آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: محتویات ای سی ایپروم در دستگاهای DVR و NVR

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
A- منو XM

بیشتر دستگاه های dvr دارای ای سی ایپروم مانند 24C08 و 24C02 هستند بخصوص منو های xm .داخل ایپروم چندین نوع اطلاعات برای cpu تعریف شده است بیشتر برای این منظور است که اگر فایل فلش اسیب دید با فلش مجدد اطلاعات مهم دستگاه تغییر نکند
کدهای داخل ایپروم توسط CRC چک (Cyclic redundancy check. )محافظت میشود که با کوچکترین تغییر در ایپروم CPU دیگر نمیتواند ان را بخواند و ایپروم از مدار خارج میشود
Cyclic redundancy check - Wikipedia

دیتا های داخل ایپروم شامل :

1-جدول بندی چند کانال بودن
بطور مثال اگر فایل 8 کانال را روی 16 کانال که ورژن دستگاه یکی باشد و ای سی تصویر هم یکی باشد فلش کنید باز 16 کانال میشود یا میتوان با فایل اپدیت 8 کانال که ورژن ها یکی باشد دستگاه
16 کانال را اپدیت کنید

2- شماره مک ادرس دستگاه
3-شماره سریال دستگاه############(گاهی این شماره سریال داخل فایل فلش است)اگر دستگاه فلش شود شماره سریال تغییر میکند ##########
4-شماره کلود دستگاه (مخصوص p2p )انتقال تصویر از طریق سایتهای ساپورت شده

در این نوع دستگاه ها اگر ایپروم را بردارید دستگاه روشن میشود ولی تک کانال شده و ادرس مک ندارد و تصویر هم نخواهید داشت
همچنین با فلش مجدد کد P2P یا همان کد کلود تغییر نمیکند و مشکلی هم برای فرستادن تصویر از طریق اینترنت پیش نمی اید

نکته خیلی مهم:
اگر فایل فلشی که مخصوص ان دستگاه نیست پروگرام کنید تمام دیتاهای داخل ایپروم را عوض میکند .اگر از فایل فلش مطمعن نیستید حتما از ایپروم بک اپ تهیه کنید
سوال :
ایا میشود محتویات ایپروم دستگاه را در فلش برزیم و ای سی ایپروم را برداریم

جواب :بله این امکان برای دستگاه های منو XM وجود دارد که محتویات ان را به فلش اضافه کرد و ای سی ایپروم را برداشت( البته با داشتن الگوریتم crc ) ولی اگر این کار را انجام دهیم زمانی که فایل فلش
ویروسی و یا خراب شود تمام اطلاعات ان از بین میرود و باید از یک فایل ایپروم دستکاه دیگر استفاده کرد که ان هم باعث میشود در P2P با دستگاهی که ایپروم ان را برداشتید
کانفیلیک کند یا اگر دوباره فایل فلش خراب شود و صاحب ان دستگاه را به تعمیر کار دیگری ببرد نمیتواند دستگاه را فلش کند
اخیرا چند نوع دستگاه منو XM ارزان قیمت در بازار مشاهده شده که ایپروم ندارند و بخاطر ارزان تمام شدن قیمت دستگاه محتویات ایپروم در فلش است

این روش برای دستگاه هایی است که ارتباط cpu با ایپروم قطع شده و میخواهید با هزینه کم دستگاه را دوباره قابل استفاده کنید من خودم گاهی از این روش استفاده میکنم

B -منو های غیر XM
در این نوع از دستگاه ها نمیتوان مانند منو XM از فایل 8 کانال برای 16 کانال استفاده کرد و فقط باید فایل خود دستگاه را روی فلش پروگرام کنید( گاهی شماره MAC در فایل فلش است )معمولا
هم چون حجم اطلاعات کم هست از 24C02 استفاده میکنند
1-شماره سریال
2-شماره کلود(مخصوص P2P )
3-شماره مک در بعضی از دستگاه ها

C- دستگاه ها با سی پی یو های GM

این مدل دستگاه ها جزئ از چند مدل دستگاهی است که ایپروم ندارد.مانند بعضی از DVR های داهوا

اطلاعات و کد کلود در فایل فلش است و اگر دستگاه فلش شود به جز P2P هیچ مشکلی پیش نمی اید( انتقال تصویر از طریق سایت قطع میشود ولی از از طریق ای پی ولید مشکلی پیش نخواهد امد)
کد های کلود نسبت به سریال CPU در FAT دستگاه مشخص شده که در چه ادرسی از فلش باید باشد پس اگر دستگاه با فایل دستگاه دیگر فلش شود دیگر
نمیتوان از طریق اینترنت تصویر داشت.البته این موضوع در داهوا و هاکویژن صادق نیست و در انتقال تصویر مشکلی پیش نمی اید بشرط انکه DVR که فایلش را کپی کرده اید خاموش باشد یا به اینترنت وصل نباشد بخاطر همان است که در داهوا و هاک ویژن همیشه فایل اپدیت موجود است و فقط باید اپدیت شود و نباید فایل فلش
را منتشر کرد

سوال 1- از کجا بفهمیم که دستگاه GM است ؟
جواب - اول فایل فلش GM نوشته

سوال 2 -ایا میشود دستگاهای سری GM که فایل فلش انها کامل خراب شده و بوت نمیشود را بدونه پروگرامر و بدونه اینکه ای سی فلش را از مدار خارج کرد دوباره پروگرام کرد

جوااب:بله به راحتی با نرم افزار خاص ان میتوان از طریق کابل USB دوباره دستگاه را فلش کرد (فقط کافی است دو نقطه در مدار را بهم وصل کنیم تا پورت USB ان فعال شود و
اماده میشود تا از طریق نرم افزار فلش شود)

سوال 3- ایا میشود دوباره کد کلود را به دستگاه بدهیم تا ذوباره انتقال تصویر درست شود

جواب .بله به راحتی میتوان با داشتن نرم افزار زیر و کابل شیکه با داشتن کد های کلود به دستگاه کد جدید وارد کرد

در مطالب بعدی اگر فرصت کنم اموزش فلش دستگاهای dvr که فقط بوت لودر انها سالم باشد را بدونه پروگرامر در سایت قرار بدم(باید فایل فلش ان را داشته باشید)

بوت لودر dvr مانند دستگاهای گیرنده لینوکسی محافظت شده و قفل نیست و زود اسیب میبیند ولی در کل به چند صورت خراب میشود
1- از طریق ویروس که کل فلش با یک فایل فک اپدیت میشود و دستگاه خاموش میشود(ویروس از طریق وب و پورت 80 به dvr نفوذ میکند و دستور اپدیت یا پروگرام فلش با یک فایل فک را میدهد)
2- از طریق نویز اداپتور قسمت بوت لودر خراب میشود (که بجز پروگرام از طریق پروگرامر راه حلی ندارد (یا جیتگ که ان هم باید مهارت خاصی داشته باشید urjtag یا arm cortex)
ولی به روش کارخانه میشود دستگاه را با کابل پروگرام کرد حتی اگر فایل فلش خام یا خالی باشد
3-در موقع تغییر در تنظیمات دستگاه ممکن است در قسمت کانفیک دیتا ها در فلش ناخواسته تغییر کند و این مدل هم بدونه پروگرامر قابل ترمیم است (این ایراد خیلی مشاهد شده )
4-در اثر نویز قسمت کرنال فلش اسیب ببیند که میشود بدونه پروگرامر ان را ترمیم کرد(این ایراد هم خیلی مشاهده شده)

برسی و تحقیق تکنیکی دستگاهای لینوکسی همیشه برای من جذاب بوده و من چندسالی در این مورد تحقیق کردم

در مورد جیتگ دستگاه dvr لازم دیدم یک توضیحی اضافه کنم که بیشتر از سی پی یو HISILICON استفاده میکنند که از سری ARM CORTEX هستند که به راحتی قابل جیتگ هستند ولی
در DVR های چینی تمام پایه های جیتگ در دسترس نیست و فقط پایه های TCK و TDI و TDO و TRST در کانکتورهای جلوی برد در دسترس است ولی پایه TMS در دسترس نیست و بدونه ان جیتگ غیر ممکن است ولی
در DVR های قدیمی و گران قیمت پایه های جتتگ کاملا مشخص است

آخرین ویرایش:

Mil313

کاربر
2020-03-13
2
0
باسلام و خسته نباشید ممنون از مطلب خوبتون
یک سوال در مورد مورد b که اشاره کردید دارم و اون مربوط به یوزنیم و پسورد این مدل دستگاه و به خصوص با همین مدلی که تصویرش رو گذاشتین هستش. پسورد اولیه این دستگاه رو میخوام بدونم چیه
با تشکر

Mil313

کاربر
2020-03-13
2
0
باسلام و خسته نباشید ممنون از مطلب خوبتون
یک سوال در مورد مورد b که اشاره کردید دارم و اون مربوط به یوزنیم و پسورد این مدل دستگاه و به خصوص با همین مدلی که تصویرش رو گذاشتین هستش. پسورد اولیه این دستگاه رو میخوام بدونم چیه
با تشکر

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
پسورد دیفالت این مدل ۱۲۳۴۵۶ است

آخرین ویرایش:

sina3green

کاربر vip
کاربر
2010-01-12
36
14
با سلام
دستگاه n-5404-a 194 رمز فراموش شده
چطور میتونم رمز رو ریست کنم؟

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
این موضوع ربطی به سوال شما نداشت ها....
یک پست جدا باز میکردید

afshin_amany

کاربر
2007-06-15
2
0
سلام و خسته نباشید
امکانش هست روش جیتگ رو آموزش بدید؟
متشکرم

Arty.mp

کاربر
2018-09-17
19
21
ایران
سلام مهندس....
پیغام خصوصیتون بسته بود مجبور شدم اینجا پیام بدم
من یه تایپیک سوال در مورد یه مشکل DVR بازکردم میشه مطالعه بفرمایید؟
ممنونم
روزتونم مبارک

بالا