آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: علت سوزاندن مداوم IGBT در دستگاه جوش آلفا (ALFA)

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام

دستگاه فوق بعد از هربار اتصال به برق یک دانه از IGBT های آن میسوزد.
علت آن در چیست؟

نکته : IGBT ها از نوع مرغوب و هر سری با اتصال برق یکی ازIGBT ها میسوزد و لامپ سری پر نور روشن میشود.

photo_2017-04-18_16-10-48.jpg

photo_2017-04-18_16-11-02.jpg

photo_2017-04-18_16-11-06.jpg

photo_2017-04-18_16-11-10.jpg

photo_2017-04-18_16-11-13.jpg

سلام
در دستگاه فوق عدم روشن شدن دستگاه چه علتی دارد
ولتاژ 310 ولت در سر خازنها وجود دارد
با قطع ولتاژ ورودی و اتصال اهمتر در حالت اندازه گیری مقاومت به دو سر مقاومت 510 گبلو اهم 3 وات نزدیک مافست تغذیه 24 ولت دستگاه روشن می شود تا زمانی که خازن ها تخلیه شوند
بعد از جک کردن ای بی جی تی های 60n60 مشخص شد که دو عدد سوخته است
هر چهار عدد را از مدار خارج کردم ایا نمایشگر و یا فن دستگاه با خارج کردن این قطعات کار باید بکند یا نه
در حالت لامپ سری یه لحظه پر نور شده و خاموش می شود
ایا با تعویض ای بی جی تی ها مشکل حل می شود و یا قبل از تعویض تست های خاصی انجام گردد
با سپاس

مندیش

کاربر
سلام وقت بخیر، در اینگونه مواقع ابتدا چهارتا igbt رو در بیار ، قسمت فرمان یا درایو igbt ها رو چک کن ، مقاومت فیوزی ، دیودهای زنر و فست ، ترانس درایو و...
بعد از چک و درست کردن درایو igbt ها و مطمئن بودن از سالمی درایو igbtها چهار عدد قطعه نو و اصلی بنداز ، دستگاه رو با ۱۱۰ راه اندازی کرده و اگه اسکوپ داری شکل موج گیت هر igbt رو بررسی کن ، اگه دستگاه در حالت ۱۱۰ نرمال کار کرد و خروجی دستگاه هم ولتاژ حدود(۴۰ولت در حالت ۱۱۰ داشت ) ، اونوقت دستگاه رو ‌‌با۲۲۰ راه اندازی کن و تست جوش بگیر
تا قسمت درایو igbtها رو درست نکنی و مشکل داشته باشن ، ۱۰۰ ٪ باز igbt ها باز خراب می شوند ،
برای راهنمایی بیشتر عکس واضح از دستگاه وقسمت igbt ها بفرست تا بهتر کمکت کنم ، قیمت igbt بالاست مواظب باشید دوباره خراب نشوند
وقتی نمایشگر جلوی دستگاه روشن میشه ،نشان از سالم بودن ۲۴ ولت داره
فن دستگاه اگه ۲۲۰ ولته، همیشه بعد از روشن کردن دستگاه فن هم کار می افته
فن دستگاه اگه ۲۴ ولته ، بعد از خارج کردن قطعات سوخته و برطرف کردن اتصالی ها و روشن کردن دستگاه ، اگه قسمت ۲۴ سالم باشه ، فن هم کار می کنه ،
شما باید ابتدا قسمت کنترل igbtها رو تعمیر کنی ، بعد قطعه سالم جایگزین کنی ،
موفق باشید

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
من مطلب را نگرفتم که چرا استاد mehran76gh بعد از پنج سال این پست را دوباره گذاشته
تاریخ را ببینید مال چهار پنج سال پیشه
و جالب تر اینکه استاد mehran76gh که خودش در امور تعمیرات اینورتر جوشکاری استاده همچین مطلبی را گذاشته

با سلام در این پست که مدت زیادی از شروع ان می گذرد سوالات و ابهامات دیگری مطرح میتواند گردد که برای هر دو سوال حدودا یک راهنمایی یا راه حل کفایت می کند حال در این چند سال تجربه های فراوانی را همکاران عزیز کسب کرده اند و میتواند نتایج و جواب ارزنده ای داشته باشد
با تشکر

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام
در دستگاه فوق عدم روشن شدن دستگاه چه علتی دارد
ولتاژ 310 ولت در سر خازنها وجود دارد
با قطع ولتاژ ورودی و اتصال اهمتر در حالت اندازه گیری مقاومت به دو سر مقاومت 510 گبلو اهم 3 وات نزدیک مافست تغذیه 24 ولت دستگاه روشن می شود تا زمانی که خازن ها تخلیه شوند
بعد از جک کردن ای بی جی تی های 60n60 مشخص شد که دو عدد سوخته است
هر چهار عدد را از مدار خارج کردم ایا نمایشگر و یا فن دستگاه با خارج کردن این قطعات کار باید بکند یا نه
در حالت لامپ سری یه لحظه پر نور شده و خاموش می شود
ایا با تعویض ای بی جی تی ها مشکل حل می شود و یا قبل از تعویض تست های خاصی انجام گردد
با سپاس

درود دوست عزیزم
دلیل روشن نشدن دستگاه سوختن igbt ها هستن
فرمودید دو عدد سوختن که احتمالاً هر چهارتا سوختن
شما محبت کن هر چهارتا رو خارج کن با مدار سری تست کن دستگاه باید روشن بشه اگه اگر روشن نشد ولتاژ ۲۴ ولت مدار چاپر مشکل داره
ضمنا قطعا دیود های شاتکی برد تحریک هم آسیب دیدن 1n5819 که اگر smd باشن به شماره ss14 که باید تعویض کنید همچنین مقاومت های کم اهم برد تحریک هم چک کنید مقدار عددی شون تغییر نکرده باشه
این کارها رو انجام بدید تا بریم مرحله بعدی
سپاس

سلام چشم حتما با راهنمایی جنابعالی و دیگر عزیزان کار های فوق را انجام داده و به صورت کامل پاسخ خواهم داد
منتها ترانس جوش را در خانه باز کردم و کمی دیر از مغازه برمی گرددم به علت مشغله کاری زیاد
در اولین فرصت کارهای فوق را انجام می دهم
البته هر چهار تا 60n60 را از مدار خارج کردم که در حالت تست دیود دو تا کاملا اتصال کوتاه می باشد و در دوتایی دیگر دیود داخلی سالم است و پایه ها به هم راه نمی دن حال هر چهار عدد حتما همزمان تعویض خواهد شد
با سپاس شب خوش

بالا