آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: اموزش جیتگ انتن های وای فای nanostation 5 , 2

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
ns2-and-ns5-pcb-big[1].jpg
اموزش جیتگ
nanostation 2
برای جیتگ این مدل باید کمی اطلاعات در مورد سی پی یو و فلش ان داشته باشیم
cpu=ar2315a
flash=macronix mx25l3205d
فلش فوق از نوع spi میباشد که بیشتر نرم افزارهای مجانی جیتگ ان را نمیشناسد
spi flash
تنها نرم افزار جیتگ که قادر به خواندن و نوشتن این نوع از SPI میباشد
wrtjp.exe
میباشد که با یک پروگرامر ارزان قیمت و ساده کار میکند نام پروگرامر
xilinx parallel cable
است.
این فلش دارای 64 بلوک وهر بلوک داری 64 کیلو بایت حافظه دارد چون این پروگرامر از
پورت پارالل کامپیوتر استفاده میکند سرعت کمی دارد و اگر بخواهم کل فلش را پروگرام کنیم
زمان زیادی لازم داریم حدود 8 ساعت طول میکشد ولی ما میتوانیم فقط قسمت بوت لودر را در فلش
پروگرام کنیم تا پورت شبکه ان فعال شده و از طریق
tftp
کل فیریمور را در زمان کمتری حدود 2 دقیقه پروگرام کنیم
نام فایل بوت لودر
custom.bin
که تمام فایلهای لازم را در اختیار دوستان عزیز قرار خواهم داد
پایه های جیتگ روی برد مشخص شده و خیلی راحت میتوان پایه را با سیم به پروگرامر متصل کنیم
jtagu[1].png

طول سیم ها نباید بیشتر از 20 سانتی متر باشد و باید سیم گراند حداقل با دو سیم به پروگرامر وصل باشد
پروگرامر من کمی فرق میکند و از طریق برنامه ریزی به
xilinx parallel cable
تبدیل شده و هیچ فرقی با شماتیکی که دادم نمیکند.(بدلیل استفاده زیاد از جیتگ یک پروگرامر همه کاره برای خودم طرح کردم )
IMG_0002a.jpg
برای ساخت پروگرامر هم میتوانید از ای سی
74hc244
استفاده کنید
چون پروگرامر
xilinx parallel cable
پایه
ntrst
ندارد شما ان پایه که روی نانواستیشن هست را با یک مقاومت یک کیلو به
vcc
وصل کنید
یک سیم از 3.3ولت نانو به
پایه یک
پروگرامر وصل کنید
تا پروگرامر روشن شود
نیازی به ان دو دیود نیست
x7557[1]a.jpg

یا
1_1_13245334[1].jpg

اصول هر دو پروگرامر یکی است
در اینترنت اگر جستجو کنید برد های اماده و مدار چاپی های اماده برای این نوع پروگرامر زیاد پیدا میشود
بعد از متصل کردن پروگرامر وارد دایرکتوری سافتور شوید و
cmd
ویندوز را اجرا کنید و فایل jtag commond for nanostation 2 .txt

را باز کرده و از خط بالایی کپی کرده و در
wrtjp.5.2.exe -flash:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:30000 /window:bfc00000

cmd
اجرا کنید اگر پروگرامر بطور صحیح منتاژ و اتصالها درست باشند شروع به پروگرام کردن فلش میشود که حدود 40 دقیقه طول میشد
برای بک اپ گرفتن از کل فلش فرمان خط 3 را اجراکنید
wrtjp.5.2.exe -backup:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:400000 /window:bfc00000 /swap_endian
و برای بک اپ گرفتن قسمت بوت لودر هم از فرمان 4 استفاده کنید
wrtjp.5.2.exe -backup:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:30000 /window:bfc00000 /swap_endian

قبل از هر کاری ابتدا از فایل فلش بک اپ بگیرید

مشخص کردن نوع پروگرامر با کد FC:93 میباشد اگر پروگرامر جیتگ از نوع دیگر دارید متوانید در HELP نرمافزار کد پروگرامر خودتان را انتخاب کنید
اگر پروگرامر جیتگ USB داشته باشید با سرعت خیلی زیادی میتوانید پروگرامر کنید .اینجا به دلیل ارزان بودن ساخت پروگرامر من این کد را قرار دادم

توضیح خط فرمان

wrtjp.5.2.exe -backup:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:400000 /window:bfc00000 /swap_endian

خط بالا یعنی از ادرس bfc00000 رم که همان محتویات شروع فلش است به مقدار 400.000 بایت یعنی کل فلش یک بک اپ بگیر
حرف custom یعنی شما مقدار بک اپ را انتخاب میکنید
فرمان های دیگر را به صورت تجربی قرار دادم

درضمن برای استفاده از جیتگ حتما باید علاقه و حوصله داشته باشید و در کل یک کار ذوقی است و با ازمایش و خطا باید به نتیجه برسید
ولی در حال حاضر پروگرام ساختم که در عرض 2 دقیقه میتوان فلش این دستگاه را پروگرام کنید
https://www.irantk.ir/irantk84179-5/

دانلود نرم افزارهای مورد نیاز
poya irani
موفق باشید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

D.A.T

کاربر
2020-06-29
28
29
مشاهده فایل‌پیوست 144073
اموزش جیتگ
nanostation 2
برای جیتگ این مدل باید کمی اطلاعات در مورد سی پی یو و فلش ان داشته باشیم
cpu=ar2315a
flash=macronix mx25l3205d
فلش فوق از نوع spi میباشد که بیشتر نرم افزارهای مجانی جیتگ ان را نمیشناسد
spi flash
تنها نرم افزار جیتگ که قادر به خواندن و نوشتن این نوع از SPI میباشد
wrtjp.exe
میباشد که با یک پروگرامر ارزان قیمت و ساده کار میکند نام پروگرامر
xilinx parallel cable
است.
این فلش دارای 64 بلوک وهر بلوک داری 64 کیلو بایت حافظه دارد چون این پروگرامر از
پورت پارالل کامپیوتر استفاده میکند سرعت کمی دارد و اگر بخواهم کل فلش را پروگرام کنیم
زمان زیادی لازم داریم حدود 8 ساعت طول میکشد ولی ما میتوانیم فقط قسمت بوت لودر را در فلش
پروگرام کنیم تا پورت شبکه ان فعال شده و از طریق
tftp
کل فیریمور را در زمان کمتری حدود 2 دقیقه پروگرام کنیم
نام فایل بوت لودر
custom.bin
که تمام فایلهای لازم را در اختیار دوستان عزیز قرار خواهم داد
پایه های جیتگ روی برد مشخص شده و خیلی راحت میتوان پایه را با سیم به پروگرامر متصل کنیم
مشاهده فایل‌پیوست 144074

طول سیم ها نباید بیشتر از 20 سانتی متر باشد و باید سیم گراند حداقل با دو سیم به پروگرامر وصل باشد
پروگرامر من کمی فرق میکند و از طریق برنامه ریزی به
xilinx parallel cable
تبدیل شده و هیچ فرقی با شماتیکی که دادم نمیکند.(بدلیل استفاده زیاد از جیتگ یک پروگرامر همه کاره برای خودم طرح کردم )
مشاهده فایل‌پیوست 144075
برای ساخت پروگرامر هم میتوانید از ای سی
74hc244
استفاده کنید
چون پروگرامر
xilinx parallel cable
پایه
ntrst
ندارد شما ان پایه که روی نانواستیشن هست را با یک مقاومت یک کیلو به
vcc
وصل کنید
یک سیم از 3.3ولت نانو به
پایه یک
پروگرامر وصل کنید
تا پروگرامر روشن شود
نیازی به ان دو دیود نیست
مشاهده فایل‌پیوست 144076

یا
مشاهده فایل‌پیوست 144078

اصول هر دو پروگرامر یکی است
در اینترنت اگر جستجو کنید برد های اماده و مدار چاپی های اماده برای این نوع پروگرامر زیاد پیدا میشود
بعد از متصل کردن پروگرامر وارد دایرکتوری سافتور شوید و
cmd
ویندوز را اجرا کنید و فایل jtag commond for nanostation 2 .txt

را باز کرده و از خط بالایی کپی کرده و در
wrtjp.5.2.exe -flash:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:30000 /window:bfc00000

cmd
اجرا کنید اگر پروگرامر بطور صحیح منتاژ و اتصالها درست باشند شروع به پروگرام کردن فلش میشود که حدود 40 دقیقه طول میشد
برای بک اپ گرفتن از کل فلش فرمان خط 3 را اجراکنید
و برای بک اپ گرفتن قسمت بوت لودر هم از فرمان 4 استفاده کنید
wrtjp.5.2.exe -backup:custom /skipdetect /fc:93 /start:bfc00000 /length:30000 /window:bfc00000 /swap_endian

قبل از هر کاری ابتدا از فایل فلش بک اپ بگیرید

مشخص کردن نوع پروگرامر با کد FC:93 میباشد اگر پروگرامر جیتگ از نوع دیگر دارید متوانید در HELP نرمافزار کد پروگرامر خودتان را انتخاب کنید
اگر پروگرامر جیتگ USB داشته باشید با سرعت خیلی زیادی میتوانید پروگرامر کنید .اینجا به دلیل ارزان بودن ساخت پروگرامر من این کد را قرار دادم

توضیح خط فرمان

خط بالا یعنی از ادرس bfc00000 رم که همان محتویات شروع فلش است به مقدار 400.000 بایت یعنی کل فلش یک بک اپ بگیر
حرف custom یعنی شما مقدار بک اپ را انتخاب میکنید
فرمان های دیگر را به صورت تجربی قرار دادم

درضمن برای استفاده از جیتگ حتما باید علاقه و حوصله داشته باشید و در کل یک کار ذوقی است و با ازمایش و خطا باید به نتیجه برسید
ولی در حال حاضر پروگرام ساختم که در عرض 2 دقیقه میتوان فلش این دستگاه را پروگرام کنید
https://www.irantk.ir/irantk84179-5/

دانلود نرم افزارهای مورد نیاز
poya irani
موفق باشید

سلام مهندس میتونم چندتا سوال ازتون بپرسم و اگر راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون میشم

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
با پروگرامر فلش کنید جیتگ مشکل است

D.A.T

کاربر
2020-06-29
28
29
با پروگرامر فلش کنید جیتگ مشکل است

با سلام
مهندس من یک مودم دارم که مشکل نرم افزاری داره میخواستم ببینم میتونم از طریق rx و tx از فلش مودم بک آپ بگیرم و دوباره روش رایت کنم .
ممنون میشم راهنمایی کنید.
با سپاس فراوان

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
پورت rx و tx جیتگ نیست پایه های جیتگ فرق میکند .اگر سیستم عامل مودم لینوکسی است میشود با چند دستور فلش را کپی کرد ولی برای رایت فلش دستورهایی هست که اگر اشتباه کنید
فلش را پاک میکنید و اگر هم لینوکس نباشد احتمالا باید از نرم افزار مخصوص خودش استفاده کنید.
برای اینکه بتوان به rx و tx وصل شوید باید یک برد usb to ttl داشته باشید و با نرم افزار putty میتوانید وصل شوید
https://daneshjookit.com/module/useful/مبدل-و-رگولاتور/1732-ماژول-usb-to-serial.html

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

D.A.T

کاربر
2020-06-29
28
29
پورت rx و tx جیتگ نیست پایه های جیتگ فرق میکند .اگر سیستم عامل مودم لینوکسی است میشود با چند دستور فلش را کپی کرد ولی برای رایت فلش دستورهایی هست که اگر اشتباه کنید
فلش را پاک میکنید و اگر هم لینوکس نباشد احتمالا باید از نرم افزار مخصوص خودش استفاده کنید.
برای اینکه بتوان به rx و tx وصل شوید باید یک برد usb to ttl داشته باشید و با نرم افزار putty میتوانید وصل شوید
https://daneshjookit.com/module/useful/مبدل-و-رگولاتور/1732-ماژول-usb-to-serial.html

با سپاس فروان پویا جان
مودم من مال ایرانسل هستش و سیستم عاملش هم لینوکسی هست با ssh2 اومدم وصل بشم که یوزر و پسورد میخواد که پیشفرض ها رو زدم ولی جواب نداد.
ممنون میشم توی این زمینه بتونی کمکم کنی

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,211
2,946
متاسفانه تجربه ای درمورد مودم ندارم اگر امکانش هست از پروگرامر استفاده کنید

بالا