آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن لپتاپ z500

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام خدمت همه دوستان و اساتید عزیز. لپتاپ فوق با اتصال شارژر و باتری هیچگونه عکس العملی به سوییچ کردن نشون نمیده. ولتاژ 3 ولت روی کلید پاور هست. روی بایوس و ec هیچگونه ولتاژی وجود نداره. ولتاژ 1.5 ولت اطراف سی پی یو موجود نیست. روی پایه 33 آیسی io هم ولتاژ 3.3 وجود نداره. این دستگاه قبلا روش کار شده و نفر قبلی موقع خارج کردن آیسی ec پایه های روی برد رو هم کنده بود. بایوس و ec هر دو پروگرام شدن و سیم کشی مربوط به پایه های ec هم انجام شده. دوستان خوشحال میشم نظراتشون رو در این مورد اعلام بفرمایند.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
اساتید کسی نبود راهنمایی کنه؟

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk

hamedcrazy

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-04-11
301
302
Yazd
با توجه به دیتا شیت فت های 5و 3.3 رو پیدا کنین. ببینین اتصال کوتاه نباشن. ولتاژ رو چک کنین تا پشت فت ها میان یا نه

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ma_3_taa

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با توجه به دیتا شیت فت های 5و 3.3 رو پیدا کنین. ببینین اتصال کوتاه نباشن. ولتاژ رو چک کنین تا پشت فت ها میان یا نه
فت ها به شماره بورد U38 و U39 مربوط به تامین ولتاژ 3.3 و 5 ولت هستن. هردو سالم هستن اما هیچگونه ولتاژی بهشون نمی رسه.
آیا امکان داره خرابی IO مانع از توزیع صحیح ولتاژ در بورد بشه و قسمتهایی از بورد فاقد ولتاژ های لازم باشن؟

hamedcrazy

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-04-11
301
302
Yazd
اگر ولتاژ 19 تا پشت این فت ها نمیاد مشکل جای دیگه هست. ولی اگر ولتاژ میاد پشت فت ولی خروجی 3.3یا5 ندارین احتمال داره از ioهم باشه ولی شما کنترلر فت ها و اول چک کنین بعد به سراغ io برید

• Like

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
aa.jpgطبق این عکس ما باید در پایه های 7 و 24 ولتاژ های +5VALWP و +3VALWP رو داشته باشیم. اما هیچ خبری از اونها نیست. ماسفت های u38 و u39 هم کارشون تبدیل این دو ولتاژ به 3 ولت و 5 ولت هست که اونها هم فاقد این ولتاژ هستن. به درین u39 ولتاژ 3.3 ولت به صورت دستی دادم و ولتاژ روی io اومد. اما آیسی فوق در تصویر گرم میشه. این آیسی رو هم تعویض کردم اما تغییر خاصل نشد.

hamedcrazy

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-04-11
301
302
Yazd
اتصال کوتاه نداری پایه هاش؟

• Like

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
قاعدتا باید یه اتصال کوتاه وجود داشته باشه.اما اینکه کدوم نقطه دچار اتصال کوتاه شده، نمی دونم.در بعضی از نقاط بورد ولتاژ ها کاملا درست هستن.با منبع تغذیه هیچگونه جریان کشی وجود نداره.ماسفت u39 کلا روی مدار اتصال نشون میده اما خارج بورد کاملا سالم هست.ضمن اینکه در ورودیش و خروجیش هیچ ولتاژی حضور نداره.المانهای مرتبط باهاش رو هم چک کردم ولی خرابی مشاهده نشد.دوتا سوال از شماتیک این دستگاه دارم.یکی اینکه چرا اون دو ولتاژی که قید. کردم وجود ندارن و دوم اینکه پایه های 5 تا 10 آیسی شارژ فاقد ولتاژ هستن.آیا این ممکنه تاثیر گزار باشه؟

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام مجدد. این چند روزه حسابی درگیر این مادربورد بودم. چنتا قطعه معیوب اعم از ماسفت و مقاومت روی برد تعویض شدن. اما هنوز هم ولتاژ 3.3 رو توی خیلی از قسمت های بورد نداریم. باز هم به صورت دستی به درین ماسفت U39 ولتاژ 3.3 رو دادم. با فشردن کلید پاور، دستگاه یک لحظه روشن میشه و مجددا خاموش میشه. ضمن اینکه در حال حاضر اگه باتری رو هم به دستگاه اضافه کنی ، چراغ شارژ روشن میشه و شروع به شارژ دستگاه می کنه که قبلا اتفاق نمی افتاد. آهان راستی یادم رفت اینو هم بگم. چیپ مربوط به کارت شبکه دستگاه هم یه خال خیلی ریز زده بود که به صورت کاملا تصادفی دیدمش و اونو هم از برد جدا کردم. الان دیگه نمی دونم چکاری باید بکنم. دوستان لطفا کمک

بالا