آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: سوختن IGBT دستگاه جوش avrin sp200

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
با سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی
دستگاه فوق هنگامی که برای تعمیر آمد دوتا از IGBT هاش به همراه دیود دوبل و دیود های زینر 20 ولت آن سوخته بود که با تعویض قطعات سوخته دستگاه شروع به کار کرد ولی در حین جوشکاری با گیر کردن الکتور دستگاه پروتکت نکرد و سه تا از IGBT های ان سوخت .در ضمن چراغ زرد روی برد فرمان هم دائما روشن است
ولتاژ پایه های آی سی pwm با کدuc3846 به شرح زیر بود
پایه 1=4 ولت
پایه7=3.99 ولت
پایه2=5.06ولت
که سالم به نظر میرسه
الان نمیدونم کدوم قسمت کنترل جریان خرابه که باعث بروز چنین مشکلی شد.شنت دستگاه را چند روز پیش روی یک دستگاه دیگه برای تست اون دستگاه امتحان کردم که سالم بود.

m_kazemi7

کاربر
2006-10-27
22
22
سلام دوست عزیز پس از تعویض ای جی بی تی ها و زینر 20ولت لازمه یه تقییر کوچولو بدی که دیگه نسوزه روی برد تحریک (همون بردی که دوتا ترانس کوچیک داره) دوتا مقاومت 1 اهم داره که می بایست با یه مقاومت 5 اهم عوض کنی موفق باشی

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام دوست عزیز پس از تعویض ای جی بی تی ها و زینر 20ولت لازمه یه تقییر کوچولو بدی که دیگه نسوزه روی برد تحریک (همون بردی که دوتا ترانس کوچیک داره) دوتا مقاومت 1 اهم داره که می بایست با یه مقاومت 5 اهم عوض کنی موفق باشی
سلام دوست گرامی
میشه دلیل این کار را بدونم.چون تغییر غیر اصولی تو این قسمت دوباره باعث خسارت میشه.و من عیب را در قسمت کنترل جریان دنبال می کردم
و این طور که مشخصه شما تجربه تعمیر این دستگاه را دارید.من IGBT خودش که 75t65 است را نداشتم و به جاش از k75h603استفاده کردم که ولتاژش کمتره
اگه بیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
سلام منظورتون از مقاومت 1 اهم دوتا مقاومتیه که طرف اولیه دوتا ترانس کوچیکه که در کنار ترانزیستورها قرار دارند؟
یکی از این مقاومت ها کمی داغی زده بود ولی مقاومتش درست بود ولی من اونها را هم به همراه Igbt ها تعویض کردم ولی همون مقدار خودش یعنی 1 اهم را جایگزین کردم و بعد دستگاه را تست کردم که بدون جوشکاری داغ نمی کرد ونشون می داد که تقریبادر قسمت pwm مشکلی نیست ولی به هنگام جوش الکتور گیر کرد و IGBTها سوختن

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
ببخشید دیر پاسخ دادم بله منظور همان دومقاومت یک اهم بود که با یک مقاومت 5/6 تعویض شود این یک تجریه است دیگه نمی سوزه
سلام
مشکلی من در این دستگاه برام پیش اومده بود استفاده از قطعه بی کیفیت یا نا مناسب بود به طوری که زمانیکه از IGBT40N60 که برای این دستگاه ضعیفه استفاده کردم این دستگاه جوش میداد و کار می کرد ولی با قرار دادن IGBT K75T603 با کوچکترین جوشکاری IGBTها می سوختند.ولی با تغییر این مقاومت هم باز IGBTفوق می سوخت ولی در 40N60هم با قرار دادن 5.6اهم و هم با 1 اهم به راحتی جوشکاری می کرد

بالا