آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: برد ریموت کنترل را بیشتر از دو برابر کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

غالبا ریموت کنترل ها دارای دو عیب آزار دهنده هستند
1- برد ناچیز و رعایت زاویه مناسب
2- تعویض باطری

برای دستگاههای شخصی خودم و مشتریان خاص همواره از روش مورد اشاره تصویر برای رفع دو نقیصه فوق الذکر استفاده کردم. البته برای خودم از روش ساده تری استفاده میکنم که بشرح پایانی بعرض میرسانم.

اگرچه در کنترال هایی که این شیوه را استفاده کردم با مشکل محدودیت ولتاژ آی سی مواجه نشدم اما ازآنجاکه در سالهای اخیر بدلایلی از جمله پیرچشمی از امور عملی الکترونیک معاف شده ام و حتی امور شخصی خودم نیز توسط همکاران جوان در تعمیرگاهم انجام میشه لذا درخصوص تولیدات جدید تجربه چندانی ندارم .
اما تابحال آی سی ریموت کنترول با سقف تغذیه کمتر از 3.6 ولت ندیده ام و تصور نمیکنم آی سی ریموت های جدید هم کمتر از 3.6 ولت باشه اما با این وجود جهت اطمینان قطعی از این مهم ابتدا دیتاشیت آی سی ریموت کنترل مورد نظر را مطالعه فرمایید که حداکثر ولتاژ تغذیه آن کمتر از 3.6 نباشه .
و بشرح زیر
1- یک مقاومت حدود 4.7 اهم
2- یک دیود ( هر دیود یکسوساز مانند 1N4148 یا 1N4001..7 و یا زینر 4 ولتی )
3 - یک عدد باطری قابل شارژ 1/2 ولتی ( مانند باطری تلفن بیسیم ) آماده کنید
قطعات فوق را داخل ریموت کنترل مطابق تصویر زیر نصب کنید .
4- دو باطری قابل شارژ 1/2 ولتی را در جا باطری بجای باطری 1/5 ولتی بگذارید بطوریکه به کنتاکت های جا باطری متصل بشه .

حالا می بینید
اولا برد آن بیش از دو برابر میشه بطوریکه بیشتر از نیاز مشتری است
ثانیا دیگه لازم نیست دقیقا در زاویه باریک و آزاردهنده گذشته استفاده کنید و در زاویه بازتری قابل استفاده است
ثالثا برای مدت بسیار طولانی نیازی به تعویض باطری نداره و مشتری براحتی و بدون باز کردن قاب ریموت کنترل میتونه باطری داخلی را هم شارژ کنه

نحوه شارژ باطری ها
برای شارژ دو باطری که در جا باطری قرار میگیره مشکلی وجود نداره و براحتی قابل شارژ است
و برای شارژ باطری داخلی هم کافیه دو باطری را برای نیم ساعت بصورت برعکس در جا باطری بگذارید و از اتصال با کنتاکت باطری ها مطمئن شوید دراینصورت باطری داخلی هم شارژ میشه .

البته این روش را برای مشتری استفاده کنید و برای ریموت شخصی خود کافیه 3 باطری 1.2 ولتی قابل شارژ را بجای دو باطری 1/5 ولتی در جا باطری نصب و استفاده کنید و دراینصورت باید از باطری کوجکتر استفاده کنید تا 3 باطری در جا باطری قرار بگیره و ظاهر کنترل را مخدوش نکنه
میتوانید از باطری 3/6 ولتی کتابی و کوچیک قابل شارژ مانند باطری هلی کوپتر اسباب بازی استفاده کنید

و برای اماکن فوق خصوصی و یا تعمیرگاه که ظاهر ریموت کنترل براتون مهم نیست میتوانید شبیه نمونه ای که در تصویر زیر برای کنترل شخصی خودم استفاده کردم درست کنید .

کنترل.jpg

تصویر زیر متعلق به کنترل رسیور استار ست است که با همین شیوه از فاصله 20 متری هم کار میکنه
استار.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

علی پاشایی

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-06-25
738
2,128
48
سلام

با تشکر و سپاس زیاد از استاد

ولی به نظر من شکل ظاهری ریموت کنترل خیلی مهمه و خوش دست بودنش
که این باید مد نظر باشه
و اینکه عمومیت بتونن ازش استفاده کنند.
که با این اوصاف کمی سخته

موفق باشید.

پاشا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

با تشکر و سپاس زیاد از استاد

ولی به نظر من شکل ظاهری ریموت کنترل خیلی مهمه و خوش دست بودنش
که این باید مد نظر باشه
و اینکه عمومیت بتونن ازش استفاده کنند.
که با این اوصاف کمی سخته

موفق باشید.

پاشا

درود

بدون تردید فقط عکسو دیدی و به مدار و توضیحات توجه نفرمودی
اگه مطالعه کنی شکل ظاهری ریموت با قبلش فرقی نمیکنه
عرض کردم تصویر کنترلی که ارسال کردم متعلق به خودمه و برای استفاده شخصی خودم باطری را جاسازی نکردم
اما اگه مطالعه فرمایید مداری تقدیم کردم که ظاهر کنترل شبیه کنترل های من نباشه و مانند قبلش باشه ، بطوریکه یکی از باطری ها داخل کنترل و دو باطری دیگر در جا باطری نصب میشه .
لذا یکی از اهداف مدار تقدیمی اینه که ظاهر کنترل مانند سابق باشه و هدف دیگر اینه که مشتری براحتی بتونه باطری داخلی را هم خودش بدون دانش الکترونیکی شارژ کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام استاد ممنون از آموزش های به درد به خور شما
دو سوال کار دیود توی این مدار چیه ؟
چرا هم میشه زینر استفاده کرد هم یک یکسوساز معمولی؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

سلام خدمت آقا مهدی گل و همچنین استاد غزال عزیز.
از استاد بزرگوار اجازه میخوام تا خدمتشون درس پس بدم ؛
هدف اصلی در مدار پیشنهادی، افزایش ولتاژ تغذیه مدار ریموت هست و از اونجا که سه عدد باطری در جاباطری کنترل جا نمیشه و باطری سوم باید طوری اضافه بشه که کاربرهای عادی هم بتونن درصورت ضعیف شدن اون، عوض و یا شارژش کنن مدار طوری طراحی شده که کمترین دخالت توسط کاربر در مدار اتفاق بیفته و تنها با تعویض جهت دو باطری اصلی دستگاه، باطری سوم شارژ بشه( درواقع اگه هر سه باطری رو مثل استاد بیرون از کنترل قرار بدین دیگه نیازی به مدار فوق نیست). بنابراین:
1- دیود زمانی نقش هدایتگری رو بازی میکنه که باطری ها به صورت معک.س بسته میشه و میخواین باطری سوم رو شارژ کنین که از طریق مقاومت 4.7 اهمی(به منظور کنترل جریان شارژ) باطری رو شارژ میکنه و در حالت عادی مانع عبور مستقیم جریان بین قطبهای مثبت و منفی میشه.
2- استاد فرمودن زنر 4 ولت. همونطور که میبینین ماکزیمم ولتاژ مجموع باطری ها 3.6 ولت میشه که کمتر از ولتاژ شکست زنره و در واقع زنر 4 ولت با دیود معمولی فرقی نخواهد داشت.

استاد یه سؤال:
با افزایش ولتاژ تغذیه، چرا زاویه اثر کنترل افزایش پیدا میکنه؟ مگه زاویه دیودهای مادون قرمز تابع ولتاژ تغذیه اونهاست؟

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام اقا مجید ممنون از پاسخ شما
برای سوال شما هم با اجازه استاد غزال به نظر بنده فکر کنم وقتی ولتاژ تغذیه آی سی روی ماکزیمم باشه ولتاژی که به چشم فرستنده اعمال میشه بیشتر میشه و پر نور تر و قوی تر میشه و بیشتر نور رو میتونه روی سطح اجسام انعکاس بده و به مقصد (چشم گیرنده)برسونه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام خدمت آقا مهدی گل و همچنین استاد غزال عزیز.
از استاد بزرگوار اجازه میخوام تا خدمتشون درس پس بدم ؛
هدف اصلی در مدار پیشنهادی، افزایش ولتاژ تغذیه مدار ریموت هست و از اونجا که سه عدد باطری در جاباطری کنترل جا نمیشه و باطری سوم باید طوری اضافه بشه که کاربرهای عادی هم بتونن درصورت ضعیف شدن اون، عوض و یا شارژش کنن مدار طوری طراحی شده که کمترین دخالت توسط کاربر در مدار اتفاق بیفته و تنها با تعویض جهت دو باطری اصلی دستگاه، باطری سوم شارژ بشه( درواقع اگه هر سه باطری رو مثل استاد بیرون از کنترل قرار بدین دیگه نیازی به مدار فوق نیست). بنابراین:
1- دیود زمانی نقش هدایتگری رو بازی میکنه که باطری ها به صورت معک.س بسته میشه و میخواین باطری سوم رو شارژ کنین که از طریق مقاومت 4.7 اهمی(به منظور کنترل جریان شارژ) باطری رو شارژ میکنه و در حالت عادی مانع عبور مستقیم جریان بین قطبهای مثبت و منفی میشه.
2- استاد فرمودن زنر 4 ولت. همونطور که میبینین ماکزیمم ولتاژ مجموع باطری ها 3.6 ولت میشه که کمتر از ولتاژ شکست زنره و در واقع زنر 4 ولت با دیود معمولی فرقی نخواهد داشت.

استاد یه سؤال:
با افزایش ولتاژ تغذیه، چرا زاویه اثر کنترل افزایش پیدا میکنه؟ مگه زاویه دیودهای مادون قرمز تابع ولتاژ تغذیه اونهاست؟

درود

دیود یکسوساز به این دلیل استفاده میشه که بدون باز کردن قاب بتونیم باطری داخلی را بسادگی با معگوس کردن دو باطری خارجی شارژ کنیم
و اگه از زینر بجای یکسوساز استفاده کنیم ، زینر هم در همین جهت میتونه عمل فوق را انجام بده مضافا که اگر احیانا از شارژر برای شارژ دو باطری بدون خارج کردن باطری از جا باطری استفاده بشه و یک لحظه ارتباط کنتاکت یکی از باطری ها قطع بشه ولتاژ شارژر که ممکنه غیرمجاز باشه به آی سی اعمال میشه و آی سی میسوزه ولی با این زینر بویژه 3/7 ولتی از صدمه آی سی در چنین شرایطی جلوگیری میشه زیرا اجازه نمیده ولتاژ بالاتر از ولتاژ زینر به آی سی وارد بشه .

وقتی قدرت هر فرستنده ای زیاد بشه دیگه برای دریافت سیگنال لازم نیاز به رعایت قواعدی که برای دریافت سیگنال ضعیف ملزم به رعایت آنها هستیم نخواهیم بود.

مثلا شاهد بودم در اطاقک نگهبان فرستنده محلی نه تنها تلویزیون نگهبان ، به آنتن و حتی یک تکه سیم بجای آنتن نیازی نداشت بلکه هرچقدر IF های تلویزیون را هم می چرخوندم که در شرایط عادی دریافت سیگنال صدا و تصویر را ناممکن میکنه معذالک کمترین اثری در کیفیت تصویر نداشت.

لذا اگه قدرت کنترل خیلی زیاد باشه دراینصورت اگه کنترل را بطرف سقف هم هدف بگیرید با این وجود امواج ضعیفی که در زوایای جانبی و حواشی زاویه اصلی منتشر میکنه به اندازه ای هست که مقصود حاصل بشه .

ضمنا باطری 3/6 ولتی قابل شارژ نسبتا کوچیک که براحتی در جا باطری جا بشه وجود داره مانند باطری هلی کوپتر اسباب بازی

ازآنجاکه حداکثر ولتاژ مجاز برخی از آی سی های کنترل بندرت 3.6 ولته لذا من تابحال از باطری 3.6 ولتی بدون بررسی دیتاشیت استفاده کردم و در غیراینصورت چنانچه مثلا قادر به تحمل 6 ولت باشه میتونی از ولتاژ و باطری بیشتری استفاده کنی ولی همین 3.6 ولت بسیار بیشتر از نیازه و معظل برد و مشکل تعویض زود به زود باطری را حل میکنه و اگه بدرستی شارژ بشه چندین سال کار میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام استاد گرامی خدا قوت به شما
ترفند جالبی بود برای تقویت کنترل تلوزیون های قدیمی که همه ما گریبانش هستیم.
و باتری کوچک 3.6 ولت یک آمپر که به اندازه 2 سانت در 3 سانت برای هلیکوپتر ها هم که فرمودید وجود داره دربازار که در جاباتری کنترل جا میگیره.
سوال بنده در خصوص کنترل هاب تلوزیون های جدید مانند ال ای دی ها هست که در هر طرف بگیری عمل میکنن .
بعضی از سری قدیمی آن ها از 2 فرستنده استفاده شده که راه حلی بهتر از نوع قدیمی بود
اما در تلوزیون های جدید تر کنترل را ب هر سمتی حتی در اتاق هم بگیری دکمه آن را بفشاریم تلوزیون عمل میکند.
میدانم که از تکنولوژی جدید تری استفاده شده اما دقیقا نمیدانم چیه میخواستم نظر شما رو در رابطه با کنترل های جدید بدونم که از چه مداری استفاده شده؟
ممنون از وقت و اطلاعات گران قدر شما که برای ما خرج میکنید:love-smiley-017::66000000:
:iran::

3320119

کاربر vip
کاربر
2007-04-22
185
480
درود به همه دوستان
بنظر بنده نیازی به این کار نیست
شما کافیه دو عدد باطری نیکل مرغوب شارزی نمونه باطری کنترل تعهیه کرده واستفاده کنید
بدلیل بالا بودن امپر این باطری ها عمر اون خیلی بیشتره وخوب بمراتب برد اون هم بیشتر میشه
بنده حدود 5سالی هست که از باطری نیکل شارزی استفاده میکنم وشاید 3 ماه یکبار هم شارز نمیکنم
درود

mehdifull

مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
درود به همه دوستان
بنظر بنده نیازی به این کار نیست
شما کافیه دو عدد باطری نیکل مرغوب شارزی نمونه باطری کنترل تعهیه کرده واستفاده کنید
بدلیل بالا بودن امپر این باطری ها عمر اون خیلی بیشتره وخوب بمراتب برد اون هم بیشتر میشه
بنده حدود 5سالی هست که از باطری نیکل شارزی استفاده میکنم وشاید 3 ماه یکبار هم شارز نمیکنم
درود
سلام دوست عزیز بهتر میشه اما اون چیزی نمیشه که رضایت بخش باشه و این چیزی که شما می فرمایید برای حالت عادی است اما توی بعضی از دستگاه ها واقعا کنترل ضعیف است که معمولا مشتری از این مشکل رنج میبره و حتی دلیل خراب شدن کنترلش رو هم همین میدونه و میگه به خاطر اینکه خوب عمل نمیکنه هی بچه ها به در و دیوار میکوبوننش و خرابش میکنن

بالا