آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: روش اندازه گیری ولتاژ خازن چگونه است ؟

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,708
با سلام ، می خواهم ولتاژ یک خازن را پیدا کنم ، با خازن سنج که چک می کنم ، تست ظرفیت می دهد ولی مقدار ولتاژ آن خازن را پیدا نمی کند .
آیا راه حلی دارد ؟

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!
با سلام ، می خواهم ولتاژ یک خازن را پیدا کنم ، با خازن سنج که چک می کنم ، تست ظرفیت می دهد ولی مقدار ولتاژ آن خازن را پیدا نمی کند .
آیا راه حلی دارد ؟

درود
منظورتان از ولتاژ خازن ایا همان ولتاژ کار خازن است؟
روی اغلب خازنها نوشته شده است
wv: working voltage
عکسی بگذارید از خازنتان
بدرود

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,708
دقیقتر بگویم ، یک عدد خازن معمولی بدون پوسته به من دادند و خواستند مقدار ولتاژ این خازن را پیدا کنم .
بنده ظرفیت 2200 را با خازن سنج در آوردم ولی مقدار ولتاژ را نمی دانم چگونه پیدا کنم .
روی یک خازن به طور مثال نوشته اند : 16 ولت 2200 یا 10 ولت 2200 .
بنده روش پیدا کردن اون ولتاژ را می خواهم بدانم .

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
آیا راه حلی دارد ؟
سلام
سوال خوبی پرسیدید.

برای بدست آوردن قطب خازنی که پوسته ندارد :

ابتدا توسط منبع تغذیه آزمایشگاهی که جریان و ولت را نشان میدهد و توسط یک ولت متر دیجیتالی و یا عقربه ای,با فرض اینکه پایه سمت راست مثبت و سمت چپ منفی باشد و یک بارم مع*** آن به شرطی که قطبین هر 2 دستگاه منبع تغذیه و ولت متر یکی باشد انجام میدهیم
نکته : ولتاژ را آرام آرام میبریم بالا(توسط یک مقاومت سری با یکی از پایه های خازن) مثلا 6 ولت و یا کمتر سپس پراب منبع تغذیه را جدا کرده اگر مقدار ولت متر زود کاهش یافت قطبینی که انتخاب نموده اید اشتباه است و یک بار هم جهت دیگر را انجام بدهید اگر ولت متر عدد ثابتی و روند نزولی بسیار ارامی را طی کرد آن قطب درست است.

برای بدست آوردن ولتاژ خازن(این امر دقیق نیست) :

ابتدا با توجه به در نظر گرفتن قطبین خازن و توسط منبع تغذیه و ولت متر , و همچنین مقاومت کم اهم تر مثلا(100 اهمی) نسبت به مورد ذکر شده بالا با پایه سری کنید
و ولتاژ را پله ای افزایش بدید
به طور مثال اگر صفر تا 10 ولت را در نظر بگیریم ابتدا 6 ولت و 8 ولت و 10 ولت را امتحان کنید و تا به بالا...
پس از رعایت موارد فوق الذکر اگر ولتاژ خازن بعد از قطع منبع تغذیه افت پیدا نکرد ولتاژ خازن شما بیشتر از ولتاژ اعمالیست اگر ولتاژ خازن شما به عنوان مثال از 20 ولت به 10 ولت افت پیدا کرد و ثابت ماند ولتاژ خازن شما 16 ولتی است.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
برای بدست آوردن ولتاژ خازن(این امر دقیق نیست) :

ابتدا با توجه به در نظر گرفتن قطبین خازن و توسط منبع تغذیه و ولت متر , و همچنین مقاومت کم اهم تر مثلا(100 اهمی) نسبت به مورد ذکر شده بالا با پایه سری کنید
و ولتاژ را پله ای افزایش بدید
به طور مثال اگر صفر تا 10 ولت را در نظر بگیریم ابتدا 6 ولت و 8 ولت و 10 ولت را امتحان کنید و تا به بالا...
پس از رعایت موارد فوق الذکر اگر ولتاژ خازن بعد از قطع منبع تغذیه افت پیدا نکرد ولتاژ خازن شما بیشتر از ولتاژ اعمالیست اگر ولتاژ خازن شما به عنوان مثال از 20 ولت به 10 ولت افت پیدا کرد و ثابت ماند ولتاژ خازن شما 16 ولتی است.
سلام آقا مهران عزیز
بابت توضیحاتت ممنون.
ولتاژی که روی خازنها نوشته به معنی ولتاژ قابل تحمل خازنهاست. حالا با روش شما وقتی ولتاژ رو مثلاً تا 20 ولت بالا ببریم و ولتاژ قابل تحمل اون خازن 16 ولت باشه چه اتفاقی میفته؟ تا چه مدت زمانی میشه ولتاژ بالاتر از حد مجاز به خازن اِعمال کرد؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
سلام آقا مهران عزیز
بابت توضیحاتت ممنون.
ولتاژی که روی خازنها نوشته به معنی ولتاژ قابل تحمل خازنهاست. حالا با روش شما وقتی ولتاژ رو مثلاً تا 20 ولت بالا ببریم و ولتاژ قابل تحمل اون خازن 16 ولت باشه چه اتفاقی میفته؟ تا چه مدت زمانی میشه ولتاژ بالاتر از حد مجاز به خازن اِعمال کرد؟

سلام آقا مجید گل
به نکته خوبی اشاره کردی.
اگر متن رو دوباره مرور کنید متوجه می شوید که یک مقاومت برای افت ولتاژ با خازن سری شده این یک نکته

نکته دوم که از اهمیت بالایی برخوردار هست و خازن هم لحظه ای شارژ میشود بنابر این فقط لازم است ولتاژ لحظه ای اعمال شود
به شرطی که ولوم جریان (current) منبع تغذیه روی کمترین مقدار خود باشد که در صورت اضافه ولتاژ , به خازن آسیبی نرسد.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
اگر متن رو دوباره مرور کنید متوجه می شوید که یک مقاومت برای افت ولتاژ با خازن سری شده این یک نکته
مهران جان، اون مقاومت شاید در لحظه اول از خازن مراقبت کنه اما وقتی کم کم خازن شارژ میشه و شدت جریان مدار کاهش پیدا میکنه، کل ولتاژِ منبع روی خازن میفته و اگه خازن ظرفیت اون ولتاژ رو نداشته باشه قاعدتاً آسیب میبینه.
آیا عملاً تست کردی؟

بنابر این فقط لازم است ولتاژ لحظه ای اعمال شود به شرطی که ولوم جریان (current) منبع تغذیه روی کمترین مقدار خود باشد که در صورت اضافه ولتاژ , به خازن آسیبی نرسد.
راستش متوجه نشدم.
اگه ولتاژ لحظه ای اعمال بشه با وجود همون مقاومت که گفتی، خازن وقت نمیکنه که شارژ بشه.
همچنین اگه ولوم جریان روی کمترین مقدار باشه، اگه جریان بخواد کمی زیاد بشه(در لحظه اول حتماً همین طوره) منبع، ولتاژ رو کاهش میده تا جریان رو محدود کنه پس ولتاژ خازن نمیتونه به اندازه تنظیم شده در منبع برسه.

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
در یک مدارفتوسل درب ورودی با منبع تغذیه خازنی 1 میکرو با اهم متر ولتاژ یکسو نشده آن را در شرایطی که به برق شهر متصل است اندازه گیری کردم که 1 ولت نشان داد در حالیکه این مدار در شرایط سالم یک رله 30 ولتی را تغذیه می کرد. خازن سالم . دیود های یکسو ساز سالم. گیج شدم.

بالا