آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: ادیت بایوس برای تغییر سرعت فنhp dv5

hamedcrazy

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-04-11
301
302
Yazd
سلام دوستان عزیز.
یه hp dv5 با سی پیو amd برام اوردن . بعد ازتعمیر و سرویس دیدم دمای سی پیو و چیپ شمالی بعد از یه ۱۵دقیقه وب گردی نزدیک به ۶۰ هست . (خمیر سیلیکن cf3 زدم)
دیدم فن تا دمای ۶۰ خیلی عادی با سرعت کمتر از متوسط در حال کار هست و بعد از ۶۰درجه سرعت فن افزایش پیدا میکنه. (فن۳سیم هست)
با نرم افزارای مختلفی تلاش کردم که نمودار تغییرات سرعت فن رو در دمای مختلف تغییر بدم ولی متاسفانه اصلا امکان پذیر نیست.
به این فکر افتادم که بایوس رو تغییر بدم و اونجا مثلا اگر در دمای ۶۰درجه فن سرعتش افزایش پیدا میکنه اینو تغییر بدم به دمای۵۵ درجه (یعنی۵درجه در تمام واکنشهای فن کم کنم) ولی متاسفانه چیزی دستگیرم نشد.(بایوس با ورژن قدیمی و اخرین اپدیت تست شده )

اگر دوستان میتونن اینکارو انجام بدن ممنون میشم کمکم کنن یا اگه راه حل دیگه ای به نظرشون میرسه ممنون میشم اعلام کنن

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام دوستان عزیز.
یه hp dv5 با سی پیو amd برام اوردن . بعد ازتعمیر و سرویس دیدم دمای سی پیو و چیپ شمالی بعد از یه ۱۵دقیقه وب گردی نزدیک به ۶۰ هست . (خمیر سیلیکن cf3 زدم)
دیدم فن تا دمای ۶۰ خیلی عادی با سرعت کمتر از متوسط در حال کار هست و بعد از ۶۰درجه سرعت فن افزایش پیدا میکنه. (فن۳سیم هست)
با نرم افزارای مختلفی تلاش کردم که نمودار تغییرات سرعت فن رو در دمای مختلف تغییر بدم ولی متاسفانه اصلا امکان پذیر نیست.
به این فکر افتادم که بایوس رو تغییر بدم و اونجا مثلا اگر در دمای ۶۰درجه فن سرعتش افزایش پیدا میکنه اینو تغییر بدم به دمای۵۵ درجه (یعنی۵درجه در تمام واکنشهای فن کم کنم) ولی متاسفانه چیزی دستگیرم نشد.(بایوس با ورژن قدیمی و اخرین اپدیت تست شده )

اگر دوستان میتونن اینکارو انجام بدن ممنون میشم کمکم کنن یا اگه راه حل دیگه ای به نظرشون میرسه ممنون میشم اعلام کنن

سلام دوست گرامی

اون روشی که شما مد نظرتون هست رو بهش میگن rgion-me

یعنی فایل بایوس رو با فایل درست region تغییر بدیم یا اصطلاحا clear کنیم

اما نکته اصلی اینه که این روش فقط برای لپ تاپهایی هست که با cpu اینتل و چیپست های اینتل کار میکنن

در دستگاه شما نمیشه از این روش استفاده کرد

مشکل شما بر میگرده به حرارت

یکبار دیگه از درست نشستن هیت سینک بر روی سی پی یو مطمئن شوید و با خمیر سیلیکون مرغوب روی سی پی یو را پوشش دهید

در نهایت خرابی هیت سینک عامل دور فن بالا هست

برای تست هیت سینک در حالی که دستگاه روشن است دست خود را روی هیت سینک بچرخانید و ببینید که ایا حرارت بطور مساوی در همه جای هیت سینک است یانه

خصوصا قسمت رادیاتور هیت سینک

اگر هیت سینک فقط در محدوده سی پی یو حرارت داشت و در دیگر قسمت ها حرارت نداشت

متاسفانه هیت سینک خراب شده است و گاز داخل لوله هیت سینک بنا به هر دلیلی از بین رفته است

البته توصیه میشود بایک پردازنده دیگه هم دستگاه رو تست کنید

موفق باشید

hamedcrazy

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-04-11
301
302
Yazd
سلام دوست گرامی

اون روشی که شما مد نظرتون هست رو بهش میگن rgion-me

یعنی فایل بایوس رو با فایل درست region تغییر بدیم یا اصطلاحا clear کنیم

اما نکته اصلی اینه که این روش فقط برای لپ تاپهایی هست که با cpu اینتل و چیپست های اینتل کار میکنن

در دستگاه شما نمیشه از این روش استفاده کرد

مشکل شما بر میگرده به حرارت

یکبار دیگه از درست نشستن هیت سینک بر روی سی پی یو مطمئن شوید و با خمیر سیلیکون مرغوب روی سی پی یو را پوشش دهید

در نهایت خرابی هیت سینک عامل دور فن بالا هست

برای تست هیت سینک در حالی که دستگاه روشن است دست خود را روی هیت سینک بچرخانید و ببینید که ایا حرارت بطور مساوی در همه جای هیت سینک است یانه

خصوصا قسمت رادیاتور هیت سینک

اگر هیت سینک فقط در محدوده سی پی یو حرارت داشت و در دیگر قسمت ها حرارت نداشت

متاسفانه هیت سینک خراب شده است و گاز داخل لوله هیت سینک بنا به هر دلیلی از بین رفته است

البته توصیه میشود بایک پردازنده دیگه هم دستگاه رو تست کنید

موفق باشید
ممنون از پاسختون. هیت سینک سالمه . فقط فن دورش بالا نمیره مگر تا دمای ۶۰
خمیر سیلیکن هم که thermalright cf3 هست. از اتصالش کاملا مطمئن هستم.
ولی با این دما زیاد خوشم نمیاد.
Cpu amd turion ultra zm-82

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: balot
بالا