آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: موارد معیوب بودن خازن (کاهش ظرفیت)

ic1

کاربر
2013-07-08
64
106
با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید

میدونیم که خازن به مرور ظرفیتش در مدار به نسبت کارکرد کم میشه .

حالا این تا چه حدی در مدار قابل چشم پوشی هست ؟
به عبارت دیگر اگر از چه حدی پایین تر بود باید تعویض بشه و خط قرمز هست ؟

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
بستگی دارد کجای مدار باشد اگر در قسمت تغذیه بعد از دیود یا بعد از کویل در مدار pwm باشد یا در (dc to dc ) و یا ac to dc ممکن در مدار اختلال بوجود بیاره .به زبان ساده خازن باید سیگنال ac را از خود عبور بدهد اگر ظرفیت لازم خودشو در جایی که پیشبینی شده کم شود نمیتواند سیگنال های ac را در تغذیه زمین کند و باعث میشه که روی سطح سیگنال dc سیگنال ac بوجود بی اید یا سوار شود که نویز یا ریپل مینامند و مقدار سطح dc کم میشود.امکان داره خازن نقش عبور سیگنال تصویر را داشته باشه که باز وقتی خراب میشود سطح سیگنال عبور از خازن کم میشود
گاهی هم در قسمت شارژ و دشارژ برای تعین زمان استفاده میکنند .معمولا خازنهای الکترولیت اگر باد کند یا مواد شیمیایی ان از زیر خارج شود باید تعویض شود گاهی هم از نظر ظاهری هیچ تغییری نمیکند ولی خراب شده است
خازن ها یک مقاومت داخلی هم دارند که در بعضی از مدار ها از ان مقاومت داخلی استفاده میشود که باز اگر خراب شود مقدار مقاومت داخلی کم یا زیاد میشود باعث اختلال در مدار میشود
بهتر است از اسیلسکوپ استفاده کرد تا سریع متوجه خرابی خازن شویم کمی هم تجربه لازم است

آخرین ویرایش:

ic1

کاربر
2013-07-08
64
106
ممنون از توضیحاتتون

یه خازنی دارم که روش نوشته 2200 - 16 ولت

این در تست با خازن سنج مقدار 1847میکرو فاراد رو نشون میده

این خازن رو خراب حساب کنم یا میشه استفاده کرد ؟

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
ممنون از توضیحاتتون

چون 2200 است در قسمت تغذیه قرار دارذ اختلاف زیاد نیست اگر زیر خازن تمیز است و بالای ان باد نکرده نیازی نیست تعویض شود ولی اگر نو موجود دارید عوض کنید

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
ممنون از توضیحاتتون

با سلام:
خازن های الکترولیت معمولا دارای تولرانس 20 درصد می باشند. اگر ظرفیت نوشته شده روی آن ها 2200 میکرو فاراد نامی می باشد، با اختلاف 20 در صد تولرانس بالاترین ظرفیت می شود، 2640 و کم ترین ظرفیت می شود، 1760 میکرو فاراد. چون این نوع خازن ها دقیقا با اعداد نوشته نوشته شده روی آن مطابقت ندارند.
و اما چون ظرفیت خازن شما 1847 میکرو فاراد است کم تر از تولرانس پائین 1760 نیست.

بالا