آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن لپتاپ k53sd

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی. لپتاپ فوق با اتصال شارژر به دستگاه هیچ گونه عکس العملی نشان نمی دهد. ولتاژ های ورودی روی ماسفت اول صحیح است اما در خروجی ماسفت دوم مدار تغذیه، ولتاژ ورودی 19 ولت وجود دارد ، اما ولتاژ خروجی به جای 19 ولت ، 3 دهم ولت می باشد. ماسفت ها خارج از بورد تست شده و سالم می باشند. با این حال با نمونه مشابه سالم تعویض گردیدند.حتی با برداشتن ماسفت دوم مدار تغذیه ، درپایه های خروجی این ماسفت ولتاژ سه دهم ولت مشاهده می شود. در پشت بورد ، دو جامپر وجود دارد که فاقد اتصال هستند. یکسر آن ولتاژ 19 ولت دارد و سر دیگر آن همین ولتاژ سه دهم ولت را دارد. با اتصال دو پایه جامپر به هم، برق به طور کامل در دستگاه وارد می شود و دستگاه روشن هم می شود. باتری دستگاه در این حالت شارژ هم می شود. اما دستگاه تصویر ندارد. بورد دستگاه k53sd ver 6.0 می باشد . بایوس این مدل رو نتونستم پیدا کنم. با مدل های مشابه سایت دستگاه کلا سوییچ نمیشه. دوستان منتظر راهنمایی های با ارزشتون هستم.

prtnet

کاربر
2012-10-04
28
46
عکس بارگزاری کنید و روی عکس توضیح بدین

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ma_3_taa

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
وقتی شما میگید ولتاژ خروجی ماسفت دوم نیست به احتمال زیاد ای سی شارژر یا در همین بخش اولیه برد ایراد وجود دارد بهتره قبل از شروع یه نگاه دقیق به برد بندازید و بعد طبق شماتیک ای سی شارژر رو چک بفرمایید ببینید ضمنا قطعات دوربرش رو هم حتما چک کنید
چندتا عکس باکیفیت از برد بزارید همراه با مشخصات کامل برد

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام مجدد.عکس از نقاط مورد بحث رو می ذارم.روی عکس ها با اون مطالب ابتدایی من ولتاژهای مربوط به هر قسمت مشخص شدن. IMAG3552_1.jpgIMAG3555_1.jpg

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
ضمنا خود آسی شارژ رو هم یه بار عوض کردم. مشکل اینجاست که نمی دونم این ولتاژ سه دهم ولتی توسط کدوم المان داره تولید میشه و ردش رو هم نتونستم بزنم. روی بورد تمام جامپر های مرتبط رو قطع کردم تا منطقه کار رو محدود کنم. اما بازم این ولتاژ با عدد کمتر توی مسیر وجود داره. شماتیک از بورد هم ندارم.

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
484
875
قم
سلام
با دست از نظر حرارت روی برد و زیر برد رو چک کنید و ببینید کجا حرارت دارد !

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
مشکل حل شد. چون تمام جامپرهای مسیر رو برای محدود کردن بورد بر داشته بودم، بعد از اینکه همه رو دوباره اتصالشون رو بر قرار کردم ، یکیشون از دستم در رفته بود و ندیده بودمش. با اتصال مجدد اون جامپر و همچنین اتصال جامپر های پشت بورد که یک سمتش برق 19 و یک سمت دیگه برق سه دهم ولت داشت، ولتاژ 19 ولت بورد تامین شد و لپتاپ تصویر داد. ممنون از همکاری و راهنمایی های شما عزیزان

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
یعنی شما اون قسمت که 3 دهم ولت داشته رو قبلا از برد خارج کرده بودید( جامپر مربوط به اون نقطه) بعد با اتصال اون جامپر درست شد ؟

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
یعنی شما اون قسمت که 3 دهم ولت داشته رو قبلا از برد خارج کرده بودید( جامپر مربوط به اون نقطه) بعد با اتصال اون جامپر درست شد ؟

ببخشید دیر جواب دادم. ببینید توی عکسی که از پشت بورد گذاشتم ، ماقبل مقاومت مدار 19 ولت ، دو عدد جامپر روی بورد وجود داره که به صورت پیش فرض کارخونه فاقد اتصال هستن. یک سر این جامپر ها که به سمت مقاومت هست ، ولتاژ 0.3 ولت داشت و سر دیگه که به سمت سوکت شارژ هست ، ولتاژ 19 ولت. مشکل دستگاه این بود که ولتاژ مدار 19 ولت بعد از ماسفت دوم مدار تغذیه به طور کاملا مشکوکی به 0.3 ولت تقلیل پیدا می کرد که با تعویض ماسفت ها هم این قضیه تغییری نکرد. حتی نسبت به تعویض آیسی شارژ هم اقدام کردم و باز هم تغییری حاصل نشد. برای پیدا کردن عیب بورد، تمام جامپرهای این مسیر رو برداشتم محل کار رو محدود کرده باشم. اما باز هم با بررسی تمام المانها ، المان معیوب رو نتونستم پیدا کنم. لذا اومدم اون جامپرهای پشت بورد رو که به صورت پیش فرض کارخونه فاقد اتصال بود رو ، به هم متصل کردم تا جریان 19 ولت در مسیر احیا بشه.مابقی جامپر ها رو هم که اتصالشون رو حذف کرده بودم ، مجددا به حالت اول برگردوندم به جز یکی رو که فراموش کرده بودم. با این کار دستگاه به صورت استاندارد روشن شد و باتری هم شروع به شارژ شدن کرد، اما تصویر نمی داد. لذا اومدم یه بایوس هم زدم که توی سایت موجود بود ، که با اون ورژن دستگاه کلا روشن نمی شد. بایوس خودش رو برگردوندم و متوجه شدم که اتصال یکی از جامپرها رو انجام ندادم. با اتصال اون جامپر دستگاه روشن و تصویر هم داد. امیدوارم به طور کامل و واضح توضیح داده باشم.

بالا