آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: ایده های شما برای انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق صدا

سلام
بنده به دنبال یک فرستنده و گیرنده دوطرفه هستم اما کانال ارتباطی هوا نیست. به این صورت که ما در هر طرف یک فرستنده و یک گیرنده داریم و یک تلفن (یا تلفن بیسیم یا هر وسیله انتقال صدای دیگر) به عنوان کانال ارتباطی. در هر طرف فرستنده رابه جای میکروفون و گیرنده را به جای گوشی (یا بلندگو) وصل کنیم و از این طریق اطلاعات را به صورت نیمه دو طرفه (HalfDuplex) انتقال دهیم.

نکاتی که باید مد نظر قرار بگیرند:
1- در هر طرف قرار است که یک میکرو کنترلر قرار بگیرد که اطلاعات را به صورت دیجیتال دریافت و ارسال کند.
2- نرخ انتقال اطلاعات اولویت ندارد
3- حجم اطلاعات انتقالی هم در حد یک یا چند بایت در هر ارسال کافی است.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام
بنده به دنبال یک فرستنده و گیرنده دوطرفه هستم اما کانال ارتباطی هوا نیست. به این صورت که ما در هر طرف یک فرستنده و یک گیرنده داریم و یک تلفن (یا تلفن بیسیم یا هر وسیله انتقال صدای دیگر) به عنوان کانال ارتباطی. در هر طرف فرستنده رابه جای میکروفون و گیرنده را به جای گوشی (یا بلندگو) وصل کنیم و از این طریق اطلاعات را به صورت نیمه دو طرفه (HalfDuplex) انتقال دهیم.

نکاتی که باید مد نظر قرار بگیرند:
1- در هر طرف قرار است که یک میکرو کنترلر قرار بگیرد که اطلاعات را به صورت دیجیتال دریافت و ارسال کند.
2- نرخ انتقال اطلاعات اولویت ندارد
3- حجم اطلاعات انتقالی هم در حد یک یا چند بایت در هر ارسال کافی است.
با سلام :
امیر جان سوالات خیلی متناقض و نا مفهوم هستند میشه یک مقدار توضیحات ساده تر و هدف از این درخواست ونوع ومحل کاربرد ان بزبانی ساده تر (بدون استفاده از واژه های فوق ) بیان کنید ؟؟؟؟
نقل قول
1- یک فرستنده و گیرنده دوطرفه هستم اما کانال ارتباطی هوا نیست یعنی چه ؟؟؟
2- هر طرف یک فرستنده و یک گیرنده داریم و یک تلفن (یا تلفن بیسیم یا هر وسیله انتقال صدای دیگر) مثال دیگری هم بزنید .
3- عنوان کانال ارتباطی >> منظورتون ارتباط توسط کابل یا چی ؟؟؟؟ در بالا از فرستنده گیرنده و... هوا نیست !!!
4- در هر طرف فرستنده رابه جای میکروفون و گیرنده را به جای گوشی (یا بلندگو) این دیگه یعنی چی ؟؟؟
5- نوع سویچینگ در ازتباطات هر کدام مبحث مفصل و کاربرد خود را دارد توضیح کافی بزارید که در صورت داشتن تلفن بیسیم (که معمولا مالتی پلکس هستند نیمهپلکس HalfDuplex چه مفهومی دارد ؟؟ [hide] plelexy.JPG[/hide]
در نهایت میشه توسط سیگنالهای صوتی dtmf خیلی از اطلاعات data را به صورت دیجیتالی در یک کانال صوتی ترانزیت کرد نکات مندرج شما چه ضروت هایی دارد ؟؟؟
موفق باشید .

سلام خیلی ممنون از پاسختون. الان که فکر می کنم می بینم کمی پراکنده توضیح دادم.

1- هدف من انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق دستگاه هایی مثل تلفن، بی سیم، موبایل و ... هست که این دستگاه ها را به عنوان کانال ارتباطی در نظر می گیریم.
(از اینجا به بعد از عبارت [کانال] به جای این دستگاه ها و به جای مداری که می خواهیم درست شود از عبارت [فرستنده/گیرنده] استفاده میکنم).
و همان طور که شما اشاره کردید به وسیله تبدیل صفر و یک ها به صدا و انتقال آن به طرف دیگر و دوباره تبدیل صدا به اطلاعات دیجیتال و بالعکس، قصد دارم به تبادل اطلاعات بپردازم.(آن عبارت کانال هوایی را نباید استفاده می کردم)

2- بدیهی است که تمام [کانال] هایی که دربالا گفتم هر کدام قسمتی برای دریافت و ارسال صدا دارند (میکروفون و بلندگو). [فرستنده/گیرنده] مورد نظر اطلاعات دیجیتال را تولید و به صدا تبدیل می کند پس باید برای ارسال اطلاعات این صدای تولید شده را به قسمت میکروفون [کانال] ارسال شود (میکروفون را جدا کنیم و به جای آن مدار [فرستنده/گیرنده] را وصل کنیم) و برای دریافت اطلاعات نیز [فرستنده/گیرنده] را به همین صورت به جای بلندگو یا گوشی کانال وصل شود. تا صدا را دریافت و اطلاعات دیجیتال را از آن استخراج کند.

3 و 4- در دو شماره قبل توضیح دادم

5- همان طور که در تصویر دوم در عکسی که شما قرار دادید مشخص است، چون ما فقط یک مسیر (که همان صدای انتقالی بین دوطرف هست) داریم و قرار است از این طریق هم اطلاعات ارسال و هم دریافت کنیم، از عبارت half duplex استفاده کردم.

در نهایت میشه توسط سیگنالهای صوتی dtmf خیلی از اطلاعات data را به صورت دیجیتالی در یک کانال صوتی ترانزیت کرد نکات مندرج شما چه ضروت هایی دارد ؟؟؟

بله، ولی ذکر این نکته ضروری است که: در مدار [فرستنده/گیرنده] مورد نظر یک میکروکنترلر تعبیه شده و این میکرو باید بتواند توسط تجهیزات جانبی اش (فکر کنم USART یا همان پورت سریال بهترین گزینه باشد) اطلاعات دیجیتال را ارسال و دریافت کند.
متاسفانه آی سی هایی مثل MT8870 و یا MT8888 که فرستنده یا فرستنده و گیرنده DTMF هستند قابلیت اتصال به USART میکرو را ندارند، یا حداقل من راهی برای ارتباط این دو نمی شناسم.

در نهایت شاید بهترین مثالی که به ذهنم میرسد این باشد:

ارتباط چند میکرو از طریق پرتکل RS485 را درنظر بگیرید. هدف من استفاده از تجهیزات ارتباطی مخابراتی (تلفن، بی سیم، موبایل و ... ) به جای سیم های استفاده شده در RS485 می باشد.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام خیلی ممنون از پاسختون. الان که فکر می کنم می بینم کمی پراکنده توضیح دادم.
1- هدف من انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق دستگاه هایی مثل تلفن، بی سیم، موبایل و ... هست که این دستگاه ها را به عنوان کانال ارتباطی در نظر می گیریم.
(از اینجا به بعد از عبارت [کانال] به جای این دستگاه ها و به جای مداری که می خواهیم درست شود از عبارت [فرستنده/گیرنده] استفاده میکنم).
و همان طور که شما اشاره کردید به وسیله تبدیل صفر و یک ها به صدا و انتقال آن به طرف دیگر و دوباره تبدیل صدا به اطلاعات دیجیتال و بالعکس، قصد دارم به تبادل اطلاعات بپردازم.(آن عبارت کانال هوایی را نباید استفاده می کردم)
2- بدیهی است که تمام [کانال] هایی که دربالا گفتم هر کدام قسمتی برای دریافت و ارسال صدا دارند (میکروفون و بلندگو). [فرستنده/گیرنده] مورد نظر اطلاعات دیجیتال را تولید و به صدا تبدیل می کند پس باید برای ارسال اطلاعات این صدای تولید شده را به قسمت میکروفون [کانال] ارسال شود (میکروفون را جدا کنیم و به جای آن مدار [فرستنده/گیرنده] را وصل کنیم) و برای دریافت اطلاعات نیز [فرستنده/گیرنده] را به همین صورت به جای بلندگو یا گوشی کانال وصل شود. تا صدا را دریافت و اطلاعات دیجیتال را از آن استخراج کند.
3 و 4- در دو شماره قبل توضیح دادم
5- همان طور که در تصویر دوم در عکسی که شما قرار دادید مشخص است، چون ما فقط یک مسیر (که همان صدای انتقالی بین دوطرف هست) داریم و قرار است از این طریق هم اطلاعات ارسال و هم دریافت کنیم، از عبارت half duplex استفاده کردم.
بله، ولی ذکر این نکته ضروری است که: در مدار [فرستنده/گیرنده] مورد نظر یک میکروکنترلر تعبیه شده و این میکرو باید بتواند توسط تجهیزات جانبی اش (فکر کنم USART یا همان پورت سریال بهترین گزینه باشد) اطلاعات دیجیتال را ارسال و دریافت کند.
متاسفانه آی سی هایی مثل MT8870 و یا MT8888 که فرستنده یا فرستنده و گیرنده DTMF هستند قابلیت اتصال به USART میکرو را ندارند، یا حداقل من راهی برای ارتباط این دو نمی شناسم.
در نهایت شاید بهترین مثالی که به ذهنم میرسد این باشد:
ارتباط چند میکرو از طریق پرتکل RS485 را درنظر بگیرید. هدف من استفاده از تجهیزات ارتباطی مخابراتی (تلفن، بی سیم، موبایل و ... ) به جای سیم های استفاده شده در RS485 می باشد.
با سلام :
ابتداعا این را باید در نظر بگیرید که هدف این انجمن صرفا جهت همکاری و راهنمایی در رفع مشکلات تعمیرکاران از هر حیث و نظر (این تاپیک مدارات موجود و مشکل دار )میباشد مسایل طراحی و تحقیق و بررسی یک ایده و پروژه و...اینجا فرصت مناسبی نیست .
خب مشخص شد روش ها و راهکارهای ایجاد ارتباط بین دو یا چند میکرو را از طریق یک کانال ارتباطی در مد نظر دارید .
از بین روش هایی که متداول بودند !! ( RS485 )هرچند در حال منسوخ ولی در حال حاضر هم قابل بهره برداری هستند مواردی را اشاره کردین تحقیق و بررسی موارد اشاره شده خارج از عهده این تاپیک (فضای نت پر از اینچنین مطالب میباشد ) و همچنین لازمه اوقات فراقتی میطلبد که نهایتا اطاله تاپیک و امکان بیراهه رفتن از موضوع و....
پیشنهاد میکنم یک روش مورد نظر خود را انتخاب و شروع کنید و هر جا با مشکلی مواجه شدین با همون عنوان مشکل در انجمن مطرح کنید تا بیشتر در خدمت باشیم .
- البته میتونید در بخش میکروکنترلها مطرح کنید تا در صورت امکان توسط همکاری با دوستانتان ایده های خود را مورد بررسی و مطالعه و به انجام برسانید .
با تشکر .
موفق باشید .

بالا