را که سالم بوده بصورت شانسی عوض کردی و ازآنجاکه مستعمل و معیوب بوده تبدیل به داستان شده و نتونستی اشکالو پیدا کنی و با تست پایه ۵ مشخص شد سالم نیست و سپس عیب اصلی پیدا شد.
بنابرین در صورت صحت ماجرا و سالم بودن آی سی اولیه دستگاه ، درس مهم این داستان که همواره مورد تاکید قرار دادم اینه که جدا از تعویض شانسی قطعات پرهیز کنید[/B]

مطمئنم اگه تلاش کنی هر عیبی رو میتونی پیدا کنی
اگه عیب دستگاه سوم پس از تلاش کافی رفع نشد و وقت آزاذ حاصل بشه درخدمتم و حتما اطلاع میدم
سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام و ارادت حق با شماست بنده سیگنالهارو در جریان صفر و در حالت بی باری بررسی کردم استاد مثلا تو درایور موتورها با تغییر ولوم کنترل دیوتی سایکل شکل موج تغییر میکنه و فرکانس ثابته ولی تو دستگاه اینورتر جوش اینطوری نیست و با توجه به عرایضتون باید در حالت جوش بررسی بشه بیشتر از این وققتون رو نمیگیرم باز هم تشکر سپاس و قدر دانی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام و ارادت حق با شماست بنده سیگنالهارو در جریان صفر و در حالت بی باری بررسی کردم استاد مثلا تو درایور موتورها با تغییر ولوم کنترل دیوتی سایکل شکل موج تغییر میکنه و فرکانس ثابته ولی تو دستگاه اینورتر جوش اینطوری نیست و با توجه به عرایضتون باید در حالت جوش بررسی بشه بیشتر از این وققتون رو نمیگیرم باز هم تشکر سپاس و قدر دانی

درود

درواقع سوال و ابهام شما اینه که
چرا در منبعی که برای کنترل جریان از دیوتی استفاده میشه ، سیگنال خروجی در جریان صفر هم قابل تغییر است ولی در منبع دیگر مانند دستگاه جوش وقتی جریان کم یا زیاد را انتخاب میکنیم در بی باری هیچگونه تغییری در سیگنال خروجی (در جریان صفر ) دیده نمیشه.

دلیلش اینه :

در مواردی که به هر دلیلی برای کنترل جریان از کنترل دیوتی استفاده کنیم ازجمله در مواردی که مجاز به کاهش ولتاژ نیستیم و برای کنترل جریان موثر میتونیم از کنترل دیوتی استفاده کنیم دراینصورت سیگنال خروجی مستقل از بی باری و بارداری است و لذا در جریان صفر و بی باری هم میتونی تغییرات سیگنال خروجی را ببینی
اما در مواردی که برای کنترل جریان از محدود کننده جریان استفاده کنیم مادامیکه جریان خروجی کمتر از جریان مجاز باشه دلیلی برای کوچکترین تغییر و دخل و تصرف در سیستم وجود نداره چون جریان بار به مقدار غیرمجاز نرسیده که عکس العملی نشون بده.

سپاس

آخرین ویرایش:

ایمان4950

کاربر
2019-05-15
7
3
42
سلام و خسته نباشید جوش ماسفت دویست دنون یه دوتا یا چندتا باری که جوش میده خروجی هفتاد ولت قطع میشه و نیم ولت میشه ،میشه راحت متحم رو پیدا کرد ،دیود ها هم چک شد سالم بود ،باید دستگاه خاموش و روشن بشه دباره گاها ولتاژ میاد ،فن سالم و دستگاه هم داغ نمیکنه

بالا