آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: خطای رم در مادربورد GA-H61M-S2P

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
با سلام
چند روز پیش یه مین GA-H61M-S2P اوردن که بصورت متوالی بوق رم میده چه رم روش باشه و چه نباشه . خود مشتری گفته مین درست کارمیکرده ولی با صدای پاور مشکل داشته و یه فن 12 سانت داشته که یکی از فامیلاشون اومده فن رو وصل کرده و پین فن رو از روی پاور برعکس وصل کرده و فن رو اشتباهی برعکس جازده و دیگه مین روشن نشده و فرداش دوباره روشن کرده ا این مشکل مواجه شده که بصورت متوالی بوق رم میده . بنده بعد از تمیزکاری میکن و تعویض رم بازم درست نشد به CPU مشکوک شدم چون پایه هاش شل شده بود وقتی اونو باز کردم دیدم چندتا (حدود10 تایی) خم شده اکثرا رو درست کردم ولی دو سه تاش قطع شده بود . کارهایی که کردم:
تمیزکاری اولیه
بررسی چشمی حسی و.. مین
تعویض رم و سی پی یو
پروگرام بایوس و تعویض خود ای سی و جابجا کردن هردوتا ای سی بایوس
ولتاژها اکثرا درست هستن
I/O : 3.3 V - 5 V
VCORE :1.2 V
IC BIOS : 3.3V
PCH : 3.3 V - 1.2 V
CRYSTAL 32K: 0.9 V
USB : 5V
VTT : 0.75
DDR V : 1.5V
PWM IC : 1.2 V AND 5 V
خلاصه ظاهر ولتاژها درست هستن هیچ ای سی داغ نمیکنه
ای سی مربوط به رم که عکسش رو هم براتون گذاشتم EM5045 هست (قبلا RT9199 ) با هزار چور بدبختی دیتاشیتش رو گیر اوردم ولتاژهاش صحیح بود حتی با یه دونه RT9199 هم نقشه اش رو چک کردم مطابقت داشت تعویض کردم ولی بازم همینطور بود بوق رم میداد اون یکی ای سی دیگه رو هم عوض کردم فکر کنم RT8120 بود بازم همینطوری بود خود پایه های رم هم هیچ مشکلی نداشت از لحاظ قلع مردگی ضربه و .. فقط مونده تعویض IO و مشکل دو سه تا قطعی پایه های CPU .
راستی دو تا چیز مشکوک دیدم
یکی اینکه ولتاژ یکی از فازهای CPU نبود 12 ولت داشت ولی خروجی نداشت خیال کردم مشکل داره ولی مشتری یه سیستم دیگه دقیق با همین مشخصات داشت بازم ولتاژ نداشت خلاصه فرض رو بر این گرفتم سیستم شاید از تمام فاز ها استفاده نکنه فرضا زمانی سی پی یوی قوی تری بزاریم اونو راهندازی کنه (درست یا غلطش رو نمیدونم)
طبق همون مین سالم ولتاژها همه سالم بودن حتی از ای سی بایوسش بکاپ گرفتم ولی ...:blinksmi:
خلاصه تو این چند روز خیلی روش کارکردم امروز صحب میخواستم از مین یه عکسی بگیرم همینجوری اومدم دوباره ولتاژگیری کنم وقتی با پراب خازن نزدیک کریستال 25 مگاهرتز بغل چیپ رو لمس کردم دیباگر شروع به چشمک زدن و چراغ ریست هم همینطوری خاموش و روشن میشد کنارش هم بازر صداش اینقدر سریع شد دیگه نگو یه فیلم چند ثانیه ای براتون گذاشتم
خود کریستال هم همینطوری بود تعویض کردم بازم همینطوری بود .
اوه خیلی زیاد شد
عکس ها و فیلم رو براتون فشرده کردم حجم زیاد نباشه ممنون میشم راهنمایی کنید

با سپاس

پیوست‌ها

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
متاسفانه الان تستر 1155 ندارم .
امروز هم بامشتری صحبت کردم گویا ایشون قبل از اینکه بیاد پیش من رفته پیش یه خدماتی ها اونجا این cpu رو خم کردن چون خودش دیده که با cpu ور رفتن ..
خلاصه این مین رو من به احتمال زیاد پیش خودم نگه دارم انشالله تا چند روز دیگه تستر تهیه میشه و خبرش رو بهتون میدم
با سپاس

sadr44

کاربر vip
کاربر
2020-03-02
2
2
26
سلام و عرض ادب خدمت همکاران و اساتید گرامی این مدل مادربرد یک مقاومت صفر اهم کنار اسلات رم طرف سی پی یو داره اون رو چک و تعویض کنید حل میشه

پیوست‌ها

• 462.4 کیلوبایت بازدیدها: 50
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: setare4

abbas136824

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-09-03
642
5,522
سلام وقتی پراپ مولتی متر رو به کریستال میزنی تو سیگنال تداخل میندازه مادربرد درست کارنمیکنه
از رو بردویو مسیر اون پینی که شکسته دنبال کن ببین به کجا میره

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
دوستان عزیز از راهنمایی شما قدردانی میشه ولی لطفا به تاریخ تایپک درخواست راهنمایی توجه فرمایید ( سال 1395 شمسی )
یا علی

بالا