آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: نحوه نصب xp mode در ویندوز 10

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
با سلام
امیدوام تاپیک درست زده باشم و مفهوم رسونده باشم
مشکل بنده اینه که چطور می توانم در ویندوز 10 64 بیتی میتوان ویندوز مجازی استفاده کنم به که بتونم برنامه هایی امثال داروخانه یا را بتوانم استفاده کنم
با ویندوز 8 و 7 مشکلی ندارم .

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
سلام
مراحل زیر رو انجام بدین:
1- xp mode را از لینک زیر دانلود کنید:
download XP mode
full_1_de6453086983fa67f6f13e96aa571209.png
نسخه ای که N دارد فاقد windows media player هست.
2- نرم افزار 7-zip را دانلود و نصب نمایید.
3- فایلی که در مرحله 1 دانلود کردید را با zip-7 اکستراکت کنید.

full_4_9bb73fb8041d560ac591f7cf53083c85.png

4- وارد پوشه ای که اکستراکت کرده اید شوید و فایل xpm را پیدا کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و 7-zip > Open archive را انتخاب کنید.

full_5_812c493bb5181d14663ad80b1f0fc5ec.png
5- فایل VirtualXPVHD را پیدا کنید (مطابق عکس زیر) آن را در پوشه ای اکستراکت نمایید و نامش را به VirtualXPVHD.vhd تغییر دهید.

full_6_43e2dadcf8e2f47647ba66af675aeeda.png

6- اکنون می توانید تمام فایلهای قبلی را حذف نمایید. ما فقط به VirtualXPVHD.vhd نیاز داریم. حالا می توانید فایل vhd را با مجازی ساز virtualbox یا Hyper-V اجرا کنید.
چون virtualbox چند باگ کوچک بر روی ویندوز 10 دارد من Hyper-V را آموزش می دم به شما.
7- نرم افزار Hyper-V را بر روی ویندوز 10 فعال کنید. می توانید آن را در مسیر زیر پیدا کنید:
Control Panel > Programs > Turn Windows features on or off
full_2_5ca7137af8b2ca792dc64ee960d32bff.png
full_19_a5d31d3aa7b6587d5a0b681746860e98.png

8-
حال سیستم نیاز به ری استارت دارد. بعد از ری استارت Hyper-V را اجرا کنید. در بعضی از بایوس ها نیاز به فعال کردن گزینه virtualization هست. یعنی اگر بایوس شما چنین گزینه ای دارد باید وارد شوید و آن را enable کنید. در بایوس های مختلف ممکن است اسامی مختلفی داشته باشد ولی معمولا به یکی از این نام ها هست: Virtualization, Data Execution Prevention (DEP), and SLAT

9- برای اینکه مطمئن بشید سخت افزار شما زا Hyper-V پشتیبانی می کند یا نه systeminfo.exe را در cmd اجرا کنید. قسمت زیر Hyper-V Requirements باید مانند زیر باشد:
کد:
[LTR]
VM Monitor Mode Extensions: [B]Yes[/B]
Virtualization Enabled In Firmware: [B]Yes[/B]
Second Level Address Translation: [B]Yes[/B]
Data Execution Prevention Available: [B]Yes[/B][/LTR]

10- از طریق گزینه run در ویندوز Hyper-V Manager یا Virtmgmt.msc را تایپ کنید و اینتر کنید تا اجرا شود. از سمت چپ گزینه KSHV را انتخاب کنید.

large_18_5229623435398c80bded3c7121372c57.png

11- اگر نیاز دارید که در ویندوز مجازی اینترنت داشته باشید باید از طریق گزینه Action > Virtual Switch Manager یک سوییچ مجازی بسازید. مطابق عکس زیر از قسمت مربوطه کارت شبکه فیزیکی خودتون رو انتخاب کنید و مطمئن بشید گزینه Allow management operating system to share this network adapter تیک خورده است.

large_17_82a5c909c3cf8ac5b1edf7a56ff8ecec.png

اگر بعد از اتمام نصب ویندوز xp شما اینترنت نداشت طبق لینک زیر بررسی کنید تا اینترنت وصل شود:
How to add an XP Mode Virtual Machine to Windows 1 (or 8) using Hyper-V

12 - حال یک ماشین جدید باید بسازید به این صورت: Action > New > Virtual Machine
next بزنید و یک نام برای آن انتخاب کنید
در صفحه بعد گزینه Generation 1 را انتخاب کنید. Generation 2 فقط برای ویندوز 8 64-bit استفاده میشود.
صفحه بعد مقدار رم مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید. 512 MB یا 1024 MB
صفحه بعد برای تنظیمات شبکه و اینترنت هست. اگر نیاز به اینترنت دارید این گزینه را هم تنظیم نمایید.
اکنون فایل VirtualXPVHD.vhd را که در مراحل قبل بدست آوردیم به عنوان هارد انتخاب می کنیم. مانند عکس زیر

large_7_753314a1cac59763cbf945b05fef7dc4.png

next بزنید و کار تمام است. حال ویندوز مجازی خود را با زدن کلید connect مطابق عکس زیر اجرا گنید.

large_8_4716b9cc6e914870aa5d6476926fb7fb.png

و استارت بزنید :

large_9_ed2218053fcd65cea6045f9cd31ff357.png

نویسنده: آرمین نکویی

jaber_2020

کاربر
2016-08-27
26
5
با سلام
امیدوام تاپیک درست زده باشم و مفهوم رسونده باشم
مشکل بنده اینه که چطور می توانم در ویندوز 10 64 بیتی میتوان ویندوز مجازی استفاده کنم به که بتونم برنامه هایی امثال داروخانه یا را بتوانم استفاده کنم
با ویندوز 8 و 7 مشکلی ندارم .

سلام
با برنامه VMWare Workstation میتونید ویندوز مجازی نصب کنید و مشکلتون حل خواهد شد

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
سلام
با این راه حل نمیشه واسه ویندز 10 جواب نمیده ارور میده
بااین روشی که جناب نکویی فرمودن فک کنم بهتر بشه جواب گرفت . تو سایت خارجی یافته بودم متاسفانه فقط در حد تئوری بود که خیلی متوجه نشدم.خوشبختانه جناب نکویی محبت کردن آموزش تصویری قرار دادن.

reza_rojin

کاربر
2015-03-10
77
44
http://dl2.soft98.ir/soft/u-v/VirtualBox.6.0.4.rar?1551133149

[h=2]VirtualBox[/h] نرم افزاری که امکان اجرای چند سیستم عامل مجازی را در یک سیستم عامل فراهم می کند. برای مثال امکان اجرای لینوکس را در ویندوز فراهم می کند بدون این که لازم باشد سیستم ریست شود و یا منوی خاصی برای نوع فرمت بندی هارد تعریف شود. VirtualBox که از محیط کاربری بسیار ساده ای نیز بهره می برد حجم متناسب تری نسبت به نرم افزارهای مشابه دارد. VirtualBox نیز تقریبا از تمامی سیستم عامل ها پشتیبانی می کند. Windows, Linux, Macintosh , DOS و بقیه انواع سیستم عامل ها به طور کامل در این ابزار پشتیبانی خواهند شد. نکته جالب در مورد این نرم افزار که حتی قادر است تا ویندوز 7 را هم پشتیبانی کند تا کاربران بتوانند به راحتی ابتدا آن را به صورت مجازی آمایش کنند.
در برنامه VirtualBox به راحتی می توان تمامی اجزای سخت افزاری را برای استفاده از نرم افزار برای سیستم عامل ها محدود و تنظیم نمود. ضمن این که می توان بخشی از هارد دیسک را به صورت مجازی برای سیستم عامل ها با فرمت خاصی در نظر گرفت در حالی که به اصل فضا هیچ خدشه ای وارد نمی شود.

[h=2]ویژگی های VirtualBox[/h]
  • قابلیت نصب 15 نوع ویندوز و 24 نوع لینوکس و 17 سیستم عامل دیگر
  • قابلیت انتقال فایل بین سیستم عامل اصلی و نصب شده
  • قابلیت برقراری شبکه بدون هیچ تنظیمات خاصی بین دو سیستم
  • قابلیت کار با پورت USB در سیستم عامل نصب شده
  • قابلیت نصب انواع ویندوز و لینوکس سرور
  • امکان حرکت و انتقال خودکار موس و کیبورد بین سیستم عاملها
  • امکان عکس گرفتن از محیط سیستم عامل نصب شده
  • امکان استفاده از فایل ISO و درایو CD‌ و DVD برای نصب سیستم عامل
  • امکان تعیین اندازه رم و هارد برای هر کامپیوتر مجازی
  • امکان کار با فلاپی درایو
  • امکان به اشتراک گذاری یک فولدر بین سیستم عامل اصلی و نصب شده
  • امکان اجرای چندین سیستم عامل در یک زمان در صورت کافی بودن رم
  • نصب درایورهای مناسب در سیستم عامل نصب شده
  • امکان نصب سیستم عامل داس (DOS)
  • امکان دسترسی مستقیم به سیستم عامل نصب شده از روی سیستمی دیگر

http://dl2.soft98.ir/soft/u-v/VirtualBox.6.0.4.rar?1551133149

MohammaD.R98

کاربر
2021-07-18
1
0
باسلام و درود خدمت اعضای محترم این فوروم
ممنون از جناب استارتر تاپیک ک این سوال رو مطرح کردن و من هم توی نت خیلی دنبال چنین مطلبی بودم ک بتونم XP رو روی ویندوز 10 سوار کنم.
و تشکر فراوان و بسیار زیاد از جناب نکویی ک این آموزش رو قدم ب قدم قرار دادن.
ویندوز خودم 10 هستش و از این راه ک ایشون گذاشته بودن رفتم و همه چیز درست و ب خوبی انجام شد.
فقط از جناب نکویی خواهش دارم ک اگر براشون مقدور هست تنظیمات مربوط ب نصب سخت افزار روی این ویندوزر مجازی رو هم بگن. منظورم نصب درایور ها هستش. ایا باید دستی نصب کنیم یا از تنظیمات همین برنامه میشه فعالشون کرد؟
و بعد این ک چه جوری میشه از ویندوز اصلی به این ماشین مجازی فایل ردوبدل کرد؟
کارت صدا و گرافیک هیچی روش نصب نیست!
میخوایم ک ایناهم روش نصب باشه

انشاالله بتو.نم در کنار اعضای این سایت به فعالیت بپردازم.
خیلی خیلی ممنون
:icon26:

آخرین ویرایش:

amirgoogle

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-12-17
317
336
Fars.Iran
به نظرم یه پوشه داره توی my document یا اینکه از خود ماشین مجازی import کنید.

بالا