آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: ولتاژگیری مادربورد(ولتاژهای قطعات مادربورد در حالت های خاموش و روشن)

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
[hide] ولتاژگیری مادربورد:

احتمالا حتما روش ولتاژگیری از قطعات مادربورد رو می دونید؟ (چون می دونید ،که می دونم ،می دونید ) منم سریع میرم سروقت خود ولتاژها

قطعات​
حالت خاموش​
حال روشن​
Ps2 (همون پورت موس خودمون)​
3 تا 5 ولت​
3 تا 5 ولت​
usb​
vcc 5 ولت​
vcc و data+ وdata- 1.5 تا 2 ولت​
Lpt )پارالل)​
0​
4 تا 5 ولت​
Vga​
5 ولت​
3 تا 5 ولت​
Lan​
0​
1.6 و 1.8 و 3.5 ولت​
Sound​
0​
2.5ولت​
شکاف های توسعه (به صورت کلی)​
0​
3.3و5و+12و-12 ولت​
f-panel​
5ولت​
12و3.3 و 5ولت​
Ic lan​
0​
3.3 ولت​
Ic sound​
0​
3.3 یا 5 ولت​
Ic clock​
0​
3.3 ولت​
Ic bios​
( 3.3ولت در آی سی نوع dip و5ولت​
درplcc)​
مشابه حال خاموش​
Cpu fan​
0​
12ولت​
کریستال چیپ جنوبی​
0.5 تا 1.5ولت​
0.5 تا 0.7 ولت​
V good (بین چیپ شمالی و cpu )​
0​
1 تا 1.9ولت​
V core (ولتاژ روی جفت فت های مدار​
pwm)​
0​
توضیح بیشتر در پایین​

بعله v core رو باید روی ترانزیستور های مدار pwm به صورت جفتی بگیرید و هر جفت باید یا ولتاژ 12+ یا 1.06 رو داشته باشه.

[/hide]

moslem_f

کاربر
2008-07-16
20
11
با سلام و احترام

دوستان و اساتید عزیز و محترم و نویسنده محترم این پست خواهشمند هستم راهنمایی بفرمایید چه طور میشه صدا و آی سی صدای مادربرد رو بررسی کرد خروجی ولتاژشو با تشکر .

moslem_f

کاربر
2008-07-16
20
11
مادر برد من ایسوز سری زد هست p8z77 v lx2 اسپییکرم نیم سوز شده بود و ازش استفاده می کردم چون به ایام عید خوردیم قطعه فروش ها بسته بودن نتونستم تعمیرش کنم همونطوری کج در مرض ازش استفاده میکردم تا اینکه متوجه شدم صدای سیستم در نمیاید بعد فهمیدم که آی سی صدا به شدت داغ می کنه آی سی صدا هم alc887 هست حالا میخوام کنترل کنم ببینم غیر از این صدا رگولاتور نزدیک آی سی صدا خروجی ولتاژش باید چی باشه و چه طوری میشه فهمید آی سی اصلا خروجی ولتاژش درست هست یا نه نمیدونم درست توضیح دادم یا نه در هر صورت از عزیزان خواهشمند راهنمایی و کمک هستم با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
759
2,531
تهران -شانکهای
مادر برد من ایسوز سری زد هست p8z77 v lx2 اسپییکرم نیم سوز شده بود و ازش استفاده می کردم چون به ایام عید خوردیم قطعه فروش ها بسته بودن نتونستم تعمیرش کنم همونطوری کج در مرض ازش استفاده میکردم تا اینکه متوجه شدم صدای سیستم در نمیاید بعد فهمیدم که آی سی صدا به شدت داغ می کنه آی سی صدا هم alc887 هست حالا میخوام کنترل کنم ببینم غیر از این صدا رگولاتور نزدیک آی سی صدا خروجی ولتاژش باید چی باشه و چه طوری میشه فهمید آی سی اصلا خروجی ولتاژش درست هست یا نه نمیدونم درست توضیح دادم یا نه در هر صورت از عزیزان خواهشمند راهنمایی و کمک هستم با تشکر

با احترام
دوست عزیز ، ساده ترین راه ،خواندن مشخصات روی رگولاتور هستش و طبق دیتاشیت قطعه ،خروجی مشخص میشه

moslem_f

کاربر
2008-07-16
20
11
متاسفانه من خیلی خیلی گشتم و دیتاشیت رو نتونستم پیدا کنم ظاهرا دیتاشیت پولیه و موندم چیکار کنم اساتید اگر امکان راهنمایی بیشتری دارند خواهشمندم دریغ نفرمایید باتشکر از محبتتان

• Like

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان

سلام دوست عزیز داغ شدن آیسی نشانه سوختن یا اتصال کوتاه شدن خود آیسی یا قطعات اطرافش مثل رگلاتور یا خازن و غیره است باید آیسی رو از برد خارج کنید وقطعات ریز اطراف آیسی رو تست کنید ببینید کدومش اتصال یا شورت شده معمولا اتصال شدن خازن که یکطرفشون به گراند یا منفی مدار وصله باعث داغ شدن آیسی وجریان کشیدن میشه

سوکت صدا و قطعات اطرافش رو هم از نظر اتصال بودن تست کنید مدل دقیق مادربرد رو بفرستید تا شماتیکش رو براتون پیدا کنم که بتونید راحت تر عیب یابی کنید

moslem_f

کاربر
2008-07-16
20
11
با سلام و تشکر از راهنمایی شما استاد عزیز و گرامی

مدل دقیق مادربرد من

https://www.asus.com/uk/Motherboards/P8Z77V_LX2

asus
[h=1]P8Z77-V LX2[/h]

استاد عزیز من خیلی اطلاعات دقیقی در مورد تعمیرات مادربرد ندارم از طرفی تمام بازار رو مشهد زدم زیر پا همه جا بستس الان هم ظاهرا گفتن تا 15 همه جا بستس من هم با سیستم صدا ضبط می کنم و به نوعی در زمینه تولید آموزش های مرتبط با طراحی وب سایت و برنامه نویسی فعالیت دارم
از اونجایی که یه دستی هم تو تعمیرات دارم تا تونستم سعی کردم اگر مشکلی پیش میاد تا میشه خودم حل کنم الان هم که همه جا بستس چاره ای جز بررسی موضوع توسط خودم نیست چون کسیم نیست که بتونم راهنمایی بگیرم برای همین من دقیقا نمیدونم چه قطعاتی رو و چه طوری با اهمتر چک کنم

شورت شدن رو هم دقیقا نمیدونم چیه اگر مقدور هست خواهش می کنم در نهایتی که میدونم براتون سخته یه نرمه ساده تر راهنمایی کنید تا بتونم بررسی کنم و به نتیجه نهایی برسم که غیر از آی سی صدا چه قطعاتی در اطراف آی سی صدا لازمه تعویض بشه.

این کارت های صدای USB هم کیفیت صدای مطلوبی نداره و هوای خیلی زیادی می افته تو فیلم هنگام ضبط صدا بنابراین چاره ای جز تعمیر یا استفاده از کارت صدای PCI نبود که متاسفانه همه جا بستس تقریبا محدوده های زیادی رو در مشهد زیر پا گذاشتم ولی نتونستم کارت صدا PCI گیر بیارم

یکی از دلایلش هم بسته بودن همه جاس اونایی هم که داشتن یکی دو مورد بودن که کارت صدای بی کیفیت بوده و جوابگو نبوده
با تشکر

• Like

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
با سلام و تشکر از راهنمایی شما استاد عزیز و گرامی

مدل دقیق مادربرد من

https://www.asus.com/uk/Motherboards/P8Z77V_LX2

asus
P8Z77-V LX2

استاد عزیز من خیلی اطلاعات دقیقی در مورد تعمیرات مادربرد ندارم از طرفی تمام بازار رو مشهد زدم زیر پا همه جا بستس الان هم ظاهرا گفتن تا 15 همه جا بستس من هم با سیستم صدا ضبط می کنم و به نوعی در زمینه تولید آموزش های مرتبط با طراحی وب سایت و برنامه نویسی فعالیت دارم
از اونجایی که یه دستی هم تو تعمیرات دارم تا تونستم سعی کردم اگر مشکلی پیش میاد تا میشه خودم حل کنم الان هم که همه جا بستس چاره ای جز بررسی موضوع توسط خودم نیست چون کسیم نیست که بتونم راهنمایی بگیرم برای همین من دقیقا نمیدونم چه قطعاتی رو و چه طوری با اهمتر چک کنم

شورت شدن رو هم دقیقا نمیدونم چیه اگر مقدور هست خواهش می کنم در نهایتی که میدونم براتون سخته یه نرمه ساده تر راهنمایی کنید تا بتونم بررسی کنم و به نتیجه نهایی برسم که غیر از آی سی صدا چه قطعاتی در اطراف آی سی صدا لازمه تعویض بشه.

این کارت های صدای USB هم کیفیت صدای مطلوبی نداره و هوای خیلی زیادی می افته تو فیلم هنگام ضبط صدا بنابراین چاره ای جز تعمیر یا استفاده از کارت صدای PCI نبود که متاسفانه همه جا بستس تقریبا محدوده های زیادی رو در مشهد زیر پا گذاشتم ولی نتونستم کارت صدا PCI گیر بیارم

یکی از دلایلش هم بسته بودن همه جاس اونایی هم که داشتن یکی دو مورد بودن که کارت صدای بی کیفیت بوده و جوابگو نبوده
با تشکر

سلام دوست عزیز اختیار دارید تو واتس آپ یا تلگرام پیام بدید در خدمتم

moslem_f

کاربر
2008-07-16
20
11
مهندس جان شماره همراهی که برام پیام خصوصی ارسال کردید در تلگرام هستین باهاش ؟

• Like

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
متاسفانه من خیلی خیلی گشتم و دیتاشیت رو نتونستم پیدا کنم ظاهرا دیتاشیت پولیه و موندم چیکار کنم اساتید اگر امکان راهنمایی بیشتری دارند خواهشمندم دریغ نفرمایید باتشکر از محبتتان

درود وبا تشکر از راهنمایی مهندس مظاهری بزرگوار
دوست من . با توجه به اینکه ظاهرا فرمودید فقط صدا مشکل پیدا کرده و آی سی صدا بشدت داغ میکنه بنابراین قطعا باید آی سی صدا رو از مین جدا کنید و الان که نمیتونید قطعه تهیه کنید

میتوانید پس از در آوردن آی سی صدا .فعلا دیگه قطعه جاش نزارید و از یک کارت صدای اسلتی یا usb صدا بهره ببرید و لنگ نمونید
البته بشرطی که چک کنید بعد از در آوردن اون . قظعه دیگری مثل رگولاتور صدا یا غیره دمای غیر معمول نداشته باشه و سیستم بصورت طبیعی کار کنه

تا انشالله بعدا آی سی صدا روهم تهیه و کار بزارید ( البته همه جا این آی سی پیدا میشه)

موفق باشید

بالا