آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشكل مادربرد گيگابايت ga-ep43-ds3l - بعد از ريست بالا نمياد

antypanty

کاربر
2012-11-05
85
74
41
گنبد کاووس
www.fazelpc.ir
سلام دوستان . يه مادربرد گيگابايت مدل GA-EP43-DS3L دارم كه متنها مشكلش اينه كه وقتي سيستم رو ريست ميكني صفحه سياه ميشه و ديگه بالا نمياد. حتما بايد از پشت كيس دكمه پاور رو بزني تا برق قطع بشه و بعد از چند ثانيه دوباره برق رو وصل كني و دكمه روشن شدن رو بزني. با ژاور و گرافيك و رم ديگه هم چك كردم مشكل حل نشد . هارد و دي وي دي رو هم جدا كردم بازم همين مشك هست . ربطي به ويندوز هم نداره . چون تو بايوس هم كه ميرم وقتي سيو ميكنم و ريست ميكنم بازم بالا نمياد تا همون كارا رو انجام بدم . دو تا مادربرد ديگه هم قبلا برام اومده بود كه كلا عوض كردم براي مشتري . اونا هم گيگا بودن ولي مدلشون يادم نيست .
ممنون ميشم اگر كسي راه حل اين مشكل رو ميدونه به منم بگه. مرسي

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
سلام دوست گرامی

مشکل شما از سه ناحیه است

1 : رگلاتور های استندبای (5 ولت )

2 : I/O

3: چیپ جنوبی

ابتدا با دقت به برد نگاه کنید هر گونه خال زدگی و سیاه شدگی را بررسی کنید

بعد تمامی رگلاتورهای سه پایه ( معمولا دو تا هستند یکی برای لن و یکی هم اسنتندبای ) از نظر ولتاژ چک کنید

دست اخر کد دیباگر هنگام ریسیت را گزارش کنید

با این کد میشه فهمید که مادربرد در کدام مرحله گیر میکند و تصویر نمی دهد و عیب را مشخص میکند

موفق باشید

antypanty

کاربر
2012-11-05
85
74
41
گنبد کاووس
www.fazelpc.ir
سلام عزیزان . تشکر بابت راهنماییتون. شرمنده که دیر جواب دادم . در حال جابجایی بودم . با دیباگروقتی سیستم بالا اومد و کد 26 یا تصویر رو داد و تصویر دیده شد سیستم رو ریست کردم . مادربرد به حالت ریست رفت . چراغ ریست دیباگر روشن شد و دیگه خاموش نشد . سیستم هی پشت سر هم ریست میشه . یعنی تا فن CPU دور میگیره دوباره متوقف میشه و دوباره راه می افته . دیباگر هم هیچ کدی نمیده . این عکس مادربرد ممنون می شم بگین کجا رو باید چک کنم .
IMG_0378.JPG

antypanty

کاربر
2012-11-05
85
74
41
گنبد کاووس
www.fazelpc.ir
سلام به اساتید محترم برای چک کردن IO چیکار باید کنم ؟ از چه قسمتی ولتاژ بگیرم ؟ در حالت خاموش ولتاژ بگیرم یا روشن ؟ برای حرارت چک کنم یا چیز دیگه ؟ میشه راهنمایی بفرمائید .... ممنون از همگی عزیزان

pasargad.sys

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-01-15
261
567
www.irantk.ir
سلام...
با احترام به نظر استاتید محترم..
نظر من اینه که فن سی پی یو رو چک کنید شل نباشه یعنی درست جا رفته باشه ... ولتاژ های پاور چک کنید درست باشند ...
باطری بک اپ رو خارج کنید دوباره امتحان کنید...

antypanty

کاربر
2012-11-05
85
74
41
گنبد کاووس
www.fazelpc.ir
ممنون از لطفتون . با چند پاور مختلف تست کردم که همه ولتاژاشون نرمال بود . فن Cpu هم اوکی هت مشکلی نداره . نظر دیگه ای نیست برای تست IO

pasargad.sys

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-01-15
261
567
www.irantk.ir
سلام...
نشانه های خرابی IC I/O :
–سرد بودن CPU مساوی با عدم تصویر و نداشتن ولتاژ Vcore
-عدم تصویر و گرم بودن cpu
-کار نکردن پورت های com=lpt=ps/2
-نداشتن ولتاژ در پایه های چیپ جنوبی
– نداشتن ولتاژ تحریک در پایه های تذانزیستور fet اطراف NB

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,078
اهواز
به نام خدا
سلام و وقت بخیر خدمت دوستان.
همانطور که اساتید شما راهنمایی نمودند باید عمل کنید ، احتمال خرابی آی سی I/O و یا حتی لحیم سردی در آن وجود دارد.پس بهتر است یکبار I/O را ریسولد نمایید و سپس با تینر خوب شسته و خشک نمایید و مرحله بعد تعویض I/O می باشد .
چندین وقت پیش ایراد مشابهی داشتم که به عنوان تجربه پیگیری نمودم ، (چون مادربردها ارزش وقت گذاشتن و تعویض چیپ را ندارند) که بعد از تعویض I/O در نهایت با تعویض چیپ جنوبی رفع ایراد شد.
موفق باشید.

بالا