آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مفهوم گپ .هسته فریت

ahoora11

کاربر
2016-04-17
5
7
وقتی میگن هسته ایجاد گپ میکنه یعنی چی ؟ خوبه یا بد؟

آیا میشود از هسته ای که یک شکستگی دارد استفاده کرد البته با 123 چسبوندمش
با سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام :
گپ به معنی و مفهوم شکاف یا شیار میباشد وقتی هسته فریتی میشکند شما هر چقدر این دو قطعه هسته را سفت و سخت بتونید بهم بچسبانید باز هم بین این دو
قطعه شیار یا شکافی خواهد ماند که [hide]این فاصله را یا هوای ازاد و یا از جنس چسب بکار برده شده پر میکنید که در شارش فلو های هسته (چگالی .بخصوص در فرکانس بالا ) تاثیر خواهد گذاشت که در راندمان کل ترانس کاهش و موجب تلفات زیاد ان خواهد شد .
البته در مواردی ( بخصوص در فرکانس کم یا سیگنال دارای ولتاژ dc) ایجاد شیار موجب میگردد که از اشباع هسته جلوگیری کند در چنین مواردی ممکن هست موجب راندمان بهتر کل ترانس منتنج گردد .
برای درک مطلب بهتر است یک هایولتاژ تلویزیون crt را بصورتی که هسته ان نشکند باز کنید این فاصله را بین دو قطعه هسته کاملا مشاهده میکنید ( یک لایه کاغذی پرشمال یا طلق) این فاصله را پر کرده است . اما در ترانس چاپر منابع تغذیه چنین امری را مشاهده نمیکنید حال میتونید دلایل این فرق را حدث بزنید ؟؟؟ اینکه کجا خوب هست یا بد ... پاسخ را بزارید [/hide]
موفق باشید .

ahoora11

کاربر
2016-04-17
5
7
با سلام :
گپ به معنی و مفهوم شکاف یا شیار میباشد وقتی هسته فریتی میشکند شما هر چقدر این دو قطعه هسته را سفت و سخت بتونید بهم بچسبانید باز هم بین این دو
قطعه شیار یا شکافی خواهد ماند که hidden content may not be quoted
موفق باشید .

درودبرشماباسپاس ازپاسخ کامل شما دو سوال خدمتتون دارم

1- در اهواز هسته تیروییدی گیر نمیاد من میتونم از فریت دور لامپ تصویر استفاده کنم من 2نمونه ازشون دارم یکی کاملا گرد و دیگری دوتکه است

2- دونمونه هسته هایولتاژ هم دارم میشه بفرمایید که برای پیچیدنشون چطور بپیچم البته برای تغذیه آمپیلی فایر برا ماشین میخام .آیا باید ساندویچی بپیچم یا سیم پیچ اولیه رو روی یک ضلع وثانویه رو روی ضلع روبرو

پیوست‌ها

• 32.7 کیلوبایت بازدیدها: 256
  • 39.4 کیلوبایت بازدیدها: 246
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553

1- در اهواز هسته تیروییدی گیر نمیاد من میتونم از فریت دور لامپ تصویر استفاده کنم من 2نمونه ازشون دارم یکی کاملا گرد و دیگری دوتکه است

2- دونمونه هسته هایولتاژ هم دارم میشه بفرمایید که برای پیچیدنشون چطور بپیچم البته برای تغذیه آمپیلی فایر برا ماشین میخام .آیا باید ساندویچی بپیچم یا سیم پیچ اولیه رو روی یک ضلع وثانویه رو روی ضلع روبرو

با سلام :
این نمونه هایی که گذاشتین هیچکدومش بجای ترانس چاپر {منبع تغذیه } به دردتون نمی خوره اولا نمیتونید روی این هسته ها محاسباتی بکنید و شانسی سیم پیچی انهم در مورد ترانس چاپر ضمن اینکه نتیجه نمیگیرید متحمل خسارت هم خواهید شد حد اقلش یک ترانس از نظر شکل ظاهری که مشابه انکه میخواهید سیم پیچی کنید را از منابع تغذیه اورافی دربیارید و با احتیاط باز کرده و دوباره طبق طرج تون باز پیچی کنید .....
در پاسخ سوال قبلی هم با توجه به اینکه کسی پاسخی نگذاشته !!! بر ان شدم توضیح مختصر و به درد بخور ارایه دهم و ان اینکه :
[hide]در ترانس چاپر و تقریبا تمامی منابع تغذیه فرکانس کاری حداقل در محدوده 40 کیلو هرتز و به بالا میباشد اما در هایولتاژ و این قبیل لوازم معمولا فرکانس کاری زیر 20 کیلو هرتز {رایجتر بین 15 الی 16 کیلوهرتز } هست لذا در فرکانس پایین جهت جلو گیری از اشباع شدن هسته فریتی یک شیار {گپ} بین دو قطعه هسته نیاز خواهد بود اما چاپر بخاطر فرکانس بالاو ... نیازی ندارد .[/hide]
سیم پیچی ساندویچی یا استوانه و .... به دلخواه نیست که به میل خود تعیین کنید لازمه اش کلی محاسبات و همچنین همون فرمولها هستند که براتون میگویند که سیم پیچ خود را چطور و کجا و چند دور و با چه سیم و ..... باید بپیچید .
موفق باشید .

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان

با سلام
اگرچه این تاپیک مربوط به سال 2017 هستش ، تو یه سایتی فیلم آپلود کرده بودن که در آن " هسته فریت های ضایعاتی را در هاون
می کوبیدن و چیزی شبیه آرد گندم یا پودر نمک در می آمد ! سپس آن را با یه چسب مایع ورز می دادن و خمیر درست می کردن و در نهایت بعد از خشک گردن توسط کوره القایی مجدد بصورت هسته فریت دلخواه در میامد؟؟؟

freet1.png
اگه چنین چیزی واقعیت داشته باشه خیلی خوبه . بنده یه بار از خ جمهوری یه هسته فریت اندازه پاور کامپیوتر می خواستم ! قیمتش 50 هزار تومان بود
الان کشور ما گورستان ضایعات الکترونیک هستش ، از فریت های ولتاژ تلویزیون و مانیتور گرفته تا هسته فریت یوک های که به گردن لامپ تصویر قرار داشته تا فریت های منابع تغذیه سویچینگ و شارژر های موبایل و غیره
اگر چه نوع و جنس هسته ها فرق میکنه ولی باز با جمع آوری و جداسازی و آزمایش می توان فریت های متنوع بر اساس نیاز خود بسازیم .
از دوستان و اساتید پیشکسوت خواهشمندم در این زمینه نظر ، انتقاد ، تجربه ای دارند . ارائه فرمایند
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:
بالا