آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیباگر ها و نکات تعمیراتی مربوطه

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
[hide]دیباگر(نکاتی ساده اما بسیار مفید):
سلام

ابتدا چند تصویر از انواع دیباگرها ببینید :
167.jpg
168.jpg
169.jpg
170.jpg
اینم دیباگر خودم(-:​
171.jpg
172.jpg
دیباگرها هم برای لپ تاپ ها و هم کامپیوترهای شخصی وجود دارد .
173.jpg
174.jpg
175.jpg
9.png
والا من ابتدا که تعمیرات رو شروع کردم ،فکر می کردم خوب دیباگر هم هست ،پس دیگه با این کدها یا اعدادی که نشون می ده و دفترچه راهنماش کار دیگه تمومه ، همونطوری که خیلیا این فکر رو می کنن،اما بعد از مدتی متوجه شدم حتی بهترین دیباگرها هم بدرد نمی خورن و فقط باید از یک سری از امکاناتشون استفاده کرد .

بزارین بگم بهترین دیباگر چه دیباگری هست تا بعد بریم سراغش:
بعله اگر دیباگر شما هیچ سون سگمنت یا lcd برای نمایش کد نداشت هیچ ایرادی نداره، مهم اینکه دیباگر شما چراغ های
Clk: نشان دهنده وجود کلاک پالس در مادربورد یا وجود کلا روی اسلات PCI
IRDY:نشان دهنده سلامت بایوس
FRAME:نشان دهنده ،به نوعی سلامت و ارتباط چیپ جنوبی و شمالی یا چیپ ست شما
RESET:نمایش دهنده ریست سیستم
SYSCLK: نشان دهنده کلاک پردازشگر و سیستم یا همون سلامت IC CLOK ، البته CLK و SYSCLK عموما با هم ادغام می شن
+12 : وجود ولتاژ 12 روی مادربورد
-12 : وجود ولتاژ -12 روی مادربورد
+3.3:وجود ولتاژ +3.3 روی مادر بورد(البته این چراغ کمی مسخره هست چون اگه 3.3 روی مادر بورد نباشه اصلا روشن نمی شه)
+5:وجود ولتاژ +5 روی مادربورد

اگر دیباگر شما این چراغها رو داره شما با دونستن استفاده هر کدوم از این چراغها دیگه نیازی به کد های مسخره و عموما گمراه کننده و در اکثر مواقع نابود کننده دیباگرتون ندارید.

خوب حالا این چراغها باید چه حالتی داشته باشن تا مادربورد سالم باشه:(بزارین طبق اولویت بگم)

• چراغ RESET هنگام روشن کردن یا ریست کردن فقط یک لحظه روشن و سپس خاموش باید شود (کلا باید خاموش باشه و فقط موقع روشن و خاموش و ریست ،یک لحظه روشن بشه)
نکته: اگر کلا روشن باشه یا چشمک بزنه ،صد در صد سیستم شما نباید تصویر بده و خرابی یا از IC I/O و یا SB چیپ جنوبی (برای تشخیص اینکه کدوم خرابه هم شما می تونید از حرارتشون ،بخصوص چیپ جنوبی و همچنین تست بوق بازر روی پایه های IC I/O و FRONT PANEL تشخیص بدین کدام قطعه مدیریت یا وظیفه ریست رو داره.)
نکته:اگر چراغ RESET روشن باشد اما آرام آرام چشمک بزند خرابی از SB می باشد(مدیریت ریست با SB میباشد)
نکته:اگر چراغ RESET خاموش باشد اما در زمان انجام دادن RESET دستی چراغش اصلا روشن نشود80% خرابی از SB و 20% احتمال خرابی به IC I/O می رود (بازم این نکته قظعی نیست)

• چراغ CLK(CLOCK) باید همیشه روشن باشد ،البته بعد از روشن بودن و اگر خاموش باشد ایراد به احتمال فوق العاده زیاد از IC CLOCK (یا کریستال کنار آن )میباشد، البته در بعضی موارد خرابی اسلات هم موجود این ضایعه دردناک می شود ،که بسیار کم اتفاق می افتد.
  • چراغ SYSCLOCK ،اگر روشن باشد یا در بسیاری از موارد چشمک بزند،یعنی کلاک پالس بین CPU و سایر قطعات برقرار است و همچی به خوبی و خوشی پیش می رود.
نکته: عموما در چراغهای SYSCLOCK و CLOCK با هم ادغام می شوند و شما در پیباگر فقط یک CLOCK می بینید .

• FRAME این چراغ باید هنگام روشن بودن مادربورد روشن باشد.
  • IRDY باید هنگام روشن بودن سیستم روشن باشد.
نکته :در بسیاری از موارد چراغ های IRDY و FRAME با هم چشمک می زنند که می توان ایراد را به CPU و NB ربط داد.
نکته:در مواردی بسیار کم (تجربه شخصی)مشاهده می شود که مادربورد سالم است و تصویر م داریم اما چراغ های FRAME و IRDY و حتی CLOCK بسیار خفیف روشن می باشد و یا روشن نیستند،که می شه به صورت قطعی خرابی رو به اسلات و یا کثیفی اسلات ربط داد(شایدم خرابی پوست کارت)

• چراغ های تغذیه (12+و..) خاموش باشد خرابی از اسلات و یا خود دیباگر(البته اگر سیستم سالم باشد)

نکته: در هر حالت با وجود داشتن یک پوست کارت ،خرابی های یک مادربورد به صورت قطعی مشخص نمی شه و شما باید از تمام دانش خودتون و تمام ابزارهای موجود با دقت تمام استفاده کنید ،راستی بایوس( و بوقش) خود سیستم رو هیچ وقت فراموش نکنید،سعی کنید با برداشتن رم ها و سی پی یو و گرافیک خیال خودتون رو راحت تر کنید و از سلامتشون اطمینان حاصل کنید.

خوب امیدوارم به دردتون خورده باشه ، این نکات و تست ها و غیره در مورد لپ تاپ هم به همین صورته ،البته بردهای لپ تاپ به حدی بایوس هوشمند و کاربردی دارن که هیچوقت به شخصه نیازی به دیباگر برای لپ تاپ نیاز نداشتم .

[/hide]

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود دوستانی که مادربرد تعمیر میکنند یکی از بهترین نکات و پستهای مرجع ,

پست یک این موضوع که به تلاش دوست عزیزمون mmzhr در اختیار گرفته می باشد

حتما با حوصله وبا دقت مطالعه و توجه بفرمید

موفق باشید

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
درود دوستانی که مادربرد تعمیر میکنند یکی از بهترین نکات و پستهای مرجع ,

پست یک این موضوع که به تلاش دوست عزیزمون mmzhr در اختیار گرفته می باشد

حتما با حوصله وبا دقت مطالعه و توجه بفرمید

موفق باشید

ممنون از لطف شما

1962h.gh

کاربر vip
کاربر
2015-10-20
4
2
سلام یه مادربرد دارم هر رمی میزنم روش ارور e1 a1 میده رم ddr3 میخوره اسم مادربردشم jetway هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
سلام یه مادربرد دارم هر رمی میزنم روش ارور e1 a1 میده رم ddr3 میخوره اسم مادربردشم jetway هست

با سلام

مادربورد را با تینر شستشو داده و اسلات های رم را با مسواک تمیز کنید و زیر چیپ های مادربورد را هم به وسیله سرنگ شستشو داده و باد بگیرید تا قشنگ خشک شود اگر جواب نگرفتید بایاس را پروگرام نمایید

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmzhr
بالا